kategoria: Programy
[#1] Szukam programu do dzielenia obrazku iff
Witajcie.

Mam taki problem. Mam obrazek iff np. 800x200 32kolory. W jaki sposób najprościej mogę z niego zrobić dwa obrazki np 400x200?
[#2] Re: Szukam programu do dzielenia obrazku iff

@Wankowicz, post #1

deluxe paint. zaladowac obrazek, zmienic rozdzielczosc na docelowa, zaladowac obrazek jako brush, wkleic wpierw gorna czesc - zapisac, wkleic dolna czesc - zapisac :)
[#3] Re: Szukam programu do dzielenia obrazku iff

@juen, post #2

To nie działa. Nie da się ręcznie co do pixela wycelować.
[#4] Re: Szukam programu do dzielenia obrazku iff

@Wankowicz, post #3

Personal Paint. Ładujesz obrazek, ustawiasz z górnego menu żeby pokazywał Ci koordynaty wskaźnika i najpierw wycinasz jako brush górną część, a potem dolną (patrząc na koordynaty).

Jeśli obrazków będzie więcej - użyj ImageFX (a konkretnie - programiku IMP), w którym ustawisz sobie funkcję Crop jak tam chcesz i zapiszesz wszystkie obrazki bez mozolnego przeklikiwania się przez całość ręcznie.
1
[#5] Re: Szukam programu do dzielenia obrazku iff

@Wankowicz, post #3

W low-resie nie da się wycelować? Zrobiłbym to lewą ręką i bez zakładania okularów. Poza tym przypominam, że w AmigaOS jest możliwość poruszania wskaźnikiem myszy po pixelu - RAmiga+strzałki. Od dziesięcioleci przydatne przy ustawianiu różnych brushy w programach do pixlowania.

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2022 10:37:02 przez MDW
2
[#6] Re: Szukam programu do dzielenia obrazku iff

@Wankowicz, post #3

jasne, ze sie da. wlacz sobie wyswietlanie pozycji, skrot to bodajze |
przesuwanie o 1px uzyskujesz skrotem w amigowym systemie do ruszania myszka przeciez.
lepszego i szybszego sposobu niz opisalem nie znajdziesz :)

edit: wpierw odpisalem, a pozniej widze ze koledzy napisali to samo :)

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2022 11:10:46 przez juen
[#7] Re: Szukam programu do dzielenia obrazku iff

@juen, post #6

W Deluxe Paint IV można wycinać sąsiadujące Brushe o wybranym rozmiarze bez potrzeby precyzyjnego wskazywania myszą.

Należy zrobić dwie rzeczy:
  • Ustawić parametry siatki (Grid) na rozmiar Brusha: X-spacing = 400, Y-spacing = 200,
  • Włączyć w preferencjach opcję ExclBrush.

Teraz po włączeniu siatki możemy wycinać sąsiadujące fragmenty (kafelki) 400x200 z obrazka za pomocą myszy.

W razie potrzeby możemy zmienić "punkt bazowy" siatki, np. za pomocą Shift + G. Domyślnie jest on w lewym górnym rogu obrazka.

--
W Deluxe Paint V możemy w razie potrzeby zrobić z tego makro.

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2022 13:00:56 przez Hexmage960
[#8] Re: Szukam programu do dzielenia obrazku iff

@Hexmage960, post #7

no ja sie jednak skupilem na szybszym sposobie ;)
[#9] Re: Szukam programu do dzielenia obrazku iff

@juen, post #8

OK. Ale po ustawieniu parametrów siatki dalej wycinanie wielu fragmentów jest o wiele prostsze i szybsze.

Przyznam, że o tej opcji ExclBrush, która tutaj jest kluczowa wcześniej nie słyszałem. Powoduje ona, że Brushe przy włączonej siatce wycinane są prawidłowo.

Dzięki tej metodzie łatwo wycinać tile-sety do gier. Na pewno sam skorzystam przy najbliższej okazji.
1
[wyróżniony] [#10] Re: Szukam programu do dzielenia obrazku iff

@Wankowicz, post #1

Na Aminecie jest GfxCon z parametrem CROP zrobisz to w Shellu. Podasz parametry szerokości dla pierwszego obrazka od 0 do 399, a dla drugiego od 400 do 799.
1
[#11] Re: Szukam programu do dzielenia obrazku iff

@Ponki1986, post #10

Działa!

Dziękuję.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem