[#1] [hollywood] Pomysł na aplikacje
Mam pewien pomysł na "aplikację" i zastanawiam się nad wyborem narzędzia. Potrzebne mi coś, co potrafi się komunikować przez AREXXa z innymi programami i uruchamiać takowe albo "w tle" albo na froncie (sama aplikacja byłaby wtedy z tyłu albo na oddzielnym ekranie). Druga sprawa - czy w Hollywood da się zrobić coś na kształt wybieraczki plików? Tzn. mam scieżkę i w niej mogę sobie przez stworzone GUI wybrać jakiś plik i np. przesłać do programu przez port AREXXa albo uruchomić jakieś polecenie AmigaDOS. No i najważniejsze, czy coś takiego będzie chodzić w miarę sprawnie na szybkim 030 albo 040/25MHz?

Jeśli nie Hollywood, to co? Musibyć coś, gdzie mogę stworzyć GUI z dużymi przyciskami i co wypełni cały ekran.
1
[#2] Re: [hollywood] Pomysł na aplikacje

@_arti, post #1

Jeśli nie Hollywood, to co? Musibyć coś, gdzie mogę stworzyć GUI z dużymi przyciskami i co wypełni cały ekran


Alternatywą byłby GUI4Cli.
Minusem jest to że nie utworzy pliku exe tak jak Hollywood
[#3] Re: [hollywood] Pomysł na aplikacje

@_arti, post #1

Było coś takiego jak MUIRexx. Nie widziałem tego od lat ale pamiętam, że kiedyś miałem GUI do czegoś robiony przy użyciu tego narzędzia.
[#4] Re: [hollywood] Pomysł na aplikacje

@MDW, post #3

Było coś takiego jak MUIRexx. Nie widziałem tego od lat ale pamiętam, że kiedyś miałem GUI do czegoś robiony przy użyciu tego narzędzia.


A czy jest do tego jakiś kreator?
[#5] Re: [hollywood] Pomysł na aplikacje

@_arti, post #1

Jeśli nie Hollywood, to co? Musibyć coś, gdzie mogę stworzyć GUI z dużymi przyciskami i co wypełni cały ekran.

Ja bym zasugerował język C, to najbardziej naturalne rozwiązanie w tym przypadku, ale zaznaczam że nie wiem na ile Hollywood obsłuży ARexxa.

Tutaj jest książka "Amiga Programmer's Guide to ARexx" w formacie PDF podzielona na dwu-częściowe archiwum RAR:

https://coreprogramming.pl/Docs/amiga-programmers-guide-to-arexx.part1.rar
https://coreprogramming.pl/Docs/amiga-programmers-guide-to-arexx.part2.rar

GUI z "dużymi przyciskami" da się przygotować już w Amiga OS 1.3, ale oczywiście warto skorzystać z BOOPSI lub MUI.

Wybieraczka plików to np. ASL lub ReqTools.

ARexx to dość fajne narzędzie które pozwala na komunikację pomiędzy wydawałoby się niezależnymi aplikacjami. Wiele programów napisanych w C ma port oraz swoje polecenia ARexxa (Deluxe Paint, CygnusED, HippoPlayer itp.).

Pozwala to nie tylko na automatyzację pracy za pomocą makr, ale też niesamowite możliwości łączenia i współpracy różnych programów.

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2023 08:32:47 przez Hexmage960
[#6] Re: [hollywood] Pomysł na aplikacje

@Hexmage960, post #5

Ja bym zasugerował język C

Schowaj te pomysły dla siebie.

W tytule jest [hollywood] więc chodzi o szybką "aplikacje" bez kilkumiesięcznej nauki C i "bebechów" Amigi.
Gdyby _arti chciał/mógł użyć czegoś innego, to na pewno by to zrobił bo wie że język C jest odpowiednim wyborem

Hexmage960 nie musisz też przytaczać jakie zalety ma Arexx bo my to wiemy i dlatego _arti chce z niego skorzystać.

Wiemy też że "duże przyciski" można zrobić nawet na kick1.3
Zaskoczę cię. Na C64 również.


#_arti
Nakreśl jakiś prosty przykład dla twojej aplikacji.
Może uda mi się coś sklecić w GUI4Cli.


#Hexmage960
użyłem GUI4Cli i powstalo w kilka dni (w wolnych chwilach) GUI dla hxmmount (pełny odczyt pendrive w Goteku)
Bez języka C, bez znajomości bibliotek amigowych
2
[#7] Re: [hollywood] Pomysł na aplikacje

@Norbert, post #6

Ok, chcę napisać media-center do CDTV z pistormem.
Takie duże ikonki, na pełnym ekranie - MP3 (mpega), Modułki (grane przez HiPka), gry (WHDLoad), przeglądarka i Youtube odpalane przez VNC/RDesktop z drugiego RPi z Linuksem.

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2023 10:08:57 przez _arti
[#8] Re: [hollywood] Pomysł na aplikacje

@_arti, post #7

Są takie programy do tego typu rzeczy jak AmigaVision, CanDo czy Helm. Może też Scala.
[#9] Re: [hollywood] Pomysł na aplikacje

@_arti, post #7

@Norbert

No, kolega też podał swój sposób, którego ja nie neguję. Przecież każdy ma prawo do uczestnictwa w dyskusji i podawaniu swoich pomysłów i rozwiązań.

@_Arti

Tak się składa, że port ARexxa to publiczny port komunikacyjny biblioteki Exec.library utworzony za pomocą CreateMsgPort() z nadaną nazwą za pomocą AddPort().

Komunikacja z ARexxem polega na wysyłaniu i odbieraniu wiadomości typu RexxMsg przez ten port. Dostępna jest pomocnicza biblioteka rexxsyslib.library oraz nagłówki.

Program w C umożliwiłby skorzystanie z tych zasobów w sposób bezpośredni.

Potem należałoby przygotować skrypty/makra ARexxa, które pozwoliłyby na porozumiewanie się programów - czyli wywoływaniu odpowiednich poleceń z Twojego programu lub HippoPlayera.

Graficzny interfejs użytkownika można zrobić na amigowych gadżetach za pomocą biblioteki Intuition.

Jeżeli Hollywood ma funkcje specjalizujące się w korzystaniu z ARexxa to OK.

Tutaj jednak mamy pełną kontrolę i wygodne API w C.

Amiga CDTV ma takie fajne duże przyciski w swoich prezentacjach, grach i programach, ale nie wiem jak one zostały zaprogramowane.

Podałem tylko swój pomysł, bo uważam że C i ARexx do siebie pasują, pozdrawiam.

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2023 10:43:13 przez Hexmage960
[#10] Re: [hollywood] Pomysł na aplikacje

@Hexmage960, post #9

Ale ja nie znam C.
1
[#11] Re: [hollywood] Pomysł na aplikacje

@_arti, post #10

OK, nie nalegam zatem na ten język programowania, choć według mnie to podstawa dla programisty. Ale Hollywood kolega zna? Tutaj jest pomoc dla tego języka/aplikacji.
[#12] Re: [hollywood] Pomysł na aplikacje

@Hexmage960, post #11

Nie, ale pewnie szybciej nauczę się Hollywood niż C
1
[#13] Re: [hollywood] Pomysł na aplikacje

@Hexmage960, post #9

A ten znowu swoje.
Czy szkole przy rozwiązywaniu bardziej skomplikowanych rzeczy tłumaczyles nauczycielowi że np potęgowanie można zastąpić mnożeniem, mnożenie dodawaniem ?
Na pewno korzystałeś z gotowych wzorów i podobnie jest tu.
Drugi raz napisze.
Po samym tytule (Hollywood) chodziło o coś więcej niż język C.

Jak przypuszczalem, co się potwierdziło, _arti nie jest "znawcą" C i dlatego nie chce pisać swojego programu w tym jezyki


Hexmage960 jeśli tak dobrze czujesz w C i to mam dla ciebie wyzwanie.
Napisz program dla _arti
Jak wygrasz będzie miał kolejny program do kolekcji, który umieścisz na swojej stronie i będziesz mógł się tym szczycić
A jak ja przegram, to będę wiedział że najlepszym językiem do programowania media-center jest język C.

No tak jak? Podejmujesz wyzwanie?
Odmowa nie wchodzi w gręszeroki uśmiech

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2023 11:50:42 przez Norbert
1
[#14] Re: [hollywood] Pomysł na aplikacje

@Norbert, post #13

Słowo klucz ARexx jakie tu padło oraz zdanie "Jeśli nie Hollywood, to co?" skłoniło mnie do mojej wypowiedzi.

Bo ARexx pozwala np., by raz uruchomiony HippoPlayer odtwarzał wybrane przez nas w innym programie lub skrypcie moduły muzyczne. Oraz kontrolować odgrywanie, zatrzymywanie i przewijanie muzyki, kontrolę głośności itd.

Port ARexxa w Deluxe Paint pozwala automatycznie i zdalnie sterować tym programem - wybierać kolor RGB z palety, rysować linie - i wykonywać dowolne inne operacje udostępniane przez ten program malarski.

Do tego ARexx jest przydatny.

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2023 12:30:05 przez Hexmage960
[#15] Re: [hollywood] Pomysł na aplikacje

@Hexmage960, post #14

Nadal błądzisz.!!!

Nie chodziło o Arexxa tylko o program który w prosty sposób udostępnia tworzenie GUI. (SCALA, MUIREXX, GUI4Cli, Hollywood) a dodatkowo ma obsługę Arexx.
Najpierw GUI potem Arexxx, nie odwrotnie.


Przyjmujesz wyzwanie ?

Ps
Wiemy do czego służy arexx i dlaczego jest przydatny.
Nie musisz tego za każdym razem powtarzac

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2023 12:47:55 przez Norbert
1
[#16] Re: [hollywood] Pomysł na aplikacje

@Norbert, post #6

GUI 4 Cli wydaje się być bardzo dobrym wyborem.
To też wygląda bardzo ciekawie:
https://youtu.be/KU1ISG8nfbU
[#17] Re: [hollywood] Pomysł na aplikacje

@Norbert, post #15

Przypomniało mi się, że istnieje Commodity, które pozwala odpalać skrypty ARexxa (oraz AmigaDOS) za pomocą dowolnego skrótu klawiszowego. Ten program to FKey i jest standardowym Commodity OS3.x.

Wybieramy sobie skrót klawiszowy a następnie wpisujemy bądź wklejamy nazwę skryptu.

Tak więc odpowiadam: Tak, jest to możliwe z poziomu Hollywood. Program do odpalania skryptów ARexxa nosi z tego co pamiętam nazwę RX.
[#18] Re: [hollywood] Pomysł na aplikacje

@Hexmage960, post #17

A ty znowu nie na temat !!!

Co on wnosi do pomysłu na aplikację z GUI ?
Za pomocą Fkey stworzy się taki program ?

Przyjąłeś, podajac język C jako właściwy do tworzenia media- center z obsługą Arexx, to po co podajesz Fkey?

Hexmage960 nadal czekam i chyba się niedoczekam,
Podejmiesz się wyzwania napisania takiego programu z C?
Możesz udowodnić swoją rację.

Czekam.
1
[#19] Re: [hollywood] Pomysł na aplikacje

@_arti, post #1

No i najważniejsze, czy coś takiego będzie chodzić w miarę sprawnie na szybkim 030 albo 040/25MHz?


W mojej opini Hollywood nie bardzo nadaje się dla 68K. Chociaż statyczna apka w roli wybieraczki plików czy coś w ten deseń może i na 040 będzie działać OK. W Hollywood oczywiście da się wywołać działanie innego programu, da się to zresztą zrobić nawet w Designerze.
1
[#20] Re: [hollywood] Pomysł na aplikacje

@MUFA-amigaone-pl, post #19

No ktoś tutaj wcześniej sugerował użycie starej dobrej Scali. Myślę że to może całkiem dobrze działać.
[#21] Re: [hollywood] Pomysł na aplikacje

@Norbert, post #18

Przygotowałem krótki program w języku C, który tworzy podstawowe GUI już dla Amiga OS 1.3 z "dużymi przyciskami" (bez grafiki).

Nie jestem pewien kształtu programu. Z tego co pisał Arti ten program ma:
  • Uruchamiać skrypty ARexxa, AmigaDOS oraz programy,
  • Umożliwiać wybór pliku.

Rozumiem, że te duże przyciski mają służyć do uruchamiania funkcji?
W ogóle nie jestem pewien wizji autora.

Dotąd nie pisałem programu z portem ARexxa, ale taki port mógłby być potężnym narzędziem do komunikacji z innymi programami.

Nie stosowałem też dotąd skryptów ARexxa w praktyce, mimo że planowałem poczytać o tym książkę.

Ostatnio czytałem troszkę o Commodities.library i wreszcie wszedłem głębiej w ten temat.

Mogę udostępnić kod programu. Język C jest potrzebny by stworzyć port ARexxa, ale nie jest konieczny by uruchamiać skrypty.

Zatem wszystko zależy od przeznaczenia tego programu.



Ostatnia aktualizacja: 19.02.2023 20:23:14 przez Hexmage960
2
[#22] Re: [hollywood] Pomysł na aplikacje

@Hexmage960, post #21

Hm, skoro ci to tak łatwo idzie, to może zrobimy to razem?
2
[#23] Re: [hollywood] Pomysł na aplikacje

@_arti, post #22

Hm, skoro ci to tak łatwo idzie, to może zrobimy to razem?

To zależy od kilku czynników. Tak jak pisałem, nie wiem jaką masz wizję programu. Chciałbym byś najpierw napisał o tym bardziej szczegółowo.

GUI ma być skalowalne do rozmiaru okienka? Jakie funkcje ma posiadać?
[#24] Re: [hollywood] Pomysł na aplikacje

@_arti, post #12

_arti, ja też prawie nie znam C, bo jedyny język jaki zgłębiłem na poważnie, to Basic 2.0 dla Commodore 64, ale znam jeden sposób aby taki lamer jak ja stworzył prostą aplikację z ładnym GUI używając do tego języka C.

Tym sposobem jest nasze amigowe MUI.
Jeśli piszesz cos prostego pod MUI, to znajomość C wymagana jest w stopniu IMHO mniejszym niż minimum.

Zajrzyj na Aminet. Jest tam mój programik Daysleeper dla MorphOS w dwóch wersjach. Jedna powstała w C, a druga w Hollywood. Obie wykorzystują MUI. LHA zawierają pełne kody źródłowe.

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2023 17:58:08 przez R-Tea
1
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem