kategoria: A1200
[#1] HDD i partycje botujace
Mam problem i proszę o pomoc.
Mam na dysku 140gb trzy partycje botujace.
Os 4.1fe
Os 3.9
Os 3.2
Ale żeby odpalić jedna z nich to uruchamiam HDTOOLBOX i przełączam botowanie na jedna z nich, inne partycje są montowane automatycznie.
Dziś rano odpaliłem HDTOOLBOX zmieniłem ustawienia na botowanie z OS3.2. Wszystko chodzi ok jeśli chodzi o system i o partycje.
Teraz Zaczynam:
ale teraz jak chcę odpalić HDTOOLBOX to on się odpala,
i zaczyna skanować wszystkie device. Tutaj dysk zaczyna mielić,podobnie jak by miał validacje. System działa nie wiesza się.
Próbowałem odpalić HDTOOLBOX z Fdd workbench, z oS3.2 z os 3.9 zawsze to samo.
Poszedłem po rozum i pomyślałem że uruchomie OS4.1fe z CD-ROM, odpala się i to samo jak dojdzie do możliwość użycia HDTOOLBOX.
Próbowałem nawet w bootmenu odłączyć partycje i odpalić system z płyty nie pomaga
Macie pomysł jaki program użyć lub mieliście taką sytuację co zrobić jakieś prysły??
[#2] Re: HDD i partycje botujace

@mwb113, post #1

Dla mnie zbyt skomplikowane, ja uzywalem nizszych priorytetow bootujacych dla partycji ,ktore nie mialy sie bootowac automatycznie. Wybor rzadko uzywanych partycji byl w boot menu. Tylko to oczywiscie wymaga kicku, ktory jest w stanie widziec i zabootowac Amige z innych partycji, bo masz duzy twardy dysk i pewnie duze partycje tez.
1
[#3] Re: HDD i partycje botujace

@Don_Adan, post #2

Dla mnie to jest napisane ok, tylko ja widzę też to na kompie.
Priorytet. Mam ustawione dobrze. Do każdej partycji
[#4] Re: HDD i partycje botujace

@mwb113, post #1

Wygląda na to, że RDB się spsuło. Zrób backup i użyj jakiegoś checkRDB czy coś i spróbuj naprawić.
[#5] Re: HDD i partycje botujace

@mwb113, post #1

A jaki masz Rom w tej Amidze? Jeśli nie na każdej partycji masz load module dla dysków większych niż 4GB to może system trochę głupieje gdy go brak.

Może być jeszcze jakiś wirus ale co wtedy by wyskakiwały błędy.

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2022 20:06:18 przez Rafał A-3000
[#6] Re: HDD i partycje botujace

@_arti, post #4

Też myślę o rdb tylko jaki program do tego.
Zależy jaki system jest ładowany to ROM jest inny ładuje blizzkickiem to co trzeba.
Ewidentnie cos z dyskiem
[#7] Re: HDD i partycje botujace

@mwb113, post #6

WinUAE albo Linux, zrobi Ci obraz dysku, potem mozesz sie nim bawic, obrazem albo kopia obrazu lepiej.
[#8] Re: HDD i partycje botujace

@mwb113, post #1

Ale po co za każdym razem odpalać hdtoolbox, jeśli bootojaca partycje można wymusic w early menu.
Inny sposób to program BootCTRL z aminetu
Pozwala on na wymuszenie startu z dowolnej partycje po resecie.
Kolejne podejście do sprawy to stworzenie skryptu startowe na jednej z partycji
Amiga zawsze będzie startowała z niej, ale w zależności co było wybrane w skrypcie, będzie startował dany system, aż do odwołania.

Uruchom Amigę na 3.9 i zobacz co pokazuje komenda INFO
Czy któraś partycja jest VALIDATED.
1
[#9] Re: HDD i partycje botujace

@Norbert, post #8

Sprawdzę ten program bootctrl nigdy się tym nie bawiłem.
A co do validacji to jedna partycja blokowała i już ja poprawiłem.
Rdb nowe poszło.
Nigdy nie bawiłem się na dwie lub więcej partycji botujacych. Poprostu w tym temacie jestem swierzak.
Zobaczę.
[#10] Re: HDD i partycje botujace

@mwb113, post #9

A jaki masz kick fizycznie w Amidze?
[#11] Re: HDD i partycje botujace

@snifferman, post #10

3.1/3.9
[#12] Re: HDD i partycje botujace

@mwb113, post #11

> 3.1/3.9
Nie ma takiego Kickstartu
1
[#13] Re: HDD i partycje botujace

@Norbert, post #8

Dokładnie.
Do zmiany priorytetu bootowania partycji bez wchodzenia do EarlyStartupMenu można również użyć komendy changebootpri z aminetu (ja używam ją w swoich skryptach).
Co do samego HDToolboxa, to w tooltypach warto odwołać się do konkretnego device na którym pracuje dysk, żeby program nie skanował wszystkich device dyskowych.
1
[#14] Re: HDD i partycje botujace

@BULI, post #13

Sprawdzę co to jest.
[#15] Re: HDD i partycje botujace

@BULI, post #13

Daj linka do tego programu bo nie moge namierzyć
Znajduje tylko changetaskpri
[#16] Re: HDD i partycje botujace

@mwb113, post #15

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem