kategoria: A1200
[#1] A1200 znikające dyski i napęd CD (rozwiązany)
Jakiś czas temu kupiłem A1200 z wbudowanym laptopowym DVD i dyskiem 2 GB na karcie CF. Okazało się że amiga nie widziała DVD więc zacząłem podmieniać go na inne aż wreszcie zaskoczyło. Później przyszła pora na pamięć fast i kupiłem 8 MB micronik RA1208 niby uszkodzona ale po wymianie simma zaskoczyła. Dołożyłem do tego fpu 68882 40 MHz bo trafiłem tanio (chodzi na 14 MHz). A ponieważ miałem kartę CF 16 GB to zacząłem kombinować jak to uruchomić, no i koniec końców kupiłem system 3.1.4. Podmieniłem kickstarty i zainstalowałem na karcie 16 GB system (4 partycje, system 2 GB i reszta po trzy równe). Niestety system nie widział napędu DVD więc zacząłem kombinować. Najpierw zainstalowałem sterowniki GCD które działały na tej karcie 2 GB. To nie pomogło więc próbowałem startować z dyskietki na której były sterowniki GCD i też nic. Wyjąłem więc kick 3.1.4 i założyłem z powrotem 3.0. Odpaliłem system z karty 2 GB i dalej napędu CD nie wykrywa. Zacząłem kombinować z innymi taśmami IDE przejściówkami 2, 5 - > 3,5 i nic nie pomagało. Amiga zaczęła strasznie długo się uruchamiać i ostatecznie przestało w ogóle wykrywać dyski. Testowane z trzema różnymi taśmami IDE 40 pin na dwóch różnych przejściówkach 2,5 - > 3,5, kilkoma adapterami CF i SD, a także z taśmą 44 pin z dyskiem HDD 6 GB oraz adapterami pod tą taśmę na CF i SD. Kończą mi się pomysły co jeszcze mogę sprawdzić. W Amidze nie były wymieniane kondensatory więc może to jest winowajcą? Szczególnie ten strasznie długi czas startu do ekranu kickstartu mnie dziwi.

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2021 23:52:46 przez Bluefish
[#2] Re: A1200 znikające dyski i napęd CD

@Bluefish, post #1

1)
czy zworki w dysku i dvd są dobrze ustawione?
tzn master i slave

2)
czy jest odpowiedni zapas mocy w zasilaczu, aby to wszystko zasilić ?


Ostatnia aktualizacja: 05.12.2021 13:56:39 przez Cezarykl
[#3] Re: A1200 znikające dyski i napęd CD

@Cezarykl, post #2

Jedyna zworka jaka jest to na przejściówkach CF ustawiona na master/slave. Zanim zacząłem się bawić 3.1.4 wszystko działało. Napęd DVD nie ma zworek, no chyba że gdzieś na płycie wewnątrz ale nie sprawdzalem bo działało. Zasilacze oryginalne amigowe jeden lekki ten z A500, drugi ciężki od A1200 (taki jak ten od C64), na obu to samo. Piny w gnieździe zasilania poprawiałem igłą żeby na pewno dobrze stykały. Teraz największy problem to że w ogóle żadnego dysku nie wykrywa, nawet na gołej amidze no i ten strasznie długi czas startu do logo kickstartu.
[#4] Re: A1200 znikające dyski i napęd CD

@Bluefish, post #1

Czy oprogramowanie do CD/DVD masz zainstalowane poprawnie (tzn. IDEFix, CD0, unit 1, CDFileSystem/CacheCDFS)?

P.S. Warto też w przypadku problemów z CF, sprawdzić system z twardym dyskiem 2,5". Bo CF + DVD może sprawiać problemy.
[#5] Re: A1200 znikające dyski i napęd CD

@Bluefish, post #1

Szczególnie ten strasznie długi czas startu do ekranu kickstartu mnie dziwi.

Długo jest wtedy gry Amiga nie wykrywa lub nie ma dysku.

Zacznij od dysku 6GB.
Rozpędza się czy "klika"?
Uzyj programu FINDDEVICE (z pakietu Idefix) do wykrycia napędów.
[#6] Re: A1200 znikające dyski i napęd CD

@Bluefish, post #3

Zainstaluj IDE-Fix
Znajdź go jako atapi lub scsi
Bo rozumiem że masz wszystkie sterowniki do CD-ROM
[#7] Re: A1200 znikające dyski i napęd CD

@mwb113, post #6

Wyglada że coś nie tak z IDE na płycie.
Najważniejsze żeby Amiga zobaczyła dysk na scsi.device.
Wtedy będzie pewność jest nic się nie zepsuło.
[#8] Re: A1200 znikające dyski i napęd CD

@mwb113, post #6

Przed założeniem nowych kickstartów 3.1.4 (kości) wszystko działało, zarówno CF jak i DVD. Dysk HDD 6 GB przy pierwszym podłączeniu zaskoczył i był widoczny w HDtoolbox, teraz nie wykrywa żadnego dysku niezależnie przez co nie podłącze (hdd po podłączeniu kręci). Jakoś nie chce mi się wierzyć żeby wszystkie kable na raz padły. No nic, trzeba będzie wziąć miernik w dłoń i po kolei wszystkie linie sprawdzić na przejście.

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2021 14:41:09 przez Bluefish
[#9] Re: A1200 znikające dyski i napęd CD

@Bluefish, post #8

W earlymenu widać jakiś dysk ?

Sprawdzałeś dyski i DVD w pececie ?
[#10] Re: A1200 znikające dyski i napęd CD

@Norbert, post #9

No właśnie nic nie widać. Zasilanie adapterów CF i SD z gniazda FDD (jest dorobiony rozgałęziacz).
[#11] Re: A1200 znikające dyski i napęd CD

@Bluefish, post #10

A jak to wygląda z dyskiem ide44 6gb ? Rozkręca się ?
Przestestuj z programem FindDevice oraz SCSIquery (aminet)
Ten drugi skanuje ponowne wybrany .device i umożliwia jego wykrycie, jeśli przy był problem przy starcie
[#12] Re: A1200 znikające dyski i napęd CD

@Norbert, post #11

A skąd jesteś? Może masz kogoś blisko siebie i pomoże.
[#13] Re: A1200 znikające dyski i napęd CD

@Norbert, post #11

Z dyskiem HDD było tak że za pierwszym razem go wykryło i w hdtoolbox pokazał poprawnie parametry dysku. A potem i ten przestał być wykrywany. Dysk kręci co słychać ale amiga go nie widzi. Ja podejrzewam że albo padły wszystkie taśmy i przejściówki, albo coś jest z gniazdem 44 pin na płycie albo kwestia zasilania (może wina starych kondensatorów). Ale stało się to z dnia na dzień więc obstawiałbym gniazdo na płycie. Myślałem że może te objawy są na tyle charakterystyczne że od razu dostanę gotową odpowiedź 😄

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2021 17:17:43 przez Bluefish
[#14] Re: A1200 znikające dyski i napęd CD

@mwb113, post #12

Jak coś to jestem z Opola.
[#15] Re: A1200 znikające dyski i napęd CD

@Bluefish, post #14

Dziś przyszła mi nowa przejściówka 2,5 - > 3,5 i też nie zaskoczyło. Zacząłem więc szukać i po kolejnym wyjęciu przejściówki wyszła ona z dwoma pinami. Wlutowałem więc resztki tych pinów i zastąpiłem uciętymi od kondensatora nogami (takie żeby miały podobną średnicę). Oczywiście to rozwiązanie tymczasowe. Po tej operacji dysk znów działał ale cd nadal niewidoczny. Dopiero po kilku próbach i użyciu tej przejściówki na CF która była na początku wszystko ruszyło ale tylko pod starym systemem. Pod 3.1.4 dalej nie działało więc zainstalowałem sterowniki GCD i skopiowałem ikonę CD0 do Wbstartup i wtedy zadziałało.

PS. Szukając rozwiązania ściągnąłem sobie manuala do tego DVD które mam i wychodzi na to że domyślnie działa on w trybie cable select i myślę że to może być wina tego że z innymi przejściówkami CF nie działa. W instrukcji znalazłem info ze aby działał jako Slave trzeba na jeden z pinów na wejściu podać stan wysoki.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem