kategoria: A1200
[#1] A1200 problem z kontrastem
Witam wszystkich bardzo serdecznie.
Mam problem z A1200 rev 1B z kondensatorem c460. Na wszystkich wyjsciach video mam bardzo slaby kontranst. Na wyjsciu video kontrast jes najslabszy i po czasie zaczyna spadac do poziomu, ktory nie pozwala na prace. Wyjscie Composite jest troszke lepiej a nawet raz po 2h pracy kontrast wskoczyl na na 100% na jakas minute po czym znowu spadl.
Zrobilem recap i niestety problem nie zniknal. Wymienilem rowniez ROMy i dalej lipa.
Nie jestem elektronikiem ale zakładam, że może być problem gdzieś na linii zasilania video.
Miał ktoś podobny przypadek? Aha, wylany byl kondensator c407

Pozdrawiam serdecznie.
[#2] Re: A1200 problem z kontrastem

@Stabio_PL, post #1

Dlaczego sądzisz że masz problem z kondensatorem c460? Co znaczy że robiłeś "recap", wymieniłeś tylko podejrzany czy wszystkie kondensatory? Musisz sobie posprawdzać wszystkie pady/przelotki,ścieżki w okolicy wylanego kondensatora i reszty kondensatorów. upewnić się czy kondensatory które wymieniałeś to wymieniłeś je zwracając uwagę na ich polaryzacje. Tantalowe są na maxa mylące. :P
[#3] Re: A1200 problem z kontrastem

@Stoopi, post #2

Wymienilem wszystkie kondensatory (19 szt.) Wpomnialem o c460 bo chyba tylko w mojej rewizji wystepuje. Polaryzacja na pewno poprawna bo zwracalem na to szczegolna uwage. Zobacze jutro te pady.
[#4] Re: A1200 problem z kontrastem

@Stabio_PL, post #3

A czyszczenie płyty przed wlutowaniem nowych kondensatorów zrobiłeś?
[#5] Re: A1200 problem z kontrastem

@Stoopi, post #2

Wybuchły by Mu przy złej polaryzacji.
[#6] Re: A1200 problem z kontrastem

@Amigo-A1200-040, post #4

Przeczyściłem IPĄ. Może na jakiś kondensator zwrócić szczególną uwagę? Niestety nie umiem czytać schematów a całkiem ładny jest dostępny w necie dla mojej plyty 1B
[#7] Re: A1200 problem z kontrastem

@Stabio_PL, post #1

Jak masz problem na wszystkich wyjściach video, a jesteś pewien że TV masz na 100% ok (warto podłączyć do innego TV który z inną Amigą działa na 100% poprawnie), to na 95% masz problem z układem Video DAC, czyli U30 i jego okolicami.
Jest to układ SMD, także ja zacząłbym od jego okolic. A dokładnie D215, czyli źródło referencyjne napięcia 1,25V.
Czyli:

1) Sprawdź, czy na układzie LM385 masz 1,25V. Uwaga - na niektórych płytach A1200 go nie ma, bo źródło referencyjne napięcia jest już w układzie U30 (było kilka rewizji układu U30 Video DAC). Jak LM385 nie ma, to punkt 1 sobie odpuszczasz.
2) Sprawdź, czy "oryginalne drutowanie" Commodore jest na miejscu. W jakiejś tam rewizji płyty A1200 trzeba było dodawać dwa druty do U30, bo inżynierowie zapomnieli podciągnąć dwóch ścieżek przy tym układzie..... Zdjęcia z netu będą pomocne.
3) Sprawdź czy jakiś komponent w okolicach U30 nie jest uszkodzony (rezystor, kondensator, może ścieżka zjedzona, może elektrolit podciekł)
4) Jak nic nie pomoże, to pozostaje wymiana U30 niestety...
1
[#8] Re: A1200 problem z kontrastem

@stachu100, post #7

Dziękuję ślicznie. Jutro się za to zabiorę.
[#9] Re: A1200 problem z kontrastem

@stachu100, post #7

Witam ponownie.
Więc tak. Jecen rezystor m wartosc 0.0 Ohm i zwarcie do masy (Nie wiem jak to sprawdzic na schemacie a na amigapcb niestety w ogole nie wystepuje wiec zakladam, ze tak powinno byc.
Po drugiej stronie plyty znalazlem druciarstwo 3 kondensatoruw. Poprawilem luty, wyczyscilem i jeden zmierzylem po wylutowaniu. Miał on wartosc 127nf a wedlug amigapcb powinien miec 220nf (znowu nie wiem czy to poprawne wartosci zwazywszy na inna rewizje plyty).
Oczywiscie obraz bez zmian. Moze nieco kolory sie zmienily na composit bo na wyjsciu rgb jest tak jak bylo.
Czy to te 3 kondensatory moga byc problemem (C211,212,213).
P.S.
Nie miezylem napiecia jeszcze na D215 bo mam stracha robic cos pod pradem ale to zrobie jutro. Rozumiem, ze pin 4 lub 8 a minusowa sonda gdzies do masy?






Pozdrawiam
[#10] Re: A1200 problem z kontrastem

@Stabio_PL, post #9

Dobrze Ci radzę - odeślij tę płytę do fachowca, ewentualnie napisz skąd jesteś.
1
[#11] Re: A1200 problem z kontrastem

@Hubez, post #10

Niestety UK. W Polsce bede dopiero na wakacje...
[#12] Re: A1200 problem z kontrastem

@Stabio_PL, post #9

Rozumiem, ze pin 4 lub 8 a minusowa sonda gdzies do masy?

Nie.
1,25V ma być na pinie 8.
Jako GND (masy) może być cokolwiek, na przykład ekran modulatora. Lub pin 4 w D215.
I jak się boisz mierzyć pod zasilaniem, to marnie widzę naprawę... Czas się przełamać.
[#13] Re: A1200 problem z kontrastem

@Stabio_PL, post #11

Sprawdź jeszcze napięcie +VID i diody D231, D232 i D233 A i B
[#14] Re: A1200 problem z kontrastem

@Stabio_PL, post #9

a na innym TV ty sprawdzał ?
bo jakoś umknęło mi to czy się chwaliłeś
[#15] Re: A1200 problem z kontrastem

@nekroskop, post #14

Dziękuję za podpowiedzi.
Tak sprawdzałem na innym telewizorze i to samo.
[#16] Re: A1200 problem z kontrastem

@stachu100, post #12

Przełamię się jutro :) Dziękuję za pomoc :)
[#17] Re: A1200 problem z kontrastem

@Marcin74, post #13

Jak sprawdzic te diody? Przypominam, ze dopiero raczkuje w eletronice a bardzo chcialbym sam naprawic ta plyte. To moze dac kopa do dalszej nauki.
[#18] Re: A1200 problem z kontrastem

@stachu100, post #12

Wiec na pinie 8 mam 1.22V na pinie 4 nic.
[#19] Re: A1200 problem z kontrastem

@stachu100, post #7

Na U30 Pin 18 tez jest 1.22v
[#20] Re: A1200 problem z kontrastem

@Stabio_PL, post #19

Czyli wszystko dobrze.
Warto sprawdzić, czy U30 dostaje zasilanie +5V.
Jak dostaje +5V, to niestety raczej nic więcej sam nie zrobisz.
[#21] Re: A1200 problem z kontrastem

@stachu100, post #20

No dobra, to aby nie denerwowac tych co maja pojecie o elektronice to ostatnie dwa pytanka:
1. Na którym pinie powinno byc +5V bo na schemacie, ktory mam tego nie moge znalezc?
2. Czy te kondensatory C211,C212,C213 nie będą miały czegoś wspolnego? Wyglada, ze wychodza z U30 na U12. Nie chce kupowac i wymieniac ich jesli to nie bedzie mialo sensu.

Dziekuje, jeszcze raz pozdrawiam i przepraszam za zasmiecanie forum.
[#22] Re: A1200 problem z kontrastem

@Stabio_PL, post #21

Jaki masz schemat?

Są w sieci schematy w PDF, klikasz CTRL+F, wpisujesz numer układu jak C30 (występuje dwa razy) i masz wszystko jak na tacy.
[#23] Re: A1200 problem z kontrastem

@san_u, post #22

Mam ten o ile sie wyswietli link:

https://www.amigawiki.org/dnl/schematics/A1200_R1.pdf
[#24] Re: A1200 problem z kontrastem

@san_u, post #22

Nie jestem elektronikiem i dopiero staram sie czegos nauczyc. +5V widze na wyscjciu CN9 zlacza i tylko tyle znalazlem :(




Ostatnia aktualizacja: 14.04.2022 22:13:09 przez Stabio_PL
[#25] Re: A1200 problem z kontrastem

@Stabio_PL, post #17

Poniżej masz link do opisu jak sprawdzić diodę:
link
Opis jest na bazie miernika Fluke ale każdy tani miernik uniwersalny też ma funkcję testowania diod.
[#26] Re: A1200 problem z kontrastem

@Marcin74, post #25

Dziekuje, akurat mam Fluka.
Niemniej chyba odkrylem przyczyne. Prawdopodobnie U30 jest do wymiany. Podgrzalem go troszke hotem i po podlaczeniu bylo ok. W miare czasu kontrast zaczal spadac i wszystko wrocilo do poczatku.
[#27] Re: A1200 problem z kontrastem

@Stabio_PL, post #26

sprawdź przejścia ścieżek i pomóż sobie tym : https://www.amigapcb.org/
[wyróżniony] [#28] Re: A1200 problem z kontrastem

@Stabio_PL, post #26

Tu jest jeszcze filmik jak pan sobie naprawił taki zrypany obraz dziwnie w a1200 - może komuś się przyda jak by miał podobne problemy z ami

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem