kategoria: A1200
[#1] Pakiet - PFS3 V5.3
Witam.
Sorry, że Wam głowę zawracam.
Mam A1200 (Kickstart 3.0) z kartą turbo Apollo (68040) + 32MB Fast RAM oraz kartę CF 8GB podpiętą pod IDE. Ściągnąłem z aminetu pakiet - PFS3 V5.3. W tym pakiecie znajdują się następujące pliki: (floppyPFS, PF0, muPFS3, muPFS3-040, PFS3, PFS3-040, pfsdoctor, pfsformat), ale niektóre nie wiem do czego służą.

Poniżej ścieżki do tych plików:
PFS3/data/eng/fs/floppyPFS
PFS3/devs/PF0
PFS3/data/eng/fs/muPFS3
PFS3/data/eng/fs/muPFS3-040
PFS3/data/eng/fs/muPFS3-040ds
PFS3/data/eng/fs/PFS3
PFS3/data/eng/fs/PFS3-040
PFS3/data/eng/fs/PFS3-040ds
PFS3/tools/pfsdoctor
PFS3/tools/pfsformat

Z dyskietki testowej uruchamiam system przypominający Workbencha. Wszystko po to, abym mógł coś zadziałać z kartą CF (różne modyfikacje).
Odnośnie pliku "pfsformat" to nie wiem jaki zapis jest odpowiedni do formatowania partycji w PFS3 na karcie CF:
A. df0:tools/pfsformat device dh0: name "SYSTEM" quick noicons fnsize=107
B. df0:tools/pfsformat drive dh0: name "SYSTEM" quick noicons fnsize=107

Mam następujące pytania (biorąc pod uwagę moją powyższą konfigurację A1200):
1. Skoro uruchamiam system z dyskietki testowej, to muszę mieć na dyskietce zapisany "floppyPFS" w katalogu L i "PF0" w katalogu Devs/DOSDrivers?
2. Czy przy mojej konfiguracji A1200 przyda mi się plik "muPFS3" czy jednak "muPFS3-040"?
3. Do czego służą pliki "muPFS3-040ds" oraz "PFS3-040ds"? Czy te oba pliki działają tylko na Amidze 4000 z kartą turbo (Apollo/Blizzard) z prockiem 040?
4. Czy przy mojej konfiguracji A1200 przyda mi się plik "PFS3" czy jednak "PFS3-040"?
5. Skoro karta CF ma inną konstrukcję niż dysk HDD, to plik "pfsdoctor" służy do naprawy uszkodzonych bad blocków/sektorów czy naprawia jakieś inne usterki?
6. Wariant A czy B jest odpowiedni do formatowania partycji w PFS3 na karcie CF?

Będę Wam bardzo wdzięczny za udzielenie mi praktycznych i fachowych odpowiedzi na powyższe pytania.

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2022 14:27:15 przez krzysiekp41
[#2] Re: Pakiet - PFS3 V5.3

@krzysiekp41, post #1

Ściągnąłem z aminetu pakiet - PFS3 V5.3. W tym pakiecie znajdują się następujące pliki...
Z tego pakietu potrzebny jest tylko PFSFormat...pisałem Ci już o tym

Odnośnie pliku "pfsformat" to nie wiem jaki zapis jest odpowiedni do formatowania partycji w PFS3 na karcie CF:
Nadal nie obejrzałeś mojego filmu, bo gdybyś obejrzał to byś nie pytał

Mam następujące pytania... (biorąc pod uwagę moją powyższą konfigurację A1200):
1. Skoro uruchamiam system z dyskietki testowej, to muszę mieć na dyskietce zapisany "floppyPFS" w katalogu L i "PF0" w katalogu Devs/DOSDrivers?
Nie potrzebujesz nic poza PFSFormat z tego pakietu. Ściągnij z Aminetu PFS3-AIO (ALL IN ONE) - ma w sobie wszystkie wersje i sporo poprawionych błędów. To w zupełności wystarczy. Pisałem Ci już o tym i nie obejrzałeś filmiku

2. Czy przy mojej konfiguracji A1200 przyda mi się plik "muPFS3" czy jednak "muPFS3-040"?
Wystarczy PFS3-AIO.

5. Skoro karta CF ma inną konstrukcję niż dysk HDD...
Amiga o tym nie wie.

6. Wariant A czy B jest odpowiedni do formatowania partycji w PFS3 na karcie CF?
Nie obejrzałeś mojego filmiku

link



Ostatnia aktualizacja: 09.06.2022 15:04:06 przez AmiClassic
2
[#3] Re: Pakiet - PFS3 V5.3

@krzysiekp41, post #1

Dawałem Ci link-a do poradnika, który odpowiada na wszystkie Twoje problemy: link

Zrób tak, jak tam jest opisane, w ciągu 30 minut (z zapasem) będziesz miał wszystko postawione, skopiujesz na kartę co tylko chcesz, włożysz do Amigi i będzie hulać.
1
[#4] Re: Pakiet - PFS3 V5.3

@AmiClassic, post #2

Dobra. Z tego pakietu będzie mi potrzebny tylko PFSFormat.
Nie oglądam żadnych filmików dotyczących tematyki amigowej (na youtubie itp), ponieważ tam często gadają o WinUAE. Nie interesuje mnie ten pecetowy emulator do obsługi amigowych plików, ponieważ nie jest do końca kompatybilny z oryginalną Amigą.
Ściągnąłem już z aminetu pakiet - PFS3-AIO (ALL IN ONE). Tamtejszy plik "pfs3aio" zapisałem na dyskietce testowej w katalogu L.
Dzięki za wskazówkę.:)
Kiedyś ktoś z Was napisał mi tu na forum, że jeżeli cokolwiek zmienia się na karcie CF (tworzy na nowo partycje itp modyfikacje), to trzeba trzymać się tylko jednego programu - HDToolBoxa albo HDInstTool. Podobno te oba programy nie są kompatybilne ze sobą. Do modyfikacji nośników pamięci (dysków HDD/karty CF) używałem tylko HDToolBoxa. Do modyfikacji NIGDY nie używałem HDInstTool. Podobno ten HDInstTool zapisuje na nośnikach pamięci jakieś RDB (nie mam pojęcia co to jest). Jeżeli tworzy się partycje przez HDToolBoxa, to nie można niczego modyfikować przez HDInstTool, bo będzie problem z uruchomieniem danych z dysku HDD albo karty CF - będą ciągle wyskakiwały jakieś błędy.
Chciałbym dalej używać tylko HDToolBoxa, więc byłoby super, gdyby HDInstTool nie był mi potrzebny do szczęścia.

Mam ostatnie pytania:
1. Czy ten plik z aminetu "pfs3aio" (o rozmiarze 59120) jaki mam już zapisany na dyskietce w katalogu L muszę go załadować w HDToolBoxie przy pomocy opcji Add/Update?
2. Czy te RDB jest konieczne do prawidłowego działania dysku HDD albo karty CF?
3. O co chodzi w praktyce z tym RDB? Czy te RDB jest zapisywane tylko na karcie CF czy także na dyskach HDD?
[#5] Re: Pakiet - PFS3 V5.3

@krzysiekp41, post #4

Nie interesuje mnie ten pecetowy emulator do obsługi amigowych plików, ponieważ nie jest do końca kompatybilny z oryginalną Amigą.


Biorąc pod uwagę wiek typowej Amigi, jej stan, mnogość rozszerzeń etc. i wynikającą z tego jej nieprzewidywalność, WinUAE, to w tej chwili najbardziej kompatybilna Amiga ze wszystkich istniejących A już na pewno nie ma to żadnego znaczenia przy partycjonowaniu i formatowaniu dysków.

1. Tak, i dodatkowo, dla danej partycji ustawiasz: MaxTransfer: 01fe00, DosType: 50465303.
2. Tak.
3. Tak, na każdym tego typu urządzeniu. Amiga musi wiedzieć przecież, jakie partycje znajdują się na dysku, jaką mają pojemność, filesystem i gdzie się konkretnie znajdują.
1
[#6] Re: Pakiet - PFS3 V5.3

@krzysiekp41, post #4

Nie oglądam żadnych filmików dotyczących tematyki amigowej (na youtubie itp), ponieważ tam często gadają o WinUAE.
Gdybyś obejrzał mój filmik 'nieyoutubowy' nagrany dla jedngo z userów tego forum, któremu pomógł w ciągu 3 minut nie musiałbyś zadawać tylu pytań.
Twój problem jest taki, że jesteś odporny na oferowaną Ci pomoc.

Sprawę WinUAE pięknie wyjaśnił Arti.

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2022 16:58:23 przez AmiClassic
3
[#7] Re: Pakiet - PFS3 V5.3

@krzysiekp41, post #4

Garść teorii o RDB.
RDB to jest miejsce na dysku, gdzie zapisywane są informacje o partycjach, filesystemach, itp. To coś podobnego do pecetowego MBR. Po odpaleniu HDToolBoox na niepartycjonowanym dysku, ustawieniu partycji i zapisaniu, na dysku automatycznie tworzony jest RDB.
Programy do partycjonowania dysku ustawiają/modysikują RDB - każdy program mieszający coś z partycjami, miesza jednocześnie w RDB. Uszkodzenie RDB oznacza odcięcie dostępu do partycji (istnieją programy, które po przeskanowaniu całego dysku potrafią znaleźć granice partycji i odtworzyć RDB).

1. Przy operacji Add/Update następuje odczytanie (zazwyczaj z L:) programu obsługi nowego filesystemu (takiego, którego nie ma w kickstarcie) i wpisanie go do RDB. Amiga w czasie bootowania czyta go z RDB i potrafi już obsługiwać dany filesystem, filesystem nie mógłby być odczytywany z partycji systemowej, skoro przed wczytaniem programu obsługi filesystemu Amiga nie potrafi go odczytać. Błędne koło. Stąd właśnie RDB, w którym zapisane są takie właśnie rzeczy, w taki sam sposób na każdej Amidze (program odczytujący RDB siedzi w kickstarcie).
Drobna uwaga - dawniej istniały sterowniki twardego dysku do Amigi, gdzie nie korzystano z RDB, wszystkie nowsze kontrolery (w tym ten z A1200) działają z wykorzystaniem RDB.
2. Myślę, że sobie sam odpowiesz :)
3. Karta CF jest traktowana jak twardy dysk, na niej także jest tworzony RDB.
4. Jak pisał arti, WinUAE bezproblemowo radzi sobie z RDB, stąd można używać go do obsługi Amigowych dysków (partycjonowanie, formatowanie, wymiana danych).

Niektóre programy do partycjonowania mogą coś namieszać w RDB, jednak zasadniczo partycje stworzone jakimś programem zgodnym z RDB powinny być bezproblemowo obsłużone przez inny program obsługujący RDB.

Mam nadzieję, że pomogłem.

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2022 17:12:00 przez wali7
3
[#8] Re: Pakiet - PFS3 V5.3

@AmiClassic, post #6

Przez ostatnie pół roku włączałem A1200 średnio tylko 2x w tygodniu na max 3h, czyli rzadko. Później z Amigą zaczął się problem. Mój problem jest taki, że od kilku miesięcy szwankuje mi A1200. I to nie jest problem ze mną, tylko ze sprzętem. Problem polega na tym, że po 9 minutach wszystko zatrzymuje się - od momentu uruchomienia się systemu.
Wczoraj przeprowadziłem na A1200 następujące testy:
1. po włączeniu zasilacza, uruchomiłem z dyskietki oryginalnego Workbencha 3.0 (z podpiętą kartą CF pod IDE) ---> po 9 minutach nie mogłem już poruszać kursorem na ekranie (wszystko zatrzymuje się)
2. po kolejnym włączeniu zasilacza (po upływie 30 minut), ponownie uruchomiłem z dyskietki oryginalnego Workbencha 3.0 (z podpiętym dyskiem HDD pod IDE) ---> po 9 minutach nie mogłem już poruszać kursorem na ekranie (wszystko zatrzymuje się)
3. po kolejnym włączeniu zasilacza (po upływie 30 minut), ponownie uruchomiłem z dyskietki oryginalnego Workbencha 3.0 (z odłączoną kartą CF i z odłączonym dyskiem HDD) ---> po 9 minutach nie mogłem już poruszać kursorem na ekranie (wszystko zatrzymuje się)
Podejrzewam, że mój amigowy zasilacz (posiada aż 9.5A na 5V) może nie trzymać odpowiedniego napięcia. Jeżeli zasilacz jest 100% sprawny, to może być coś uszkodzone na płycie głównej Amigi albo ewentualnie na karcie turbo (bateria podtrzymująca zegar) - nie znam się dobrze na elektronice, więc nie wiem co jest przyczyną tej usterki. Ta usterka nie ma nic wspólnego z błędnym softem, bo uruchamiany z dyskietki oryginalny Workbench 3.0 jest jak najbardziej kompatybilny z konfiguracją mojego sprzętu. Zauważyłem, że ani system (uruchamiany z dyskietki testowej albo z Workbencha 3.0) ani Dopus nie pokazuje daty/godziny. Kilka dni temu uruchomiłem z dyskietki AMIGA TEST KIT i dziwne, bo tam pokazuje, że clock wykrywa datę i godzinę (podany Juny 2022).
W tej sytuacji nie mogę komfortowo niczego sensownego zrobić na A1200, bo po 9 minutach system stoi w miejscu i po resecie jest jeszcze gorzej. Gdybyś na moim miejscu miał do czynienia z taką usterką w Amidze, to też byś się wkurzał.
Jutro albo tuż po weekendzie wysyłam A1200 z zasilaczem do serwisanta.
Mam nadzieje, że nie skasuje mnie dużo za naprawę tej usterki.
[#9] Re: Pakiet - PFS3 V5.3

@krzysiekp41, post #8

Ale możesz mieć wirusa na każdym nośniku.

Włącz Amigę i wejdź do early menu.
Poczekaj te 9 minut i zobacz czy komputer się zawiesił .
Czy można "chodzić" po tym menu.

Jeśli będzie ok. Zrób kolejny test, ale odpal Amigę z dyskietki czy dysku, ale bez s-s wyłączonego w early-menu.
Pokaże się CLI i czekaj odpowiedni czas
1
[#10] Re: Pakiet - PFS3 V5.3

@krzysiekp41, post #8

Nie wiem co ten post ma do rzeczy, to jest temat na inny wątek.

Prawie miesiąc temu podlinkowałem Ci film, który odpowiada na wszystkie Twoje pytania. Ty napisałeś:
W weekend zabiorę się za to.
Mija prawie miesiąc a Ty zaczynasz zabawę od nowa. Piszesz, że nie oglądasz żadnych filmów, bo Ci WinUAE przeszkada
Teraz sugerujesz, że w oglądaniu filmów przeszkadza Ci uszkodzona Amiga.
Sam sobie odpowiedz czy to problem ze sprzętem czy użytkownikiem?

Powiedzmy, że Twoja Amiga działa, przez 9 minut. Mój filmik trwa 5 - tyle potrzeba na spartycjonowanie karty 8Gb, ale można to zrobić szybciej, bo ja tam 'przedłużałem' niektóre fragmenty - spróbuj.

Jak Amiga pojedzie do naprawy będziesz miał czas na obejrzenie kilku tutoriali, ale najpierw sprawdź wskazówki Norberta, bo może nie trzeba jej odsyłać.
Sprawdź też odłączając kartę turbo (może z nią jest coś nie tak?) czy Amiga nadal się dziwnie zachowuje.
1
[#11] Re: Pakiet - PFS3 V5.3

@krzysiekp41, post #8

Tymczasem, możesz sobie przygotować system pod WinUAE
3
[#12] Re: Pakiet - PFS3 V5.3

@wali7, post #7

Od dłuższego czasu zauważyłem, że gdy odpalam dyskietkę instalacyjną od Workbencha (Install) albo gdy odpalam dyskietkę testową, to po wprowadzeniu zmian przy pomocy HDToolBoxa (zmiana partycji itd) - zapisywany jest na dyskietce plik o nazwie drive definitions. W tym pliku są zapisywane parametry nośnika pamięci (seria, model, ewentualnie firma nośnika, ilość cylindrów itd). Skoro HDToolBox jest domyślnie w katalogu Tools, to ten plik "drive definitions" także jest zapisywany w tym katalogu Tools.
Wspomniałeś, że Amiga w czasie bootowania czyta filesystem z RDB i potrafi już obsługiwać dany filesystem. Czyli w moim przypadku, jeżeli przy operacji Add/Update dodam plik pfs3aio z katalogu L do obsługi nowego filesystemu, to Amiga wpisze go na nowo do RDB w Kickstarcie.
Ściągnąłem kiedyś z aminetu "ReadRDB" i ten plik mam zapisany na dyskietce w katalogu C.

Aby już nie przedłużać tego posta, to mam ostatnie pytania:
1. Czy ten plik "drive definitions" muszę później skopiować z dyskietki na kartę CF do katalogu Tools, aby uruchamiany system (z karty CF) działał stabilniej?
2. Czy po dodaniu pliku "pfs3aio" z katalogu L do obsługi nowego filesystemu, to Amiga faktycznie wpisze go na nowo do RDB w Kickstarcie i nie powinienem już mieć problemów z obsługą karty CF?
3. Jeżeli chciałbym kiedyś podłączyć tylko dysk HDD pod IDE, to muszę na nowo dodać plik "FastFileSystem" z katalogu L i wtedy Amiga wpisze ten plik na nowo do RDB w Kickstarcie?
4. Czy ten plik ReadRDB przyda mi się czy służy tylko do odczytu informacji o danej partycji/filesystemie itd i nic po za tym?

Po udzieleniu mi konkretnych odpowiedzi na powyższe pytania, będę już w temacie.

Z tymże, abym mógł to na spokojnie przetestować, to nie mogę mieć żadnej zawiechy po 9 minutach, bo tylko z tych nerwów patrzę na zegarek. Bez sensu takie rzeczy robić w pośpiechu.
[#13] Re: Pakiet - PFS3 V5.3

@Norbert, post #9

Dzisiaj przed pójściem spać, przetestuję ten Twój patent.
Dam Ci znać i przekonamy się co z tego wyszło.
[#14] Re: Pakiet - PFS3 V5.3

@krzysiekp41, post #12

W "drive definitions" zapisane są wszystkie parametry dysków jakie zostały odczytane za pomocą HDToolbox.
Może to być duża baza jeśli zawsze używałeś tej samej dyskietki.
Bez "drive definitions" HDToolbox i tak odczyta parametry konkretnego dysku, tylko na liście bedzie brak tych które były zapisane wcześniej we wspomnianym pliku.
[#15] Re: Pakiet - PFS3 V5.3

@AmiClassic, post #10

Gdyby A1200 działała mi bezproblemowo, to już dawno temu poradziłbym sobie z tym problemem. A tu cyrki po 9 minutach. To tak jakbyśmy mieli rozmawiać przez telefon przez godzinę o ważnych sprawach i po 9 minutach telefon odmawia posłuszeństwa. Z tymże tak długo to tylko kobiety rozmawiają przez telefon.
Gdyby doba trwała minimum 40h + max 8h snu, to w życiu byłby czas na wszystko. A tak Amigę muszę stawiać na dalsze plany i stąd pojawia się brak czasu na klimatyczny komputer, bo człowiek ciągle zabiegany. W dodatku jest teraz ciepło i jednak w porze jesienno-zimowej ma się większą zajawkę na amigową zabawę.szeroki uśmiech
Dzisiaj przed pójściem spać, przetestuję ten Twój patent z odłączoną kartą turbo.
Dam Ci znać i przekonamy się co z tego wyszło.
[#16] Re: Pakiet - PFS3 V5.3

@krzysiekp41, post #13

Wyjmij Apollo i odpal system, zobacz czy się zawiesi.
Może masz Apollo podkręcone i nie wyrabia, a ciekawe jakie masz Machy i czy są w podstawkach.
Może simm jest jakichś dziwny. Za wolny
[#17] Re: Pakiet - PFS3 V5.3

@krzysiekp41, post #12

1. Plik drive definitions zawiera parametry dysków które HDToolBox rozpoznał, nie jest potrzebny systemowi do niczego, używa go wyłącznie HDToolBox. Obecność bądź brak tego pliku nic nie zmienia w kwestii działania systemu, w tym stabilności. Gdy nie ma tego pliku, a HDToolBox odczyta definicję nowego dysku, to plik ten zostanie stworzony automatycznie.
2. Po dodaniu (Add/Update) filesystemu zostaje on zapisany w RDB. RDB znajduje się na dysku twardym, nie w Kickstarcie (w kickstarcie nic nie zapiszesz, to pamięć ROM). Każdy pojedynczy dysk sformatowany pod Amigę zawiera swój własny RDB (stąd po przeniesieniu takiego dysku na inną Ami, lub WinUAE, będzie on obsługiwany jak "własny")
3. Wydaje mi się, że nie ma potrzeby dodawania FFT z dysku, bo jest on zapisany w kickstarcie (chyba). Bez wątpienia stworzenie na jakimkolwiek dysku (bądź innym nośniku obsługiwanym jak dysk twardy, czyli CF, lub SD) amigowych partycji oznacza stworzenie na dysku RDB.
4. Nie wiem, nigdy nie używałem.
RDB zazwyczaj jest w tym samym miejscu co pecetowy MBR. Mają one inną strukturę, więc pecetowy dysk dla Ami (bez użycia odpowiedniego oprogramowania) jest niesformatowany, i dokładnie tak samo dysk amigowy na PC. Z uwagi jednak na fakt zajmowania tego samego miejsca, spartycjonowanie pecetowego dysku na ami niszczy pecetowe partycje, i tak samo amigowy dysk spartycjonowany na PC straci partycje. Istnieje możliwość założenia RDB w innym miejscu niż RDB, wtedy można zrobić dysk, który zarówno dla Ami, jak dla PC jest spartycjonowany. Ale to ciut wyższa szkoła jazdy.
Te zwiechy co 9 minut to bardzo dziwna sprawa. Jeśli dzieje się to dokładnie po takim samym czasie, to raczej nie jest sprawa zasilania, tu byłaby większa losowość. To może być wirus (na Aminecie jest niezły program antywirusowy VirusZ). Sprawdź czy pod Early Startup Menu (potrzymaj Ami na nim dłużej niż te 9 minut) też się tak dzieje.
Drugą sprawą może być Apollo - to dosyć kapryśna karta. Sprawdź bez Apolla.

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2022 22:51:57 przez wali7
1
[#18] Re: Pakiet - PFS3 V5.3

@Norbert, post #9

Przeprowadziłem następujący test na A1200:
1. Włączyłem Amigę i wszedłem do Amiga Early Startup Control (trzymając 2 przyciski myszki)
2. Dopiero po 25 minutach komputer się zawiesił (nie mogłem już poruszać kursorem po ekranie w tym early-menu)

Czasami zdarzało się, że gdy Amigę miałem wyłączoną przez 10h, to po włączeniu i uruchomieniu systemu - zawiecha było po 15-20 minutach.

Wychodzi na to, że na nośnikach pamięci (dyskietce, karcie CF i dysku HDD) - nie ma żadnego wirusa. W tej sytuacji na 100% usterka tkwi w sprzęcie (elementach elektroniki), a nie w oprogramowaniu.
Mieliście racje - jakaś usterka musi tkwić na karcie turbo (nie działa stabilnie). Płyta główna jest sprawna na 100%.
[#19] Re: Pakiet - PFS3 V5.3

@AmiClassic, post #10

Poszedłeś dobrym tropem. Miałeś racje - jakaś usterka musi tkwić na karcie turbo (nie działa stabilnie). Płyta główna jest sprawna na 100%.
Już samo to, że po odpaleniu systemu nie pokazuje na widoku daty i godziny. Po odpaleniu Dopusa także brak daty i godziny. Wcześniej data i godzina była podana (tym bardziej na Dopusie). Niczego nie zmieniałem w "Startup-Sequence" na nośnikach pamięci.
[#20] Re: Pakiet - PFS3 V5.3

@wali7, post #7

Dzięki za fachową pomoc.
[#21] Re: Pakiet - PFS3 V5.3

@krzysiekp41, post #19

Sprawdziłeś, czy amiga działa bez karty turbo?
[#22] Re: Pakiet - PFS3 V5.3

@snifferman, post #21

Sprawdzałem wczoraj w nocy i bez karty turbo działała ponad 40 minut. Nie chciało mi się już dłużej tego testować, wyłączyłem Amigę i poszedłem spać. Dzisiaj rano uruchomiłem Amigę z kartą turbo i po max 25 minutach zawiecha. Wyszło na to, że karta turbo jest problemem.
[#23] Re: Pakiet - PFS3 V5.3

@Norbert, post #14

Dzięki za przydatną wskazówkę.
[#24] Re: Pakiet - PFS3 V5.3

@krzysiekp41, post #19

Jeśli to się działo od pół roku to pierwszą rzeczą jaką bym zrobił to wypięcie karty turbo i sprawdzenie Amigi

Lata temu miałem Vipera, który po pewnym czasie też zaczął 'zamrażać' Amigę po około 30 minutach. U mnie sprawę rozwiązało założenie radiatora na procesor. Nie wiem jaka była przyczyna, że zaczął się przegrzewać po kilku latach bezproblemowej pracy

Co do daty i zegara, to być może bateria do wymiany

Musisz sprawdzić co dasz radę sam, a w ostateczność skontaktować się z którymś z magików lutownicy na forum.
[#25] Re: Pakiet - PFS3 V5.3

@krzysiekp41, post #22

W Apollo częstym problemem był słaby kontakt MACHów w podstawkach. Z prostych rzeczy, które możesz zrobić sam to przetrzeć złącze krawędziowe w Amidze gumką do mazania i docisnąć MACHy palcami na karcie turbo.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem