kategoria: A1200
[#1] scsi.device v43.47 - odpowiedni do A1200?
Witam.
Sorry, że Wam głowę zawracam.
Posiadam Amigę 1200 z oryginalnym Kickstartem 3.0 (3.00 ROM 39.106) i kartę turbo Apollo 1240/40 (procesor CPU Motorola 68040 @ 40MHz 32MB Fast RAM + koprocesor FPU 68882). Na karcie CF 8GB mam 3 partycje: DH0, DH1 i DH2 (5.5GB).

W HDToolBoxie do tych trzech partycji (DH0/DH1/DH2) mam zapisane parametry:
Mask = 0x7FFFFFFE
MaxTransfer = 0x1FE00
Identifier = 0x50465303
Automount this partition [zaznaczony]

W Startup-Sequence mam wpisane:
C:LoadModule Devs:scsi.device >NIL:

Na początku używałem następujących wersji scsi.device:
1. scsi.device w wersji 46.0 (to jest wersja od Don_Adana); bardzo rzadko uruchamiał mi się Workbench z tej wersji; prawie zawsze wyskakiwał jakiś błąd podczas ładowania Workbencha albo zawieszał się i resetował
2. scsi.device w wersji 44.2 (to jest wersja od Doobrey'a) - wczoraj przetestowałem tą wersję i niestety partycje (DH1 i DH2) pojawiły się jako standard NDOS (bałem się, że utraciłem dane z tych obu partycji); postanowiłem raz na zawsze zrezygnować z tej wersji
3. scsi.device w wersji 43.47 (to jest wersja podobno od Cosmosa) - wczoraj chwilowo przetestowałem tą wersję i na szczęście partycje DH1 i DH2 są normalnie dosowe (dane nie zostały utracone); w wolnym czasie będę testował tą wersję

Od dłuższego czasu nie uruchamia mi się Workbench z karty CF. Pościągałem z aminetu przydatne dodatki (PFS3_53.lha, pfs3aio.lha, LhADir112.lha itd itd) albo z innej strony link (DOS.lzx, SCSI.lzx), ale nie mogę teraz z niczym ruszyć, bo nie mam dostępnego na Amidze pliku LHA i LZX, aby to wszystko rozpakować. Te wszystkie archiwa mam zapisane na karcie CF w adapterze PCMCIA.

Będę Wam bardzo wdzięczny, jeżeli krok po kroku napiszecie mi co mam zrobić, abym w końcu mógł uruchamiać Workbencha bez tych wszystkich usterek. Nie mam pojęcia czy w przypadku tej mojej konfiguracji A1200 - będzie wymagane mapowanie kickstartu dla tej mojej karty turbo Apollo.
Jeżeli to mapowanie kickstartu jest konieczne, to podajcie mi pełną ścieżkę do zapisu w Startup-Sequence.

Mam 3 pytania:
1. Czy ten scsi.device w wersji 43.47 będzie odpowiedni do obsługi karty CF przy tej mojej konfiguracji A1200?
2. Czy wyskakiwanie błędu podczas ładowania Workbencha, zawieszanie się albo resetowanie - spowodowane jest nieodpowiednią wersją scsi.device v46.0?
3. Czy koniecznie muszę zrobić mapowanie kickstartu dla tej mojej karty turbo Apollo?

Czekam na odpowiedź...

Pozdrowienia dla Amigowców.

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2022 18:23:58 przez krzysiekp41
[#2] Re: scsi.device v43.47 - odpowiedni do A1200?

@krzysiekp41, post #1

Apollo 1240/40 (procesor CPU Motorola 68040 @ 40MHz 32MB Fast RAM + koprocesor FPU 68882


Apollo 1240 nie ma 68882 tylko 68040 z wbudowanym FPU.

Założyłeś resztę partycji (najlepiej wszystkie poza systemową) po podmianie scsi.device?

Obejrzyj sobie filmik dla początkujących.


Ten sam wątek ciągniesz w innym poście?

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2022 18:57:29 przez snifferman
2
[#3] Re: scsi.device v43.47 - odpowiedni do A1200?

@krzysiekp41, post #1

A jakie to błędy, usterki pokazują się podczas startu WB. ?
Możliwe że jakiś program w s-s lub user-s czy wbstartup wywala się z jakiejs przyczyny.
Najlepiej te dodatkowe programy wywalić tymczasowo z tych miejsc i wystartować WB.
Po resecie (po wgraniu scsi.device) masz dostęp do CLI (start bez s-s w bootmenu).
Tam możesz wystartować okrojony WB i inne programy jakie masz na CF.
[#4] Re: scsi.device v43.47 - odpowiedni do A1200?

@Norbert, post #3

Nie wiem czy warto doradzac i pomagac autorowi postu który na wszystkie swoje pytania już dawno otrzymał odpowiedzi i rady co z tym zrobic. Założone kilka różnych wątków gdzie cały czas są te same pytania i niestety żadnych wniosków nie wyciąga.
2
[#5] Re: scsi.device v43.47 - odpowiedni do A1200?

@Stoopi, post #4

Rzeczywiście.
Poczekam z pomocą do odpowiedniego momentu.
[#6] Re: scsi.device v43.47 - odpowiedni do A1200?

@snifferman, post #2

Partycja DH0 (jako systemowa) jest bootowalna, a reszta partycji (DH1 i DH2) nie.
Resztę partycji (DH1 i DH2) założyłem jeszcze korzystając ze scsi.device w wersji 46.0 (od Don_Adana). Partycję DH0 też zakładałem przy pomocy tej wersji od Don_Adana.
Odnośnie tego filmiku, to obejrzałem go tak na szybko. Gościu tam wyjaśnia jak robić konfiguracje przy pomocy emulatora WinUAE. Niestety WinUAE nie jest do końca kompatybilny z oryginalną Amigą - nie ma tak lekko. Gdzieś tam wyczytałem w jakimś poście na tym forum, że komuś coś tam działało na A600, ale już nie zadziałało na dobrze/odpowiednio skonfigurowanym WinUAE. Amigowcy, którzy od wielu lat korzystają z różnych Amig i bardzo często korzystali z WinUAE, to dobrze wiedzą, że to co działa na Amidze (gry, programy) - to nie zawsze działa na odpowiednio skonfigurowanym WinUAE. Mam nadzieje, że mam rację.
W wolnym czasie obejrzę na spokojnie ten filmik dla początkujących i przeanalizuję pewne kwestie.

Czy warto, abym od początku przy pomocy HDToolBoxa założył 3 partycje na nowo korzystając tym razem ze scsi.device w wersji 43.47?
Czy wprowadzone zmiany w HDToolBoxie są zapisywane gdzieś w układzie scalonym na płycie głównej czy tylko na karcie CF?
[#7] Re: scsi.device v43.47 - odpowiedni do A1200?

@krzysiekp41, post #6

zapisuje sie w RDB dysku
[#8] Re: scsi.device v43.47 - odpowiedni do A1200?

@Norbert, post #3

Teraz włączyłem A1200.
Podczas ładowania Workbencha z karty CF wyskoczył mi komunikat:
Assign
Program failed (error #80000008).
Wait for disk activity to finish.
[Suspend] [Reboot]


Czasami w miejscu słowa 'Assign' pojawia się 'DH0' albo 'RAM'. Pewnie nie ma co się sugerować tym, że plik Assign, partycja DH0 albo pamięć RAM - są uszkodzone. Zawsze po tym komunikacie resetuję Amigę (wciskam jednocześnie Ctrl+A+A). Od wczoraj korzystam już ze scsi.device w wersji 43.47 (z karty CF i dyskietki testowej), jak coś.

Udało mi się uruchomić system z dyskietki testowej mając już tam wgranego scsi.device v43.47. Na pulpicie pokazały się także te 3 partycje z karty CF (DH0/DH1/DH2).

Na początku 'Startup-Sequence' w katalogu S (na karcie CF) widnieje zapis:
C:LoadModule Devs:scsi.device >NIL:
C:SetPatch QUIET
C:Version >NIL:
...........reszta zapisu taka jak na dyskietce Workbencha 3.1


Na początku 'User-Startup' w katalogu S (na karcie CF) widnieje zapis:
run >nil: C:MagicWB-Demon 4,123,123,123,5,175,175,175,6
assign >NIL: MagicWB: SYS:Prefs/MagicWB-Images
;BEGIN MUI
assign MUI: "SYS:MUI"
...........reszta zapisu dotyczącego tego pakietu MUI
;END MUI
run >nil: C:BlazeWCP
C:CAPrefs >NIL:
run >NIL: C:NewIcons
C:DefIcons
...........reszta zapisu taka jak na dyskietce Workbencha 3.1


Sam widzisz, że w user-startup takie dodatki jak: MagicWB-Demon, pakiet MUI i zestaw ikonek - nie przyczyniają się do wyskakiwania błędu podczas uruchamiania się Workbencha, zawieszania się albo resetowania (tak było często z uruchamianym scsi.device v46.0).
W przypadku tego aktualnego scsi.device v43.47, to jeszcze ani razu nie zawiesił mi się Workbench ani samoczynnie nie zresetował się.
Podsumowując - ten aktualny scsi.device v43.47 jest teoretycznie mniej problemowy. Przynajmniej tak mi się wydaje.
[#9] Re: scsi.device v43.47 - odpowiedni do A1200?

@krzysiekp41, post #8

Ja uzywam tej wersji i jest ok http://aminet.net/package/util/boot/Install-SCSI-v43.45.lha

Z kartami CF jest loteria dlatego wrocilem do dysku rotacyjnego

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2022 00:12:09 przez HOŁDYS
[#10] Re: scsi.device v43.47 - odpowiedni do A1200?

@krzysiekp41, post #1

Jeżeli nie masz lha, to ściągnij z Aminetu autorozpakowujace się archiwum:
http://aminet.net/util/arc/lha.run

Jaką masz wielkość partycji dh0: ?
[#11] Re: scsi.device v43.47 - odpowiedni do A1200?

@wali7, post #10

Z tym lha to nie jest największy problem.
Partycja DH0: ma 200MB.
[#12] Re: scsi.device v43.47 - odpowiedni do A1200?

@Norbert, post #3

Dzisiaj rano wyskoczył mi jeszcze taki komunikat (przy uruchamianym scsi.device v43.47):
PFS-III Error Requester
Device DH0:
ALERT:
Wrong dirblock id 00004EBA block 162


Przy uruchamianym scsi.device v46.0 to ani razu nie wyskoczył mi taki powyższy komunikat, a korzystałem z tej wersji kilka miesięcy.
[#13] Re: scsi.device v43.47 - odpowiedni do A1200?

@krzysiekp41, post #12

Przy uruchamianym scsi.device v46.0 to ani razu nie wyskoczył mi taki powyższy komunikat, a korzystałem z tej wersji kilka miesięcy.
To po co zmieniasz?

Korzystałem długi czas ze scsi.device i DonAdan'a i Doobrey'a - złego słowa powiedzieć nie mogę.

Raz jeszcze: link
[#14] Re: scsi.device v43.47 - odpowiedni do A1200?

@AmiClassic, post #13

U Ciebie ten scsi.device od DonAdan'a i Doobrey'a pewnie działa prawidłowo, bo masz nieco inną konfiguracje Amigi niż ja. Ty masz zapewne kartę turbo Blizzard z prockiem 030, a ja mam Apollo z prockiem 040. To są nieco inne konstrukcje - istotne szczegóły. Być może te dwie wersje scsi.device są bardziej kompatybilne z Twoją konfiguracją sprzętową niż z moją. Sam nie wiem.
Zadziałam metodą prób i błędów - wtedy więcej się nauczę.
Jeszcze raz dzięki za przypomnienie tego linka - w wolnym czasie przeanalizuję to co tam jest napisane.
[#15] Re: scsi.device v43.47 - odpowiedni do A1200?

@krzysiekp41, post #14

Według mnie procek nie ma tu nic do rzeczy, natomiast bardziej obstawiałbym na nieodpowiednią wersję LoadModule. Pamiętam, że miałem z tym kiedyś jakieś przeboje i sprawdziłem różne wersje. To mi przypomina przypadek, który opisałeś gdzie przy scsi Doobrey'a dwie partycje pokazały Ci się jako NDOS - scsi.device się nie załadowało. Sprawdź inne wersje LoadModule - tu wrzuciłem te które udało mi się zebrać: link
[#16] Re: scsi.device v43.47 - odpowiedni do A1200?

@AmiClassic, post #15

A może zasilacz jest do bani? Nie trzyma napięć?
[#17] Re: scsi.device v43.47 - odpowiedni do A1200?

@Tomski, post #16

Mój amigowy zasilacz jest mocny, bo ma 9.5A na 5V. Raczej jest sprawny w 100%. Jeszcze niedawno ten zasilacz musiał zmierzyć się z takimi urządzeniami jak:
1. karta turbo Apollo z prockiem 040 (podobno jest prądożerna)
2. dysk HDD 3,5" 8GB
3. dysk HDD 3,5" 6GB (albo w jego miejsce napęd CD-ROM)
4. zewnętrzna stacja dyskietek (jako DF1:)
5. karta CF w adapterze PCMCIA

Te powyższe 5 urządzeń było podłączone jednocześnie i działały bez problemu. Kopiowałem dane z jednego dysku na drugi dysk, kopiowałem dane z płyty CD na dysk. Wątpię, że oryginalny amigowy zasilacz dałby radę uruchomić te wszystkie urządzenia.

Na ten moment zamiast dwóch dysków HDD 3,5" mam podpiętą jedną kartę CF (podobno pobiera bardzo mało prądu). Zatem 2 dyski HDD 3,5" a karta CF to kolosalna różnica w poborze prądu.
[#18] Re: scsi.device v43.47 - odpowiedni do A1200?

@AmiClassic, post #15

Dzięki za tego linka do pobrania LoadModule.
Dzisiaj wieczorem to ściągnę.
[#19] Re: scsi.device v43.47 - odpowiedni do A1200?

@krzysiekp41, post #18

Wsadź do Amigi dysk 2.5 i problemy mina, wywal ta kartę.
Nie wszystkie karty pamięci dobrze pracują z amigami.
[#20] Re: scsi.device v43.47 - odpowiedni do A1200?

@krzysiekp41, post #14

Jak PFS sypie takimi błędami to naprawiasz pfssalv albo zaczynasz od początku. Zaraz będziesz miał blokadę zapisu przez system plików by nie pogarszać stanu danych.

Masz sieczkę na partycji startowej. Te guru 80000008/4 przy starcie oznaczają, że procek dostaje do wykonania jakieś śmieci/dane zamiast kodu. Ewentualnie masz złą 68040.library.

Wirus albo coś pomieszałeś z dodawaniem systemu pliku do RDB.

Najlepiej na spokojnie obejrzyj filmik...

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2022 18:07:03 przez ppill
[#21] Re: scsi.device v43.47 - odpowiedni do A1200?

@ppill, post #20

Wcześniej zrobiłem w ten sposób, że odpaliłem HDToolBoxa, kliknąłem na 'Partition Drive', potem kliknąłem na 'Add/Update...' i tutaj mam podane parametry:
Identifier -> 0x50465303; Version -> 19.2; Size -> 59660; File System Name -> Custom File System

Wykasowałem stamtąd 'FastFileSystem' (był domyślnie dodany) i w jego miejsce dodałem 'PFS3' z katalogu L (z dyskietki). Wszystko jest zapisane, bo nawet odpalany HDToolBox z karty CF widzi te powyższe parametry.
Zamiast tego PFS3, to waham się nad dodaniem 'pfs3_aio-handler' (Size -> 69388).

Ktoś mi tu odradzał na forum (w innym wątku) używanie RDB, skoro konfigurowałem kartę CF w HDToolBoxie tworząc tam partycje, wpisując tam maskę i maxtransfer.

Mam 2 pytania:
1. Czy w opcji Add/Update (w HDToolBoxie) mam zostawić tylko 'PFS3' czy jednak dodać tylko 'pfs3_aio-handler'?
2. Czy te dodawanie systemu pliku do RDB mam zrobić tylko przy pomocy HDInstTools - od nowa tam tworzyć partycje i wpisując pozostałe parametry?
[#22] Re: scsi.device v43.47 - odpowiedni do A1200?

@krzysiekp41, post #21

Hmmm...
W poście 13 podałem Ci linka do mojego postu w innym wątku w którym podlinkowałem Ci krótki film - obejrz go a prawdopodobnie rozwiążesz swoje problemy bo chyba źle to wszystko robisz.

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2022 20:06:49 przez AmiClassic
[#23] Re: scsi.device v43.47 - odpowiedni do A1200?

@krzysiekp41, post #21

Ktoś mi tu odradzał na forum (w innym wątku) używanie RDB

Czy na pewno???

To będziesz używał MBR, GPT czy APM?
2
[#24] Re: scsi.device v43.47 - odpowiedni do A1200?

@krzysiekp41, post #21

Dobra ale jaki system plików(identyfikator) jest przypisany do partycji. Zobacz w Change.
pfs3aio w wersji 19.2 z aminetu ma 59120 albo 59216 bajtów w wersji custom. Skąd masz te pliki?

I tak jak pisałem w innym wątku. NIE ZMIENIAJ NIC przy pomocy HDInstools jeżeli dysk był wcześniej przygotowany HDToolBoxem. Trzymasz się jednego programu inaczej popsujesz RDB.

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2022 20:52:06 przez ppill
[#25] Re: scsi.device v43.47 - odpowiedni do A1200?

@AmiClassic, post #22

W weekend zabiorę się za to.
[#26] Re: scsi.device v43.47 - odpowiedni do A1200?

@ppill, post #24

Gdy klikam na 'Partition Drive', to zaznaczam 'Advanced Options' i klikam na 'Change'.
W Change podane jest osobno dla DH0, DH1 i DH2:
File System ---> PFS\03
Automount this partition [zaznaczony]
File system block size ---> 512
Identifier ---> 0x50465303
Mask ---> 0x7FFFFFFE
MaxTransfer ---> 0x1FE00

Dla DH0, DH1 i DH2 - te powyższe parametry są dokładnie takie same. Mam nadzieje, że nie ominąłem jakiegoś ważnego parametru.
Zrobiłem teraz taki test. Odpaliłem z dyskietki testowej system (tym razem z uruchomionym scsi.device v46.0 - od Don_Adana). Po uruchomieniu systemu wyciągnąłem dyskietkę ze stacji, z pulpitu otworzyłem partycje DH0 (z Workbenchem), następnie katalog Tools i odpaliłem stamtąd nowszego HDToolBoxa (ta wersja obsługuje partycje powyżej 4GB). Chciałem się przekonać czy poda takie same parametry z karty CF jak z dyskietki. Te powyższe parametry są podane w 'Change' oraz w 'Add/Update' jest podane: Identifier -> 0x50465303; Version -> 19.2; Size -> 59660; File System Name -> Custom File System

Takie pliki jak 'PFS3' i 'pfs3_aio-handler' mam skopiowane z karty CF Kingstona na tą dyskietkę testową.
Chodzi o to, że kiedyś kupiłem 3 karty CF 8GB. Pierwsza to była Kingston i z niej skopiowałem cały system na kartę CF SanDisk - używam jej tylko w adapterze PCMCIA. Ostatnia karta CF to ten sam SanDisk, ale podpięta pod kontroler IDE. Zrezygnowałem z użytkowania Kingstona, bo te SanDiski okazały się szybsze (wg. SysInfo). Oprócz tego nie odpowiadał mi system z Kingstona. Wolałem używać dawnego swojego systemu (Workbencha) skopiowanego z dysku HDD 3,5" 8GB.

Od razu zaznaczam, że NIGDY niczego nie zmieniałem ani nie zapisywałem przy pomocy HDInstTools.
Problem polega na tym, że jeżeli sprzedawca karty SanDiska przygotował ją przy pomocy HDInstTools, a ja od początku zmieniałem w niej różne parametry TYLKO przy pomocy HDToolBoxa, to mam nadzieje, że nie popsuł się ten RDB.

W weekend zabiorę się za to.

Wielkie dzięki za fachowe wskazówki.

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2022 22:55:14 przez krzysiekp41
[#27] Re: scsi.device v43.47 - odpowiedni do A1200?

@AmiClassic, post #22

Wielkie dzięki za fachowe wskazówki.
[#28] Re: scsi.device v43.47 - odpowiedni do A1200?

@Norbert, post #23

Nie wiem na czym polegają takie wynalazki jak: MBR, GPT czy APM.
[#29] Re: scsi.device v43.47 - odpowiedni do A1200?

@krzysiekp41, post #28

Te wynalazki raczej nie od uzycia w AmigaOS tak aby z niego zbootowac ogolnie MBR to taki odpowiednik pecetowy naszego RDB zawiera program rozruchowy oraz tablicę partycji ..GPT jest jego rozwinieciem do partycji wiekszych niz 2 TB i uzyciem UEFI przy starcie a APM to z kolei odpowiednik RDB jabłkowy Apple Partition Map limity takie same jak MBR
1
[#30] Re: scsi.device v43.47 - odpowiedni do A1200?

@HOŁDYS, post #29

Ja w ogóle nie rozumiem po co się tak pieprzyć z tym wszystkim??? Podmontowałbym sobie kartę CF pod WinUAE, zrobił kopię danych a potem tą kartę skasował diskpart'em pod Windowsem i od zera postawił AmigaOS z pomocą jakiegoś poradnika z YT czy jakiegoś z internetu których to jest na pęczki. A tu, widać autor ma jakiś system postawiony i próbuje kombinować nie wiedząc nawet tak podstawowych rzeczy jak co zrobić aby rozpakować archiwum LHA. Są też fajne narzędzia jak HstWB,, dla tych którym nie chce się uczyć systemu, wystarczy ściągnąć pre-instalowany obraz dla odpowiedniej pojemności karty, rozpakować, wrzucić wg instrukcji odpowiednie ADFy z instalkami AmigaOS, dorzucić pliki kickstartów i ewentualnie gry, dema WHDLoad (choć to proponuję dopiero później bo proces rozpakowywania tych gier/dem trwa kilka ładnych godzin a chodzi o sprawdzenie czy system dobrze się zainstaluje), wszystko to, po wcześniejszym odpaleniu skryptów, uruchamia się w WinUAE (skrypt tworzy plik konfiguracji dla WinUAE więc użytkownik nie musi się martwić, że ustawi zły konfig) i instalator prowadzi za rączkę, na końcu plik obrazu dysku "wypala" się na kartę CF i przekłada do Amigi i voila. Naprawdę, zamiast się chrzanić z podmienianiem scsi, wolałbym sobie od zera system postawić. A może też ta karta CF jest walnięta lub niekompatybilna? Dlatego warto uzyć diskparta (tylko trzeba uważać aby sobie nie skasować jakiejś partycji naszego pc, ale to jest opisane w tutorialach co i jak robić).
3
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem