kategoria: A4000
[#1] Problem z urichomieniem A4000
Witam. Po kilku mc leżakowania mam problem z uruchomieniem A4000d. Pierwszym objawem wskazanym przez diagrom było CIAB. Zostało wymienione. Po wymianie w diagromie nie są wskazywane błędy. Testowałem chip ram itd. Po włożeniu kickstartów Amiga nie startuje na chwile wzbudza się monitor a poźniej wygasza. Zmiana na kolejne kickstarty daje podobny objaw. Gdzie szukać przyczyny ?
[#2] Re: Problem z urichomieniem A4000

@luka, post #1

Wywalileś wszystko zostawiając gołą płytę z kartą CPU?
[#3] Re: Problem z urichomieniem A4000

@snifferman, post #2

Tak. Co do wymiany to CIA od a600. Dioda power miga 7 razy plyta miala wylew ale byla naprawiana.
[#4] Re: Problem z urichomieniem A4000

@luka, post #3

Nie masz żadnego szarego koloru podczas wybudzenia monitora?
Z a3640 ją odpalasz, i jest sprawdzona?
Zrobisz zdjęcie wylewu?
[#5] Re: Problem z urichomieniem A4000

@Ralpheeck, post #4

Tak. Na 3640 i karta jest ok. Pytanie czy cia 01 i 02 można mieszac czy ma to jakis wplyw. Troche dziwne że startuje bezawaryjnie na diagromach.


[#6] Re: Problem z urichomieniem A4000

@luka, post #5

CIA możesz zamieniać miejscami.
DiagRom pomaga w diagnozie sprzetu ale brak mu jeszcze kilku funkcji pod kątem diagnozowania A4000
[#7] Re: Problem z urichomieniem A4000

@Marcin74, post #6

Czasami odpala. raz na 20. wtedy w AmigaTestkit testy cia przechodzi test bez problemu, przed każdym udanym odpaleniem zaczyna wyświetla się Software Fatigue. Czy to może być wina Kickstarta ?
[#8] Re: Problem z urichomieniem A4000

@luka, post #7

Amiga trochę po wylewie (nic niezwykłego).

Wyjmij układ zegara. Możesz też wylutowac układ U177. Amiga wystartuje spokojnie bez tych dwóch układów.
Jak walnięty jest układ zegara, to Amiga się nie uruchomi.
A dla Diagromu zegolar nie ma żadnego znaczenia. Nawet jak jest uszkodzony, to Amiga z Diagromem się uruchomi.
[#9] Re: Problem z urichomieniem A4000

@stachu100, post #8

Po wylutowaniu układu i wyciągnięciu zegara - bez zmian w diagromie zegar odmierzał czas więc chyba nie jest przyczyną. zastanawia mnie czy nie są winne same kickstarty ?
[#10] Re: Problem z urichomieniem A4000

@luka, post #7

Jeśli czasem odpala to pewnie gdzieś jest przerwa. Trzeba będzie sprawdzić przejścia w miejscach naprawy po wylewach.
[#11] Re: Problem z urichomieniem A4000

@Marcin74, post #10

Bardzo dziwne jest ze diagrom nie wskazuje błędów. Odpala od kopa. Z kickstartem czasami nawet monitor nie jest inicjowany. W testach Paula ok pamieci chip, fast ok....
[#12] Re: Problem z urichomieniem A4000

@luka, post #11

To może kosc pamięci kickstart jest "uszkodzona"?
[#13] Re: Problem z urichomieniem A4000

@Norbert, post #12

Pytanie czy od lezenia 3 mc mogla sie popsuc. Jedyne podejrzenie. Albo co pomija diagrom w testach.
[#14] Re: Problem z urichomieniem A4000

@luka, post #13

Po podłączeniu drugiego monitora nie na vga tylko przez euro obraz jest za każdym razem. Wygląda na uszkodzenie przy porcie video.
[#15] Re: Problem z urichomieniem A4000

@luka, post #14

Jak się nie mylę to Amigi powinny być podłączane do monitora poprzez kabel/adapter buforowany. Poszukaj, w necie jest sporo informacji o tym. link

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2022 14:24:14 przez SimonGK
[#16] Re: Problem z urichomieniem A4000

@SimonGK, post #15

Ja od zawsze używam kabla nie buforowanego i nie było nigdy problemów. To chyba od monitora zależy.
[#17] Re: Problem z urichomieniem A4000

@Marcin74, post #16

U mnie też A4000 działa z monitorem (Benq 702a) przez niebuforowany kabel, ale nabyłem przelotkę z linku i tylko tak teraz ja podłączam. Wiem że niektórzy mają problem jeśli podłączają duże Amigi przez kabel niebuforowany.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem