kategorie: CD32, Karty CF, Sprzęt
[#1] Rozszerzenie CD32
Szukam specjalisty od spraw związanych z CD32.
Znajomy chce wejść w dziwny świat CD32 i produkcji dla tej konsoli. Samą CD32 już ma i teraz pora na uruchamianie na niej gier. Na innych konsolach (których ma sporo) zwykle używa do tego muli-cartów lub emulatorów CD w nowszych konstrukcjach.
Czy wyposażenie CD32 w Terrible Fire 330 lub 328 to dobry pomysł czy bardziej polecacie coś innego?

Drugie pytanie dotyczy obrazu. Jak go bezproblemowo i w dobrej jakości wyświetlić przez HDMI?

Co radzicie kupić i GDZIE najlepiej?
1
[#2] Re: Rozszerzenie CD32

@MDW, post #1

Co do CD32 raczej dużego wyboru nie ma - niewiele jest nowoczesnych rozwiązań do tej Amisi.
Na tę chwilę TF330 ( plus Riser ) to najlepsze rozwiązanie - szybki procek, złącze IDE, dużo Fastu.
Jeżeli chodzi o wyjście HDMI jak dla mnie najfajniejsze rozwiązanie to Indivision MK3 .









PS
1. specjalistą nie jestem
2. niedługo w sprzedaży ma się pojawić TF360...
2
[#3] Re: Rozszerzenie CD32

@RokiS, post #2

Dziękuję bardzo za odpowiedż. OK

Posiadasz ten sprzęt, działa, używasz - dla mnie jesteś więc specjalistą. Dla mnie zawsze najcenniejsze były opinie posiadaczy i prawdziwych użytkowników.

Przyznam się, że ja zupełnie nie miałem styczności z CD32 i nie orientuję się w rozwiązaniach dla tego sprzętu. Wiem tylko, że istnieją, bo jest wystarczająco dużo miłośników tego sprzętu żeby coś dla niego tworzyć.
Ciekawie wygląda to jak poradzono sobie z „doklejeniem” dodatkowego sprzętu do zamkniętej przecież konstrukcji. Widać dodatek ale nie razi i bryła nadal wygląda na zwartą.
To może śmieszne ale mnie ucieszyłby mały wybór rozwiązań. Nie miałbym dylematu co kupić. Strasznie się męczę gdy mam zbyt duży wybór.

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2022 10:49:54 przez MDW
[#4] Re: Rozszerzenie CD32

@MDW, post #3

Pytanie czy te gry będą uruchamiane spod systemu, czyli karta CF i WB czy bezpośrednio z płyt. Musisz pamiętać że nie wszystkie oficjalne gry dla CD32 uruchomią się na rozbudowanej konsoli. Spod systemu nie ma raczej tego problemu ale dla gier z płyt CD bywa różnie. Niektóre działają normalnie a inne nie będą działały przy obecności Fast ramu czy innego procesora. Sam posiadam Wichra CD32 bez systemu, gram z płyt. Jest kilka nieoficjalnych przeróbek gier, które będą działały z Fastem ale dla części po prostu trzeba go wyłączać.
[#5] Re: Rozszerzenie CD32

@MDW, post #1

Czy wypróbowałeś już składanki CD z grami i demami ?
np. cd32 beer and games, cd32 160, slamtilt cd32?
Wystarczy tylko nagrać płytę. Trzeba kupić możliwie dobrą cdr i w miarę wolno nagrać.
Amiga ma być tylko do gier ?
link
Co do obrazu to fabrycznie macie S-VHS dostępny, więc
jak jest jakiś skaler/telewizor z tym wejściem to próbujcie.
Popularny samsung 741 MP po s-vhs jest w miarę przyzwoity...

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2022 11:40:18 przez Mikrobi
[#6] Re: Rozszerzenie CD32

@nostrum666, post #4

Pytanie czy te gry będą uruchamiane spod systemu, czyli karta CF i WB czy bezpośrednio z płyt.

A czy mając taką CD32 z systemem AmigaOS/Workbenchem, a się jakoś (w np. boot-menu) całkowicie odłączyć rozszerzenie żeby uruchomić taką problematyczną produkcję bezpośrednio z płyty CD? Trochę tak jak mając rozbudowaną Amigę 1200 zawsze można, wyłączyć turbo, wsadzić NDOSową dyskietkę i odpalić produkcję z lat 80 (jeżeli tylko nowy ROM nie będzie powodem jakiegoś problemu).
[#7] Re: Rozszerzenie CD32

@MDW, post #6

Na karcie jest zworka do wyłączania. Info tutaj
[#8] Re: Rozszerzenie CD32

@RokiS, post #2

Ciekawie wygląda to jak poradzono sobie z „doklejeniem” dodatkowego sprzętu do zamkniętej przecież konstrukcji.
- tutaj projekt wydruku a tutaj powtórzony link do opisu.

Pytanie czy te gry będą uruchamiane spod systemu, czyli karta CF i WB czy bezpośrednio z płyt
- gry można uruchamiać i z "hdd" i z płyt CD. Na tę chwilę jedynym ograniczeniem uruchamianej gry z płyty CD to jest brak zapisu stanu gry w pamięci wewnętrznej CD32 - przynajmniej u mnie. Tu jest opis/rozwiązanie problemu - ja na razie go nie testowałem - nie przeszkadza mi brak NVRAM-u.
Aa bym zapomniał - przy Lotusie Trilogy uruchamianym z CD nie widać wyboru wersji gry 1-3 - - trzeba wykonać wyboru po omacku :) doł góra.

PS przy Indivision MK3 fajnie jest że dźwięk wychodzi przez HDMI
[#9] Re: Rozszerzenie CD32

@RokiS, post #8

U mnie jak dobrze pamiętam były problemy z oryginalnymi SWOS, The Chaos Engine i jeszcze kilkoma innymi. Z Wichrem nie chciały działać bądź nie wyświetlały obrazu. Pobrałem chyba z Zony na EAB paczkę oryginalnych gier ale tak spatchowanych aby uruchamiały się z Fastem i to rozwiązało problem, ale to rozwiązanie nie jest dostępne dla każdej produkcji. Co do podlinkowanej strony z nieoficjalnymi portami to z nich też kilka nie działa z Fastem, np Mortal Kombat czy Slam Tilt. Nie pamiętam co jeszcze. To z mojego doświadczenia. Problemów z zapisem nigdy nie miałem.

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2022 12:26:20 przez nostrum666
[#10] Re: Rozszerzenie CD32

@snifferman, post #7

Co do wyłącznia karty - to chyba nie działa do końca poprawnie.

Problemów z zapisem nigdy nie miałem.
- z tego co kojarzę to i TF328 nie ma problemu z zapisem - dopiero procek 030, jego cache i takie tam wprowadzają problem.
Podobny "problem" jest z Akiko i z 030 - nie chcą za bardzo współpracować ze sobą - ale jest to już naprawione.

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2022 12:27:20 przez RokiS
[#11] Re: Rozszerzenie CD32

@RokiS, post #10

Sx jumperem odcina 030 ale fast niestety też.
[#12] Re: Rozszerzenie CD32

@mikecios, post #11

Sx jumperem odcina 030 ale fast niestety też.

Jeżeli chce się chwilowo sprowadzić CD32 to jej podstawowej konfiguracji to nawet lepiej. Chociaż oczywiście lepiej byłoby mieć wybór.

Generalnie nie jestem zdziwiony, bo to jest takie typowe zachowanie kart rozszerzeń w Amigach. Niezależnie od tego czy miałem w A1200 Blizzarda 1230, Apollo 1240, BlizzardaPPC z 603+060, BVision to zawsze po odłączeniu karty w boot-menu A1200 stawała się "goła" i nie było widać niczego co jest na niej (więc i RAMu).

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2022 12:46:49 przez MDW
[#13] Re: Rozszerzenie CD32

@snifferman, post #7

Na karcie jest zworka do wyłączania.

Elektronik ze mnie jak z MS-DOSa system operacyjny ale... czy jeżeli jest zworka to nie jest tak, że można to wyłączanie stosunkowo łatwo wyprowadzić sobie gdzieś na wierzch w postaci przełącznika?
[#14] Re: Rozszerzenie CD32

@MDW, post #12

jak pisałem raczej nie działa wyłącznie poprawnie

Basically, the disable function (when the jumper is removed) will fail intermittently. On certain occasions, the console will boot in 68020 mode but crash shortly after as the 68030 unexpectedly comes to life (it will get quite hot quickly).
In other occasions, both CPUs will become active at powerup, even if the jumper is removed.
1
[#15] Re: Rozszerzenie CD32

@RokiS, post #14

Ooo, ciekawe zachowanie. Wygląda na jakiś błąd.
[#16] Re: Rozszerzenie CD32

@MDW, post #13

Jest jeszcze jedna kwestia. Czy na tej konsoli będą uruchamiane wszelkiego rodzaju gry wydane dla Amigi, czyli system i CD32 przygotowana jak 1200 do pracy (mysz, klawiatura) czy tylko tytuły wydane dla tej konsoli. Bo jeżeli wyłącznie gry oryginalnie wydane dla niej to moim zdaniem nie ma sensu inwestować w TF330 ponieważ większość gier nie wykorzysta jej potencjału. Są oczywiście wyjątki takie jak Alien Breed 3D, Doomy (nieoficjalne oczywiście ale to raczej tylko żeby pokazać że się da), może jakiś Wing Commander, ale powiedzmy sobie szczerze że do znacznej większości gier dedykowanych tej konsoli w zupełności wystarczy Fast RAM, czyli nasz rodzimy Wicher albo TF328.

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2022 12:53:14 przez nostrum666

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2022 12:53:56 przez nostrum666
[#17] Re: Rozszerzenie CD32

@MDW, post #12

zawsze mozna odpalic gre pod WB z opcjami disable cache
itp itd
i to w 90% przypadkow tez pomaga
[#18] Re: Rozszerzenie CD32

@MDW, post #15

Wygląda na jakiś błąd.

Tak, a autor karty jest zajęty innymi projektami i ma dość "trudny" charakter więc kupując karty TF kupujesz "As is". Ja swoich jeszcze nie polutowałem, wiec się nie wypowiem ze szczegółami. Miałem tylko jedną do naprawy i testów kilka dni, ale z riserem z USB.
[#19] Re: Rozszerzenie CD32

@nostrum666, post #16

Z tego co wiem to celem jest raczej zachowanie CD32 jako konsoli, a nie robienie z niej komputera Amiga. Tylko właśnie z możliwością uruchamiania gier nie z płyty tylko czegoś co by ją zastąpiło.
[#20] Re: Rozszerzenie CD32

@MDW, post #19

Chyba nie ma emulatora napędu CD dla niej, o którym bym wiedział, a gry WHDload nie będą posiadały oryginalnych ścieżek dźwiękowych z płyt więc najlepsze rozwiązanie aby korzystać jak z oryginału to właśnie płyty CD i ewentualnie Fast. To oczywiście moje zdanie na ten temat, ale muszę powiedzieć że używam już tak CD32 jakiś czas i nigdy nie czułem potrzeby aby wyciskać z niej więcej bo po prostu nie ma potrzeby. Fast ją przyspiesza jak to Fast a systemu nie instalowałem właśnie dlatego że moim targetem były jedynie gry z płyt i u mnie się to świetnie sprawdza.
[#21] Re: Rozszerzenie CD32

@MDW, post #13

Dokladnie tak zrobilem z moim sxem, wyprowadziłem na zewnątrz budy.
[#22] Re: Rozszerzenie CD32

@mikecios, post #21

Żeby nie było, Wicher też ma zworkę do wyłączania/włączania.
[#23] Re: Rozszerzenie CD32

@nostrum666, post #16

Do podłączenia TF czy Wichera potrzebny jest łącznik/przejściówka. Do TF są Riser-y ze złączem PS/2 lub USB.
Myszkę stnd podłączamy pod COM, a klawiaturą pod złącze przy Riser-rze.
Na CD32 z TF330 uruchamiają się gry i OCS/ECS i AGA i te co działają na Akiko. I gry oryginalne i ich kopie zapasowe działa WHD i dema iii...
[#24] Re: Rozszerzenie CD32

@RokiS, post #23

Oczywiście że tak, ja to wszystko wiem. Nie neguje tego że to fajna karta. Po prostu jak na moje potrzeby Wicher jest w sam raz. Kiedyś myślałem o zakupie TF330 ale po przemyśleniu doszedłem do wniosków o jakich pisałem wcześniej, że po prostu dla samych oryginalnych gier jest to zbyt dużo więc odpuściłem. Gdybym miał stawiać system na CD32 to pewnie poszedłbym w TF.
[#25] Re: Rozszerzenie CD32

@MDW, post #6

TF328 bez problemu da się wyłączyć zworką.
[#26] Re: Rozszerzenie CD32

@MDW, post #1

Dzięki za "tysiąc pięćset" odpowiedzi. Powoli robi się z tego wątku baza wiedzy na temat rozszerzania CD32. Niby rozwiązań nie jest dużo ale jednak temat jest wielowymiarowy i ostateczne rozwiązanie mocno zależy od tego jak chce się traktować CD32.
[#27] Re: Rozszerzenie CD32

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #25

Używam CD32 z TF330 raczej jako pełnowartościowego komputera. W latach 90-tych już miałem tą konsolę z klawiaturą produkowaną przez warszawską manufakturę. Była w ciemnoszarej metalowej obudowie, żałuje że sprzedałem kupując blaszaka :/ Poniżej materiał z moją CD32 wyposażoną w TF330. Teraz dodatkowo zmieśc iłem w środku dysk 2,5' zamiast karty. Można na YT odszukać kampanie w GS2000 realizowaną na tym sprzęcie :)
1
[#28] Re: Rozszerzenie CD32

@MDW, post #26

Hej,

To ja jestem w zasadzie inicjatorem tego zmieszania. Na wstępie chciałem bardzo podziękować MDW za podrzucenie tematu tutaj a następnie wszystkim, którzy przybliżyli mi temat.
Pewnie będę kierował się w stronię TF330. Nie wiem tylko jeszcze jaki raiser wybrać. Chętnie widział bym w nim USB bo o taką klawiaturę łatwiej a może nawet będzie działał pipek od bezprzewodowej?
Z zakupami i tak wstrzymam się aż CD32 przyjdzie do mnie i upewnię się że działa.
Odnośnie wykorzystania. To tak jak pisał MDW robię sobie takie małe prywatne muzeum. Chciałem zgromadzić możliwe wszystkie liczące się konsole, przerobić, użyć skalera lub odpowiedniego przewodu aby łatwo podłączyć pod monitor LCD przez HDMI. Poza tym staram się aby była na nie możliwa do uruchomienia możliwie pełna biblioteka tytułów.
Amiga choć nigdy nie miałem działającej (wyrosłem w obozie JIL) to zawsze dużą inspiracją były dema, które na niej chodziły. Od poczciwej 500 do dopalonej 1200. Jeśli dało by się poza grami je również uruchamiać to był bym szczęśliwa kaczką. Wypalać płyt raczej mi się nie będzie chciało. Bo to nie jest rozwiązanie, które długo przetrwa.

Jeszcze raz dzięki dla wszyskich za pomoc w temacie
RZoG
2
[#29] Re: Rozszerzenie CD32

@RZoG, post #28

Ciekawe co cie skłoniło do zaliczenia CD32 do liczących sie konsol i co jeszcze masz na tej liście. :)
[#30] Re: Rozszerzenie CD32

@ZbyniuR, post #29

Jak już mam Jaguara, Virtual Boya i Philipsa CD-i to znak, że selekcja nie jest duża. szeroki uśmiech

A co mam? No będzie tego trochę. szeroki uśmiech

Stacjonarne:
  • Atari 2600
  • Atari 5200
  • Famicom / NES
  • Master System
  • Atari 7800
  • PC Engine
  • Mega Drive
  • Super NES
  • Philips CD-i
  • Neo Geo CD
  • Amiga CD32
  • Atari Jaguar
  • 3DO
  • Sega Saturn
  • PlayStation
  • Nintendo 64
  • Dreamcast
  • PlayStation 2
  • GameCube
  • Xbox
  • Xbox 360
  • PlayStation 3
  • Wii
  • Wii U
  • Nintendo Switch
  • PlayStation 4 Pro
  • Xbox Series X


Przenośne:
  • Game Boy
  • Atari Lynx
  • Sega Game Gear
  • Game Boy Color
  • Virtual Boy
  • Neo Geo Pocket
  • WonderSwan
  • Game Boy Advance
  • N-Gage
  • Nintendo DS
  • Nintendo DSi
  • Sony Playstation Portable
  • New Nintendo 3DS XL
  • PlayStation Vita
  • Nintendo Switch


Ostatnia aktualizacja: 10.05.2022 09:06:51 przez RZoG
5
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem