kategoria: A500
[#1] Amiga 500, rev 5, Agnus 8371, kickstart 1.2, 1MB RAM - jak?
Witam,

Posiadam Amigę 500 w specyfikacji: Amiga 500, rev 5, Agnus 8371, kickstart 1.2
Chciałem mieć w niej 1MB ram ale nie wiem jak to zrobić. Może być slow nie chip.

Mam takie rozszerzenie ale nie wiem jak ustawić na nim zworki.

Ma ktoś może jakąś instrukcję do tej płytki?
[#2] Re: Amiga 500, rev 5, Agnus 8371, kickstart 1.2, 1MB RAM - jak?

@k0lo, post #1

tu masz wszystko opisane: [https://amigastore.eu/en/710-amiga-500-512kb2mb-memory-expansion-rtc.html

w skrócie - rozszerzenie występuje w dwóch wersjach:
a) 512 KB
b) 2 MB, z adapterem na układ GARY.

bez wykonywania dodatkowych zabiegów ta pierwsza pozwala uzyskać 512 KB, a ta druga 1,5 MB SLOW RAM. Jeśli jesteś zaznajomiony z lutownicą, możliwe jest w pierwszym przypadku rozszerzenie pamięci CHIP zamiast SLOW, a w drugim użycie tych pozostałych 512 jako CHIP.
Zła wiadomość jest taka, że rozszerzenie nie jest kompatybilne z kickstartem 1.2.

/ ale sądząc po profilu, ktoś znów ma ferie i się nudzi. Ehh... A ledwo co mieliśmy serię z Amigą 2000.

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2023 22:58:46 przez snajper
[#3] Re: Amiga 500, rev 5, Agnus 8371, kickstart 1.2, 1MB RAM - jak?

@k0lo, post #1

link
8371 obsługuje max 0.5MB CHIP więc aby mieć więcej, musiałbyś zmienić na 8372.

To rozszerzenie z adapterem pod GARYego jest raczej do rev6. Pewnie można przystosować do rev5 aby mieć 0.5MB chip i 1.5MB slow.
[#4] Re: Amiga 500, rev 5, Agnus 8371, kickstart 1.2, 1MB RAM - jak?

@snajper, post #2

Ale Agnus, według autora, to 8371, nie jest czasem tak że obsługuje on tylko 512KB chipu?
[#5] Re: Amiga 500, rev 5, Agnus 8371, kickstart 1.2, 1MB RAM - jak?

@snajper, post #2

Przepraszam Cię, ale strona którą podałeś jest mi znana, z niej jej foto które wkleiłem. Nie opisuje ona nic na temat zworek które są na płycie.



Chodzi mi o zworki:
- Enable clock (tu się domyślam)
- Enable exram (tu się domyślam)
- CAS1L
- CAS1U
- CAS2L
- CAS2U

I przy każdej kości pamięci:
- RAS0
- RASU1
- RAS1

Tak samo na gary adapterze JP4 opisana 512K i MORE.



Na tą chwilę, gdy podłączę to tak jak poniżej na fotce, mruga zielona dioda na klawiaturze i amiga nie wstaje, ekran jest biały.



Co do ferii to Ci nie pomogę, ale syn normalnie chodzi do szkoły, wolne będzie bodajże miał drugiej połowie miesiąca, ma 14 lat, więc mu się nie wtrącam w naukę, zwłaszcza że stopnie ma lepsze niż ja miałem.
[#6] Re: Amiga 500, rev 5, Agnus 8371, kickstart 1.2, 1MB RAM - jak?

@nostrum666, post #4

Tak chipu tak, ale mi o slow ram chodzi. Różnie podają źródła.

Jedne, że 512k FAST i 512k SLOW razem 1MB.
Inne, że 512k FAST i 1.5M SLOW razem 2MB.
Jeszcze inne, że 512k FAST i 1M SLOW razem 1.5MB.

Może ktoś na forum to już rozkminił namacalnie. Może to jest też zależne od kickstartu. Nie wiem, pytam?
[#7] Re: Amiga 500, rev 5, Agnus 8371, kickstart 1.2, 1MB RAM - jak?

@k0lo, post #6

Ja mam to rozszerzenie i daje na Rev6 1MB CHIP i 1.5MB Slow. Dałem linka do wątku na tylko 29 stron. Nic tam nie ma, czy chcesz podane na talerzu?
[#8] Re: Amiga 500, rev 5, Agnus 8371, kickstart 1.2, 1MB RAM - jak?

@snifferman, post #7

agnus 8371 512kb chip ram obsłuży tylko

niżej tabela

https://bigbookofamigahardware.com/bboah/product.aspx?id=1478

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2023 21:40:12 przez Panstalin2
[#9] Re: Amiga 500, rev 5, Agnus 8371, kickstart 1.2, 1MB RAM - jak?

@Panstalin2, post #8

Najdziwniejsze jest to, że miała ona pod klapką włożoną kość rozszerzania do 1MB RAM i szwagier mówił że 20 lat temu na bank tą kartę wkładał do niej żeby działały na niej gry wymagające 1MB (już nie ważne czy Chip czy Fast czy Slow). W każdym razie coś to dawało, pomimo że siedzi w niej 8371

Kolejna dziwna rzecz, to w Amidze tej działa tylko kość kickstart 1.2
Kupiłem na allegro kość z kickstartem 1.3, 3.1 oraz DiagROM 1.2. Żadna z tych kości nie działa. Pokazują się paski na ekranie i Amiga się restartuje i tak w kółko.

Nie ma też obrazu po kablu RGB na SCART. Używam wyjścia czarno-białego RCA (AV, cinch).

Chyba kupię drugą płytę i będę przekładał układy.
Ewentualnie zanim to wykonam to może ktoś spotkał się z takim problemem i może coś podpowiedzieć.

DiagROM nie podaje też nic po serialu, zrobiłem kabel, podłączyłem po PC'ta i cisza. Wcześnie łączyłem amigę Amiga Explorer'em z kompem, działało więc port serialowy w amidze jest sprawny.
[#10] Re: Amiga 500, rev 5, Agnus 8371, kickstart 1.2, 1MB RAM - jak?

@k0lo, post #9

Kolejna dziwna rzecz, to w Amidze tej działa tylko kość kickstart 1.2


jeżeli masz płytę główną rev5 to nie widzę żadnego zdziwienia
ta rev5 tak już ma...

https://retrozonesite.wordpress.com/2018/09/07/the-amiga-500-rev-5-kickstart-upgrade/


https://eab.abime.net/showthread.php?t=82824




Ostatnia aktualizacja: 11.02.2023 14:21:20 przez Cezarykl
1
[#11] Re: Amiga 500, rev 5, Agnus 8371, kickstart 1.2, 1MB RAM - jak?

@k0lo, post #9

Ale te rozszerzenie było jako slow pewnie. Wtedy gary odpowiada za adresacje. To że Agnus obsługuje 0,5MB CHIP nie nakłada ograniczenia na slow. Można mieć 0.5MB CHIP + 0.5MB SLOW

Kupiłem na allegro kość z kickstartem 1.3, 3.1 oraz DiagROM 1.2. Żadna z tych kości nie działa. Pokazują się paski na ekranie i Amiga się restartuje i tak w kółko.


3.1 nie zatrybi bez przerobienia mobo albo kupna adaptera. W rev5 był błąd projektowy i kicki powyżej 256KB nie będą działać prawidłowo. 1.3 powinien działać, ale pewnie jest nagrany na kości 512KB albo 1024KB albo 2048KB i przez błąd w ścieżkach robi się sieczka.

Wszystko jest do ogarnięcia.

Kupno mobo i przełożenie Agnusa 8371 mija się z celem.

Te wszystkie informacje znalazłbyś w google wpisujać A500 rev5 kick 3.1 i szukając 10min

Twoje problemy nie wynikają z usterki tylko są to typowe cechy rev5.
1
[#12] Re: Amiga 500, rev 5, Agnus 8371, kickstart 1.2, 1MB RAM - jak?

@k0lo, post #9

Jak pisał snifferman, zapewne masz kick 1.3 w obrazie 512 kB. Na skutek błędu (wg niektórych ficzera, lej się będę upierał że to błąd) kości kickstartu >256 kB nie działają w rev5. Można to stosunkowo prosto poprawić drutując kicka wg opisu w dokumencie zalinkowanym przez sniffermana, lub drutując płytę (trzeba przeciąć dwie ścieżki i zrobić bodajże dwa obejścia przewodem).
Nie musisz używać DiagROMu skoro Amiga wstaje. DiagROM przydaje się do diagnostyki ciężkich błędów sprzętowych (można blisko połowę płyty wywalić i Amiga na Diagromie wstanie).
Do diagnostyki Video przydałby się oscyloskop, zapewne gdzieś sygnał nie przechodzi dalej, mogą to być np. bufory U40 lub U41.
Nowej płyty nie dokupuj, wersje kości które masz to żadne rarytasy, zwłaszcza Agnus 8371.
W tym zalinkowanym dokumencie jest mowa o drabinkach rezystorowych, moim zdaniem nie są one niezbędne, co prawda pojawiły w schemacie rev 6 i rev 8 (i są punkty lutownicze dla nich na pcb), ale Commodore i tak zazwyczaj ich nie montował.


Ostatnia aktualizacja: 12.02.2023 00:27:19 przez wali7
1
[#13] Re: Amiga 500, rev 5, Agnus 8371, kickstart 1.2, 1MB RAM - jak?

@wali7, post #12

Da się to zrobić bez cięcia ścieżek i bez adaptera. Jak zrobisz to ładnie, to nawet nie będzie widać, bo przewody będą schowane pod podstawką kicka i na dolnej stronie mobo. Trzeba wylutować gniazdo kicka i podgiąć blaszkę pod podstawkę. można troszkę spiłować gniazdo, aby się schowała. W przeciwnym wypadku może trochę odstawać. Pod podstawką przyklejasz taśmę w miejscu pinu 31. W ten sposób masz odizolowany pin31 podstawki od płyty. Z tego co pamiętam pin1 na mobo nie jest nigdzie podłączony i nie trzeba było ciąć lub izolować(ale robiłem to dawno, więc lepiej sprawdzić).

Co do drabinek, to możliwe, że pull-upy były później zintegrowane w chipach.

Nie ma też obrazu po kablu RGB na SCART. Używam wyjścia czarno-białego RCA (AV, cinch).

Zanim zaczniesz grzebać w Ami sprawdź kabel i tv.

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2023 02:30:51 przez snifferman
1
[#14] Re: Amiga 500, rev 5, Agnus 8371, kickstart 1.2, 1MB RAM - jak?

@snifferman, post #13

Dzięki @snifferman @wali7 @Cezarykl za namiary i info.

Da się to zrobić bez cięcia ścieżek i bez adaptera. Jak zrobisz to ładnie, to nawet nie będzie widać, bo przewody będą schowane pod podstawką kicka i na dolnej stronie mobo. Trzeba wylutować gniazdo kicka i podgiąć blaszkę pod podstawkę. można troszkę spiłować gniazdo, aby się schowała. W przeciwnym wypadku może trochę odstawać. Pod podstawką przyklejasz taśmę w miejscu pinu 31. W ten sposób masz odizolowany pin31 podstawki od płyty. Z tego co pamiętam pin1 na mobo nie jest nigdzie podłączony i nie trzeba było ciąć lub izolować(ale robiłem to dawno, więc lepiej sprawdzić).


Napisałeś za późno i już zrobiłem po swojemu.
Ciach, ciach ścieżka. Ale tak aby w razie czego je potem ładnie zlutować i dać solder maskę, żeby przywrócić można było do stanu fabrycznego.



Zanim zaczniesz grzebać w Ami sprawdź kabel i tv.

Sprawdzałem na kablu zrobionym przez siebie za dzieciaka który znalazłem w domu i na kablu z allegro.
Kabel z allegro, zero obrazu, już odesłałem.
Kabel znaleziony w domu, ledwo było wydać ale był zarys dyskietki z kickstartu 1.2.
Temat będę debug'ował jak przyjdzie Sony Bravia którą dziś ustrzeliłem za 100 zł na OLX'ie. Ciężko teraz o TV ze SCART'em, stwierdziłem, że się w piwnicy przyda 40 cali do zabawy.

Podsumowanie:
Wstał mi kickstart 1.3 z allegro który wcześniej nie chodził i udało się zamontować 2MB RAM.
Proszę fotka:


Jutro jak znajdę zasilacz 12V 2A to będę walczył z uruchomieniem karty CF:


O ile uda mi się ogarnąć starego Willem'a z tą przejściówką co kupiłem parę dni temu:


Dziś walczyłem z Willemem bez 12V wsparcia, pewnie dlatego poległem.
1
[#15] Re: Amiga 500, rev 5, Agnus 8371, kickstart 1.2, 1MB RAM - jak?

@k0lo, post #14

A po co przewód idzie jeszcze do CPU i AGNUS? aaa no tak...
To nie lepiej było odgiąć nóżkę od kości kicka, żeby nie wchodziła w gniazdo i zrobić tylko mostek na spodzie mobo i na drugi mostek na romie?
udało się zamontować 2MB RAM.
Proszę fotka:

Napisałem w poście #3, że pewnie da się zrobić 0.5MB CHIP i 1.5MB SLOW.
Da się ją poprzerabiać tak, żeby mieć 1MB CHIP i K3.1 nawet bez cięcia ścieżek i żeby to ładnie wyglądało. Ty jednak widzę jesteś fanem spagetti

0.5MB CHIP z kartą CF i postawionym systemem będzie deficytowo


Ostatnia aktualizacja: 12.02.2023 04:11:47 przez snifferman

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2023 04:14:30 przez snifferman
[#16] Re: Amiga 500, rev 5, Agnus 8371, kickstart 1.2, 1MB RAM - jak?

@snifferman, post #15

Do 1 MB chipu trzeba Agnusa 8372. Da się kupić.
[#17] Re: Amiga 500, rev 5, Agnus 8371, kickstart 1.2, 1MB RAM - jak?

@wali7, post #16

Da się i 2MB wystarczy 8375 i adapter z ramem. Da się kupić

Chodziło mi bardziej o to, że się się zrobić bez spagetti, adapterów i dużego zawrotu głowy. Raczej jestem fanem odwracalnych modów. Spagetti nie jest dla mnie
[#18] Re: Amiga 500, rev 5, Agnus 8371, kickstart 1.2, 1MB RAM - jak?

@snifferman, post #15

To nie lepiej było odgiąć nóżkę od kości kicka, żeby nie wchodziła w gniazdo i zrobić tylko mostek na spodzie mobo i na drugi mostek na romie?

Nie, nie lepiej, bo już mam kość z ułamaną nóżką od odginania. Tego nie widać bo jest pod płytą. A gdy dostanę z PCBway płytkę na której będzie taki mod (foto niżej) to odlutuje kabelki, połączę ścieżki i nałożę na to solder maskę. I tak już na tej płycie był ścieżki łatane, bo skorodowały, więc bardziej jej się nie zeszpeci.



Raczej jestem fanem odwracalnych modów. Spagetti nie jest dla mnie

Jestem fanem golonki, nie Spaghetti. Jeśli już musimy wchodzić na tematy kulinarne.


Do 1 MB chipu trzeba Agnusa 8372. Da się kupić.

Na ebay'u 430 zł + 25 zł wysyłka do polski. Allegro/OLX brak.


Da się i 2MB wystarczy 8375 i adapter z ramem. Da się kupić

Jakiś link na poparcie swojej tezy czy piszesz o swoich fantazjach? Sam chip jest po około 450 zł na ebay'u do kupienia ale wydaje mi się, że tu jeszcze trzeba płytkę, kości ramu itp, itd.
Masz chociaż namiar na opis tego moda, link do plików grabber żeby zlecić sobie taką płytkę do wykonania?

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2023 15:34:40 przez k0lo
[#19] Re: Amiga 500, rev 5, Agnus 8371, kickstart 1.2, 1MB RAM - jak?

@k0lo, post #18

Tutaj jest taki mod do kupienia.
[#20] Re: Amiga 500, rev 5, Agnus 8371, kickstart 1.2, 1MB RAM - jak?

@snifferman, post #17

Nie no, jasna sprawa. Adapter z 8375 da radę, ostatnio komuś taki naprawiałem i chwilę się nim pobawiłem, daje radę. Ale aby kupić "od ręki" 8375 to w dzisiejszych czasach trzeba nerkę oddać. Nawet 8372 z wysyłką to około 100$ (eBay). Do niedawna Jens miał po 38 euro... ale widać kilka dni temu sprzedał ostatnią sztukę, i chyba nawet wiem komu :)
Więc w tym przypadku pójście tylko w 1 MB chip wiąże się z niemałym wydatkiem, 2 MB to już "trochę" inna skala wydatków, ale widzę, że to 2 MB z adapterkiem dla 8375 u Jensa jest chyba w komplecie z Agnusem... w tym aspekcie 180 euro to nie jest wcale tak dużo, skoro na eBay za samego tylko Agnusa wołają ponad 200.

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2023 16:12:57 przez wali7
[#21] Re: Amiga 500, rev 5, Agnus 8371, kickstart 1.2, 1MB RAM - jak?

@k0lo, post #18

Jakiś link na poparcie swojej tezy czy piszesz o swoich fantazjach? Sam chip jest po około 450 zł na ebay'u do kupienia ale wydaje mi się, że tu jeszcze trzeba płytkę, kości ramu itp, itd.
Masz chociaż namiar na opis tego moda, link do plików grabber żeby zlecić sobie taką płytkę do wykonania?

Zapytaj kulamario na tym forum. Miał Agnusy 8375 na sprzedaż. PCB swego czasu do moda 2MB na rev5/6 i innych też miał, ale on był montowany zamiast gniazda Agnusa. Mam gdzies te pcb to ci wysle fotke "fantazji"
[#22] Re: Amiga 500, rev 5, Agnus 8371, kickstart 1.2, 1MB RAM - jak?

@snifferman, post #21

Za ponad 800 zł to powiem wam, że wolę zostawić tą Amigę tak jak jest.
Za 800 zł kupię Amigę 500 rev6A albo 8 lub Amigę 500-Plus albo Amigę 600 i będę miał kolejną do kolekcji.
Także dzięki za wszystkie rady i pomoc. Tymczasem ja odkładam kasę na kolejny zakup do kolekcji.
[#23] Re: Amiga 500, rev 5, Agnus 8371, kickstart 1.2, 1MB RAM - jak?

@k0lo, post #22

Poluj na coś lepszego. Najlepiej A1200

Jeśli miałbym wybierać między A600 a A500rev8, to wybrałbym rev8. A600 jest fajna bo mała i zgrabna no i ma PCMCIA. Niestety brak klawiatury numerycznej czasem doskwiera.

Do rev8 jest dużo otwartych projektów turbo. Mod na 2MB CHIP można zrobić za "grosze". W środku jest też więcej miejsca.

Ostatatnio naprawiałem rev8 koledze z forum. Niestety Agnus był uszkodzony. Przy okazji zrobiłem SOJ-MOD, SOUND-MOD, zegar, komdensatory polimerowe, podstawke CPU i pare drobiazgów
No ale temat o rev5 więc powodzonka w polowaniu na coś lepszego
















1
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem