kategoria: A1200
[#1] [FastATA] Dysk SSD
Hejka,
Elbox chwali się, że ich kontroler FastATA (wersja ZorroIV w moim przypadku) działa pięknie z urządzeniami SATA/CF pomyślałem więc, że spróbuję też z dyskami SSD a tu... pupa. Dwa różne adaptery PATA->SATA i trzy różne dyski: Intel, OCZ i Transcend. HDToolbox z 3.9 jak i z 3.2 zamraża się na sprawdzaniu UNITu, do którego przypisany jest dysk. Tzn. chyba, bo dioda LED od dysku SSD wesoło sobie miga już kilka minut. FastATAPrefs nie widzi urządzenia w ogóle. Ktoś próbował FastATA z SSD?


Ostatnia aktualizacja: 04.03.2022 08:29:33 przez _arti
[#2] Re: [FastATA] Dysk SSD

@_arti, post #1

Ja mam FastAta i SSD.

Mam ten adapter:

https://allegro.pl/oferta/adapter-slim-dysku-ide-ata-na-sata-3-5-7498123436

Działa OK.
1
[#3] Re: [FastATA] Dysk SSD

@_arti, post #1

Tak, próbował.
Mam kilka dysków SSD podłaczonych do Amig, również przez FastATA w Amidze 4000.
Kluczowe są adaptery PATA-SATA, niektóre z nich np potrzebują drugiego urządzenia SLAVE na taśmie, żeby poprawnie współpracować.
Z tymi adapterami mi działają:
https://allegro.pl/oferta/pata-ide-to-sata-converter-adapter-plug-play-11292968881
https://allegro.pl/oferta/adapter-slim-dysku-ide-ata-na-sata-3-5-9000531204
[#4] Re: [FastATA] Dysk SSD

@BULI, post #3

https://allegro.pl/oferta/pata-ide-to-sata-converter-adapter-plug-play-11292968881

W przypadku tego konwertera to teraz widzę, że różni się on od mojego testowego, więc nie mam pewności czy zadziała.
Mój jest taki jak niżej:
https://pl.aliexpress.com/item/1005001838556451.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.60422709Ted1HV&algo_pvid=001e9134-6e47-4e69-97d4-4b79b2ba8b82&algo_exp_id=001e9134-6e47-4e69-97d4-4b79b2ba8b82-8&pdp_ext_f=%7B%22sku_id%22%3A%2212000017805316487%22%7D&pdp_pi=-1%3B16.75%3B-1%3B-1%40salePrice%3BPLN%3Bsearch-mainSearch
[#5] Re: [FastATA] Dysk SSD

@_arti, post #1

Ja mam mSATA podpięte przez konwerter mSATA-IDE do FastATA w A1200.
[#6] Re: [FastATA] Dysk SSD

@perinoid, post #5

Jak Ci się to udało?
Niedawno sprawdzałem dwie przejściówki z kartą Transcenda i o ile normalnie widać ją pod HDToolBox'em, normalnie daje się spartycjonować, to po reboocie Amiga już jej nie widzi

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2022 11:01:05 przez AmiClassic
[#7] Re: [FastATA] Dysk SSD

@Hubez, post #2

No mam właśnie taki adapter i nie działa. Spróbuję jeszcze sposób od BULIego - podepnę coś na SLAVE.
[#8] Re: [FastATA] Dysk SSD

@AmiClassic, post #6

No... normalnie się udało. Bez żadnego cudowania. Dysk 32GB, KS 3.x od Cloanto. Po prostu działa. I działało też w gnieździe IDE Amigi zanim założyłem FastATA.

Powtórzę tylko dla porządku - dysk SSD na mSATA w przejściówce mSATA->IDE.
1
[#9] Re: [FastATA] Dysk SSD

@perinoid, post #8

No to zazdroszczę. Nie mam jakiegoś parcia, ale sprawdzam alternatywy dla moich hd'ków na przyszłość
Jakiego adaptera używasz? Ja mam takie:
[#10] Re: [FastATA] Dysk SSD

@_arti, post #1

Jeśli ci nie widzi karty to pchnij ja wpisaniem komendy scsiQuery w s/s.


Ostatnia aktualizacja: 04.03.2022 14:32:54 przez Stoopi
[#11] Re: [FastATA] Dysk SSD

@AmiClassic, post #9

Takiego jak ten z prawej. A czy takiego samego to nie wiem.
[#12] Re: [FastATA] Dysk SSD

@perinoid, post #11

Dzięki. Będę musiał przysiąść do tego któregoś dnia, może coś się uda zdziałać.
[#13] Re: [FastATA] Dysk SSD

@BULI, post #3

I ten patent zadziałał! Pytanie teraz, jak to "zaemulować", bo ja nie potrzebuję ani dwóch CD-ROMów ani trzech dysków w Amidze
[#14] Re: [FastATA] Dysk SSD

@_arti, post #1

SDD jeszcze z fast ata nie probowalem, ale podepne sie do tematu wzgledem kard CF, jesli mozna ;). Jakis czas temu powymienialem wszystkie mechanicze dyski na karty CF, i zarowno fast ata MK V dla 1200 jak i fast ATA na ZIV nie maja z kartami zadnych problemow. A adapterow uzywam roznych. Ale ciekawa sytuacje mialem tydzien temu. W sumie to mam dalej, bo jeszcze do konca jej nie rozwiazalem. Gdzies kiedys byl poruszany temat o revizji plyty a1200 wspolpracujacej z Blizzardem PPC. Podobna najbardziej problematyczna to 1.D4, a ja wlasnie takiej uzywalem. Postanowilem w koncu zmienic plyte na inna, wybralem rev. 2B, chociaz z 1D4 wiekszych problemow nie mialem. Przy okazji zmienilem rom z 3.1 (ten od Cloanto) na 3.x (tez z poprawionym scsi.device). Odpalilem amige i zaczely sie dziac cuda. Na wszytskich kartach CF (a podpiete mam w tym przypadku 3 do fast aty na ZIV) polecialy checksum errory oraz validacja na niektorych partycjach, ktora sie sama nie chce naprawic. Podczas startu system wyrzuca losowo ramlib program failed. Pierwsze co pomyslalem ze cos sie stalo z fast ata, ale mam druga identyczna wiec je zamienilem ale dalej jest to samo. Pozniej ze to poprawione scsi.device z romu 3.x cos miesza, wiec wlozylem spowrotem rom 3.1 ale dalej bez zmian. Ostatnie co mi przychodzi do glowy to ta plyta rev. 2B, moze z nia jest cos nie tak? Jak sie tylko wyspie to przekladam spowrotem na 1.d4, bo nie daje mi to spokoju. Jest jeszcze jedna rzecz ktora zauwazylem. Jak podpinam ten kabelek z fast aty na 39 pin zlacza HDD to dioda od dysku caly czas sie swieci zamiast pokazywac prace dysku. Na plycie 1d4 bylo OK. Ktos sie moze spotkal z podobna sytuacja i ma moze jakies sugestje? Jak tylko podmienie plyty to dam znac jaki jest efekt.
[#15] Re: [FastATA] Dysk SSD

@Mokry, post #14

Cala noc walczylem, ale jest efekt. Wyglada na to ze calemu zamieszaniu winna jest plyta 2B. Zalozylem spowrotem 1D4, wprawdzie inna niz byla przedtem i problem zniknal. Nie ma teraz znaczenia czy jest zalozony rom 3.1, czy 3.x (zostawilem 3.x). Ale i tak kilku partycji na jednej z kart CF nie udalo sie uratowac. Na szczescie mam backup wszytskiego na innych amigach. Najlepsze jest to ze z ta plyta jest wszytsko OK, ma swiezo wymienione kondensatory oraz przechodzi wszystkie testy. Moze jest po prostu jakis konflikt sprzetowy miedzy ta revizja a slotami zorro ZIV i fast ata na ZIV. To juz nie pierwszy raz jak mam jakis problem z 2B. Kiedys probowalem podpiac delfine flipper do tej revizji i tez sie cuda dzialy i nic nie chcialo dzialac. Delfina trafila w koncu do innej ami z revizja 1D4 i wszystko jest OK.
1
[#16] Re: [FastATA] Dysk SSD

@Mokry, post #15

Jedyne, co mi jeszcze przychodzi do głowy w twoim przypadku, to kondensatory na ZIV. Gdzieś mi się obiło o uszy, że całość konstrukcji jest bardzo wrażliwa na nie.

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2022 20:18:32 przez _arti
[#17] Re: [FastATA] Dysk SSD

@_arti, post #16

Kondensatory na ZIV tez swiezo wymienione. Wprawdzie wartosci troche inne niz oryginalne, ale dzwonilem w tej sprawie do Elboxu i powiedzieli ze to nie ma wiekszego znaczenia. To tylko filtry i nawet bez nich by dzialalo.
1
[#18] Re: [FastATA] Dysk SSD

@Mokry, post #15

Może timing fix należało zrobić?
[#19] Re: [FastATA] Dysk SSD

@_arti, post #13

Trzeba by "zaemulować terminację" na taśmie, nie bawiłem się tym.. a w jednej Amidze tak właśnie mam, że muszę mieć drugie urządzenie na taśmie jako slave, więc mam tam pusty adapter ATA-CF ok, racja
[#20] Re: [FastATA] Dysk SSD

@BULI, post #19

W sumie, jeśli pusty adapter wystarczy, to OK. OK
[#21] Re: [FastATA] Dysk SSD

@perinoid, post #18

Może timing fix należało zrobić?


Moze to jest rozwiazanie dla rev. 2B. Ale rev 1.D4 nie maja time fix'a i dziala.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem