[#1] Czy Sinclair QL to Amiga?
Witam.

Temat celowo utrzymany w tonie prowokacyjnym a to za sprawą poniższego klipu z Youtube:

https://www.youtube.com/watch?v=1IjSHSjg9bU

Niesamowite. Co o tym sądzicie?

Chodzi to niesamowicie wolno. Jednak brak blitera, oraz powolna 8 bitowa wersja MC68000 swoje robi.


Ostatnia aktualizacja: 26.01.2023 16:28:01 przez zilog
1
[#2] Re: Czy Sinclair QL to Amiga?

@zilog, post #1

Prowokacja tak wielka, że aż klipu wideło zabrakło :D
[#3] Re: Czy Sinclair QL to Amiga?

@Nasedo, post #2

Jest w historii edycji. Ukryty tylko dla prawdziwych Amigowcow. :D
[#4] Re: Czy Sinclair QL to Amiga?

@Stoopi, post #3

To dowodzi kolejnej magicznej teorii... zobaczyłem... ale na Macu (tylko bezmotorolowym) :D
[#5] Re: Czy Sinclair QL to Amiga?

@Stoopi, post #3

Właśnie, że nie dla Amigowców a dla prawdziwych Spektrumiarzy.
[#6] Re: Czy Sinclair QL to Amiga?

@zilog, post #1

Koniec filmu, oraz jego data wrzucenia na YT (dzień obsuwy :) ) wyjaśniają wszystkie zawiłości techniczne

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2023 17:29:55 przez wali7
[#7] Re: Czy Sinclair QL to Amiga?

@zilog, post #1

Nie chciało mi sie słuchać wszystkiego co gada, widać że ma jakieś rozszerzenia, bo bez tego QL ma tylko 4 kolorowy tryb i to z innymi kolorami niż we WB 1.3

QL ma ciekawsze od siebie klony: ICL OPD oraz CST Thor. Ten drugi ma mocniejsze procki, i grafę i okienkowy OS nie gorszy od WB.





https://en.wikipedia.org/wiki/CST_Thor
[#8] Re: Czy Sinclair QL to Amiga?

@ZbyniuR, post #7

Gdybyś dosłuchał do końca to byś się dowiedział, że to żart prima-aprilisowy i cały obraz z "Sinclaira QL" był generowany na stojącym obok macu z odpalonym UAE.

Nie twórzcie i nie powielajcie fake-newsów.
1
[#9] Re: Czy Sinclair QL to Amiga?

@wali7, post #8

W takim razie i ja dałem się nabrać i w dodatku narobiłem dużo szumu w szklance wody.
[#10] Re: Czy Sinclair QL to Amiga?

@zilog, post #9

Powiedzieć, że Sinclair Ql miał słabą grafikę, to nic nie powiedzieć.
[#11] Re: Czy Sinclair QL to Amiga?

@mmarcin2741, post #10

Przecież miał 256 × 256 w 8 kolorach dowolnie wybieranych. Jak dla mnie miał lepiej niż większość maszyn z tego okresy.

Poza tym Amiga normalnie uruchamia QL Dosa i soft na niego. W jakimś MACD 25 lat temu chyba go dołączyli bo pamietam że gdzies wtedy go uruchamialem.

[#12] Re: Czy Sinclair QL to Amiga?

@wali7, post #8

Tak też podejrzewałem, paleta nie pasuje do posiadanych w QL, a karty VGA montowane do klonów QL nie pasowały do oryginalnej obudowy i o ile mi wiadomo nie podczepiano ich do standardowej płyty głównej. A poza tym chipy OCS są wyjątkowo ciężkie w emulacji, dlatego przypuszczałem że to najwyżej jakiś slideshow z możliwością klikania Amigowym fontem. Takie rzeczy to na CPC też widziałem.

@michał - Co masz na myśli mówiąc że dowolnie wybranych?
W tej mniejszej rozdziałce ma 8 podstawowych kolorów RGB, choć bez ograniczeń jak w atrybutach na ZX czy też C64, a we wyższej rozdziałce 512x256 ma stałe 4 kolory: biały, czarny, czerwony i zielony, bez możliwości zmiany palety.

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2023 03:37:21 przez ZbyniuR
[#13] Re: Czy Sinclair QL to Amiga?

@ZbyniuR, post #12

Chodziło mi, że dowolnie wybieranych z kwadratu 8x8, przy wielkości pixela 1:1. Mało który komputer wtedy miał takie coś. BBC miały podobnie ale w 4 kolorach, Amstrad podobnie ale też w 4 kolorach. MSX2 to dopiero 1985.



Ostatnia aktualizacja: 27.01.2023 07:43:53 przez michal_zukowski
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem