kategoria:
[#31] Re: Janusz biznesu

@karolb, post #28

Pisząc typowy gracz (amigowy) miałem na myśli osobę, która nie potrzebuje systemu z wodotryskami w rozdzielczości FHD i True Color. To osoba uruchamiająca stare gry z nostalgii, chcąca poczuć klimat młodości i trochę się pobawić bez wgłębiania się w tajniki systemu. Ktoś taki, komu wystarczy stara dobra stacja dyskietek lub gotek, tudzież bardzo podstawowy, wręcz goły system do uruchamiania gier. I to nie gier typu Doom czy Payback tylko właśnie stare dobre platformówki czy przygodowki.
3
[#32] Re: Janusz biznesu

@nostrum666, post #31

Pisząc typowy gracz (amigowy) miałem na myśli osobę, która nie potrzebuje systemu z wodotryskami w rozdzielczości FHD i True Color.


Dokładnie tak, aczkolwiek może mieć ochotę pograć w XTReme Racing w pikeslach 1x1, AlienBreed 3D II, lub inne tytuły wymagające mocy.

Gdybanie takie nasze, ale miło pogdybać :)
[#33] Re: Janusz biznesu

@Kwiatki, post #30

Każdy podchodzi do tematu zupełnie inaczej i każdy potrzebuje czegoś innego.


OKOKOKOKOKOKOKOKOKOKOKOKOKOK
[#34] Re: Janusz biznesu

@karolb, post #32

Ale powiedzmy sobie szczerze że fast ram to będzie za mało aby pograć w te gry z sensowną prędkością i przy jakości nie powodującej oczopląsu. I właśnie w takim przypadku idealnie sprawdzi się szybkie turbo, np TF1260 nawet na procki LC. Nie miałem nigdy żadnego 030 ale myślę że też dałoby radę. 020 28MHz miało problemy z AB3D2 w wersji dla 4 MB. Xtreme Racing chodziło mi na niej z pikselami 2x1 znośnie.

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2022 19:06:18 przez nostrum666
[#35] Re: Janusz biznesu

@nostrum666, post #34

To ja się wypowiem jako stary wyjadacz. Kup to na co nie szkoda ci kasy. Jak jest dylemat między TF1230 a TF1260 z prockiem bez FPU to bierz TF1260. Różnica w cenie nie jest duża jak na Amigowe warunki, a jest jakieś 4 razy szybsza.
Zawsze masz opcje wymiany procka na pełny.

TF1230 + FPU na mobo to i tak słabo, bo aby FPU podciągnąć pod taktowanie CPU musisz kombinować.

Przed kupnem TF1260 zapytaj sprzedawce czy CPU jest w podstawce, bo widziałem wersje bieda z procesorem wlutowanym w PCB (TF1230 też takie widziałem)
[#36] Re: Janusz biznesu

@snifferman, post #35

Moje skromne zdanie.
Mam karty fast,Mteki 030,Blizzardy 020, 030,Apollo 020,040,Jakieś turbo z USA i wszystko działa i przyspiesza Amigę.Kwestia jakie mamy oczekiwania i plany związane z Amigą.Jaj ktoś chce pograć z dyskietki w Arkanoid ,to bez sensu wydawać kasę na turbo,no chyba że traktujemy wydatek jako inwestycję.
Zakupiłem również TF1230 oraz 1260 z EC i LC.
TF1260 to był wydatek bodajże 800zł bez procesora,z LC działa stabilnie nawet na 100MHz.
Amiga bardzo szybka w stosunku do gołej jednostki.Dla mnie w sam raz,a jak się nadarzy okazja to kupię pełny procesor 060 i zacznę delektować się super demami.

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2022 21:43:36 przez ak47
2
[#37] Re: Janusz biznesu

@cheslavic, post #23

Stoopi wystawił na licytacje TF1260 z LC060. Aktualnie stoi 350pln
1
[#38] Re: Janusz biznesu

@ak47, post #36

Problem z 030 jest taki, że prócz Glooma nic nie wykorzysta tego procka żeby było 1:1 w >15fpsach. 030 to dobry proc do przestawiania ikonek.
[#39] Re: Janusz biznesu

@waldiamiga, post #37

Muszę sprostować; to jest sam procek.
[#40] Re: Janusz biznesu

@michal_zukowski, post #38

030 to dobry proc do przestawiania ikonek
Trochę przesadzasz, to samo można napisać o 060. Nie samymi grami 3D ludzie żyją. Na 030 puszczam sobie Kitaro lub Kraftwerk (w formacie adp4, nie jakieś śmieszne mp3 zdegradowane do mono i jakości tuby na festynie) i pikseluję w DP lub mogę w tym czasie edytować teksty. Filmiki CDXL idą bez zacinki pełną parą. Demka które lubię nie wymagają dopałki (no może 2 lub 3 się znajdą), gierki to samo. Jeśli komuś to wystarcza to 030 to bardzo fajna opcja.
1
[#41] Re: Janusz biznesu

@michal_zukowski, post #38

Uhm.
030 obsłuży bardzo sprawnie 95% gier + przesuwanie ikonek
060 obsłuży średnio sprawie 3% pozostałych gier + przesuwanie ikonek
2% pozostałych gier na żadnym klasyku nie działa jakbyśmy sobie to wymarzyli.
To co tu się nadaje bardziej do przesuwania ikonek ?
(skale % oceniam, nie jest to policzone, ale tak wygląda)

Tak naprawdę z doświadczenia powiem 060 jest świetny do emulacji maka i dem. (w tej kolejności) Mak poszerza pulę gier amigi o gry bardzo wysokiej jakości, które nigdy na amigę nie wyszły, do tego działają lepiej niż na maku z tamtego okresu (Civilization 2, warcraft i wiele innych). Można też zobaczyć jak powinien wyglądać komercyjnie rozwijany system. (amigaos jest genialny w rozbudowie i działa doskonale, ale gołe gui wygląda po prostu fatalnie).
Do gier amigowych niewiele daje. Parę amigowych 3d staje się grywalnych, ale są one jakie są i tak biedne. Konwersje 3d z pc i tak na aga jest rzeźbienie z detalami i rozdzielczościami i tak fpsy nie porywają. W pare da się pograć, ale szału i tak nie ma. Pikseloza i biedna dynamika.

Jeśli ktoś zaczyna przygodę z amigą najlepszym pomysłem jest 030 i fast. Najlepszy stosunek jakości do ceny. Większość przypadkowych osób i tak kończy zabawę po paru miesiącach i karty wracają na giełdę.
Zalety: bezproblemowa praca z whdload, sprawnie działający system, bezawaryjność i prostota obsługi. Wkładasz i jedziesz. Nie tracisz przy odsprzedaży.

Jeszcze dodam z własnych odczuć kamienie milowe:
Atari 65xe cód miód malina
A500 z 0.5mb slow rewelacja
Przeskok na gołą A1200 raczej zawód, zwykła kontynuacja.
Przeskok z gołęj amigi 1200 na 030+fast AGA + HDD, pierwszy opad szczęki (mtec 030)
Przeskok z mtec 030 na PPC z 040 na AGA, raczej spory zawód (pomijając mozliwość odtwarzania empetrojek i dekodowania filmow, dziś to nie robi wrażenia, kiedyś robiło)
Przeskok z PPC 040 AGA na PPC 040| + BVPPC (GFX), drugi opad szczęki
Przeskok z PPC 040 + BVPPC na CS PPC 060 + CVPPC(GFX), trzeci opad szczęki
dokupienie delfiny i xsurfa czwarty ;)
I tyle.

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2022 16:23:35 przez pawelini

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2022 16:24:45 przez pawelini
3
[#42] Re: Janusz biznesu

@pawelini, post #41

030 obsłuży bardzo sprawnie 95% gier + przesuwanie ikonek

Nooo, tych samych co A1200 z 8mb fastu
[#43] Re: Janusz biznesu

@michal_zukowski, post #42

Podejrzewam ze miedzy 020 z fastem a 030 bedzie duzo wieksza roznica w grywalnosci dla wiekszej liczby tytulow niz 030-060
1
[#44] Re: Janusz biznesu

@pawelini, post #43

ale których?
[#45] Re: Janusz biznesu

@pawelini, post #43

To zależy jakie zegary porównujemy, 030 nie jest dużo szybsze przy tym samym zegarze co 020 (gdyby dało się go podkręcić do 50MHz, to by miał 10000 dhrystones w sysinfo - 200dhrystones/1MHz - A1200 z fastem ma 2800), jest jego udoskonaloną wersją, która pozwala na użycie pamięci synchronicznej, ma więcej cache i może mieć wbudowane MMU. Kompatybilność jest podobna.
[#46] Re: Janusz biznesu

@michal_zukowski, post #44

Btw. na sieci jest film dość długi z większością gier pod mocniejsze konfigi Amigi:
2
[#47] Re: Janusz biznesu

@michal_zukowski, post #46

'Duty games' na TF1260... to tak jakbym próbował zainteresować ludzi kupnem nowego Rayzena, pokazując im filmiki z emulacji PSX'a

Ale abstrahując od portów czy ShapeShifter'a:
Alien Breed 3D II - szybkość taka sobie
Breathless - szybkość taka sobie
Earth 1240 - tylko RTG?
Exodus: The Last War - RTG
Fundation - słabo mimo 060+RTG
Genetic Species - RTG i 320x250? (podejrzewam że w tej rozdziałce na 030+RTG pomykałoby tak samo)
Gloom Deluxe - te same uwagi co przy Genetic Species
Napalm - 060+RTG
Nemac IV - 060+RTG i tylko 320x256?
Payback - 060+RTG i tylko 320x250?
Trapped 2 - 060+RTG i tylko 320x240? Szybkość taka sobie, żeby nie nazwać tego dosadniej

Za podsumowanie można uznać jeden z komentarzy:
RTG makes all the difference

Amen

Gdybym miał wydać taką kasę za 060 (dodatkowo jeszcze za RTG, Mediatory i inne stwory), żeby
pograć w tak kiepskiej rozdziałce czy szybkości musiałbym mieć naprawdę @%^$#@$%@# szeroki uśmiech

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2022 17:25:36 przez AmiClassic
4
[#48] Re: Janusz biznesu

@AmiClassic, post #47

Panowie, przedyskutowaliśmy kwestię gier i uważam ją za zamkniętą, ale jak jest z użytkami na 680LC60? To też dla mnie ważna sprawa.
1
[#49] Re: Janusz biznesu

@cheslavic, post #48

Jakimi konkretnie użytkami? Wszystko będzie działało tak jak powinno dzialac. Wyjątkiem mogą być aplikacje wymagające obecności koprocesora w 060, np LightWave ale z tego co wiem jest też wersja noFPU, która będzie normalnie działać.
[#50] Re: Janusz biznesu

@nostrum666, post #49

Powiem tak. Subiektywnie, ale jako Amigowiec... Zanabyłem ostatnio Apollo 1240 oraz proc 060 rev5. Zrobiłem sobie swap i podciągnąłem do 72MHz... Zrobiłem kilka testów i mam wnioski:

- Do gier -> wystarczy 8Mb Fast... Serio...
- Do gier i paru bajerów w systemie -> no już powiedzmy warto wejść w 030...
- Do gier 3D -> nic... najlepiej PC...
- Do programów graficznych i systemu -> fakt - im mocniej tym lepiej
- Do demosceny - 060... ale z epoki... Apollo lub Blizzard...
- Do pełnej radości i spełnienia jako Amigowiec -> 060 lub PPC...

Bądźmy szczerzy... Wyciskamy te gry 3D na Ami nie po to, żeby w to grać... To są benchmarki jak udało się wykręcić i zoptymalizować Ami... I nie mówię tego jako szydera... Sam właśnie co kupiłem Apollo

Teraz będę robił moda na 64Mb w jednej kości... Czemu? Bo chce jedno demo obejrzeć... Czemu nie na WinUAE... Bo tak OK

Niemniej wrócę do meritum... Jeśli chcecie wyłącznie grać... Kupcie sobie 8Mb Fast, do tego CF jako dysk, a pozostałą kasę wydajcie na Indivision...

Taka moja opinia
6
[#51] Re: Janusz biznesu

@miki1406, post #50

to trzeba glosno powiedziec gry 3D na Amige to kompletna PORAZKA i nie ma sensu w to wlazic...
natomiast szybsze karty 030/040 przydadza sie do rozbudowanych gier typu UFO/Settlers/Exodus itp.

a seria 060 to kompletny bezsens.. wyrzucanie kasy w bloto. OK
2
[#52] Re: Janusz biznesu

@miki1406, post #50

Jest jeszcze kategoria gracza chcącego pograć na shapeshifter/fusion w tytuły, które jak widać mogłyby, ale już nie wyszły na amiśce po 94'ym. Dla takiego delikwenta to 040 albo nawet 060 to też dobry wybór.
3
[#53] Re: Janusz biznesu

@kempy, post #52

Święte słowa.
[#54] Re: Janusz biznesu

@selur, post #51

A ja myślałem, że powiesz, że "najlepsza Amiga, to PC"
Tak, na poważnie, to warta uwagi jest Cytadela, ale tak na 030OK
[#55] Re: Janusz biznesu

@AD99, post #54

Na A600 z furią działa bardzo dobrze. Czuwaj.
[#56] Re: Janusz biznesu

@selur, post #51

A jednak przy części przeportowanych z pieca gier "3D" bawię się wyjątkowo dobrze. Tak, owszem, 060 nie pozwala na zbyt wiele jednak taki Doom, DN3D, Blood czy inne fps-y dają mi naprawdę masę frajdy. Wiadomo że one zadziałają na dosłownie każdym współczesnym sprzęcie (łącznie z żelazkiem czy wibratorem) ale to właśnie na przyjaciółce (paradoksalnie maszynie która nie otrzymała żadnego porządnego shooterka w pierwszej osobie) najchętniej do nich wracam (posiadając jednocześnie kilka innych platform na których wszystkie wymienione tytuły chodzą lepiej, szybciej, dostały rimejki czy inne remastery).
Do tego dochodzi cała reszta prawilnego amigowego softu pisanego pod najmocniejszą motorolkę (dema rulez).
Seria 060 to wg Ciebie bezsens i wyrzucenie kasy w błoto i masz do tej opinii święte prawo.
Moim z kolei jest zrealizowanie swojego marzenia z lat szczenięcych i wyrzucenie tej kasy na 060 właśnie.

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2022 20:25:05 przez szczupi26
[#57] Re: Janusz biznesu

@szczupi26, post #56

Po prostu masz krzywe marzenia.

Chlopcy zawsze mazyli o pieknej atrakcyjnej blondynce (ja tez) a tymczasem dzis jaraja sie tandetna gumowa lala z rozdziawiona gemba glonojada ...
tak wlasnie wygladaja dzisiejsze procki 060 itp..bezsensowne bzdety.
Drogie, niewydajne, nic na to nie ma ... co mogloby zachwycic.
Dla paru dem i tandetnych tapet na Workbenchu zdecydowanie NIE WARTO !!

moja rada, zamiast meczyc sie z gumowa lala (potworki typu 060 +rtg, vampiry itp) lepij se znalezc starsza pania (A-1200) ale za to z wigorem
1
[#58] Re: Janusz biznesu

@kempy, post #52

Chyba taniej byłoby kupić Mac'a i pograć na oryginalnym sprzęcie?
[#59] Re: Janusz biznesu

@selur, post #57

Starszą (obecnie 😁) panią znalazlem 21 lat temu, Amisię poznałem 30 lat temu. I tak żyjemy w tym trójkąciku dogadzając sobie wzajemnie. Nikt nie narzeka, całe trio jest zadowolone
[#60] Re: Janusz biznesu

@szczupi26, post #59

Nikt nie narzeka, całe trio jest zadowolone
Ty w tym trójkącię chyba nie do końca, bo silikonem chcesz je wypychać szeroki uśmiech
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem