kategoria: A1200
[#31] Re: scsi.device - lepszy od Don_Adama czy od Doobrey'a?

@ppill, post #24

Z karty CF SanDisk 8GB Ultra 30MB/s (podpiętej pod adapter V.H2 i ustawiony jako Master) uruchomiłem system - OS3.0
Uruchomiłem SysInfo 4.4 z tej karty SanDiska.
Przy DEVICES ---> scsi ma wersję 37.64
Po kliknięciu na SPEED:
Dhrystones ---> 29672
Mips ---> 30.97
MFlops ---> 7.63
Przy INTERNAL HARDWARE MODES:
DMA/Gfx ---> AGA ALICE - 2Meg
Display ---> AGA LISA CHIP
CPU/MHz ---> 68040 44.40
FPU ---> 68040+68882
MMU ---> 68040 (IN USE)
Po kliknięciu na DRIVES:
DH0: (scsi.device) jako SPEED wynosi 1,975,959
DH1: (scsi.device) jako SPEED wynosi 2,184,533
DH2: (scsi.device) jako SPEED wynosi 2,184,533

Z karty CF Kingston 8GB 133X (podpiętej pod adapter V.H2 i ustawiony jako Master) uruchomiłem system - Scalos
Uruchomiłem SysInfo 4.4 z tej karty Kingstona.
Przy DEVICES ---> scsi ma wersję 46.1
Po kliknięciu na SPEED:
Dhrystones ---> 29603
Mips ---> 30.90
MFlops ---> 7.61
powyższa konfiguracja jest taka sama jak na SanDisku
Po kliknięciu na DRIVES:
DH0: (scsi.device) jako SPEED wynosi 1,337,469; DRIVE/DISK TYPE ---> FFS International
DH1: (scsi.device) jako SPEED wynosi 1,638,400

Z dysku HDD Seagate ST38410A 8.4GB 3,5" (podpiętego pod stary adapter 2.5'->3.5' IDE 1998 GIFT i ustawiony jako Master) uruchomiłem system - Workbench3.1
Uruchomiłem SysInfo 4.4 z tego dysku HDD.
Przy DEVICES ---> scsi ma wersję 37.64
Po kliknięciu na SPEED:
Dhrystones ---> 29600
Mips ---> 30.89
MFlops ---> 7.60
powyższa konfiguracja jest taka sama jak na SanDisku i Kingstonie
Po kliknięciu na DRIVES:
HD0: (scsi.device) jako SPEED wynosi 2,306,252; DRIVE/DISK TYPE ---> FFS International
HD1: (scsi.device) jako SPEED wynosi 2,299,508; DRIVE/DISK TYPE ---> FFS International
HD2: (scsi.device) jako SPEED wynosi 1,638,400; DRIVE/DISK TYPE ---> FFS International
Na tym dysku HDD w pliku "Startup-Sequence" brak zapisu:
C:LoadModule Devs:scsi.device >NIL:
Czyli na ten dysk nie wgrywałem pliku "LoadModule" do katalogu C oraz nie wgrywałem pliku "scsi.device" do katalogu Devs. Dawno temu robiłem formata i wgrywałem dane na ten dysk HDD posługując się starym filesystemem FFS z Workbencha3.1. Podana powyżej wersja scsi 37.64 dotyczy tego co Amiga widzi z płyty głównej, bo nie ma pliku scsi.device w tym Workbenchu3.1. Nie miałem potrzeby tego tam wgrywać, bo przesiadłem się z dysku HDD na karty CF.

Wrzuciłem tutaj dwie karty CF (SanDisk i Kingston) - skopiowane z nich dane:
https://mega.nz/folder/9J8wyA7C#8f7J9bZW5e3pR9-3ORSG1w

Wrzuciłem tutaj poprawioną dyskietkę testową:
https://mega.nz/folder/tZsUGaZI#RxHorXoueE_rYMsTiyFOKw

Podsumowanie:
Dziwne, że szybkość scsi na tych dwóch kartach CF 8GB (ładowany scsi.device z kart) nie różni się zbytnio od szybkości scsi na dysku HDD 8.4GB (ładowany z płyty głównej).
Odnośnie biblioteki "68040.library", to nie wiem zbytnio jaką odpowiednią wersję dobrać do swojej karty turbo Apollo (CPU 68040 @ 40MHz 32MB Fast RAM + FPU 68882). Chodzi mi o to, że są różne karty turbo do A1200 z prockiem 040:
1. Apollo 1240/25
2. Apollo 1240/33
3. Apollo 1240/40
4. Blizzard 1240/40
Być może jest jeszcze więcej kart turbo do A1200 z prockiem 040, ale nie znam innych. Wy wiecie lepiej.

Mam 2 pytania do Was:
1. Czy możecie dobrać mi odpowiednią wersję "scsi.device" do mojej podanej konfiguracji, także na podstawie tych moich dwóch katalogów (Kingston i SanDisk), aby A1200 i karty CF działały jak najszybciej ?
2. Czy możecie dobrać mi odpowiednią wersję biblioteki "68040.library" do mojej podanej konfiguracji, także na podstawie tych moich dwóch katalogów (Kingston i SanDisk), aby A1200 i karty CF działały jak najszybciej ?

Będę Wam bardzo wdzięczny.
[#32] Re: scsi.device - lepszy od Don_Adama czy od Doobrey'a?

@RokiS, post #26

Włączając A1200 to testowałem różne warianty:
1. na początku uruchamiałem Workbench'a3.1 z dysku HDD (4GB, 6GB i tego ostatniego 8.4GB)
2. następnie uruchamiałem 2 różne systemy - pierwszy (Scalos z karty CF 8GB Kingston) oraz drugi (OS3.0 z karty CF 8GB SanDisk)
3. na końcu stworzyłem dyskietkę testową, aby zobaczyć jak działa wykrycie karty CF 1GB w adapterze PCMCIA oraz obczaić ten nowy filesystem PFS na nowszej wersji HDToolBox'a.
Jak chcesz, to obadaj te moje 2 linki i będzie Ci łatwiej to wszystko skumać w tym moim temacie.
Wrzuciłem tutaj dwie karty CF (SanDisk i Kingston) - skopiowane z nich dane:
https://mega.nz/folder/9J8wyA7C#8f7J9bZW5e3pR9-3ORSG1w
Wrzuciłem tutaj poprawioną dyskietkę testową:
https://mega.nz/folder/tZsUGaZI#RxHorXoueE_rYMsTiyFOKw
Pod pierwszym linkiem są 2 katalogi: Kingston i SanDisk. Do katalogu Kingston skopiowałem kilka tamtejszych plików (z katalogami) z tej karty CF Kingstona, natomiast do katalogu SanDisk skopiowałem kilka tamtejszych plików (z katalogami) z tej karty CF SanDiska. Tam są różne scsi.device, 68040.library, Startup-Sequence oraz kilka innych istotnych plików. Oby się nie okazało, że niektóre tamte pliki mają wirusa.
Pod drugim linkiem jest obraz poprawionej dyskietki testowej w ADF.
Jak możesz, to obadaj to wszystko i daj tutaj znać.
[#33] Re: scsi.device - lepszy od Don_Adama czy od Doobrey'a?

@RokiS, post #26

U mnie zarówno pod A1200 i CD32 z Wichrem i TF330, szczególnie jest to widoczne przy współpracy z kartami CF najszybszy jest scsi.device 46.0 ok, racja OK
Czyli wychodzi na to, że to wersja DonAdama- dzięki DonAdamaOK

Na WichrzeCD32 i dysku talerzowym mam ok 4,8MB/s a na TF330 na karcie SD mam ok 4,7MB/s ok, racja
[#34] Re: scsi.device - lepszy od Don_Adama czy od Doobrey'a?

@ppill, post #24

Ty masz A1200 z 8MB Fast i Kickstart 3.1. W SysInfo masz wynik 2,347,558 na starym dysku HDD (ffs i scsi.device). Nie wspomniałeś jeszcze jakiego masz procka (020, 030, 040 czy 060?)...

Ja mam A1200 z 32MB Fast, procek 040/40MHz i Kickstart 3.0. W SysInfo osiągnąłem najszybszy wynik 2,306,252 (z dysku HDD 8.4GB - partycja HD0) oraz najszybszy wynik 2,184,533 (z karty CF 8GB SanDisk - partycje DH1/DH2). Dysk HDD korzysta ze scsi.device z płyty głównej, natomiast karta SanDiska korzysta ze scsi.device znajdującego się w katalogu Devs.

Wychodzi na to, że ten Twój Kickstart 3.1 trochę przyspiesza scsi.device w porównaniu do Kickstarta 3.0. Pewnie masz procka 020 albo 030, bo dysponujesz tylko 8MB Fast.
Sam oceń jak Kickstart 3.1 przyspiesza scsi.device w porównaniu do Kickstarta 3.0...
Ja nie mam pojęcia jaka jest różnica w przyspieszeniu...
[#35] Re: scsi.device - lepszy od Don_Adama czy od Doobrey'a?

@krzysiekp41, post #34

Ja mam A1200 z 32MB Fast, procek 040/40MHz i Kickstart 3.0

To "zmapuj" kick3.1 za pomocą RemApollo czy Blizkick i testuj prędkość

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2022 16:25:12 przez Norbert
[#36] Re: scsi.device - lepszy od Don_Adama czy od Doobrey'a?

@ppill, post #24

Prośba do Ciebie.
Przypominam moją konfigurację A1200 ---> Kickstart 3.0 i karta turbo Apollo CPU 68040 @ 40MHz 32MB Fast RAM + FPU 68882. Chciałbym dobrać 2 najbardziej odpowiednie pliki dla mojej konfiguracji A1200:
1. scsi.device
2. 68040.library
Pod podanym linkiem spakowany jest plik "Dwie karty CF (dane).zip" i tam są różne wersje tych plików. Skopiowane z karty CF Kingstona i karty CF SanDiska.
Na podstawie tych plików jakie wrzuciłem na serwer, to mógłbyś wybrać mi najbardziej odpowiednie pliki dla mojej konfiguracji ?
[#37] Re: scsi.device - lepszy od Don_Adama czy od Doobrey'a?

@krzysiekp41, post #36

Myślę, że dasz sobie radę samemu wybrać odpowiednie pliki.
Wszystko już zebrałeś, więc pozostaje Ci tylko dopasować najlepsze wersję dla Twojego komputera.
Jak już to zrobisz, opiszesz jakie to było proste i w ogóle nieczasochlonne.
Czekamy na raport.
2
[#38] Re: scsi.device - lepszy od Don_Adama czy od Doobrey'a?

@RokiS, post #25

To jeszcze namieszam z wynikami testów
Pobawiłem się dziś z EIDE.DEVICE i wyszły fajne wnioski, że EIDE.device całkiem nieźle przyspiesza odczyt - przynajmniej w testach widać duży przyrost prędkości odczytu :)
A więc tak: testy wykonałem na A600 z Furią 40Mhz, WB 3.1, Kickstart 3.1 w Fascie ( shadowrom ), karta CF 4GB Kingston z kwiatkiem

Po lewej stronie: stnd scsi.device z kicka 3.1, Furiatune IDE Off, bez eide.device
Po prawej stronie: stnd scsi.device z kicka 3.1, Furiatune IDE Off, z eide.device



Zwróćcie uwagę, że w Sysinfo 4.4 po uruchomieniu eide.device - scsi.device "zwiększa" wersje o 1 :)
------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Po lewej stronie: stnd scsi.device z kicka 3.1, Furiatune IDE On, bez eide.device
Po prawej stronie: stnd scsi.device z kicka 3.1, Furiatune IDE On, z eide.device




------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Po lewej stronie: stnd scsi.device Doobrey-a, Furiatune IDE On, bez eide.device
Po prawej stronie: stnd scsi.device Doobrey-a, Furiatune IDE On, z eide.device





Ostatnia aktualizacja: 23.09.2022 23:02:20 przez RokiS
[#39] Re: scsi.device - lepszy od Don_Adama czy od Doobrey'a?

@RokiS, post #38

EIDE było by super gdyby nie ograniczenie dysku do 4GB
[#40] Re: scsi.device - lepszy od Don_Adama czy od Doobrey'a?

@krzysiekp41, post #1

Czy mógłbyś wrzucić gdzieś plik z twoimi scsi devices? Chciałbym potestowac u siebie. Narazie wyciągam ok 1,2 na mojej CF.
[#41] Re: scsi.device - lepszy od Don_Adama czy od Doobrey'a?

@RetroSpawn, post #40

[#42] Re: scsi.device - lepszy od Don_Adama czy od Doobrey'a?

@RokiS, post #41

Dzięki wielkie.
[#43] Re: scsi.device - lepszy od Don_Adama czy od Doobrey'a?

@RetroSpawn, post #42

Hmm. Próbuję załadować je poprzez loadmodule, ale wyrzuca:
scsi.device version 47 already resident
Loading scsi.device failed: object already exists

Tzn, że mam już scsi.device w Romie? Jak mogę przetestować inne w takiej sytuacji?
[#44] Re: scsi.device - lepszy od Don_Adama czy od Doobrey'a?

@RetroSpawn, post #43

Masz kickstart 3.1.4 bądź 3.2??
Spróbuj z poleceniem DOWNGRADE :
Loadmodule Devs:scsi.device Downgrade
:) :)
1
[#45] Re: scsi.device - lepszy od Don_Adama czy od Doobrey'a?

@RokiS, post #44

Ok, dzięki za poradę 😊

Tak, mam 3.2. Czysty Workbench 3.2. Karta SanDisk 8GB, TF1230. Używam zwykle IDE na płycie, bo pod TF z eide.device jest niestabilne niestety. Tylko to na płycie dosyć wolne, z tym co inni osiągają. Mam 1.2 około na wszystkich partycjach.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem