[#1] VCD
Czy można na Amidze kopiować płyty VCD? Próbowałem z ciekawości i wyskakuje Mi błąd odczytu. Zawsze wyskakuje przy kopiowaniu plików z rozszerzeniem dat. Wszystkie inne dają się przegrywać.

[#2] Re: VCD

@Olek, post #1

Można skopiować płytę za pomocą makecd.

[#3] Re: VCD

@Kaczus, post #2

A FP już nie? Błąd odczytu pojawia się też gdy próbuję skopiować płytę VCD na dysk twardy.
Nie jest to przypadkiem jakieô zabezpieczenie przed kopiowaniem?



Ostatnia modyfikacja: 10.11.07 19:19
[#4] Re: VCD

@Olek, post #3

MekeCD spokojnie kopiuje takie płytki. A jak chcesz skopiować na twardziela dane z płyty VCD, to polecam FroggeraNG.

A w ogóle na PPA jest mój artykuł jak robić SVCD i VCD. Nie czytałeś?



Ostatnia modyfikacja: 10.11.07 19:23
[#5] Re: VCD

@Olek, post #3

Nie wiem, ale jak pytałem się errora, to twierdził, że głowy nie da,
bo nie próbował, ale na 90% sie nie da, natomiast z ciekawości sobie
skopiowałem kiedyś płytę za pomocą makecd z ciekawości, zaniosłem do
brata, by sprawdzić w stacjonarnym dvd i działało.

[#6] Re: VCD

@kmilota, post #4

kmilota napisał(a): > MekeCD spokojnie kopiuje takie płytki. A jak chcesz skopiować > na twardziela dane z płyty VCD, to polecam FroggeraNG. > > A w ogóle na PPA jest mój artykuł jak robić SVCD i VCD. Nie > czytałeś? > > > > Ostatnia modyfikacja: 10.11.07 19:23


Artykułu datowanego na 01.07.2004 już na PPA nie ma, ale dawno temu go czytałem. Problem polega na tym, że przy odczycie z płyty plików z rozszerzeniem dat wyskakuje systemowy komunikat o błędzie odczytu/zapisu. FroggerNG też wywołał ten sam efekt. Problem chyba tkwi w napędach DVD które mam. Spróbowałem 6 płyt, i to samo. Każda próba odczytu pliku dat kończy się komunikatem o błędzie odczytu/zapisu. Jedna płyta może być do niczego, ale nie 6. W stacjonarnym DVD płyty działają bez problemu.



Ostatnia modyfikacja: 11.11.07 09:47



Ostatnia modyfikacja: 11.11.07 09:48
[#7] Re: VCD

@Olek, post #6

Sądzę, że artykuł jest, tylko grxmrx zmieniał cos w kodzie i niektóre
linki nie działają, trzeba po prostu zgłosić, ja zgłaszałem do jednego
artykułu i już dziłają dobrze.

[#8] Re: VCD

@Kaczus, post #7

Cały czas był tam gdzie jest - artykuł. Nie wiem jak Wy szukaliście i o jakich zmianach w kodzie mowa.

[#9] Re: VCD

@mailman, post #8

Nie wiem, ja parę dni temu nie mogłem dostać się do strony z bankami,
po interwencji u grxmrxa udało się. I link się zmienił.
I nadal jest żle - wyszukiwarka przekierowuje nas na stronę:
http://www.ppa.pl/index.php?p=1758&c=1
Stamtąd przekierowuje nas:
http://www.ppa.pl/software/vcd_i_svcd.html
i tu mamy błąd.



Ostatnia modyfikacja: 11.11.07 12:13
[#10] Re: VCD

@mailman, post #8

Ja szukałem w wiadomościach, podany tam link nie działa.
http://www.ppa.pl/software/vcd_i_svcd.html



Ostatnia modyfikacja: 11.11.07 12:15
[#11] Re: VCD

@Olek, post #10

Podane w Aktualnościach odnośniki do stron, które prowadzą do treści sprzed lutego 2005 roku (przed całkowitym przepisaniem strony na PHP) rzeczywiście są błędne. Nie chciało nam się tego wszystkiego poprawiać. Cała jednak zawartość wersji HTML portalu została przeniesiona do PHP i wystarczy poszukać w działach lub w wyszukiwarce przeszukać artykuły.

@Kaczuś

j.w. Dobrze nie będzie, bo nam się po prostu nie chce (brak czasu). Wyszukiwarka w artykułach działa jednak prawidłowo. Tylko odnośniki w starych wiadomościach (sprzed lutego 2005) prowadzą w nicość.

[#12] Re: VCD

@Olek, post #6

Olek napisał(a):

> FroggerNG też wywołał ten sam efekt.
> Problem chyba tkwi w napędach DVD które mam.

Sorki. Nie FroggerNG, tylko stary Frogger. Najlepiej w wersji 1.67. W popup menu w Main ma SaveAS i pięknie nagrywa dane z włożonej płyty VCD.
[#13] Re: VCD

@kmilota, post #12

Ok, wielkie dzięki, sytuacja opanowana. OK

[#14] Re: VCD

@Olek, post #3

Błąd odczytu pojawia się też gdy próbuję skopiować płytę VCD na dysk twardy.
Nie jest to przypadkiem jakieô zabezpieczenie przed kopiowaniem?


Ja też z każdą płytą VCD miałem to samo (napęd CD-RW LiteON SOHR-5238S).
Stwierdziłem, że to musi być jakieś zabezpieczenie przed kopiowaniem na które daje się złapać CacheCDFS i dałem sobie spokój.
Można to jakoś zlikwidować?
[#15] Re: VCD

@amigafan, post #14

To nie wynika z zabezpieczenia, tylko z indywidualnego systemu zapisu danych na CDRomie. I niestety nasze amigowe filesystemy sobie z tym nie radzą. Potrafi to odczytać tylko Frogger i skopiować MeakeCD i BurnIt.
[#16] Re: VCD

@Olek, post #13

Kazdy track z plyty VCD jest "rozpoznawany" jako mpg, wiec po przegraniu ich na dysk mozna je odtworzyc odpowiednim playerem.
[#17] Re: VCD

@amigafan, post #14

Można to jakoś zlikwidować?


Plikowo to tylko pod Shape Shifterem. A normalnie, to tak jak juz wspomnieli koledzy - zrobic ISO i wypalic plyte lub "zrypac" Froggerem.
[#18] Re: VCD

@Norbert, post #16

@ Norbert
Kazdy track z plyty VCD jest "rozpoznawany" jako mpg, wiec po przegraniu ich na dysk mozna je odtworzyc odpowiednim playerem.


Ale nie da się ich nawet skopiować gdziekolwiek. Za każdym razem read/write error. Chyba VCD są jakoś specyficznie nagrywane i AmiCDFS ich nie kuma.
Minęło już trochę czasu. Czy w dobie MorphOS-a 3.9 mamy nuż na to jakąś radę?
[#19] Re: VCD

@R-Tea, post #18

Frogger (nie NG) zgrywa takie tracki do mpg. Pod OSX zgrasz takie pliki normalnie w systemie. Jeszcze jest jakiś program z shella, używałem, ale nie pamiętam teraz nazwy.
[#20] Re: VCD

@Olek, post #1

Zazwyczaj na płytach VCD są pliki .DAT i to są zwykłe MPGi :) (można zmienić rozszerzenie).
Jak masz jakieś zabezpieczone dziwo...
Jeżeli DVDshrink nie daje rady to potestuj to.
[#21] Re: VCD

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #19

Ściągnąłem Froggera z Aminetu.
Już wiem o co chodzi z tymi VCD.
VideoCD is a special format of CD, a bit different than normal ISO CD.
The main difference is, that on VCD disks, block size is bigger that on
normal disks. On ISO cd's it is 2048, on vcd it is 2324 (error corection
block is not present, and it is used for storing data, which gives more
room for video & audio stream). Unfortunally there is no cd filesystem
available for Amiga, that is able to read such a cds.
And that was the
reason to do a direct support for such a cds.


Na szczęście nie trzeba się bawić w zgrywanie tracków na hdd, bo Frogger odtwarza je bezpośrednio, ale niestety na moim Mini odtwarzanie VCD zjada 100% proca a obraz się ślimaczy, a dźwięk się totalnie tnie. Jakie wybrać opcje we Froggerze żeby to szło normalnie?

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2015 23:14:54 przez R-Tea
[#22] Re: VCD

@R-Tea, post #21

Dlaczego nie uzywasz MPlayera ?
[#23] Re: VCD

@Norbert, post #22

Dlaczego nie uzywasz MPlayera ?


Read/Write error.
[#24] Re: VCD

@R-Tea, post #21

AMP2 lepiej odtwarza takie płyty.
[#25] Re: VCD

@R-Tea, post #18

tylko, ze na VCD nie ma "tracków" w takim rozumieniu jak na płycie Audio.

Te błędy odczytu to pewnie zabezpieczenia, takie błędy są niezauważalne przy odtwarzaniu, a uniemożliwiają skopiowanie normalnymi programami. Odtwarzacz do VCD powinien włączyć ignorowanie błędów.

Spróbuj skopiować tą płytę w jakimś programie, który ignoruje błędy odczytu, a potem odtworzyć plik .dat
[#26] Re: VCD

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #24

Nie kombinujcie.
Zgrajcie z pomoca http://www.vcdgear.com/download.html do .mpg
i potem oglądajcie normalnie pod amigą i riva playerem albo na pendrive i do telewizora.
W pliku.dat. naprawdę jest inny blok zapisu i trzeba umiec go dobrze odczytac , bo inaczej jest "kolorowa kasza" na TV. Jest to po to żeby było więcej miejsca na scieżkę video, która już w sobie ma zawartą korekcję błędów. Przeróbcie na .mpg i ew. potem nagrywajcie znowu vcd.
Jest odmiana o nazwie kvcd gdzie na płyte wejdzie ponad 2 godziny filmu - warto spróbować. Mam i oglądałem.
Pozdr

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2015 15:03:29 przez Mikrobi
[#27] Re: VCD

@R-Tea, post #23

Gdy uzyjesz MPlayera w wersji 0.9 to bez problemu oglądniesz vcd

MPlayer vcd://2 -cdrom-device idemacio.device:0


wybierz odpowiednie .device (tutaj dla ibooka)

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2015 22:28:53 przez Norbert
[#28] Re: VCD

@sanjyuubi, post #25

@ sanjyuubi
Te błędy odczytu to pewnie zabezpieczenia, takie błędy są niezauważalne przy odtwarzaniu, a uniemożliwiają skopiowanie normalnymi programami.


To nie są żadne zabezpieczenia. Po prostu inny rozmiar bloku, tak jak pisał Mikrobi, tylko że nie trzeba nic zgrywać, konwertować itp.
Tak jak pisał SKOLMAN AMP2 odtwarza .DAT-y z VCD bezpośrednio z płyty. Uciążliwością jest tylko to, że trzeba mu każdy .DAT zapodać osobno do odtworzenia. Program nie umie sobie zrobić kolejki i odtworzyć wszystkich sam po kolei.

Muszę wypróbować MPlayera 0.9 za radą Norberta.


Ostatnia aktualizacja: 02.09.2015 16:35:33 przez R-Tea
[#29] Re: VCD

@R-Tea, post #28

To też jest forma zabezpieczenia, ale rozmiar bloku jest ten sam, tylko nie ma w nim sumy kontrolnej do korekcji błędów, tak jak w audio-cd i możesz go całego wykorzystać do zapisania danymi, ale ponieważ nie wiesz czy dany sektor został w całości odczytany poprawnie, to normalne metody kopiowania plików się nie sprawdzają.

Amigowy sterownik chyba sobie nie radzi z danymi bez korekcji błędów, skoro dostajesz informację o błędach przy kopiowaniu (chyba, ze ma jakąś strategię odczytywania danego sektora kilka razy i porównywaniu, czy za każdym razem jest to samo).

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2015 19:11:22 przez sanjyuubi
[#30] Re: VCD

@sanjyuubi, post #29

Trochę wymyślasz. To na pewno nie jest żadna forma zabezpieczenia. Na CD-ROM XA są 2 rodzaje sektorów, jeden typ dla danych i jeden dla audio/video. Ten drugi wykrywa błędy (jest suma kontrolna), ale nie ma danych do korekcji błędów (aczkolwiek pewna korekcja istnieje niż niskim poziomie kodowania Reed-Solomon). Amigowe filesystemy (chociaż AllegroCDFS jest wyjątkiem ale nie mam pewności) nie obsługują takich sektorów. Obsługa taka musiałaby być specjalnie napisana pod VCD w podobnym stylu jak AudioCD.

Druga rzecz to dane MPEG w standardzie VCD to są ścieżki w podobnym rozumieniu jak ścieżki Audio. Tylko pierwsza ścieżka jest w ISO, ale jej istnienie nie jest obowiązkowe. Pierwsze wersje VCD nie miały menu, plików itp.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem