kategoria: A4000
[#1] A4000cr RevD i BFG9060 nie działa
Hej
Dotarła do mnie karta BFG9060 i w mojej Amidze 4000cr Rev D nie działa. :(
Na płycie mam i procek 030 (z kwarcem oczywiście) i FPU. Powyciągałem wszystko (karty, FPU, dysk i RAM) co można było powyciągać. Przestawiłem zworki na płycie na INT i karta BFG nie działa. Efekt jest taki, że widzę czarny ekran i nic więcej.
Mogę zrobić reset z klawiatury i przez chwilę widzę niebieskie (kolorowe) paski na ekranie a po sekundzie ekran nadal jest czarny.

Karta jest sprawna i była sprawdzona i testowana przez sprzedawcę przed wysłaniem.

Amiga boot'uje normalnie z prockiem 030 na płycie i z kartą 3660 (060) bez problemu.
Czy ktoś kojarzy co może być przyczną nie działania? Jakieś jeszcze pomysły co mógłbym sprawdzić/przetestować.

ps. Kondensatory w Amidze były zmieniane.
[#2] Re: A4000cr RevD i BFG9060 nie działa

@c64portal, post #1

Słuchaj wyjmij 60 z BFG9060 i sprawdź w tej drużnej swoje karcie czy proc dział

ja mam taka a4000d jak ty i śmiga bez problemu , albo karta walnięta labo procesor

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2023 19:08:54 przez Dorian3d
[#3] Re: A4000cr RevD i BFG9060 nie działa

@c64portal, post #1

[#4] Re: A4000cr RevD i BFG9060 nie działa

@Dorian3d, post #3

A Kiedyś miałem tak że jeden Pin daughterboard robił zwarcie i z 30 amiga wstawała a z 60 nie
mowie co jest ale okazało się ze pin robił zwarcie ale to dziwne że 30 wstawało a z 60 nie
po wyprostowaniu amiga wstaje
[#5] Re: A4000cr RevD i BFG9060 nie działa

@c64portal, post #1

Pewnie czytałeś ten manual, jak nie to przeczytaj.
[#6] Re: A4000cr RevD i BFG9060 nie działa

@Dorian3d, post #4

z 30 amiga wstawała a z 60 nie

no u mnie wstaje i z 030 i z 060 na innej karcie (A3660).

Dzięki za podpowiedzi i tak czytałem ten manual.
nie mam pomysłu co i jak dalej testować.
[#7] Re: A4000cr RevD i BFG9060 nie działa

@c64portal, post #6

procesor wymień
film widziałeś

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2023 21:21:45 przez Dorian3d

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2023 21:22:09 przez Dorian3d
[#8] Re: A4000cr RevD i BFG9060 nie działa

@Dorian3d, post #7

film widziałeś

widziałem. Dzięki.
jutro się pobawię dalej, ale... ten BFG na innej Amidze podobno działał kilka godzin w testach bez problemu... zobaczymy jutro co mi się uda stwierdzić.
[#9] Re: A4000cr RevD i BFG9060 nie działa

@c64portal, post #8

ale z inradlii do pl jest trochę

paczki frówają

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2023 21:37:33 przez Dorian3d
[#10] Re: A4000cr RevD i BFG9060 nie działa

@c64portal, post #8

Jak coś to podeślij kartę, mam rev d. A jak masz blisko do Cieszyna to podjedź 😉
[#11] Re: A4000cr RevD i BFG9060 nie działa

@QUAD, post #10

dzięki. trochę daleko, ale jak by ktoś w okolicach Warszawy chciał pomóc to mogę podjechać jeszcze w weekend.

co do moich dalszych prób...
po wielu (naprawdę wielu) próbach dociskania i delikatnego wkładania karty udało mi się, że raz wystartowała. pojawiły się paski przy starcie i komputer zaczął bootować. komputera, nie dotykałem i wstrzymałem odddech ;)
ale po kilku sekundach się zrebootował i więcej nie wstał. próby lekkiego dociskania albo innego włożenia karty nie dały już efektu.

i nadal mam wrażenie, że karta jest raczej sprawna tylko na styku z moją płytą A4000cr coś jej nie pasuje.
[#12] Re: A4000cr RevD i BFG9060 nie działa

@c64portal, post #11

Proponuję wyczyścić złącza KEL na BFG i na płycie głównej. Osobiście stosuję Kontakt S i Kontakt U. Kilka razy miałem problemy ze startem A4000 lub stabilnością i po przeczyszczeniu styków KEL ww. specyfikami problemy znikły.
[#13] Re: A4000cr RevD i BFG9060 nie działa

@c64portal, post #11

Najlepiej nie świrować tylko sprawdzić na inne a 4000 z Warszawy jest tu sporo ludzi.
1
[#14] Re: A4000cr RevD i BFG9060 nie działa

@Robo_G, post #12

Kontakt rozdupczy tą amige
dobrze nie umyje po tym to mu wyżre do cna
tym link
2
[#15] Re: A4000cr RevD i BFG9060 nie działa

@Dorian3d, post #14

Eeee - jeszcze raz dużymi literami bo jeszce śpie... Kontakt nie jest dobry do czyszczenia złącz amigi? Serio pytam bo zawsze mi się wydawało inaczej...
[#16] Re: A4000cr RevD i BFG9060 nie działa

@Dorian3d, post #14

Pierwsze słyszę, od kilku lat stosuję i jakoś żadnej amigi nie zżarło... Producent Thermopasty podaje: "Preparat do oczyszczania styków z tlenków i siarczków, który chroni przed korozją, oraz zapewnia swobodny przepływ prądu (zwłaszcza w przypadku utlenionych i zużytych kontaktów). Stosowany wszędzie tam, gdzie wymagane są czyste styki (między innymi: przełączniki, gniazda, wtyki, podstawki pod układy scalone, oprawki do żarówek, uchwyty bezpieczników, styki w kondensatorach). Środek nie wchodzi w reakcję z materiałami używanymi w elektronice.".
[#17] Re: A4000cr RevD i BFG9060 nie działa

@Robo_G, post #16

Powodzenia
[#18] Re: A4000cr RevD i BFG9060 nie działa

@Robo_G, post #16

Mam Blizzarda 1230MK3 i też mi nie łączył. Wyczyściłem IPA nawet mechanicznie kartą z nałożoną fibrą i pomogło trochę. Po zalaniu Kontakt S ożył i działa. Już się szykowałem do przelutowania złącza :). Później jeszcze podoginałem styki. Teraz go nawet trudno wyjąc i włożyć
Miałem też środek Deoxit D5 w puszcze i on działał cuda, ale na naszym kontynencie trudno go kupić w dobrej cenie.
[#19] Re: A4000cr RevD i BFG9060 nie działa

@Dorian3d, post #14

Kontakt S to bardzo dobry środek do czyszczenia elektroniki ( w tym i amigi). Pamiętać należy o tym aby po jego użyciu zastosować kontakt u, który to spłukuje to co rozpuścił kontakt s.
[#20] Re: A4000cr RevD i BFG9060 nie działa

@c64portal, post #1

Powyciągałem wszystko (karty, FPU, dysk i RAM) co można było powyciągać.


Miałem pisać, wyciąg wszystkie simmy i zostaw tylko ten od czip, ale chyba już tak próbowałeś?
Jak możesz to podmień simm.
U mnie BFG na a4000 z modem na 64MB nie wstawała :(
[#21] Re: A4000cr RevD i BFG9060 nie działa

@Ralpheeck, post #20

Chip jest na płycie wlutowany no i SIMMy oczywiście powyciągałem. W zasadzie powyciągałem wszystko co się dało. Ostatnie testy zrobiłem tak, że tylko płyta główna i karta BFG. ...i nic.

Poskładałem wszystko przed chwilą i... ciekawostka - Amiga się uruchomiła i chwilę pochodziła. Zrobiłem Power off / Power on i już nie wstała więcej. A nic nie dotykałem... :)
Mocno się zdziwiłem jak odpaliła ten jeden raz.

Jutro jestem umówiony z jednym kolegą na testy karty u niego. Zobaczymy co dalej się okaże, ale zaczyna być ciekawie :)
Będę informował.
[#22] Re: A4000cr RevD i BFG9060 nie działa

@Wankowicz, post #19

miałem rozwalił mi złacze . ipa tylko ipa
[#23] Re: A4000cr RevD i BFG9060 nie działa

@c64portal, post #21

No rady ludzi są zabawne w tej rewzji płyty 2 mb chip jest wlutowane.
eh
[#24] Re: A4000cr RevD i BFG9060 nie działa

@Ralpheeck, post #20

Ja mam A4000TX i mam 64 MB na płycie w jednym simmie (to chyba jest to samo co ten mod do oryginalne A4000), i BFG9060 bezproblemowo działa, w tej Ami mam także ZZ9000 która dodaje kolejne 256 MB, więc trochę tego RAMu jest. I działa.
Ale bez wątpienia jest to inny konfig....
[#25] Re: A4000cr RevD i BFG9060 nie działa

@c64portal, post #1

Moich bojów ciąg dalszy i robi się ciekawie. Już opisuję co zauważeyłem. Będzie długo, ale TL:DR - udało mi się Amigę odpalić ze 3-4 razy, ale nadal nie działa ;)

1. Wczoraj jak pisałem żłożyłem Amigę (wszystkie karty) i zostawiłem w środku BFG. Po jakichś 2-3 godzinach wrócilłem do niej, odpaliłem i .... uruchomiła się.
Żeby jej nie wyłącząć przetestowałem kilka rzeczy. Sysinfo, Doom, Quake, kilka dem. No rewelacja. działa idealnie na 100MHz bez przerwy ponad godzinę.

2. Wyłączyłem i włączyłem i ... lipa nie podniosła się ani razu przez kolejną godzinę prób

3. dzisiaj rano odpaliłem i ... działa za pierwszym razem. Znowu trochę na niej pouruchamiałem i wszystko działało bez problemu. Nawet resety z klawiatury nie były problemem bo Amiga po resecie uruchamiała się normalnie, ale... Power off / Power on i Amiga nie wstaje.

4. Dałem jej 3-4 godziny przerwy i podszedłem ponownie. Uruchomienie - i działa. Power off / Power on i nie działa.

5. Jako że mam w niej kartę ZZ9000 z modułem dźwiękowym AX to wiem że przy resecie moje głośniki wydają za każdym razem takie "pyknięcie" - wiecie o co chodzi ;)
Piszę o tym bo jak Amiga nie wstaje to co 2-3 sekundy słyszę takie pyknięcie jakby Amiga się non-stop resetowała. Mam wrażenie że się resetuje ale na 100% nie wiem co się dzieje. Klawiaturę mam PS2 na przelotce więc diody też chyba nie zachowują się do końca tak jak Amigowe więc stąd domyślam się że to tylko resetowanie.

6. Test u kolegi przekładamy na za kilka dni bo dzisiaj nie mogliśmy.

O co tu chodzi?
Czy moje podejrzenie że coś może być np. z zasilaczem jest słuszne? To tylko mój domysł nie poparty wiedzą.
Jeśli nie zasilacz to czy takie objawy jak opisałem coś innego mogą sugerować? Czy kwestie nie stykania czegoś czy to na płycie czy na karcie BFG można wyeliminować?.
Po odpaleniu (pkt 1.) amiga chodziła prawie 2 godziny bez przerwy bez najmniejszego problemu. Ciekawostka, że radiator na niej nawet nie był ciepły.

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2023 18:18:21 przez c64portal

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2023 18:18:40 przez c64portal
[#26] Re: A4000cr RevD i BFG9060 nie działa

@c64portal, post #25

Proc jest ok. Bym obstawial ze napiecia sa nie tak w bfg dla proca lub cpld I startuje w kratke. Tez tak mialem.
2
[#27] Re: A4000cr RevD i BFG9060 nie działa

@Grabarz, post #26

Obejrzyj Sobie ten film

Może nie ten sam problem ale rozwiązanie może być podobne.

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2023 19:45:59 przez nostrum666
1
[#28] Re: A4000cr RevD i BFG9060 nie działa

@c64portal, post #25

U mnie w 80% przypadków czyszczenie styków pomaga Jeżeli nie, sprawdził bym zasilacz, a dopiero później inne warianty
[#29] Re: A4000cr RevD i BFG9060 nie działa

@c64portal, post #25

W mojej A4000 z 060 miałem sporo dziwnych objawów - czasem działała, czasem nie wstawała, jak działała potrafiła się powiesić i już nie wstać. Doszedłem do tego, że winna jest karta z 060. Skracając moje boje, wadliwa była podstawka pod 060. Wymiana rozwiązała wszystkie problemy.

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2023 11:27:25 przez misha
[#30] Re: A4000cr RevD i BFG9060 nie działa

@misha, post #29

troche czasu minęło więc podzielę się jaki jest status, bo jest postęp i do duży, a może komuś się to przyda...
kartę BFG mam od kulamario, kolegi tutaj z ppa...

1. ... i po pierwsze karta poleciała z powrotem do kulamaria aby sprawdzić czy jednak z nią wszystko OK no i oczywiście OK. Muszę powiedzieć że współpraca, komunikacja na najwyższym poziomie. kulamario chętnie nawet pomagał w rozwiązaniu problemu. KArta pod obciążeniem pracowała przez wiele godzin bez problemu.
2. on i jeszcze jeden kolega zasugerowali mi jednak aby płytę A4k sprawdził ktoś naprawdę dobry, więc pojechała do kolegi superbonio. w skrócie, w Amidze zrobione jest prawie wszystko: kondensatory, ścieżki, socket'y, podstawki pod SIMMy, doughterboard i zasilacz. Amiga działa teraz idealnie.
3. W tym tygodniu wróciły do mnie i Amiga i BFG. podłączyłem i .... lipa nie odpala. Tzn nie odpala za pierwszym razem. Jak na razie efekt jest taki że Amiga w zasadzie odpala prawie zawsze za drugim razem.

I tu jest podejrzenie że procek 030 na płycie ma na to jakiś wpływ. W tym tygodniu będę obserwował jak się ta Amiga zachowuje, ale jak to będzie uciążliwie, albo przestanie się uruchamiać nawet za drugim razem to pewnie jeszcze raz pojedzie na głębsze obserwacje i naprawy.

Jeszcze raz napiszę, że współpraca z kulamario i z superbonio to wzór jak to się powinno odbywać w naszym retro świecie. Panowie - Wielkie dzięki i szacunek!

ps. Jak coś się zmieni z Amigą na opiszę tutaj. Swoją drogą jak już odpali to dema chodzą po prostu jak złoto na 100MHz. Wow!

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2023 10:01:18 przez c64portal
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem