kategoria: A1200
[#1] [A1200] Kickstart 3.1 i płyty główne rev 1D.4 i Rev 2B
Witam
Mam pytanie. Poprosiłem kolegę żeby zaprogramował mi kickstart 3.1 do Amigi 1200 z płytą 1D.4 - mam już w amidze oryginalny kickstart 3.1 commodore, ale znalazłem płytę główną bez kickstartu żadnego i jest to płyta taka sama Rev 1D.4 - kolega zaprogramował mi i sprawdził ze swoją płytą nowszą Rev2B - u niego ten kickstart zaprogramowany działa (abo mnie kłamie - nie wiem tego), a u mnie na obu płytach 1D.4 nie chce działać - czy to możliwe żeby płyty aż tak się różniły że jedne widzą normalnie zaprogramowane układy, a drugie nie? (zaznaczam że dobrze układy wtykam do podstawek).

I jeszcze jedno małe coś:
co zrobić żeby w amidze jak się wybiera jakieś pliki pod WB np. w hippo player czy obrazki itp. czy Cygnus Edytorze Foldery były zawsze na samej górze? Np. mam pliki moduły czy obrazki i w tym folderze są też inne foldery - to nie chce żeby te foldery podczas wyboru były na dole tylko zawsze na samej górze.
Zauważyłem że jak odpale golasa WB bez niczego to jest z folderami u góry tak jak lubię a jak odpale normalnie z MVP FastIPrefs to głupio się to zmienia że jest na dole - nie wiem gdzie to szukać - zwyczajnie zapomniałem czy to było w MCP czy w MUI - nie wiem - wb mam normalny 3.1.
[#2] Re: [A1200] Kickstart 3.1 i płyty główne rev 1D.4 i Rev 2B

@KoFi, post #1

ad1.
Może podstawki są uszkodzone
Masz pewność że płyty główne są sprawne ?

ad2.
Poszukaj ustawień do Reqtools. Możesz je mieć w prefs.
Nie pamiętam czy MCP nie ma też tego.
Możliwe że MCP patchuje asl.library i wtedy wszystko odpala się w reqtools
1
[#3] Re: [A1200] Kickstart 3.1 i płyty główne rev 1D.4 i Rev 2B

@KoFi, post #1

(zaznaczam że dobrze układy wtykam do podstawek).

Czyli nie odwrotnie, nie przesunięte w złą stronę i nie zamienione miejscami?

(abo mnie kłamie - nie wiem tego)

To co to za kolega :D
Jakie to są układy? 27C400? 27C800? 27C160?
[#4] Re: [A1200] Kickstart 3.1 i płyty główne rev 1D.4 i Rev 2B

@snifferman, post #3

Układy dobrze włożone - ściągnięte do prawej strony na górze jest Lo na dole Hi tak jak zawsze.
Płyty obie są sprawne bo jak wkładam swój oryginalny kickstart commodore 3.1 to obie płyty działają prawidłowo. Tyle że jak to możliwe żeby nie działały kostki w różnych płytach - albo mnie kolega ściemnia i wcale ich nie zaprogramował albo rzeczywiście w rev 2B działają : / - nie wiem.

Aha i dzięki za sugestie z ustawieniami folderów - za chwilę będę szukał i sprawdzał.
Wcisnąłem edit i dodałem:
Dziękuje w prefs było Regtools i tam wystarczyło zaznaczyć ptaszka display drawer first :)
Dziękuje OK

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 21:51:42 przez KoFi
[#5] Re: [A1200] Kickstart 3.1 i płyty główne rev 1D.4 i Rev 2B

@KoFi, post #1

Co to za kolega?

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 22:11:48 przez neuron55
[#6] Re: [A1200] Kickstart 3.1 i płyty główne rev 1D.4 i Rev 2B

@KoFi, post #4

Może kolega źle nakleił etykietki i są odwrotnie. Zamień HI z LOW. Nie grozi to uszkodzeniem kości ani Amigi
1
[#7] Re: [A1200] Kickstart 3.1 i płyty główne rev 1D.4 i Rev 2B

@snifferman, post #3

układy jakieś duże pojemnościowo - bo mówił mi że tam by się zmieściło więcej kickstartów, ale ja nie chciałem żadnych innych tylko 3.1 klasyczny - nie lubię tych nowych kicków - nie potrzebne mi to.
Nie chce zrywać naklejki, bo ładnie jest przyklejona, a jak oderwę to nie będzie chciała się już tak ładnie trzymać.

Kolega taki stary sprytny naprawiator sprzętu - bardzo kumaty gość - kiedyś miał dużo sprzętu amigowego, a teraz to trochę się martwię o niego, bo słabo wygląda już...

edit:
już też to przetestowałem - zamieniłem układy lo na dół i hi na góre i to samo - czarny ekran i nic się nie dzieje. Tak jak by układy w ogóle nie miały żadnego wsadu.


Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 22:26:59 przez KoFi
[#8] Re: [A1200] Kickstart 3.1 i płyty główne rev 1D.4 i Rev 2B

@KoFi, post #7

Ale nagral je x razy aby wypelnic caly uklad?
[#9] Re: [A1200] Kickstart 3.1 i płyty główne rev 1D.4 i Rev 2B

@lopezpb, post #8

Tego nie wiem - ale niby na Rev2B sprawdzał i mówił że działa.

Sam kiedyś też się interesowałem programowaniem i wiem że tam chodzi o banki pamięci i że trzeba
te banki pamięci wypełnić tym samym oprogramowaniem. Miałem nawet jakiś program do tego by te banki pomnożyć x 4 lub x 8 w zależności od programowanego układu. Bo normalnie to amiga ma 2 x 256kb po 256kb na kostkę a te układy to mają różnie z pojemnościami. Tyle że to nie o to już chodzi bo jak to możliwe że działa w rev 2B a w 1D.4 już nie? Co to ma w ogóle do rzeczy? Kiedyś miałem Amigę 600 a kolega A500 i się zamienialiśmy dla zabawy kostkami romów i chodziło wszystko bez problemów.

Robiłem nawetgłupie testy zostawiałem kostkę Lo oryginalną i Hi zaprogramowaną i amiga nie wstaje i tyle.
Tak samo wsadziłem lo zaprogramowaną i Hi oryginalną i też nie wstaje. Mieszałem ogólnie na wszystkie sposoby i płycie głównej nic się nie dzieje od tych zabiegów - po prostu nie widzi tych zaprogramowanych i tyle.
[#10] Re: [A1200] Kickstart 3.1 i płyty główne rev 1D.4 i Rev 2B

@KoFi, post #9

Tylko jak układy są zamontowane tak jak powinny do prawej, że na 42 miejsca w sokecie 2 są wolne, to najprawdopodobniej są to kostki 27C400 i wsady powinny być nagrane podwójnie czyli 2x256KB.

Ciężko powoedzieć... może kolega coś źle nagrał, albo był wielki rozbłysk słoneczny i skasowało ci ROMy
1
[#11] Re: [A1200] Kickstart 3.1 i płyty główne rev 1D.4 i Rev 2B

@snifferman, post #10

hihihi
Myślę że on zaprogramował po jednym pierwszym banku w każdym układzie i nie chciało mu się sprawdzać w fizycznie w ami i powiedział mi że sprawdził na Rev 2B bo wiedział że mam Rev 1D.4 (zapytał mnie jaką mam płytę jak mu powiedziałem że nie działa). Ja myślę że to nie możliwe żeby układy działały w Rev 2B a nie działały w Rev 1D.4 - na moje oko układy źle zaprogramowane lub puste.
Szkoda że w amidze nie można sobie zupradować romów tak jak biosa w PC :)
[#12] Re: [A1200] Kickstart 3.1 i płyty główne rev 1D.4 i Rev 2B

@KoFi, post #11

dodam coś od siebie,

jeżeli już programować ks31, to żeby miał w sobie:
- najnowszy scsi.devide - to rozwiązuje problemy z dużymi dyskami
- workbench.library
ewentualnie ehide.device lub kto, co tam sobie zażyczy.
1
[#13] Re: [A1200] Kickstart 3.1 i płyty główne rev 1D.4 i Rev 2B

@KoFi, post #11

Szkoda że w amidze nie można sobie zupradować romów tak jak biosa w PC :)


Można , wystarczy zamiast kostek EPROM wstawić FLASH z prostą elektroniką, lub kupić kartę turbo z taką funkcją.

Możesz podesłać zdjecia tych zaprogramowanych ROM-ów ?
[#14] Re: [A1200] Kickstart 3.1 i płyty główne rev 1D.4 i Rev 2B

@Cezarykl, post #12

Cezary a masz takową możliwość zaprogramowania z nowszym scsi.device? np. moje ulubione scsi.device to v46 - najszybciej mi działa z nim karta CF. Fajnie by było mieć w romie nowszy plik scsi.device.
Tylko jest mały problem z tym, bo oryginalny scsi.device ma około 10kb, a ten v46 14kb i trzeba coś wywalać lub podmieniać z romu inne pliki żeby można było zmieścić nowszy plik scsi.device
Zrobiłem kilka takich romów różnych mieszańców do mapowania w karcie Ex1T i zostawiłem tylko 3 bo normalnie się mapują i działają, ale nie mam dostępu do programatora ani potrzebnej dobrej wiedzy jak by to trzeba poprawnie i dobrze zaprogramować.

Jak ktoś chce te zmodyfikowane moje, i się chce pobawić to mogę podesłać do zabawy (mam 3).

Co do kostek to nie chce tu ich pokazywać - zwykłe układy jak wszystkie - pełno takich do wyboru do koloru po parę złotych.
[#15] Re: [A1200] Kickstart 3.1 i płyty główne rev 1D.4 i Rev 2B

@KoFi, post #14

Można zrobić rom rozszerzony i wtedy ma 1MB a nie 512KB.
Właśnie się też nad tym zastanawiałem dlaczego nie robią takich dla WB 3.1.4 i 3.2. Nie we wszystkich Amigach jest to możliwe, ale w A1200 to nie problem. Może niektóre karty turbo wykorzystują te dodatkowe 512KB adresów i byłby konflikt?

Co do twoich romów, to idź do kolegi ze swoją Ami i niech ci nagra jeszcze raz.
[#16] Re: [A1200] Kickstart 3.1 i płyty główne rev 1D.4 i Rev 2B

@snifferman, post #15

Na pewno jest tak jak piszesz, bo CD32 ma rom 1 megowy w 1 kostce.
Ostatnio zrobiłem śmieszny myk na A1200 - zmapowałem kickstart CD32 k3.1 z extended z jednego pliku.
Zdziwiło mnie trochę że karta fast Ex1T jest w stanie zmapować 1 megowy rom.
Natomiast nie mogę rozgryźć pewnej rzeczy - dlaczego jak jest włożona karta CF do IDE jako HD to owa animacja CD32 początkowa nie chce wyskoczyć na ekran - muszę hardcorowo wyjąć kartę CF aby jej nie było już fizycznie w amidze. Natomiast jak karta CF jest włożona i zmapowany kick cd32 to trzymając oba klawisze myszki to do Boot Menu włazi normalnie i widać DH1 i DH2 - ale nic nie daje wyłączenie ich z poziomu menu.
Amiga nie chce wystartować ani z dysków ani z DF0 (choć stacja dyskietek wgrywa dosowe dyskietki do pewnej chwili i się zatrzymuje jak by na tym kiedy by miało wyskoczyć jakiekolwiek CLI).

https://youtu.be/cNxAPytUutw
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem