kategorie: A1200, A4000, A500, A600
[#1] (S)NESctrl interfejs opinie
Cześć,
Ktos ma i użytkuje interfejs (S)NESctrl? Jakies opinie, wszystko działa prawidłowo?
Gdzie można go teraz kupic?
[#2] Re: (S)NESctrl interfejs opinie

@moulder, post #1

Ktos ma i użytkuje interfejs (S)NESctrl? Jakies opinie, wszystko działa prawidłowo?


Miałem, korzystałem, wszystko działa jak należy.

Gdzie można go teraz kupic?


Niestety nie wiem.
[#3] Re: (S)NESctrl interfejs opinie

@moulder, post #1

Ja mam, kupiłem dwa chyba tutaj od kolesia (chyba miał na imię Filip o ile pamiętam).
Działa super, jedyna wada to człowiek się od zwykłych dżojów odzwyczaja zupełnie. W C64 to wręcz nie wyobrażam sobie aby grać np w Sam’s Journey na zwykłym dżojstiku.
[#4] Re: (S)NESctrl interfejs opinie

@moulder, post #1

Można także kupić gotowe joypady KTRL CD32+ przerobione ze SNES na DB9 (DE-9) i dzialające w kilku trybach (w tym w standardzie CD32). Rzadko się pojawiają, ale są tworzone co pewien czas nowe partie. Gdy pojawia się nowa partia joypady można kupić tutaj.

[#5] Re: (S)NESctrl interfejs opinie

@moulder, post #1

Mam. Używam i bardzo sobie chwalę.
(S)NESctrl + adapter 8bitdo + pad X One = bardzo wygodne granie bezprzewodowe

Składa je Kolega Mq

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2021 08:30:08 przez movin
[#6] Re: (S)NESctrl interfejs opinie

@movin, post #5

Ok, dzięki. Juz nawiązaniu kontakt z kolega Mq. Niedlugo zamowie sobie przejściówkę.
[#7] Re: (S)NESctrl interfejs opinie

@Solo Kazuki, post #4

Tez fajna opcja.
[#8] Re: (S)NESctrl interfejs opinie

@moulder, post #7

Dawno nie udzielałem się na forum, bo ostatnio nie zajmuję się za bardzo Amigą - przyznaję.

Interfejsy (S)NESctrl, to już dość stary projekt, na chwilę obecną istniejący w wersji 2.0.

Wygląda ten interfejs w aktualnej wersji tak, jak w tym wątku opisałem na forum atarionline: https://atarionline.pl/forum/comments.php?DiscussionID=5671

Funkcjonalnie interfejs działa tak jak działał zawsze, ma te same możliwości. Różnice w rewizjach tylko zmieniły formę na taką, że nie ma już żadnych kabelków, tylko gniazda NES i SNES są zamontowane bezpośrednio na interfejsie, a całość stanowi "monolit".

Na obecny moment jeśli ktoś chce, to mam możliwość zrobienia tylko kilku sztuk, bo mam elementy, jeżeli było by więcej chętnych osób, to musiał bym zamówić części od Chińczyków i wyprodukować kolejną partię.
Cena obecnie 119zł +13zł przesyłka paczkomatem.
[#9] Re: (S)NESctrl interfejs opinie

@movin, post #5

(S)NESctrl + adapter 8bitdo + pad X One = bardzo wygodne granie bezprzewodowe
\

U mnie jest (S)NESctrl + adapter 8bitdo + Dual Shock 3, i wszystko byłoby super, ale okazało się, że w niektórych Amigach 600 i 1200 (np. mojej) nie działa drugi przycisk (Fire2). Dostałem wyjaśnienie od Mq, że trzeba dodać dodatkowe lub wymienić na słabsze rezystorki przy wyjściu portów. Wynika to z konstrukcji (S)nesctrl.
[#10] Re: (S)NESctrl interfejs opinie

@kempy, post #9

Żeby działał drugi button w niektórych A600 i A1200 trzeba zmniejszyć rezystancję na wejściu w Amidze. To nie dotyczy tylko (S)NESctrl, ale również niektórych innych interfejsów tego typu, adapterów do myszy niektórych itp. Rzecz polega na tym, że de facto to wejście w Amidze jest potencjometryczne i ono sobie pływa gdzieś pomiędzy plusem zasilania a masą. Poprzez taki, a nie inny dobór elementów zarówno w Amidze, jak i w interfejsie, nie zawsze to działa poprawnie, bo ideałem jest gdy do Amigi dostarczymy tam masę, czyli normalny przycisk zwierający linię do masy, a interfejs (S)NESctrl dostarcza napięcie stanu niskiego podwyższone o spadek napięcia na diodzie, która z kolei jest tam włączona zaporowo, żeby zabezpieczyć retro komputery przed ewentualnymi usterkami. (S)NESctrl jest zaprojektowany tak, że za tą diodą wspomnianą daje nadal stan niski zawierający się w przedziale zgodnym ze standardem TTL, więc jest to poprawne z elektronicznego punktu widzenia i "zgodne ze sztuką". Działa to bez problemu w każdej Amidze 500 i w każdym Atari XL/XE oraz z tego co mi pisali użytkownicy, to w niektórych Amigach 600/1200.

Fix dla Amigi 600 i 1200 jeśli nie działa drugi button jest prosty, i można zrobić to wg poniższego opisu (zadziała to również dla innych problematycznych interfejsów joyów/padów/myszy).

Nie radzę robić tak jak zalecają ludzie na forach, bo piszą, żeby zewrzeć rezystor na wejściu.
Wg mnie to naraża Paulę na uszkodzenie i nie radzę tak robić.
Bezpieczniej jest zmniejszyć wartość tych rezystorów.

W A600 oraz A1200 są to rezystory E353 i E363 (jeden od jednego portu, drugi od drugiego).
Z tym że lepiej się upewnić miernikiem czy to te (nie znam wszystkich rewizji płyt) - powinny być połączone bezpośrednio z pinem 9 portu joya.
One mają 68ohm. Proponuję zmniejszyć im wartość o połowę (przylutować równolegle do nich drugi taki sam rezystor) lub wymienić na mniejszy (np.33ohm) - być może to wystarczy.
Do testu można spróbować nawet całkowicie te rezystory zewrzeć.

Na koniec ubiegając pytania o możliwość poprawki po stronie (S)NESctrl, odpowiadam, że w (S)NESctrl nie będzie to nigdy zmienione, ponieważ jest to kompromis pomiędzy logicznym działaniem układu, a bezpieczeństwem portów w komputerach, które konstrukcyjnie chciałem, żeby były zabezpieczone diodami i tak to pozostanie.
1
[#11] Re: (S)NESctrl interfejs opinie

@Mq, post #10

W jaki sposób to jest niby kompromis, przecież oryginalnie mysz (RMB) i joysticki zwierają ten pin do masy stykami, nie ma półprzewodnika, który zewrze to mocniej niż zwykły styk, musiałbyś podać ujemne napięcie.

Mikrokontrolery dają za słabą masę, u mnie w interfejsie myszy (popularny problem) ściągał do 0.3V, normalnie to jest stan logiczny odpowiadający 0, ale jak sam wspomniałeś, to jest wejście analogowe i próg jest ustalany programowo (w bootmenu RMB działa, w WB już nie).

Ingerencja w wartość rezystora wydaje się słabym pomysłem, bo wtedy przy wciśniętym prawym klawiszu myszy lub przyciskiem joysticka zwykłym stykiem będzie pobierany prąd większy niż zakładano.

Potrzebny jest zwykły driver typu open collector lub układ na dwóch tranzystorach, który ściąga do 0.1V (to o 0.1V więcej niż przy zwarciu stykiem), pewnie nawet z małym rezystorkiem by to dalej działało.

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2021 15:06:14 przez san_u
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem