kategoria: A600
[#31] Re: przenoszenie danych PC -- Ami

@snifferman, post #29

W większości Amig mam karty 32GB i więcej. Nie muszę za dużo przenosić, bo większość już tam jest

Ja też generalnie nie muszę dużo przenosić. Mam kilkadziesiąt przeróżnych płyt CD po 700MB wypełnionych softem. To też wychodzi sporo gigabajtów.

Ale, jak piksluję albo programuję i kompiluję na Amidze - normalna rzecz, chcę mieć możliwość transferu.

Nie jestem zwolennikiem modyfikacji portów w taki sposób.
[#32] Re: przenoszenie danych PC -- Ami

@Hexmage960, post #31

Można też do peceta podłączyć stację dyskietek przez port LPT i za pomocą programu ADTWin nagrywać ADF na dyskietki. ADTWin

W razie nieposiadania LPT w PC na popularnym portalu aukcyjnym dostępne są karty zarówno na PCI jak i PCI express.

Jednak osobiście chyba byłbym zwolennikiem zsieciowania amigi (karta na PCMCIA lub Plipbox) i przesyłania plików choćby po ftp.
[#33] Re: przenoszenie danych PC -- Ami

@diobou, post #30

Panowie.
Z tego co widzę do prawie do rozwiązań innych niż VinUae i tak muszę mieć już "coś" wgranego na Amidzę lub przygotowane dyskietki. Błędne koło. Już praktycznie zamykając wątek: Postanowiłem zakupić adapter CF do PC. Kartę wyciągnę z Ami i przeniosę niezbędny soft. I tak ciągle jest rozkręcana więc ten jeden raz więcej jej nie zabije (chyba). Mam ostatnie pytanie: KTÓRA wersja VinUae, żeby nie utonąć w wielości opcji i nie walczyć z kompatybilnością. Emulator działa stabilnie pod Applem?...

Dzięki za Wasze zaangażowanie w wątek. Pewnie z wszystkiego stopniowo skorzystam :).
[#34] Re: przenoszenie danych PC -- Ami

@wilkwcieniu, post #33

Pod Applem czyli ? W sensie że WinUAE na OSX czy Windows ?
Pod OSX to natywnie chyba tylko FS-UAE link


Ostatnia aktualizacja: 08.06.2022 09:10:47 przez zyga64
[#35] Re: przenoszenie danych PC -- Ami

@wilkwcieniu, post #33

czemu się uparłeś w takim razie na rozkręcaniu Amigi, wyciąganiu CF? Masz walnięte PCMCIA w swojej Amidze?
[#36] Re: przenoszenie danych PC -- Ami

@zyga64, post #34

OSX, ale Win też się znajdzie :)...
[#37] Re: przenoszenie danych PC -- Ami

@Stoopi, post #35

Mam kartę xT od Archiego...
Muszę wgrać na C: program do zdejmowania 4MB, żeby złącze PMCIA się zwolniło.
Gdybym miał już ten program na karcie to pewnie i tego posta by nie było.
No chyba, że ktoś z okolic Mysłowic pomógłby...
[#38] Re: przenoszenie danych PC -- Ami

@wilkwcieniu, post #37

Gdybym miał już ten program na karcie to pewnie i tego posta by nie było.

Postanowiłem zakupić adapter CF do PC

To jak wgrałeś system na CF? Kupiłeś gotowca i zapłaciłeś ponad 100zł?
Za 55zł na alledrogo masz adaptery SD-IDE z tasiemnką. Za pozostałe 40zł pewnie udałoby się kupić 2 karty SD 64GB. Czytnik kart SD pewnie już masz.

Wyskrobując dodatkowo 64zł mógłbyś dokupić do tego adapter PCMCIA-CF i CF-SD (jest u jednego sprzedawcy na alle).

Nie ma to jak przepłacać na początku, a potem jeszcze narzekać, że trzeba dokupić więcej.

Ale UWAGA- Nie wszystkie adaptery CF-SD działają z Amigą, więc ryzyko zawsze jest.

Jakby wszysto zadziałało to masz 64GB w Amidze, 64GB w PCMCIA. Normalnie "król nafty i benzyny"
A tak pewnie bida 4GB i płacz, że nie ma jak przenosić danych.
1
[#39] Re: przenoszenie danych PC -- Ami

@snifferman, post #38

Jak kolega nie chce się bawić w adaptery PCMCIA czy CF2SD to polecam coś takiego
https://allegro.pl/oferta/adapter-cf-ide-do-a600-a1200-na-zewnatrz-12097115652
choć wymaga to małego zeszlifowania obudowy w miejscu nad szczeliną PCMCIA, wtedy masz swobodny dostęp do karty CF i nie trzeba wiecznie rozkręcać obudowy aby wyjąć kartę pamięci ;) Ja kupiłem i sprawdza się znakomicie ;)
[#40] Re: przenoszenie danych PC -- Ami

@snifferman, post #38



A czy mając taki adapter z dwoma gniazdami IDE nie mógłbym jakoś wyprowadzić adaptera dla SD lb CF na zewnątrz? Jak w takiej sytuacji czytałaby to 600tka?
[#41] Re: przenoszenie danych PC -- Ami

@wilkwcieniu, post #40

Jak fizycznie zmieścisz to powinno. Amiga będzie widzieć dwa dyski i tyle.
[#42] Re: przenoszenie danych PC -- Ami

@snifferman, post #41

I bedzie się dało bez robienia informatyki na Polibudzie przenosić dane pomiędzy nimi? Zakładam, że SD w takim przypadku musi być specjalnie przygotowana i pewnie czeka mnie jakaś ekwilibrystyka w ustawianiem, który dysk ma startować jako master (choć to pewnie załatwią zworki). Podejrzewam, że przy odrobinie wysiłku możnaby zrobić stabilne gniazdo zewnętrzne, wtedy takie sd służyłoby jako dysk do transferu.
[#43] Re: przenoszenie danych PC -- Ami

@zyga64, post #32

W razie nieposiadania LPT w PC na popularnym portalu aukcyjnym dostępne są karty zarówno na PCI jak i PCI express.

Dziękuję za informację. Nie wiedziałem, że są karty PCI i PCI-Express, które posiadają złącze równoległe LPT albo szeregowe. Czy zadziała po tym Ser-Net lub Par-Net?
[#44] Re: przenoszenie danych PC -- Ami

@wilkwcieniu, post #42

Przy tworzeniu partycji pod WB można wybrać czy ma być bootowalna.
Adaptery SD-IDE działają tylko jako master i czasami nie chcą współpracować z innym urządzeniem (mi się to jeszcze nie zdarzyło).

Jak chcesz podłączyć pod to gniazdo IDE 40 pin, to albo musiałbyś kupić SD-IDE 40pin, albo 44pin
i adapter + taśma 40pin lub
taśmę 40pin-44pin

Dodatkowo musisz doprowadzić zasilanie 5V

Kartę micro SD można wyprowadzić na czymś takim lub takim

Jak będziesz kupował Adapter SD-IDE 44pin to bierz z taśmą. Jeśli nie będzie chciało to współpracować z twoją kartą CF, to zawsze możesz wszystko wywalić i zostawić tylko SD-IDE na taśmie 44pin + przedłużacz. Założysz kartę 64GB, to ci nie będzie więcej miejsca potrzebne (przynajmniej na początku )

Ważne!!! Adaptery SD-IDE powodują ciągłe świecenie diody Aktywności HDD. Można to naprawić na samym adapterze. Z tego co widzę twój adapter do CF ma ten mod na sobie, więc powinno być OK. Jeśli podłaczysz bez tego adaptera co masz, tylko na samej taśmie, to dioda będzie cały czas świecić
[#45] Re: przenoszenie danych PC -- Ami

@wilkwcieniu, post #42

Ale Ty właśnie tworzysz tutaj takie fikołki, że 'informatyka na Polibudzie' wymięka
Nie lepiej z CLI włączyć na ten raz obsługę PCMCIA i przerzucić dane niż kombinować jak ... ? Nie musisz wtedy komputera wyłączać i za jednym posiedzeniem możesz przerzucić tryliony danych.
Zakładam, że masz w systemie konfigurator tej karty od ArchiTECH'a?

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2022 20:20:18 przez AmiClassic
[#46] Re: przenoszenie danych PC -- Ami

@AmiClassic, post #45

Zakładam, że masz w systemie konfigurator tej karty od ArchiTECH'a?

Zamiast zakładać wystarczyło przeczytać

Mam kartę xT od Archiego...
Muszę wgrać na C: program do zdejmowania 4MB, żeby złącze PMCIA się zwolniło.
Gdybym miał już ten program na karcie to pewnie i tego posta by nie było.
[#47] Re: przenoszenie danych PC -- Ami

@snifferman, post #46

Czytałem, ale to było kilkanaście godzin temu, a widzimy że Amiga została otwarta, więc był czas użyć WinUAE
Chyba nie chcesz mi powiedzieć, że cały ten wątek służy temu aby umożliwić przegranie jednego programu do C:?

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2022 20:39:27 przez AmiClassic
[#48] Re: przenoszenie danych PC -- Ami

@AmiClassic, post #45

Nie mam tego softu. To właśnie te pliki chciałem wrzucić na CF ;).
[#49] Re: przenoszenie danych PC -- Ami

@AmiClassic, post #47

Nie. Nie ma temu służyć, ale to właśnie stanowi pretekst 😉.
[#50] Re: przenoszenie danych PC -- Ami

@AmiClassic, post #47

Czytałem, ale to było kilkanaście godzin temu, a widzimy że Amiga została otwarta, więc był czas użyć WinUAE


Może nie ma jak podłączyć CF do PC.

Postanowiłem zakupić adapter CF do PC
[#51] Re: przenoszenie danych PC -- Ami

@snifferman, post #50

Postanowiłem zakupić adapter CF do PC
Toż to

Gdyby napisał w pierwszym wpisie, że nie ma takiego adaptera i ktoś mu doradził kupno, wątek zakończyłby się pozytywnie na kilku postach szeroki uśmiech
[#52] Re: przenoszenie danych PC -- Ami

@wilkwcieniu, post #37

A pełna nazwa tej karty to?
[#53] Re: przenoszenie danych PC -- Ami

@wilkwcieniu, post #33

Postanowiłem zakupić adapter CF do PC.

Słuszna decyzja. Ja mam od kilku już lat zewnętrzny czytnik kart podlaczany
do pc poprzez usb2.0 marki bodajże modecom.
Kosztował 14zł. Nie ma sensu dopłacać do szybkości usb3.0.
Jestem zadowolony, obsługuje cf type 1/ii sd microsd i inne.

Podobny do takiego:





Ostatnia aktualizacja: 08.06.2022 22:11:29 przez mmarcin2741
[#54] Re: przenoszenie danych PC -- Ami

@mmarcin2741, post #53

Ja mam taki podręczny jak 'większy pendrive':
[#55] Re: przenoszenie danych PC -- Ami

@Stoopi, post #52

xT : link

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2022 23:40:29 przez AmiClassic
[#56] Re: przenoszenie danych PC -- Ami

@mmarcin2741, post #53

To ja jeszcze dopytam, żeby znów nie słuchać jaki to jestem rozrzutny i niepragmatyczny :)...
Czy taki adapter potrzebuje sterowników?
Kupiłbym to co poniżej, ale dotąd byłem przekonany, że takie gniazdo nie potrzebuje dodatkowego softu...

https://allegro.pl/oferta/adapter-cf-pcmcia-do-amiga-600-1200-driver-czytnik-12084051695

Dzięki!
[#57] Re: przenoszenie danych PC -- Ami

@AmiClassic, post #55

Dlatego pytałem. OK W sumie temat niepotrzebny, kto by tam czytał instrukcje obsługi i inne takie.
[#58] Re: przenoszenie danych PC -- Ami

@wilkwcieniu, post #56

Na pc nie potrzeba sterowników, bo będą w windows 10. Na Amidze oczywiście
potrzebne są sterowniki, żeby widziała w pcmcia kartę cf w formacie fat32.
Na tej aukcji, którą podałeś, jest dyskietka ze sterownikami do Amigi.
Zapewne wrzucasz dyskietkę i klikasz ikonę install.
Jeżeli na dyskietce są same sterowniki bez instalatora, to ręcznie trzeba
skopiować do odpowiednich katalogów sterowniki:
1. W "c" ma być fat95.
2. W "Devs" compactflash.device
3. W "L" fat95.
[#59] Re: przenoszenie danych PC -- Ami

@wilkwcieniu, post #56

Adapter do PC nie potrzebuje sterowników - to tak dla pełności informacji
Od strony Amigi potrzebne są pliki umożliwiające obsługę PCMCIA - zapewne są na dyskietce dodanej do zestawu, który podlinkowałeś. Ponieważ z tego co wyczytałem masz prawdopodobnie gotowca, którym z dużym prawdopodobieństwem jest ClassicWB, pliki te masz już wgrane do systemu. Sprawdź czy masz compactflash.device w drawerze DEVS i fat95 w drawerze L. Do pełni szczęścia musisz skopiować CF0 i CF0.info z drawera Storage\DOSDrivers do DEVS\DOSDrivers.
Napisz jaki masz dokładnie system.


@mmarcin2741: fat95 w C? Pierwsze słyszę.

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2022 10:24:03 przez AmiClassic
[#60] Re: przenoszenie danych PC -- Ami

@wilkwcieniu, post #56

To nie lepiej kupic adapter PCMCIA-CF i CF-SD. Koszt jakieś 64zł. Karte SD pewnie jakąś masz.

Nie wiem po co pchacie się w karty CF? Jedyny plus, to że czasem są szybsze niż SD co na Amidze i tak nie robi praktycznie żadnej różnicy

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2022 10:16:51 przez snifferman
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem