kategorie: A1200, A2000/A3000, A4000, Programy, Sprzęt
[#1] [unix] Amiga z Linuxem
Chodzi mi po głowie pomysł przygotowania zestawu pod Unixa/Linuksa - tak, dla celów pokazowo-wystawowych. Chciałbym, żebyście pomogli mi skompletować taki zestaw. Wiem, że najlepiej byłoby mieć oryginalną A3000UX a najlepiej coś w wersji "T" ale może uda się zbudować coś mniej koszernego i (znacznie) tańszego

1. zacząłbym od bazy - A1200 z Zorro czy raczej duża Amiga, jak duża to koniecznie 3000/4000 czy może A2000?
2. Procesor - minimum chyba 040, nie? Tak, żeby X'y znośnie działały.
3. karty graficzna - ???
4. karta dźwiękowa - ???
5. SCSI czy IDE, jeśli SCSI, to jaki kontroler?
6. karta sieciowa - ???
7. jakieś inne karty Zorro, dzięki którym można by pokazać coś fajnego?

No i na koniec - na co właściwie można liczyć? Da się odpalić jakiegoś archaicznego GIMPa? Przeglądarkę? Jakiś player(y)? Gry?
[#2] Re: [unix] Amiga z Linuxem

@_arti, post #1



Debian woody z kde 3.1 na powerup 240mhz i BVision w 2004 roku, działało to całkiem sympatycznie. Natomiast obawiam się, że bez 060 nie ma co podchodzić do Xów w obecnym wydaniu. Do 68k to chyba BSD ma lepszy support.

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2022 00:33:14 przez michal_zukowski
1
[#3] Re: [unix] Amiga z Linuxem

@michal_zukowski, post #2

Wow, super to wygląda no ale PPC jest poza moim zasięgiem. Widziałem to raz na żywo i wtedy chodziło to mega-szybko, zwłaszcza (jedna z pierwszych) Opera i WWW.
[#4] Re: [unix] Amiga z Linuxem

@_arti, post #3

[#5] Re: [unix] Amiga z Linuxem

@_arti, post #1

1. weź A3000/4000 by mieć Zorro III
2. 68030+68882 to niby minimum ale jak masz kartę z 68040 to i masz Fast (a3640 pomijam) i pewnie szybkie scsi.
3. wsadź CyberVision (dowolne). Bo jak chcesz X11 to musisz mieć kartę graficzną. AGA była za wolna.
4. zbędna - masz sterownik do Pauli
5. jak masz kontroler SCSI to po co pytanie
6. wspieraną
7. pominąłbym

Uruchom na tym jak najświeższe dystro - na przykład port Debiana: https://cdimage.debian.org/cdimage/ports/current-debian-installer/m68k/ - to da Ci przeglądarkę, jakieś gry etc. GIMP-a też.
1
[#6] Re: [unix] Amiga z Linuxem

@hrw, post #5

i Xy i przeglądarka pójdą na ~64 mb ramu, czy będzie orać swapa?

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2022 09:59:28 przez michal_zukowski
1
[#7] Re: [unix] Amiga z Linuxem

@michal_zukowski, post #6

No tak. Łatwo zapomnieć że to retro prawie bez ramu (chociaż mój pierwszy PC z Debianem miał 128MB ram. W 2000 roku.).

Ale jak nie złoży i nie zacznie sprawdzać co się da a co nie to nie będzie wiedzieć.
[#8] Re: [unix] Amiga z Linuxem

@michal_zukowski, post #2

Widzę tam SheepShaver 2.2 - odpalałeś?
[#9] Re: [unix] Amiga z Linuxem

@ede, post #8

Tak, można powiedzieć, że wtedy prawie działał. Tzn wczytywał Macosa, był ekran z buźką, wczytywał extansiony i potem wywalało na chwile przed pojawieniem się pulpitu. Jakby nad tym posiedzieć to można by uruchamiać Macosa 8.6 czy 9.1 na A1200 czy A4000, a wtedy wiadomo pełen wypas, Starcraft i inne gry/programy. Niestety pare miesiecy potem kupilem Pegasosa2, na którym był MOL więc A1200 z PPC poszła w odstawkę. Jest duża szansa, że to obecnie zadziała od strzału. Pozostaje tylko znaleźć kogoś z Linuxem na Amidze z PPC, żeby sprawdził. Ja na swojej mam teraz tylko MorphOSa wiec nie sprawdze.
1
[#10] Re: [unix] Amiga z Linuxem

@michal_zukowski, post #9

Ja nie odpalałem ale Linux PPC na dysku jest tylko A1200 wykazuje jakieś podrygi przymierzam się powoli do recapu własnym kunsztem, to się zobaczy jak doprowadzę te szczątki do porządku. Na MOL-u można powiedzieć zęby zjadłem hyhy...
nawet go rozgrzebałem i wszczepiłem nieco z gentoo ppc, bo dżwięk się kaszanił. Modo (3D) śmigało w sieci z mini maciem ehh co się człowiek nakombinował ;)
[#11] Re: [unix] Amiga z Linuxem

@_arti, post #1

APUS (debian ppc, nazwa amigowego projektu) chodził (chodzi) u mnie bardzo ładnie.
Nawet grywałem kiedyś w tą cywilizację III linuxową.
Największy szok jednak przeżyłem jak chodzi konsola
W trybie framebuffer tekstowym na cvppc, demka na asci art library chodzą obłędnie, aż się odechciewa amigowego shella , a to ten sam hardware :)

Na 68k tylko/aż konsola lub jakieś archaiczne distra.

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2022 11:08:15 przez pawelini
1
[#12] Re: [unix] Amiga z Linuxem

@pawelini, post #11

Tak mi się właśnie wydaje - że najlepiej będzie złożyć A1200 z choćby najwolniejszym PPC...
[#13] Re: [unix] Amiga z Linuxem

@_arti, post #12

Ewentualnie NetBSD 7.0 i jak napisał strim_

„68060, 64MB RAM, karta graficzna, dysk SCSI.

Poza tym karta sieciowa i dostęp do internetu jest mocno zalecany jeśli ktoś chce instalować dodatkowe oprogramowanie...”
1
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem