kategoria: A1200
[#1] A1200 060 PPC - zawieszanie (freeze)
Pomocy. Szukam punktu zaczepienia. Ale po kolei.

Moja Amiga 1200 z Blizzardem PPC 040/25 i 603e/160 po latach przeszła zabieg reaktywacji.
Ogółem, bez rozpisywania się - Recap MB (rev 2B), ROM 3.2 (kości) i system 3.2, SD zamiast HDD, nowa obudowa desktop no i turbo Blizzarda.

040 grzała się strasznie, zatem karta przeszła upgrade i w tej chwili jestem dumnym (prawie) posiadaczem 060/50 rev 1 i 603p/300 rev. 18.1

I tu zaczęły się problemy. Amiga wiesza się. Następuje zamrożenie i trzeba restartować z palca i trzech klawiszy.

Przyjaciółka zachowuje się następująco:
- pierwsze uruchomienie - działa jakieś 2-3 minuty i zwis (zamrożenie)
- restart i przez około 15-20 minut nie wstaje w ogóle. Czasem pokaże belkę Workbencha, czasem ikonki partycji i zwis
- co "śmieszniejsze" zawiesza się także w bootmenu (dwa przyciski mychy przy starcie) oraz w menu wywoływanym Esc przy reboocie
- po tych kilkunastu minutach, gdy się nagrzeje (przynajmniej takie odnoszę wrażenie), zaczyna działać jak powinna. W czasie testów chodziła półtorej godziny z jednym restartem wymuszonym przeze mnie. Odpalałem dema i gry z whdload, eagle playera, testowe pchełki by sprawdzić działanie PPC, klikanie w ustawieniach i bawienie się systemem.

Mam pożyczoną kartę Blizzard 1230 IV - po podmianie kart zero problemów. Stabilna jak skała czy po 2 czy 20 minutach działania.

Biblioteki 68040 i 68060 wrzucone do C:
Zainstalowany WarpOS (PPC działa - sprawdzone na demo sofcie dołączanym do WarpOSa)
Zainstalowany CGX v3 z updatem (wersja AGA)
Komputer procki rozpoznaje jak powinien

Upgradowana karta oczywiście przed odesłaniem do mnie była testowana (mam ponad 7 min nagranego filmu z odpalaniem różnych rzeczy na 060 i PPC, oczywiście na innej Amidze)
Kości RAM na karcie przetestowane 4 różne (moje stare 32MB, pożyczone 16MB, nowe 2x 32MB)
Zasilacz nowy, PRO

Rzućcie proszę jakimiś podpowiedziami od czego zacząć.

W przyszłym tygodniu będę prawdopodobnie testować działanie na innej A1200 u kumpla plus sprawdzimy napięcie na karcie. Słyszałem, że są jakieś fixy na płytach głównych, bo może napięcie "uciekać".

Czy może być tak, że karta jest czuła na zaniki czy wahania i dlatego się zwiesza? Ale jak mówiłem - po "nagrzaniu" robi się ok.

Zimne luty? Ale wtedy by chyba szwankowała w serwisie przy upgradowaniu?

Help. Bo to już finisz Akcji Reaktywacji (BVision to przyszłość jak będzie kasa i jakiś dostępny egzemplarz) i taka kłoda pod nogi
[#2] Re: A1200 060 PPC - zawieszanie (freeze)

@sleeva, post #1

Masz dodatkowe zasilanie plyty glownej poprzez złącze fdd?
[#3] Re: A1200 060 PPC - zawieszanie (freeze)

@Norbert, post #2

Wejdź w boot menu Blizzard a i przestaw timingi na 70ns dla simm jak masz podkręcone procki, spróbuj je ustawić na orginalne wartości. Zasil Blizzarda podatkowo napięciem przez port zasilania stacji dysków.
Takie zwiechy stawiał bym na pamięć może się nie wyrabia.
To że zmieniasz kości nie znaczy że są na tyle szybkie.
Bvizji nie masz rozumiem?

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2021 22:48:49 przez mwb113
[#4] Re: A1200 060 PPC - zawieszanie (freeze)

@Norbert, post #2

Nie. Zasilania nie mam. Dopisuję do listy rzeczy do sprawdzenia/zrobienia.

BVision nie mam (kiedyś może sie uda)
Pamięci spróbuję przestawić jak będę miał więcej czasu na testy czyli przyjaciółka się rozgrzeje i ustabilizuje, bo teraz to zwiesza sie nawet w bootmenu.

Kości na ile udało mi się sprawdzić są na 70ns ustawione (choć właśnie sprawdziłem - 2x 32MB z eFunzine są 60tki) Ale po "nagrzaniu" działa normalnie.

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2021 22:56:26 przez sleeva

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2021 23:00:09 przez sleeva
[#5] Re: A1200 060 PPC - zawieszanie (freeze)

@sleeva, post #1

Lupa i szukanie niedolutowań.
1
[#6] Re: A1200 060 PPC - zawieszanie (freeze)

@sleeva, post #4

Miałem PPC 060, obstawiam problem z zasilaniem. Podobne objawy miałem 20 lat temu. Dobry zasilacz i dodatkowe zasilanie płyty pomogło.
1
[#7] Re: A1200 060 PPC - zawieszanie (freeze)

@sleeva, post #1

Timing fix płyty głównej był robiony?
[#8] Re: A1200 060 PPC - zawieszanie (freeze)

@sleeva, post #1

Miałem ten sam problem po wymianie 68040 na 68060 i nawet nie pomogło odłączenie BVision i FastATA i karty sieciowej na PCMCIA. Pomogło doprowadzenie +5V do złącza zasilania stacji dyskietek na płycie A1200. Autorzy karty BlizzardPPC napisali o tym rozwiązaniu w instrukcji dla karty graficznej BVision.

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2021 08:38:34 przez ] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [
1
[#9] Re: A1200 060 PPC - zawieszanie (freeze)

@pp, post #7

Nie. Nawet nie wiem, że jest coś takiego. Poszukam, chyba, że masz jakiś link pod ręką.
[#10] Re: A1200 060 PPC - zawieszanie (freeze)

@sleeva, post #9

[#11] Re: A1200 060 PPC - zawieszanie (freeze)

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #8

Masz może jakiś wyraźny schemat albo opis? Szykuję się do modyfikacji i to co znalazłem w manualu do BVision to jest takie trochę... niewyraźne...

https://i.imgur.com/2TzzRg8.png
[#12] Re: A1200 060 PPC - zawieszanie (freeze)

@sleeva, post #11

Schemat nie jest potrzebny. W miejsce zasilania stacji dyskietek podpinasz wtyczke (mały molex) z zasilaniem bezpośrednio od zasilacza, tylko nie pomyl 12V z 5V.
[#13] Re: A1200 060 PPC - zawieszanie (freeze)

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #12

timing fix + zasilanie dodatkowe załatwiło sprawę szeroki uśmiech
Stabilna jak skała.

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2022 22:09:25 przez sleeva
1
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem