kategoria: A1200
[#1] Problem z systemem
Witam
Nie wiem co mnie podkusiło żeby uaktualnić file system na dwóch partycjach swojego dysku, efektem niestety jest to:



Odpaliłem HDD toolbox z dyskietek i tak wyglądają partycje:









Oczywiście mam nauczkę żeby nie zmieniać czegoś co dobrze działa, tym bardziej że nie mam za dużo wiedzy w tym temacie ale cóż mądry Polak po szkodzie..
Może ktoś poradzi jak z tego wybrnąć, z góry dziękuję za pomoc
[#2] Re: Problem z systemem

@Atryda, post #1

Na początek jeżeli szkoda Ci tego systemu utracić, to zrób pod piecem kopię całego dysku zanim będziesz dalej grzebał. Potem można się bawić i szukać rozwiązania.

Napisz coś więcej o tym dysku - jaki model/typ i co robiłeś po kolei, że spotkała Cię taka sytuacja.

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2022 21:32:14 przez Adinfo
[#3] Re: Problem z systemem

@Atryda, post #1

Ale że co ?
Zmieniłeś filesystem na działającej partycji?
Masz dostęp do tych partycji ?

Jeśli pamiętasz jaki miales file system i jak był podzielony dysk na partycje, to jest szansa odzyskać dane, pod warunkiem że nie formatowales partycji .
[#4] Re: Problem z systemem

@Adinfo, post #2

Mam już kopie tego dysku na pc ale robiłem ja już dawno temu, więc przybyło na nim sporo danych których mi szkoda, jeżeli mi się uda tego ogarnąć poprostu zrobię klona..
[#5] Re: Problem z systemem

@Norbert, post #3

Ale że co ?
Zmieniłeś filesystem na działającej partycji?


Tak, z ppf3 na ffs

Masz dostęp do tych partycji ?


Tak, Hddtoolbox odpalony z dyskietki install widzi te partycje.

Wrzuciłem sterowniki pfs3 na dyskietke z Workbenchem, jutro spróbuję to odkręcić w drugą stronę. Mam nadzieję że się uda.
[#6] Re: Problem z systemem

@Atryda, post #5

Nie da sie w ten sposob zamienic partycji w locie, zeby dane byly zachowane mozesz co najwyzej uaktualniac pfs do nowszego pfs, albo ffs do nowszego ffs. A nie zamienic jeden file system na drugi. Jak zamieniasz jeden file system na drugi to musisz sformatowac taka partycje i od nowa dane przekopiowac. Ale powinno Ci sie udac odzyskac stara patrycje pfs.

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2022 22:43:09 przez Don_Adan
1
[#7] Re: Problem z systemem

@Don_Adan, post #6

Mam nadzieję że mi się uda.
[#8] Re: Problem z systemem

@Atryda, post #7

Przy zmianie systemu plików masz info że dane utracisz. Tak że ten tego, dane utraciłeś.
[#9] Re: Problem z systemem

@Stoopi, post #8

Dane są. HDToolbox zmienia tylko RDB. Reszta dysku nietknięta.

Po prostu zrób w drugą stronę... update z FFS na PFS i powinno być spoko.
[#10] Re: Problem z systemem

@ppill, post #9

Przy zmianie filesys zawsze robilem kopie danych ale tak, raz wrocilem z pfs na ffs i dane wróciły na miejsce ;) jest szansa na happy end.
1
[#11] Re: Problem z systemem

@mikecios, post #10

Bo mając/tworząc mountliste można mieć dostęp do partycji/dysku nawet jak jest NDOS
[#12] Re: Problem z systemem

@mikecios, post #10

Szansa na happy end chyba się oddala, zaktualizowałem z ffs na pf3, niestety dalej jest tak samo..



Bez ss też nie rusza, ogólnie kicha..
[#13] Re: Problem z systemem

@Adinfo, post #2

Udało się ! Po pierwszym niepowodzeniu uaktualniłem sterownik pfs z wersji 18.5 na wersję 18.0 i ruszyło..
Mam nauczke na przyszłość żeby nie brać się za rzeczy które mnie przerastają

Dziękuję wszystkim za pomoc i podpowiedzi OK

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2022 12:14:40 przez Atryda
[wyróżniony] [#14] Re: Problem z systemem

@Atryda, post #13

OK
Musiało zadziałać.

Teoretycznie wersje powinny być kompatybilne w dół ale może akurat między tymi dwiema prosty update nie załatwia sprawy.

Najnowsza wersja to 19.2. Dlaczego wszyscy instalują te starsze z ClassicWB? Sporo błędów zostało poprawionych.
1
[#15] Re: Problem z systemem

@ppill, post #14

Zrób sobie backup. To chyba najelpsza rada na przyszłośc jaką mogę ci dać
1
[#16] Re: Problem z systemem

@snifferman, post #15

To jest plan na dziś, rozkręcić Amigę i zrobić kopię na przyszłość..ok, racja
[#17] Re: Problem z systemem

@ppill, post #14

Ja już nic nie aktualizuje jak działa to działa..
1
[#18] Re: Problem z systemem

@Atryda, post #17

Też tak uważam i stosuję ;)))
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem