kategorie: A500, Programy, Sprzęt
[#1] WHDLoad a Amiga mini.
Prosiłbym o pomoc czy w doradzeniu w sprawie własnego oprogramowania uruchamianego pod WHDLoad. Szukam rozwiązania by swoją grę oraz wszystkie pliki potrzebne do jej uruchomienia a umieszczone na wirtualnym dysku w formacie .adf móc uruchomić na A500 mini. Chcę to zrobić za pomocą WHDLoad. Czy istnieje oprogramowanie lub konwerter ktory to zrobi automatycznie? Coś z pakietu WHDLoad? Będę wdzięczny za pomoc dozgonnie.
[#2] Re: WHDLoad a Amiga mini.

@Stoopi, post #1

Aby uruchomić swoją grę pod whdload, musisz zlecić lub samemu stworzyć plik .slave umożliwiający skorzystanie z tego pakietu.
W zależności jak zostanie stworzony .slave, gra będzie korzystać z obrazu dyskietki , lub z plików zawartych w katalogu DATA.
1
[#3] Re: WHDLoad a Amiga mini.

@Stoopi, post #1

Zalezy jakie wymagania ma ta gra. Jaki kick, ile pamieci wymaga, ile dyskow ma. Dla WHDload sa o ile sie nie myle zrobione defaultowe slave'y dla kickow 1.2, 1.3 i 3.1. Dla nich wystarczy obraz dyskietki DOS-owej (czyli ze s-s) jako Disk.1 (bodaj w podkatalogu Data/). Nie wiem czy te slave'y obsluguja wiecej dyskietek niz jedna. Druga opcja jest wersja HD (lub pseudo HD) gry. Wtedy uzywasz defaultowych slave'ow HD, sa bodaj dwie wersje, jeden dla kicku 1.3, drugi dla kicku 3.1. Trzecia opcja to jest zrobienie osobnego slave'a. To wymaga znajomosci asemblera. Co do A500 mini to tu moze byc najwiekszy problem, bo z tego co pisza to nie wszystkie slave'y tam dzialaja. Jakby nie byla dobrze dopracowana.
1
[#4] Re: WHDLoad a Amiga mini.

@Don_Adan, post #3

Jakby nie byla dobrze dopracowana.

Konsola wyszła dopiero co do szerszej społeczności. Firmware ma jeszcze fabryczne... wystarczy poczekać na uaktualnienia to wiele błędów zniknie.
1
[#5] Re: WHDLoad a Amiga mini.

@PWS, post #4

Moze. Ale jesli zeby dodac nowa gre do A500 mini trzeba cos takiego zrobic jak w tym linku to raczej to nie jest dla mnie.

link
1
[#6] Re: WHDLoad a Amiga mini.

@Don_Adan, post #5

Dziękuje za kierunek, stało się to bardziej jasne. Jednak czekam na więcej głosów w tym temacie. to nie powinno być aż takie trudne.
[#7] Re: WHDLoad a Amiga mini.

@Stoopi, post #6

jest banlne.znajdz sobie jakas najprosza grę. jakąś stara systemowa 1.3 z whdload. podmień pliki w data i powinno śmignąć jeśli nie było nic tam kombinowane i crackowane. może jest np gotowy wb w whdload
[#8] Re: WHDLoad a Amiga mini.

@juen, post #7

Na normalnej Amidze to jest dosc proste, ale na A500 mini juz nie. Na przyklad zadna z konwersji (Pacman, Ms.Pacman, Amidar) JOTD nie dziala od strzalu na tym mini. To wymaga duzo wiekszej wiedzy, pewnie chodzi o konfiguracje tego emulatora dla kazdej gry.
1
[wyróżniony] [#9] Re: WHDLoad a Amiga mini.

@Stoopi, post #6

1
[#10] Re: WHDLoad a Amiga mini.

@Stoopi, post #6

To stworzenie obrazu ADF danej gry aka Disk.1 jest trudne? To juz latwiej nie bedzie.
[#11] Re: WHDLoad a Amiga mini.

@nekroskop, post #9

Noo....mistrzu, kierowniku, dyrektorze. Dzięki za tego linka.
[#12] Re: WHDLoad a Amiga mini.

@Stoopi, post #6

WHDLoad generalnie zawsze był dla gier niesystemowych, które mają własny Loader.

W przypadku gier, które potrafią czytać z urządzeń logicznych typu DH0 (dysk twardy) WHDLoad nie powinien być potrzebny.

W A500 Mini użyto WHDLoad celem unifikacji, bo większość gier dla niej go wymaga. Moim zdaniem ta konsola powinna czytać inne execi Amigowe.

Z tego co wiem z dokumentacji do WHDLoad - wymaga on wskazania na dwa miejsca w programie:

- Główny kod wykonywalny,
- Loader (procedura czytająca dane z dyskietki).

WHDLoad łata Loader i wykonuje główny kod.

Jeżeli w Twojej grze wczytujesz dane za pomocą dos.library, to pewnie obędzie się bez łatania.

Pewnie podlinkowana szkółka kolegi Asmana będzie w tym miejscu bardzo pomocna.
[wyróżniony] [#13] Re: WHDLoad a Amiga mini.

@Stoopi, post #1

Dużo zależy od tego, jak to Twoje oprogramowanie zostało napisane i w czym (na przykład w Amosie). Może być masa różnych powodów, które spowodują że generyczny slave'a odpadnie w przedbiegach. Po za tym on nie jest złotym środkiem, gdyby tak było, to nie byłoby potrzeby łatania gier/dem/oprogramowania. Oczywiście są sytuacje w których tenże generyczny slave'a się sprawdza, choćby wstępnie na szybko sprawdzić czy produkcja się odpala pod WHDLoad.
1
[#14] Re: WHDLoad a Amiga mini.

@asman, post #13

Tak, napisany w Amosie. Narazie generuje to że wykrywa blokade zapisu na DH0:. Kombinuję jeszce.
[wyróżniony] [#15] Re: WHDLoad a Amiga mini.

@Stoopi, post #14

Możesz spróbować zrobić następujący fikołek, o ile genereyczny slave robi przypis do df0: ( nie pamiętam tego teraz). Zamień w swojej produkcji dh0: na df0: (jeśli jest zaszyty dh0 w programie to wystarczy jakiś hex edytor, na przykład filemaster da radę).
[#16] Re: WHDLoad a Amiga mini.

@asman, post #15

A czy ktoś uruchomił na tym benchmark SysInfo?
[#17] Re: WHDLoad a Amiga mini.

@Jacques, post #16

tak ja przed chwila, na 030 bez jita daje 9.56 mips
a benchmark hdd z usb pokazal 34,192,695 bytes/sec

wybieranie 040 spowalnia wynik nie wiem od czego to zalezy. jita nie daje rady wlaczyc przy zadnym cpu, nie laduje mi sie workbench. Nie wiem czy to wina obrazu czy ustawienia emulatora. Generalnie mozna jeszcze wiecej ramu dodacm pod wb mam 2mb chip i 160 mb other
2
[#18] Re: WHDLoad a Amiga mini.

@druzil28, post #17

Samo włączenie JIT to za mało.
Trzeba jeszcze ustawić jego bufor.

Ale do CLI masz dostęp?
Wtedy łatwiej potestować co się "gryzie" przy ładowaniu WB.

A earlymenu kick3.x masz widoczne?

Emulatory oparte na uae mają dostęp z poziomu Amigi do pewnych ustawień emulatora np do JIT.

Widze że wystarczy "poprawić" startup sequence w pakiecie
https://retrogames.biz/support/thea500-mini/whdload/ aby włączał się Workbench.

Z tego s-s można się dowiedzieć że podmontowane są dyski DH0 i DH1 (tu są gry) dh2 (save oraz kickstarty)

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2022 23:58:22 przez Norbert
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem