kategoria: A1200
[#1] Adapter IDE44 do Sata
Witam, normalnie użytkuję Amigę 1200 z kartą CF 8GB w adapterze ale chciałem sprawdzić dysk SATA.
Kupiłem Adapter z tej aukcji https://allegro.pl/oferta/adapter-katowy-sata-do-ide-44-pin-dysk-2-5-9231981836
Niestety po wgraniu obrazu dysku wygenerowanego w skrypcie HSTWB dysk nie bootuje więc
odpaliłem HDToolBox który widzi dysk i go zainicjowałem z dyskietki install. Zainstalowałem Workbencha ale po restarcie znów nie bootuje.
Partycje pojawiają sie czasami z Workbenchem. Czy winny jest adapter? Mam ROM 3.0 w Amidze 1200 płyta 1.D.1.
[#2] Re: Adapter IDE44 do Sata

@kelner, post #1

Czy widać partycje w bootmenu ?
Czy po starcie z dyskietki , partycje są widoczne ?
Jak duży jest dysk sata ?
Jakie scsi.device, jaki file system ?

ps.
Można jeszcze spróbować tricku z odcięciem kabelka nr1 na kablu IDE , odpowiedzialnego za inicjację dysku po resecie Amigi.

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2023 17:33:52 przez Norbert
[#3] Re: Adapter IDE44 do Sata

@Norbert, post #2

Nie widać partycji w bootmenu
Partycje pojawiają sie po uruchomieniu install lub inicjalizacji dysku
Dysk ma 64GB ale ROM 3.0 nie widzi całego dysku.
Myślałem że po wgraniu HSTWB zobaczy cały dysk tak jak karte CF 8GB gdzie widzi partycje ponad 4GB na ClassicWB z systemem plików PFS

ps. na allegro jest jeszcze taki adapter https://allegro.pl/oferta/adapter-ide-ata-2-5-44pin-sata-2-5-12578932080
w opisie tego widnieje że jest bootowalny nie wiem czy czymś się różnią od tego co kupiłem.
Zauważyłem że mam lekko uszkodzoną taśmę od dysku od wyjmowania mianowicie ten górny plastik trochę odstaje od taśmy nie wiem czy to może mieć wpływ.

ps2. dysk to stary Samsung SSD 64GB z 2009 roku ten z 0.2A na 5V na naklejce.


Ostatnia aktualizacja: 03.01.2023 18:00:22 przez kelner
[#4] Re: Adapter IDE44 do Sata

@kelner, post #3

Mam ten sam adapter podłączony ssd 60gb I wszystko działa, botuje, jest widoczne itd tylko ze u mnie jest kick 3.2
[#5] Re: Adapter IDE44 do Sata

@mike100, post #4

Tak więc może to wina taśmy IDE jak kupię nową to dam znać czy pomogło.
[#6] Re: Adapter IDE44 do Sata

@kelner, post #5

raczej zmień kickstart na 3.1 lub 3.2
[#7] Re: Adapter IDE44 do Sata

@Panstalin2, post #6

A tak konkretnie co zmienia ROM 3.1/3.2 w porównaniu do 3.0?
Wydaje mi się że mam zły adapter. Mam ten nie bootujący.
Jeśli włączę HDToolBox za każdym razem pokazują się partycje.
Mam kartę ACA1211 to mogę załadować ROM 3.1 do karty.
[#8] Re: Adapter IDE44 do Sata

@kelner, post #7

Sprawdź czy po odpaleniu Amigi z dyskietki i użyciu programu z aminetu SCSIQUERY, dysk zostanie zobaczony.
Jeśli tak się stanie, to winna może byc "wolna komunikacja" między dyskiem sata - adaptera i Amigą.
Może (może) pomóc przecięcie kabelka 1 na taśmie IDE. Dzieki temu nie nastąpi reset dysku i szybciej się skomunikuje z Amigą po resecie.

Jeśli odpalisz Amigę i szybko zrobisz reset, dysk nadal jest niewidoczny ?
[#9] Re: Adapter IDE44 do Sata

@kelner, post #7

Nie wiem czy uda Ci się to odpalić. Jakiś czas temu też próbowałem kilka dysków Sata o różnej pojemności.
Dało się spartycjonować, zainstalować Workbencha, ale po instalacji i resecie niestety już nie rusza.
To samo mam z dyskami SSD. Być może jest to 'wina' Kicka 3.1? Tego nie wiem, ale jak tu piszą działa na kicku 3.2, może kiedyś sprawdzę.
[#10] Re: Adapter IDE44 do Sata

@AmiClassic, post #9

Na razie kończę z eksperymentami z tymi dyskami bo uszkodziłem kartę CF 8GB i nie wiem czy coś w Amidze.
Jestem w trakcie przygotowywania karty 2GB i przy tym zostanę jeśli okaże się że nic się nie uszkodziło.
[#11] Re: Adapter IDE44 do Sata

@kelner, post #10

Na razie kończę z eksperymentami z tymi dyskami bo uszkodziłem kartę CF 8GB i nie wiem czy coś w Amidze.


Co do adaptera mam dokładnie ten sam jak Ty (tak samo wyglada) płytę itd jedyna różnica ten kik3.2 a co on daje ten mój ma obsługę IDE z TF1230 oraz dużych dyskow (na tym mi zależało) ale końcowo tego IDE TF1230 nie udało mi się odpalić, za to na amigowym IDE wszystko działa pięknie, rozpoznaje beż problemu testowałem kilka HDD
[#12] Re: Adapter IDE44 do Sata

@kelner, post #1



Trzeba zdjąć zworkę, pamiętaj że SCSI.device z WB 3.2 ma zabezpieczenie i gdy zrobisz na nim dysk a w Amidze go nie masz to nie widzi dysku.

U mnie ten adapter śmiga z dyskiem 160giga na najnowszym kicku. rotfl



Wielkość dysku jest widziana porwanie, tak samo z partycjami.

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2023 14:19:44 przez iC-e_Jay
[#13] Re: Adapter IDE44 do Sata

@iC-e_Jay, post #12

SCSI.device z WB 3.2 ma zabezpieczenie i gdy zrobisz na nim dysk a w Amidze go nie masz to nie widzi dysku


A jakie to zabezpieczenie?
Wyjaśnij.
Dysku według ciebie nie da się odczytać na OS4 ani Morphos ?
Przecież nie mają one kick3.2
To że standardowe scsi.device nie zobaczy dużej partycji,.to normalne.
Tutaj całe zamieszanie robi nowsze scsi.device, które można mieć w starszym kickstarcie.
[#14] Re: Adapter IDE44 do Sata

@Norbert, post #13

Tutaj całe zamieszanie robi nowsze scsi.device, które można mieć w starszym kickstarcie.


Zamieszanie robi zworka. trzeba ją zdjąć fabrycznie jest założona i w takiej konfiguracji dysk nie działa.

To że standardowe scsi.device nie zobaczy dużej partycji,.to normalne.


Nie no partycje mam małe po 2GB i na kicku 3.1 nie ma dysku dopiero po opcji maprom dysk jest.

Myślałem że jest to zabezpieczenie i dyski zrobione na nowym scsi.device nie są widziane na starym.
Nie chce mi się tego sprawdzać, po za tym dalej tak myślę bo trochę słabo się postarałeś.

Dysku według ciebie nie da się odczytać na OS4 ani Morphos ?


Bo mają Amigowy FileSystem dlatego widzą dysk, tak że co mam napisać słabo...
[#15] Re: Adapter IDE44 do Sata

@iC-e_Jay, post #14

Zworkę mam wyjętą. Próbowałem też z założoną zworką ale wtedy komputer uruchamia się dłużej czyli nie widzi dysków. Bez zworki nie czeka na dysk czyli coś tam jest tylko nie wykrywa partycji. Dzisiaj spróbuję uruchomić z kicka 3.1 na karcie ACA1211. Amiga okazało się że jest sprawna tylko karta CF 8 GB mi padła z przejściówki IDE->CF.
[#16] Re: Adapter IDE44 do Sata

@kelner, post #15

Zworka jest do ustawienia czy dysk ma pracować jako master albo slave.
[#17] Re: Adapter IDE44 do Sata

@iC-e_Jay, post #14


Trzeba zdjąć zworkę, pamiętaj że SCSI.device z WB 3.2 ma zabezpieczenie i gdy zrobisz na nim dysk a w Amidze go nie masz to nie widzi dysku.


Z napisałeś o zabezpieczeniach których nie ma, piszesz o zworce, która ma inne zastosowanie niż Ci się wydaje.

Pokreciles wszystko
Popraw się.
[#18] Re: Adapter IDE44 do Sata

@Norbert, post #17

Że tak podepnę się do tematu. A CD-ROM zadziała na takiej przelotce ?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem