kategorie: A1200, Sprzęt
[#1] [FastATA] Napęd ZIP
Czy ktoś ma pomysł jak skonfigurować napęd ZIP pod FastATA? W instrukcji jest napisane, że dla tego typu napędów należy zamiast scsi.device użyć trackdisk.device (WTF?) ale na którym unicie?! Ma ktoś w ogóle działającą moutlistę dla ZIPa i by się podzielił?
[#2] Re: [FastATA] Napęd ZIP

@_arti, post #1

Jak jaki?
Wszystko jest napisane w instrukcji

PRIMARY MASTER Unit 4 (PC4 z katalogu mountlists)
PRIMARY SLAVE Unit 5 (PC5 z katalogu mountlists)
SECONDARY MASTER Unit 6 (PC6 z katalogu mountlists)
SECONDARY SLAVE Unit 7 (PC7 z katalogu mountlists)

[#3] Re: [FastATA] Napęd ZIP

@Norbert, post #2

Mam podłączony pod SECONDARY MASTER ale mountlista nie działa. Czy FastATA Prefs powinno widzieć ten napęd przed zamontowaniem? Bo u mnie nie widzi...
[#4] Re: [FastATA] Napęd ZIP

@_arti, post #3

Mam zip na idefix w a4k. Ale zip powinien być widoczny w ataprefs i hdinstalltools. Jak pamiętam ja montuje mountdosem, tylko dyskietka musi być w stacji.
[#5] Re: [FastATA] Napęd ZIP

@Risc, post #4

No to u mnie nie jest. Hmm...
[#6] Re: [FastATA] Napęd ZIP

@_arti, post #5

Unit 2 i tak widzi, a tak montuje
[#7] Re: [FastATA] Napęd ZIP

@_arti, post #3

1. FastATA Prefs powinno widzieć ten napęd!!! Możesz sprawdzić ZIPa pod PieCem?
2. ZIP ma działać w Fat95 czy w ami filesystemie?
a) w Fat95: potrzebujemy mounlisty (gdzieś w moich archiwach powinna być zdobyta z Aminetu, te z pakietu FastAta nigdy u mnie nie działały).
b) pod ami filesystemem nic nie robisz, po prostu formatujesz i tyle, jak nie wiesz jak się urządzenie nazywa, to skorzystaj z GetDevices w DOpusie.
3. Jaka FastATA (1200 czy 4000)?
[#8] Re: [FastATA] Napęd ZIP

@Risc, post #6

Coś musi być u mnie nie tak ze stacją ZIP. Jutro spróbuję z innym egzemplarzem.
[#9] Re: [FastATA] Napęd ZIP

@_arti, post #8

Kiedyś ZIPy były u mnie podstawowymi urządzeniami do wymiany danych między PieCem i Amigami (USB dla Amigi nie istniało). Kupiłem tego kilka sztuk naście lat temu (jak jeszcze były w przystępnych cenach) i niestety po trochu padają, a kupno obecnie, to jakieś niebotyczne pieniądze. Drżę, żeby mi nie padł zewnętrzny SCSI ZIP, którego używam w A500.
1
[#10] Re: [FastATA] Napęd ZIP

@Kitech, post #9

Zrobiłem dokładnie to samo. Wymiana danych między PC - Amiga - stare Maki przez ZIP, to bajka. No, pod warunkiem, że działa
[#11] Re: [FastATA] Napęd ZIP

@_arti, post #10

Dokladnie, pod systemem amigi nic nie trzeba robic, fast ata to sama ogarnia. Dla mnie sa dwie wady ZIP'a pod IDE. Pierwsza to taka ze dzialaja tylko w PIO 0 (no chyba ze sa jakies inne co dzialaja w wyzszym PIO MODE) wiec od razu blokuja drugie urzadzenia na tej samej tasmie do PIO. Druga taka, ze jezeli fast ata sama montuje urzadznie, no mozna robic wymiane danych tylko miedzy innym ZIP'em rowniez do fast aty podpietym. ZIP'y ktore mam podpiete do SCSI widza dyskietki jako partycje na HD, co wlasciwie mi sie podoba, ale nie mozna w ten sposob przenosic danych miedzy ZIP'ami na IDE montowanymi przez fast ate. Chyba jedynym rozwiazaniem na kompatybilnosc jednych i drugich, to stworzenie identycznej mount listy dla obu. Chyba, bo tak naprawdę jeszcze tego nie probowalem...
[#12] Re: [FastATA] Napęd ZIP

@Mokry, post #11

Jeśli ZIP jest sformatowany jako dysk (ma RDB) wtedy Amiga sama montuje napęd (dyskietka musi być w środku). Ewentualnie można użyć SCSIMounter.
ZIP traktowany jest jako zwykły HDD.
Jeśli chce się ZIP traktować jako pojemnną dyskietkę do wymiany danych, należy korzystać z tych samych mountlist.
Możliwe że trackdisk.device w FastATA inaczej traktuje ZIP i mountlista musi być inna.
W pakiecie FAT95 jest gotowa mountlista dla ZIP.
Dla innych filesystemow jest dostępna na Aminecie.
Do montowania fat32 najlepiej użyć MountDos z fat95.
[#13] Re: [FastATA] Napęd ZIP

@Norbert, post #12

Doskonale to rozumiem. Tylko że mnie się nie udało sformatować dyskietki w Zipie IDE jako dysk. Więc albo cos źle robiłem albo tak się nie da.
Natomiast przy Zipie SCSI nie ma z tym żadnego problemu. W dodatku napęd jest traktowany jako removable hard drive i można sobie dowolnie zmieniac dyskietki bez resetu amigi.
Po prostu chciałem to samo uzyskać dla Zip'a IDE.
[#14] Re: [FastATA] Napęd ZIP

@Mokry, post #13

Coś z napędem albo z konfiguracją. Bo tak samo działa zip na IDE. Problem może być jak zamontujesz 100 mb i wstawisz mi 250 mb i odwrotnie. Ja używam formatu fabrycznego dyskietek zip czyli fat16.
P.S. Za tanich czasów kupiłem jeszcze zipa USB
[#15] Re: [FastATA] Napęd ZIP

@Mokry, post #13

Mowa o dysku w formacie Amigi ?
Hdtoolbox widzi napęd ZIP na IDE ?
[#16] Re: [FastATA] Napęd ZIP

@Norbert, post #15

Tak dla zaktualizowania wątku - okazało się, że chyba mam popsuty napęd ZIP... albo przez to, że jest 100% makowy i nie działa ani z Amigą ani z PC.
[#17] Re: [FastATA] Napęd ZIP

@_arti, post #16

Jak Ci tego ZIPa FastATA nie widzi, to raczej chyba na pewno.
[#18] Re: [FastATA] Napęd ZIP

@_arti, post #16

, że jest 100% makowy i nie działa ani z Amigą ani z PC.

A z makiem działa?
No chyba ze Apple coś namieszał.

Na standardowym kontrolerze IDE sprawdzałeś ?

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2022 02:09:47 przez Norbert
[#19] Re: [FastATA] Napęd ZIP

@Norbert, post #18

Tylko na FastATA, 4xEIDE i PC - nie wykrywa urządzenia w ogóle.
[#20] Re: [FastATA] Napęd ZIP

@_arti, post #19

No to masz odpowiedź.
Uszkodzony ZIP.
Napęd reaguje na wkładaną dyskietkę czy zasilanie ?
Można wymusić wyciągnięcie jej przyciskiem?
[#21] Re: [FastATA] Napęd ZIP

@Norbert, post #20

Tak. Sam napęd wydaje się być OK.
[#22] Re: [FastATA] Napęd ZIP

@_arti, post #21

Posiadasz adapter IDE40-USB?
Sprawdź na nim działanie ZIP.

ps.
Testowałes różne położenia zworek MASTER, SLAVE, SELECT CABLE ?
[#23] Re: [FastATA] Napęd ZIP

@Norbert, post #22

1. Niestety, nie mam.
2. Tak... no może oprócz CABLE SELECT.
[#24] Re: [FastATA] Napęd ZIP

@Norbert, post #15

Mowa o dysku w formacie Amigi ?
Hdtoolbox widzi napęd ZIP na IDE ?



Tak, mowa od dysku w formacie amigi.

Podpialem teraz tego ZIP'a na chwile zeby to sprawdzic jeszcze raz. Fast ata widzi naped, ale HDToolBox pod scsi.device nie.

Wlazylem dyskietke sformatowana jako dysk na ZIP'ie SCSI zeby zobaczyc czy ja ten ZIP IDE ja odczyta. Naped caly czas 'klika', zielona dioda w przycisku napedu caly czas miga no i ZIP nie chce oddac dyskietki. No i co teraz? Jak ozdyskac dyskietle z tego ZIP'a ;) ???
[#25] Re: [FastATA] Napęd ZIP

@Mokry, post #24

Jak odepniesz zipa z zasilania to możesz od tyłu cienkim drutem wypchnąć sanki z dyskietką.
Coś jak z napędu CD, ale zip ma to na tylnej ściance, nad gniazdem zasilania.
[#26] Re: [FastATA] Napęd ZIP

@Mokry, post #24

Podpinasz tylko zasilanie i długo trzymasz przycisk EJECT.

Jeśli FastAta widzi ZIPa to po trackdisk.device i odpowiedni UNIT komenda EJECT wyciągnie dyskietkę

Sprawdź pod FINDDEVICE (program z pakietu idefix) pod jakim device i unit jest widziany

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2022 09:59:36 przez Norbert
[#27] Re: [FastATA] Napęd ZIP

@Risc, post #25

Jak odepniesz zipa z zasilania to możesz od tyłu cienkim drutem wypchnąć sanki z dyskietką.
Coś jak z napędu CD, ale zip ma to na tylnej ściance, nad gniazdem zasilania.


Tego sprobowalem na poczatku i od razu zadzialalo ;). Dziekuje wszystkim za rady i pomoc! Bede to musial sprawdzic jeszcze raz na drigim ZIP'ie IDE, bo moze ten jest po prostu uwalony.
[#28] Re: [FastATA] Napęd ZIP

@Mokry, post #27

Wróciłem do tematu ale chyba się poddaje - FastATA albo nie widzi ZIPa albo nawet nie próbuje wystartować, gdy jest podpięty.
[#29] Re: [FastATA] Napęd ZIP

@_arti, post #28

U mnie pomaga wyciągnięcie dyskietki ZIP z napędu.
1
[#30] Re: [FastATA] Napęd ZIP

@_arti, post #28



Wróciłem do tematu ale chyba się poddaje - FastATA albo nie widzi ZIPa albo nawet nie próbuje wystartować, gdy jest podpięty.


Ja na razie doszedłem do tego, że powodem zamontowania zip'a przez Fast ate tylko jako dyskietka jest to że ja to próbuje zrobić na A1200 z fast ATA montowana pod romami.

Muszę spróbować na fast ATA w wersji ZIV lub Zorro III. Może wtedy hdtoolbox zobaczy zip'a jako dysk twardy, bo te Fast aty mają własne rom'y.

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2022 10:22:16 przez Mokry
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem