[#1] Polskie litery w przeglądarce Ibrowse
Zainstalowałem ibrowse na os 3.9 i mam problem z polskimi czcionkami w przeglądarce.
Oczywiście robiłem wszystko według poradnika:
https://www.ppa.pl/programy/kodowanie-iso-8859-2-i-czcionki-truetype-w-systemie-amigaos-3.x.html
Gdy wchodzę do shella mogę wpisywać polskie znaki ą,ć, ł itp. ale już polskie strony jak np. ppa.pl nie posiadają polskich znaków. Ma ktoś jakieś pomysły ? Dodam że nie jestem amigowym orłem a ostanie 20 lat spędziłem na windowsie :)

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2022 19:01:34 przez elessar1984
[#2] Re: Polskie litery w przeglądarce Ibrowse

@elessar1984, post #1

http://aminet.net/package/text/bfont/ISO-AmigaPL
[#3] Re: Polskie litery w przeglądarce Ibrowse

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #2

Skopiowałem fonty z ISO-AmigaPl do folderu fonts na C, następnie keymaps do keymaps, ucuchomiłem input z folderu prefs i tam ustawiłem na ISO-PL. W ibrowse zminiłem gdzie tylko się dało czcionki na pl (np. Arialpl )
I dalej to samo.
Ibrowse używam w wersji demo, ale to chyba nie powinno mieć znaczenia.
W samej wyszukiwarce np w google.pl mogę wpisać słowo z polskimi znakami np. ławka, ale w wynikach wyszukiwania już nie pojawia się litera ł.



Ostatnia aktualizacja: 11.04.2022 19:45:04 przez elessar1984
[#4] Re: Polskie litery w przeglądarce Ibrowse

@elessar1984, post #3

Wszystkie nowe strony używają UTF8. Iso8859 dawno poszło w zapomnienie.
2
[#5] Re: Polskie litery w przeglądarce Ibrowse

@sand, post #4

A czy są jakieś przeglądarki pod 68k i WB 3.0 które sobie z takim kodowaniem radzą?
[#6] Re: Polskie litery w przeglądarce Ibrowse

@ZbyniuR, post #5

NetSurf zdaje się.
[#7] Re: Polskie litery w przeglądarce Ibrowse

@elessar1984, post #3

Skopiowałem fonty z ISO-AmigaPl do folderu fonts na C

Wiem, że się czepiam i że zostałeś wychowany przez MS DOSa/Windowsa i w związku z tym naturalnie przez analogię przenosisz swoje doświadczenia na nową płaszczyznę, ale naprawdę w Amidze partycję systemową masz nazwana "C"
Oczywiście Amigowy system jest bardzo elastyczny i można nazwać dysk systemowy C, pomimo, że w systemie Amigi jest z góry zadeklarowany "C:"), już te nieszczęsne aktówki/foldery jakoś można przeboleć zamiast katalogów/szuflad, czy pulpit zamiast blatu , ale pisanie na dysku C w kontekście Amigowej partycji jest dość niefrasobliwe, chociażby ze względu na wspomniana systemową deklarację "C:" ok, racja
[#8] Re: Polskie litery w przeglądarce Ibrowse

@BULI, post #7

Masz rację czepiasz się :) "Wychowany" byłem na C64 a potem na Amidze 1200. Jednak nigdy na niej nie posiadałem dysku twardego, bo kosztował majątek. Os 3.0 miałem gdzieś na dyskietkach, ale bez instalacji za bardzo do wielu rzeczy się nie nadawał.
Oczywiście chodziło mi o folder C na dysku systemowym. Źle to napisałem.
To czy owak, dałem sobie spokój ważne że strony w języku angielskim są ok, reszty mi nie trzeba.
[#9] Re: Polskie litery w przeglądarce Ibrowse

@elessar1984, post #1

Pobaw się jeszcze w ustawieniach przeglądarki i zapodaj mu nowe czcionki. U mnie chyba zadziałało i np. PPA mam z polskimi ogonkami.
[#10] Re: Polskie litery w przeglądarce Ibrowse

@elessar1984, post #1

Właśnie bawię się trochę IBrowse, głównie sondując czy jest ewentualnie sens napisania recki programu. Zaznaczam że działam na AOS 4, więc nie wiem czy moja rada w czymkolwiek przyda się użytkownikom AOS 3, jednak w moim przypadku najlepiej sprawdza się ustawienie zestawu czcionek "domyślny dla systemu". W przypadku "określony przez stronę" czy też własny (bez względu co tam bym nie wpisał, czy UTF-8, ISO-8859-2 czy CP-1250) zawsze są krzaki. Natomiast w przypadku "domyślny dla systemu", jest szansa że część stron wyświetli znaki po polsku, głównie to strony amigowe, ale też co ciekawe np. wyszukiwarka Google. Jednak już np. na taką Wikipedię nic się nie poradzi.
[#11] Re: Polskie litery w przeglądarce Ibrowse

@MUFA-amigaone-pl, post #10

Najsensowniej by było jakby ktoś dopracował codesets.library dla AmigaOS3.x żeby potem IBrowse mogło go użyć. Pomimo swojej mizerności tej biblioteki, chyba by wystarczyła do konwersji UTF8 do lokalnego ISO (pewnie prócz rozwijania ligatur do postaci rozwiniętej). Roboty z tym nie za dużo, niech kupujący program pomarudzą autorowi.



Ostatnia aktualizacja: 13.01.2023 22:16:40 przez michal_zukowski
1
[#12] Re: Polskie litery w przeglądarce Ibrowse

@elessar1984, post #1

Ja zrobiłem wedle tej instrukcji i mi działało.
[#13] Re: Polskie litery w przeglądarce Ibrowse

@michal_zukowski, post #11

Najsensowniej by było jakby ktoś dopracował codesets.library dla AmigaOS3.x żeby potem IBrowse mogło go użyć. Pomimo swojej mizerności tej biblioteki, chyba by wystarczyła do konwersji UTF8 do lokalnego ISO (pewnie prócz rozwijania ligatur do postaci rozwiniętej). Roboty z tym nie za dużo, niech kupujący program pomarudzą autorowi.


No konwersja jest, tylko że nie do standardu środkowoeruropejskiego. Cytat z FAQ IBrowse:

9. Does IBrowse support UTF-8 ?
Partially. The pages will be decoded in UTF-8, but Unicode characters will be mapped back to the windows-1252 codepage for display.


Wystarczyłoby aby ten windows-1252 nie był ustawiony na sztywno, jeśli już nie ISO, to aby chociaż była możliwość aby użytkownik mógł wybrać windows-1250 i już Polacy by sobie poradzili.
[#14] Re: Polskie litery w przeglądarce Ibrowse

@MUFA-amigaone-pl, post #13

Bo odczytywanie treści z polskimi znakami to "pół biedy", a czy da radę zrobić wprowadzanie polskich znaków, np pisząc komentarz/odpowiedź na PPA z Ibrowse, żeby później na stronie w naszym komentarzu pojawiły się polskie znaki?
1
[#15] Re: Polskie litery w przeglądarce Ibrowse

@MUFA-amigaone-pl, post #13

A to nie ma u nas zdolnych programistów? Czy są ale od demek a nie od użytków.
No i czy trzeba kogoś pytać przed zmodyfikowaniem programu jaki sie ma na twardzielu? To podejście by było takie nie-amigowe. Polskie tradycje hakerskie umarły a ich duch sie w grobie przewraca. ;)
[#16] Re: Polskie litery w przeglądarce Ibrowse

@ZbyniuR, post #15

Na morphosie używałem jakiegoś programu, który w locie konwertował UTF na ISO, ale to było dawno temu jak jeszcze Allegro działało na IBrowse.
[#17] Re: Polskie litery w przeglądarce Ibrowse

@BULI, post #14

Cóű, sâdzë, a raczej wydaje mi sië, űe jest údúbîo moűliwoôci, ale koď ma szarâ maôę.

Ten tekst napisałem minutę temu na amidze i pod Ibrowse wygląda dobrze (poza "ć", które stało się "ę"). A jak wygląda pod PieCem każdy widzi.

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2023 20:24:47 przez Kitech
[#18] Re: Polskie litery w przeglądarce Ibrowse

@Kitech, post #17

To ć/ę świadczy o tym że masz fonta który ma polskie znaczki jednocześnie z Windy i AmigaPL, ale Winda ma wyższy priorytet w kodach które kolidują ze sobą w tych standardach. Jednak w mapie klawiatury masz kody od AmigaPL a nie od Windy, przez co tekst wygląda dobrze tylko na Amie. Jedynie ó wygląda ok bo ma ten sam kod w obu standardach.
[#19] Re: Polskie litery w przeglądarce Ibrowse

@ZbyniuR, post #15

Ale to dla twórcy IBrowse max 2 dni roboty. Po co ktoś inny miałby się tym zajmować. Po prostu polecam zarejestowanym użytkownikom, żeby go pomęczyli.
[#20] Re: Polskie litery w przeglądarce Ibrowse

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #16

Oproxy link ale jest tylko w wersji natywnej dla MorphOS.
[#21] Re: Polskie litery w przeglądarce Ibrowse

@BULI, post #14

Bo odczytywanie treści z polskimi znakami to "pół biedy", a czy da radę zrobić wprowadzanie polskich znaków, np pisząc komentarz/odpowiedź na PPA z Ibrowse, żeby później na stronie w naszym komentarzu pojawiły się polskie znaki?


Zacząłem pisać reckę IBrowse, więc na pewno będę w najbliższych dniach mocno testował i kombinował z ustawieniami. Jeśli znajdę jakiś sposób dam znać.
[#22] Re: Polskie litery w przeglądarce Ibrowse

@Kitech, post #17

Mam podobnie, czyli jak piszë tekt w oknie edycji po stronie Amigi, wyglâda poprawnie i po opublikowaniu pod Amigâ nadal wyglâda poprawnie, a na PCcie juű krzaczki.

Tak jak widaę ten tekst napisany wîaônie pod Amigâ

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2023 18:59:27 przez BULI
[#23] Re: Polskie litery w przeglądarce Ibrowse

@Kitech, post #17

IBrowse AOS4 test:

ęóśąłżźćń
1
[#24] Re: Polskie litery w przeglądarce Ibrowse

@elessar1984, post #1

ąśęółźćżł

Ibrowse na 3.9. W systemie mam ISO-PL, fonty także, w MUI także i w IBrowse również.
1
[#25] Re: Polskie litery w przeglądarce Ibrowse

@don_rafito, post #24

Oooo OK
[#26] Re: Polskie litery w przeglądarce Ibrowse

@don_rafito, post #24

Możesz przybliżyć jakie konkretnie fonty? Skąd ściągnięte? Gdzie który font jest podpięty (np. IBrowse - czcionka normalna; System - czcionka systemowa, ... )?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem