kategorie: A1200, A4000
[#1] Amiga Workbench, paleta kolorów, jak to działa?
Witam.

Chciałbym sobie zoptymalizować jakość tapety dla różnych trybów graficznych AGA i mam kłopot ze zrozumieniem, jak to działa. Załóżmy, że mamy tryb PAL i np. 32 kolory, albo nawet 256. Czy są one na sztywno gdzieś zdefiniowane, czy WB 3.1 je dobiera z palety 256 tys. jakoś dynamicznie? Część kolorów zapewne jest zarezerwowana w systemie dla ikonek itp.
I ładując tapetę mającą 256 kolorów na trybie 256 widzę, że są spore odstępstwa w kolorach w porównaniu do tego co widzę na PC. Jest jakiś sensowny dokument o tym? Trochę poczytałem o FullPalette, ale nie wszystko rozumiem.
[#2] Re: Amiga Workbench, paleta kolorów, jak to działa?

@infboras, post #1

W zasadzie jakość grafiki zależy od użytego datatypu obrazka (ILBM, PNG, PCX, GIF, JPEG, itp.), który rezerwuje sobie kolory z ekranu.

Kolory rezerwowane są za pomocą funkcji ObtainBestPenA(), który pobiera najbardziej zbliżony do danego koloru wpis w palecie. Jeżeli go nie znajdzie to stara się zarezerwować nowy wpis i przypisać mu poszukiwany kolor.

Ta funkcja ma dodatkowy parametr opisujący właśnie jakość dopasowania w kolejności od najbardziej do najmniej dokładnego:

  • Exact - kolor dokładny,
  • Image - kolor obrazka,
  • Icon - kolor ikony,
  • GUI - kolor interfejsu użytkownika

Więc, jeśli chcesz mieć dokładny obraz i dobre odzwierciedlenie kolorów, polecam znaleźć jakiś dobry datatype obrazków.

System interfejsu użytkownika intuition generalnie alokuje zaledwie kilka kolorów. Maksymalnie 8 kolorów dla interfejsu (definiowane w Palette) oraz 3 kolory na wskaźnik myszy (definiowane w Pointer). Te kolory mogą być użyte przez inne programy, ale nie mogą być przez nie zmieniane.

Inne programy oprócz WB też mogą rezerwować kolory na swoje potrzeby.
[#3] Re: Amiga Workbench, paleta kolorów, jak to działa?

@Hexmage960, post #2

Czyli żeby wyświetlić dobrze obrazek, to trzeba wybrać pod WB tryb graficzny z większą ilością kolorów.
Przykładowo tapeta w 32kolorach wygląda identycznie pod WB w trybie 64 kolorów lub więcej, itd.
[#4] Re: Amiga Workbench, paleta kolorów, jak to działa?

@karolb, post #3

Nie no, mozna inaczej to zrobic.

Jakos dzis mi sie wszystko chce :) wiec mini tutorial ponizej:

1. wybierz sobie obrazek, u mnie padlo na taki:


2. w Gimpie zrobilem lekkie zmiany:
- zamienilem czerwony kolor na niebieski (tak by podpasowal do koloru jakiego uzywa WB)
- no i oczywiscie przycialem zachowujac aspekt ratio obrazka by nie byl powyciagany
- na koniec przeskalowalem do docelowej rozdzielczosci, tutaj: 720x566 (nie bralem pod uwage wysokosci gornej belki WB bo ta sie zmienia w zaleznosci od fonta ale obrazek w WB i tak jest wstawiany pod belke a to co wystaje jest uciete - wiec nie ma sie co przejmowac belka)
- nagraj jako bmp (chyba najlepsza w tej chwili opcja)
Tak to wyszlo:



3. na amidze uruchom AdPro (chyba najlepiej mu wychodzi konwertowanie i ma kilka mozliwych dithering-ow do wyboru). Wgraj obrazek , ustaw ekran docelowy na rozdzielczosc i glebie jak twoj WB, wybierz dithering i zobacz co wyjdzie...


4. jesli pasuje efekt koncowy to nagraj jako IFF i zamknij Adpro

5. Zaladuj obrazek do DPaint-a i prawym kliknij na aktualny kolor malowania (tuz nad paleta kolorow po prawej).
Na dole ekranu pojawi sie okienko - przyjzyj sie palecie i wyszukaj kolorow najbardziej zblizonych do tych jakich uzywa Twoj WB.
Ja u siebie martwie sie tylko o 4 kolory (szary, czarny, bialy, niebieski - w tej kolejnosci) - mozesz z WB uruchomic program paleta (z prefsow) by widziec dokladne wartosci tych kolorow.
Jesli znajdziesz juz cos zblizonego do koloru 1 (u mnie szary) to zaznacz ten kolor w DPaincie a potem kliknij na kolor pierwszy w tym samym dolnym okienku i kliknij EX i OK
Teraz z gornego menu wybierz PALETTE>REMAP i powtorz te operacje dla tylu kolorow ile chcesz zachowac.
U mnie wyglada to tak:

Teraz (wciaz w tym dolnym oknie) ustaw wartosci tych 4 kolorow (u mnie czterech) na dokladnie takie jak masz w programie Palette. Wyglada to tak:

Zamknij to okno i z gornego menu PALETTE wybiez SAVE i nagraj gdzies te kolorki (obrazka nie nagrywaj). Zamknij DPaint-a



6. wracamy do AdPro - wystartuj program, wgraj obrazek (ten z Gimpa czy innego programu) a nastepnie w gornym menu znajdz PALETTE i tam zaladoj kolorki nagrane w DPaint

Upewnij sie ze masz "cutsom palette" wybrane i tam wyzej jest LOCKED (akurat na focie jest UNLOCKED heh)
oraz suwak COLOR USED ustaw na tyle ile masz kolorow w palecie. Klik OK i EXECUTE (w glownym oknie).
Obrazek kncowy nagraj jako IFF.




7. wracamy do DPaint-a. Wgraj tu obrazek co przed chwila nagrales i recznie popraw piksele - czyli to co amigowiec lubi najbardziej :)



Gotowy obrazek:


8. Idziemy do WB i ustawiamy go jako tlo i.... WTF??? heh - jesli masz jakies poblokowane kolorki przez inne programy to obrazek bedzie wygladal jak siedem nieszcesc


9. Ja uzywam swojej produkcji programu ktory na chama podmienia kolory - wczytuje te z obrazka i wymusza je na ekranie - pamietaj ze nasz obrazek ma 4 pierwsze ustwaione tak jak WB wiec taka podmiana nie zepsuje jego wygladu.



W calej tej operazji chodzi o to by kolory WB wcisnac do obrazka (jednoczesnie ustawiajac je na wlasciwych pozycjach ) i tym sposobem nie trzeba uruchamiac WB w palecie o jeden wyzej niz glebia obrazka.


Ostatnia aktualizacja: 19.11.2021 20:36:35 przez pch
2
[#5] Re: Amiga Workbench, paleta kolorów, jak to działa?

@pch, post #4

Fajny tutorial. Dzięki
[#6] Re: Amiga Workbench, paleta kolorów, jak to działa?

@WojoS, post #5

Dzieki, kurcze juz za pozno ale widze tam kilka niepoprawnie napisanych wyrazow :)
Dotego pisalem to "w locie" wiec moze nie byc zrozumiale do konca.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem