kategoria: A1200
[#1] Adapter NES 2 Amiga dla joysticka
Cześć.

Poszukuję rozwiązania, które pozwoli mi podpiąć joystick (nie pad, choć tu pewnie większej różnicy poza samą ilością przycisków nie będzie) dedykowany dla NES'a do Amigi. Chciałbym, żeby to było zgrabne i bez "wybebeszonej" elektroniki. Będę zobowiązany za wskazanie kierunku.

Dziękuję.





Ostatnia aktualizacja: 16.04.2022 14:20:15 przez wilkwcieniu
[#2] Re: Adapter NES 2 Amiga dla joysticka

@wilkwcieniu, post #1

Mq robił takie adaptery. Nazywały się s(nes) ctrl czy jakoś tak OK
[#3] Re: Adapter NES 2 Amiga dla joysticka

@wilkwcieniu, post #1

Pamiętam, że chyba gdzies ze dwa lata temu widziałem tutorial
jak przerobić kontroler od nesa na kompatybilny z Amigą.
Dawno to było i nie chce mi się teraz po nocy szukać.
Trzeba było zmienić kabelek na wtyczkę do db9 jeszcze.
[#4] Re: Adapter NES 2 Amiga dla joysticka

@Bartek2075, post #2

Takie to są
link
[#5] Re: Adapter NES 2 Amiga dla joysticka

@mmarcin2741, post #3

Pewnie ten link albo podobny.
Tylko koledze chodzi o taki, żeby nie trzeba było rozbebeszać elektroniki więc odpada na starcie
[#6] Re: Adapter NES 2 Amiga dla joysticka

@nekroskop, post #4

Ten od Sordana znalazłem. Jeden z ciekawszych... tak samych sklepów, jak i asortymentów :).
Tam jest dużo układów, które by mnie interesowały, część polskiego projektu.
[#7] Re: Adapter NES 2 Amiga dla joysticka

@nekroskop, post #5

Ten jest kapitalny:

https://www.adverts.ie/arcade-retro/new-snes-nes-gamepad-db9-interface-adapter-for-amiga-atari-c64-computer-578/13821218

Szkoda, że...

None Available.

Bu :(
[#8] Re: Adapter NES 2 Amiga dla joysticka

@wilkwcieniu, post #1

Wykonałem w życiu kilka adapterów na użytek własny oraz rodziny/znajomych. Chociaż potrzeby były zazwyczaj inne, to może chociaż wskażę kierunek :)

Przykład 1 - adapter umożliwiający podłączenie dwóch padów od Pegasusa pod USB: link

Stare dzieje :) Pierwszy adapter w życiu. Projekt stąd: raphnet.net poskładany "na pająka". W pudełku siedzi Atmega8, wsad jest nie mój, tylko z tej strony... Dziś można prościej, a mianowicie tak:

Przykład 2 - adapter umożliwiający podłączenie dwóch joysticków od Atari/Amigi (DB9) pod USB:



używam np. pod emulatorami na Retropie i pod Windowsem. W środku pudełka siedzi Arduino, w tym konkretnie przypadku Arduino Pro Micro. To konkretne Arduino może pudełkowo "podawać się" za joystick HID, nie trzeba kombinować jak w poprzednim przykładzie z żadnymi bibliotekami typu V-USB, nie trzeba lutować żadnych dodatkowych kwarców itp. Wystarczy podlutować kabelki i oprogramować Arduino.

Przykład 3 - adapter umożliwiający podłączenie pada od PS4 do Amigi

Niedawno w sąsiednim wątku podrzuciłem filmik z prezentacją. Ale podrzucę jeszcze raz, bo do tego wątku nawet lepiej pasuje: film



Chyba najbardziej zbliżony adapter do tego, jakiego potrzebujesz, jednak zamiast joysticka nesowego wykorzystuje pada od Playstation 4. Za jego obsługę odpowiada Seeeduino Xiao, który ma tę zaletę na tle "zwykłych" Arduin, że może służyć jako USB-Host i obsłużyć różne proste urządzenia typu joystick, myszka, klawiatura USB. Jest to równocześnie moja pierwsza samodzielnie zaprojektowana płytka drukowana ;) Chciałem zachować minimalne rozmiary adaptera.

Podsumowanie Adapter jakiego potrzebujesz jest jak najbardziej wykonalny, czego dowodem to, że już powstało kilka dokładnie takich projektów :) Ktoś tu wspomniał o adapterze autorstwa Mq - gdybyś szukał gotowca, to pewnie do niego będzie Ci najbliżej. Sam tego adaptera nie używałem, bo dłubię własne, ale słyszałem o nim dużo dobrego. Gdybyś chciał kombinować na własną rękę, to proponuję podobną koncepcję jak w moich pierwszych dwóch, tj. wtyk DB9-pudełeczko-gniazdo NES, a do pudełeczka włożyłbym Arduino Pro Mini (oczywiście klon, nie oryginał), bo nie potrzebujesz takich funkcji jak ja w powyższych przykładach, a Pro Mini jest tańsze niż Pro Micro i niż Seeeduino Xiao.
1
[#9] Re: Adapter NES 2 Amiga dla joysticka

@dalton, post #8

Czy to seeeduino byłoby w stanie wykorztac dongle bluetooth, żeby korzystać z padów ps4/xone bezprzewodowo?

Czy płytki do Twojego adaptera można gdzieś kupić?
[#10] Re: Adapter NES 2 Amiga dla joysticka

@Mir3k, post #9

Pracuję nad Bluetoothem. Póki co niby działa, ale nie do końca poprawnie. Działa tylko bezpośrednio po sparowaniu. Gdy potem się podłączam ponownie, to już nie... Póki co nie udało mi się zdiagnozować, co jest winne. Raczej nie dongle, bo mam 3 różne (jeden z wtykiem usb-c, więc byłoby cacy, gdyby zadziałało). Podejrzewam port blioteki USB-Host dla SAMD21. Taka np. klawiatura Bluetooth działa bez problemu.
Padów od xboxa nie posiadam, więc ich nie obsługuję w ogóle. W przypadku nowych xboxów wykorzystują BLE, więc może być ciężko...

Nie jesteś pierwszy, który pyta o zakup płytek czy gotowców. Dziś z rana rozłożyła mnie choroba, ale jak znajdę później trochę energii to założę wątek "sprzedażowy", żeby tu nie offtopować. Płytek w zapasie mam kilkanaście, a polutowanych egzemplarzy 4 sztuki.
[#11] Re: Adapter NES 2 Amiga dla joysticka

@wilkwcieniu, post #1

Odkopię temat... Niedawno ukończyłem projekt kolejnego adaptera:



Co prawda nie spełnia kryterium braku "wybebeszonej" elektroniki, ale może wskaże Ci kierunek, bo to samo można zrobić na zasadzie: kabelek-pudełeczko-kabelek - tak jak w widocznym w filmie prototypie, gdyby płytkę uniwersalną zamknąć w pudełeczku :)
Dla padów od NESa, z mojego doświadczenia, jest to najtańsze i najprostsze w budowie rozwiązanie.
2
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem