kategorie: A4000, Programy
[#1] Bardzo wolny rozruch Amigi 4000
Mam Amigę 4000 z cyberstormem ppc. Dysk scsi 80gb według sysinfo mam 28MB/S do tego Bvision.

Irytuje mnie bardzo powolny rozruch komputera. Mam zasilacz AT z nowej produkcji kupiony rok temu na ebayu za jakieś chore pieniądze.5v Mierzone na płycie Amigi wynosi 5.01V

Aby uruchomić komputer muszę jakieś 30 sekund po włączeniu zasilania wcisnąć reset. Da się z tym cos zrobić?

Mniej więcej po minucie komputer zaczyna uruchamiać system i wczytuje OS3.9. Zajmuje mu to jakieś kolejne dwie minuty i System jest gotowy do pracy.

Cały ten proces odbiera mi radość z amigowania. Czy da się to jakoś przyspieszyć? Wyłączyłem w bootmenu karty ppc skanowanie wszystkich urządzeń scsi. HDD mam ustawiony na sztywno ale nie wiele to pomogło.
[#2] Re: Bardzo wolny rozruch Amigi 4000

@Wankowicz, post #1

1. usuń niepotrzebne unity dla SCSI w Bootmenu;
2. kup sobie terminator na IDE;

PS mam gdzieś nawet, nie używam - mogę ci wysłać.



Ostatnia aktualizacja: 01.12.2021 00:16:53 przez _arti
[#3] Re: Bardzo wolny rozruch Amigi 4000

@_arti, post #2

Używam napędów IDE. Jeśli jednak to tak bardzo spowalnia rozruch komputera to chętnie się ich pozbędę.
[#4] Re: Bardzo wolny rozruch Amigi 4000

@Wankowicz, post #3

U, myślałem, że nie masz tam nic podłączone. Dziwne...
[#5] Re: Bardzo wolny rozruch Amigi 4000

@Wankowicz, post #1

Ja bym szukała przyczyn w S-S. Mój CyberstormPPC też czasem po uruchomieniu wymaga resetu. Ale jak masz BVision to musisz Amigę 1200, no chyba że masz CVision.
Ile czasu czekasz ma Early-S po wciśnięciu dwóch klawiszy myszy ?
[#6] Re: Bardzo wolny rozruch Amigi 4000

@Risc, post #5

Masz rację Cvision. Przepraszam mój błąd.

Od czego to zależy, że Amiga po uruchomieniu na zimno wymaga dodatkowego, ręcznego resetu?
[#7] Re: Bardzo wolny rozruch Amigi 4000

@Risc, post #5

Jeśli early startup jest szybko, to przyczyna jest pewnie w ustawieniach kontrolerów dysków. Dysk scsi masz nowy to raczej nie blokuje systemu zworką wstrzymania startu (na czas rozkręcenia talerza). Nie znam tej karty scsi ale może ma swoje ustawienia scsi w jakimś flash, np tryb pracy synchroniczny lub nie. Ta opcja na start nie powinna wpływać ale np w A3000 jest ich kilka. Któraś z nich potrafiła chyba spowolnić start. Po jej zmianie komputer potrafił czekać do 2-3 minut na rozruch. Następne już były normalne.
System może też czekać na zgłoszenie stacji dyskietek. Tu też może być przyczyna jeśli jest jakiś problem z ich wykrywaniem

Jeśli na zimno czegoś nie widzi to jest to głównie dysk, który się trochę później zgłasza niż tego oczekuje system Amigi. Jak już autoboot kontrolera i dysku zakończy uruchamianie, to po resecie szybciej jest gotowy.

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2021 07:17:58 przez Rafał A-3000
1
[#8] Re: Bardzo wolny rozruch Amigi 4000

@Rafał A-3000, post #7

Ok. No to zacznijmy od początku. Mam dysk 80pin podłączony poprzez ten adapter"

link

Krótka taśma do tego dwa terminatory 68 pin. Sama tasma też 68 pin. Na adapterze nie mam żadnej zworki założonej. Czy to prawidłowo? Dysk na sztywno ustawiony jako scsci0. Tutaj ulotka z zworkami:

link

Może powinienem cos w tych ustawieniach zmienić?
[wyróżniony] [#9] Re: Bardzo wolny rozruch Amigi 4000

@Wankowicz, post #1

Tak było od zawsze, czy dzieje się od pewnego czasu? Recap był robiony?
[#10] Re: Bardzo wolny rozruch Amigi 4000

@pp, post #9

Recap około roku temu. Dzieje się tak od zawsze. Natomiast im jestem starczy tym bardziej mnie to irytuje.

Człowiek cos by tam sobie chciał zrobić na Amidze ale jak myślę o 5 minutowej procedurze rozruchu to mnie bierze.
[#11] Re: Bardzo wolny rozruch Amigi 4000

@Wankowicz, post #8

Miałem na myśli zworki konfiguracji dysku, a nie terminatora.
Masz podłączone dwa terminatory na jednej taśmie? Powinien być jeden na końcu taśmy jak dobrze pamiętam. Sam z nich nie korzystałem, bo nie miałem takiej potrzeby. Terminację mają już moje dyski.
[#12] Re: Bardzo wolny rozruch Amigi 4000

@Rafał A-3000, post #7

Dokładnie - coś z konfiguracją dysków w takim razie albo terminacja nie działa do końca poprawnie.
[#13] Re: Bardzo wolny rozruch Amigi 4000

@Rafał A-3000, post #11

Dysk scsi 80 pin nie ma zworek. Adapter, który polazłem wam w poprzednim poście służy do konfiguracji dysku. To nie jest terminator. Terminatory musza być dwa ponieważ cyberstorm nie ma własnego.

Dyski scsi 80 pin nie posiadają własnej terminacji.
[#14] Re: Bardzo wolny rozruch Amigi 4000

@Wankowicz, post #13

Ja używam scsi 50 i 68 pin.
By się upewnić co blokuje start Amigi odepnij na zmianę dyski SCSI i IDE, a powinieneś poznać odpowiedź. Jeśli to niczego nie wyjaśni, to zostaje jeszcze stacja dyskietek.
[#15] Re: Bardzo wolny rozruch Amigi 4000

@Wankowicz, post #1

No to nie jest normalne...
Odłącz wszystkie dyski i podłączej po koleji.
Masz a3640 aby porównać?
Jak masz odłączone hdd, to ile czekasz na dyskietkę ze stacją i bez?
[#16] Re: Bardzo wolny rozruch Amigi 4000

@Wankowicz, post #1

Generalnie uruchomienie systemu 3.9 trochę trwa - jeżeli masz fizyczny KS3.1, to Amiga musi raz zrobić restart aby wczytać KS3.9 z dysku.
I powinno to wyglądać tak:


Czy też tak:



Na pewno nie trzeba robić żadnych resetów ręcznie z klawiatury.

Tak jak pisali przedmówcy - zapewne problem z dyskiem lub dysk źle ustawiony. Dysk SCSI można przestawić na tryb włączenia silnika talerzy zaraz po podaniu zasilania - wtedy rozruch systemu trwa krócej.
Lub w tryb włączania silnika talerzy dopiero po otrzymaniu komendy od kontrolera SCSI - wtedy rozruch może trwać długo.

Poznasz to po zworkach lub "na ucho" - jak silnik talerzy zaczyna się kręcić zaraz po włączeniu zasilania, to jest dobrze.

Na powyższych filmach używam dysku 68 pin, ale używałem też dysku 80pin.

Sprawdź też czy CSPPC podaje zasialnie +5V na terminatory aktywne.
Powinien podawać, no chyba że ktoś spalił diodę zabezpieczającą na CSPPC.
[#17] Re: Bardzo wolny rozruch Amigi 4000

@stachu100, post #16

Pomyślałem, że dam znać.

Wypiąłem napędy IDE ale nie wpinałem żadnego terminatora do IDE, choć taki mam.

Rozruch przyśpieszył o jakieś 60-70 procent. Wcześniej można było iść do WC na dłuższą robotę. Teraz człowiek nie zdąży się wysikać a Amiga wyświetla pulpit.

Co najważniejsze. Nie trzeba robić ręcznego reseta 30 sekund po uruchomieniu komputera aby boot poszedł dalej.

Jak by to napisać. Znowu mi się zachciało amigowania :)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem