[#1] [a3000] Jak wydłużyć oczekiwanie na dysk?
Od jakiegoś czasu moja Amiga nie potrafi sama zabootować z dysku SCSI. Czasami się udaje ale w 8/10 przypadków nie i muszę robić reset, wybrać partycję z BootMenu i dopiero leci. Co się mogło popsuć?
[#2] Re: [a3000] Jak wydłużyć oczekiwanie na dysk?

@_arti, post #1

Raczej powinien wystarczyć reset po pierwszym uruchomieniu, bez potrzeby jego wyboru z boot menu. Zmień dysk na szybszy.
[#3] Re: [a3000] Jak wydłużyć oczekiwanie na dysk?

@Risc, post #2

Czyżby się zmienił czas oczekiwania na dysk w ustawieniach scsi? A może dysk się wolniej rozkręca...
[#4] Re: [a3000] Jak wydłużyć oczekiwanie na dysk?

@Risc, post #2

Nie mam wielkiego wyboru Sprawdzałem na trzech różnych. Ten sam efekt. Wcześniej działało.
[#5] Re: [a3000] Jak wydłużyć oczekiwanie na dysk?

@_arti, post #4

A może jakaś zworka od scsi wypadła z dysku? Też tam kilka opcji mają niektóre napędy.
[#6] Re: [a3000] Jak wydłużyć oczekiwanie na dysk?

@Rafał A-3000, post #5

W trzech na raz?
[#7] Re: [a3000] Jak wydłużyć oczekiwanie na dysk?

@_arti, post #6

To tylko w preferencjach scsi Amigi coś się musiało przestawić.
[#8] Re: [a3000] Jak wydłużyć oczekiwanie na dysk?

@_arti, post #1

Zbadaj zasilacz
1
[#9] Re: [a3000] Jak wydłużyć oczekiwanie na dysk?

@Rafał A-3000, post #7

Ustawione mam na "long".
[#10] Re: [a3000] Jak wydłużyć oczekiwanie na dysk?

@_arti, post #9

A nie było tam też opcji np w sekundach? Dawno tego nie ruszałem. Może w sekundach jest wait w s-s.
[#11] Re: [a3000] Jak wydłużyć oczekiwanie na dysk?

@Rafał A-3000, post #10

Niestety, ale możesz mieć dokładnie to, co mam ja na jednym uszkodzonym SDMAC.
Z buddhy mi normalnie startowało, ale z dysku scsi miałem rączkę.
Sprawdź czy Ci butuje z Buddhy, albo schłodź sdmac kompresorem i wtedy spróbuj włączyć ;)
[#12] Re: [a3000] Jak wydłużyć oczekiwanie na dysk?

@_arti, post #1

Miałem podobnie w A1200. Przy włączeniu ami dysk się za późno rozkręcał. I zawsze trzeba było robić reset za pierwszym razem, bo kontroler scsi był już gotowy a dysk jeszcze nie. Zmieniłem zworke na dysku (nie pamiętam teraz jej opisu) i od teraz kontroler scsi zawsze czeka na dysk aż się rozkręci i dopiero wtedy zaczyna bootowanie systemu.
[#13] Re: [a3000] Jak wydłużyć oczekiwanie na dysk?

@Ralpheeck, post #11

Który to konkretnie?
[#14] Re: [a3000] Jak wydłużyć oczekiwanie na dysk?

@_arti, post #13

Która kość? ten duży na lewo od kickstartów. Jeżeli po schłodzeniu wczytuje się normalnie, no to po układzie. Nie do zdobycia. Pozostanie Ci tylko buddha do dysków.
[#15] Re: [a3000] Jak wydłużyć oczekiwanie na dysk?

@Ralpheeck, post #14

Oby to było co innego, ale ten układ jest bardzo czuły na przegrzania. Jak w 3000 nie wymienisz gali, nawsadzasz kart, to ten wiatraczek na końcu zasilacza zupełnie nic nie daje.
Kup sobie taki sprej do klawiatur i spróbuj go schłodzić, i włącz amigę wtedy.
Inny potencjalny winowajca to może być układ scsi, ale one kosztują $5, i nigdy nie siadają :(
[#16] Re: [a3000] Jak wydłużyć oczekiwanie na dysk?

@Ralpheeck, post #15

Ja w zasilaczu zmieniłem kierunek kręcenia. Był wywiew, a teraz jest nawiew. Jeszcze wersja quiet czeka na montaż.
[#17] Re: [a3000] Jak wydłużyć oczekiwanie na dysk?

@Rafał A-3000, post #16

W 3000 najlepiej mieć wywiew, ale przynajmniej jedną mniejszą 4 cm noctuę na początku obudowy, no i radiatory na Ramseyu i SDMACu. Kiedyś zdążyłem już wyłączyć komputer i go rozkręcić, a te układy nawet po kilku minutach wciąż były ciepłe.
[#18] Re: [a3000] Jak wydłużyć oczekiwanie na dysk?

@Ralpheeck, post #17

Nigdy nie zwróciłem uwagi że się tak grzeją.
[#19] Re: [a3000] Jak wydłużyć oczekiwanie na dysk?

@Rafał A-3000, post #18

Posprawdzałem trochę i to jest loteria - czy te układy są zimne czy ciepłe - nie ma znaczenia. Raz, jak się odpali Amiga, to bootuje, innym razem nie. Napięcia na zasilaczu pod pobciążeniem - 5.1V/12.0V
[#20] Re: [a3000] Jak wydłużyć oczekiwanie na dysk?

@_arti, post #19

Sprawdź czy butuje normalnie z buddhą (masz przeciez).
Te układy się uszkadzają (przegrzewają) przez zostawienie komputera na dłuższy czas ze słabą wentylacją.



Ostatnia aktualizacja: 21.02.2023 21:45:36 przez Ralpheeck
[#21] Re: [a3000] Jak wydłużyć oczekiwanie na dysk?

@Ralpheeck, post #20

Tutaj jest podobny problem, szkoda że nie dokończony wątek.
Zastępczego SDMACa przez te AA3000+ Heseiego już nie znajdziesz, a jeżeli znajdziesz to w cenie Amigi.
Nie miałeś zmienianych gali?
Ramsey na pewno 04, nie masz tam SDMAC 02 i Ramsey 07, bo to też może dziwne rzeczy robić z dyskami?

Może w przyszłości ktoś to jakoś sklonuje.
[#22] Re: [a3000] Jak wydłużyć oczekiwanie na dysk?

@Ralpheeck, post #21

Ja mam SDMac 2 i Ramsey 7 i takich problemów nie pamiętam.
[#23] Re: [a3000] Jak wydłużyć oczekiwanie na dysk?

@_arti, post #9

[#24] Re: [a3000] Jak wydłużyć oczekiwanie na dysk?

@Norbert, post #23

Wszystkie sprawdzałem.
[#25] Re: [a3000] Jak wydłużyć oczekiwanie na dysk?

@Ralpheeck, post #20

Z IDE bootuje normalnie.
[#26] Re: [a3000] Jak wydłużyć oczekiwanie na dysk?

@_arti, post #25

Czyli,
- chodziło normalnie do jakiegoś czasu
- wykluczamy dyski bo są te same, i chodzą na innym komputerze
- wczytuje normalnie z zorro ide, problem jest ze scsi

Niestety, tak jak ci pisałem, masz uszkodzony sdmac. Możesz sobie podmienić dla spokoju układ scsi na płycie, ale nikła szansa (jeżeli ten byłby szkodzony to nie wczytywałoby wcale).

Tak to jest jak się zostawi impboxa na całą noc, i się nie wymienia gali i wiatraczka :)

Zawsze możesz wystawić a3000 na allegro jako niesprawdzana, bo nie masz kabla do zasilacza :)

Rafał masz sdmac 02 i Ramsey 07 w aa3000+. Masz tam dysk scsi czy buddhę?
Mi na jednej ami też chodził taki zestaw, na innej była podobna reakcja jak u artiego plus gurosy przy transferze.
1
[#27] Re: [a3000] Jak wydłużyć oczekiwanie na dysk?

@Ralpheeck, post #26

Mam i scsi i buddhe. Scsi nie działa tylko z A3660 i dodanym ram. Z BFG też śmiga. Układ scsi był WD PROTO ale Tomek zmienił teraz na AMD. Wcześniej z WD też nie miałem żadnych problemów - ani z dyskami ani adapterami SCSI2SD.
[#28] Re: [a3000] Jak wydłużyć oczekiwanie na dysk?

@_arti, post #25

Weź rzuć okiem na terminatory na płycie. Jak Twoja A3000 była u mnie to zauważyłem że brakuje jednej drabinki terminującej, a nie miałem odpowiedniej żeby uzupełnić.
[#29] Re: [a3000] Jak wydłużyć oczekiwanie na dysk?

@Rafał A-3000, post #18

Nigdy nie zwróciłem uwagi że się tak grzeją.


Tutaj macie cytat @amigowiec0 z tego forum

Brak sygnału INT_2 w dektopie to nie był błąd. Było to celowe zagranie konstruktorów Amigi aby nie można było wykorzystać tego gniazda do czegoś więcej niż procesor.
Zostało to podyktowane obawą o przegrzanie się Amigi. Z tego samego powodu nie dostarczano nigdy A3000 dektop z A3640 (040/25) ponieważ w ciasnej oryginalnej obudowie była realna groźba przegrzania tego procesora oraz układów na płycie głównej (Ramsey/DMAC).
Radiator umieszczony na procesorze w A3640 specjalnie wystaje aby uniemożliwić montaż tej karty w A3000 desktop.


Co do wstawiania pary SDMAC 02 i Ramsey 07 to jest to loteria. Czasami dziala, czasami nie.
Nie wiadomo jak to wpływa na przegrzewanie i potencjalne uszkodzenie. Dave Haynie wielokrotnie powiedzial "You can't mix them up".
1
[#30] Re: [a3000] Jak wydłużyć oczekiwanie na dysk?

@Ralpheeck, post #29

W oryginale mam Dmac 2 i Ramsey 4. Czyli trzeba jeszcze jeden Ramsey 4 kupić do AA3000+.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem