kategoria: A1200
[#31] Re: AGA na pecetowym monitorze CRT VGA

@Adinfo, post #28

Ano nie ogarniają ;/
Przetestowane z VGAonly.
Generalnie ten Soniacz wyświetli wszystko pięknie i Laced (ciutkę mruga) i 240x320 w 50 Hz też, ale minimum musi mieć 29kHz.
Aha i DblPal przy 50Hz to zdecydowanie nie na moje oczy ; )
Wszystko powyżej już znośnie, DblNTSC przy podbitym kHz rzeczywiście lepszy od Pal ale i tak najlepsze są tryby Productivity.
[#32] Re: AGA na pecetowym monitorze CRT VGA

@Ankuz MkOne, post #31

Hey, czy monitor vga podłączony do amigi poprzez przejściówki scart będzie miał wyraźnie gorszy obraz od typowego monitora amigi z epoki ? Obecnie monitory commodore kosztują krocie i pytanie czy magia polega na korzystaniu z crt jako takiego czy może miały one sobie coś więcej co dodatkowo podbijało wrażenia estetyczne ?
[#33] Re: AGA na pecetowym monitorze CRT VGA

@druzil28, post #32

musisz doprecyzować o co Ci chodzi, bo to jak opisujesz podłączenie to masło maślane.
[#34] Re: AGA na pecetowym monitorze CRT VGA

@druzil28, post #32

czy monitor vga podłączony do amigi poprzez przejściówki scart


bezpośrednie takie podłączenie nic nie da,
będzie brak obrazu.
[#35] Re: AGA na pecetowym monitorze CRT VGA

@Stoopi, post #33

Eh :) chodzi o zastosowaniu przelotek rgb do scart, później scart do hdmi a na końcu hdmi do vga i działa. Używam w ten sposob na wszystkich swoich retro komputerach i jest ok. Tyle ze nie mam porównania do dedykowanych monitorów z epoki i zastanawiam się czy teraz jest warto w taki wchodzić. O ile różnica crt vs LCD jest widoczna gołym okiem, to czy różnica już pomiędzy samymi crt jest jeszcze tak spektakularna
[#36] Re: AGA na pecetowym monitorze CRT VGA

@druzil28, post #35

jesli ustawisz sobie scanlines to nie bedzie widocznej różnicy. W każdym innym przypadku bedzie "pixeloza" ktora bedzie "psuć" obraz.
[#37] Re: AGA na pecetowym monitorze CRT VGA

@druzil28, post #32

Tylko wiedz o tym, że tryby PAL'owskie nie będą działać i nie pograsz za dużo w retro gry, demek też za wiele nie obejrzysz.
1
[#38] Re: AGA na pecetowym monitorze CRT VGA

@druzil28, post #32

Monitory VGA dają wyraźniejszy obraz niż dedykowane Amidze monitory PAL od Commodore lub Philips, ale...
żeby wyświetlały wszystkie Amigowe produkcje korzystające z dowolnego trybu graficznego to trzeba podłączyć taką VGA przez ScanDoubler a to jest kilkukrotnie droższe niż zwykła przejściówka na VGA.

Te przejściówki są dla tych co mało grają i mało oglądają demek, a spędzają czas głównie na użytkach działających pod systemem, bo w takich produkcjach da sie ustawić tryb graficzny dający sie wyświetlić na VGA i to bez drgania które by towarzyszyło tak dużym rozdzielczościom na TV lub na monitorach PAL. Mając VGA tylko na przejściówce nie da sie całkowicie zrezygnować z innego wyświetlacza np TV podłączonego przez czincze. Bo Workbench wyświetla sie wtedy na VGA ale włączając grę czy demko obraz z VGA znika a pojawia sie na TV, a gdy wracamy do systemu to obraz znika z TV a pojawia sie na VGA.
Są też programy które potrafią wymusić na części softu aby sie uruchamiał w trybach graficznych dających sie wyświetlić na VGA przez przejściówkę, ale to temat trudny dla początkujących. Jedynie ScanDoubler pozwala wyświetlać wszystkie tryby na VGA i mając go nie potrzebujesz drugiego wyświetlacza do trybów PAL i NTSC.

Są jeszcze inne alternatywy które mogą być tańsze a mniej kłopotliwe i dające zadowalający obraz. Jak stary TV podłączone przez RGB, a w przypadku kineskopowych Samsungów czy Sony nie ustępują jakością monitorom od Commodore czy Philips. Albo można kupić np nastoletni TV LCD, z których niektóre dorównują nawet wyświetlaczom VGA. Choć z racji ogromnej różnorodności takich sprzętów jest to temat rzeka wielokrotnie wałkowany na forum, bo jedne są kłopotliwe w zakupie a inne w uzyskaniu dobrego obrazu o wyższej niż standardowa rozdzielczości.
[#39] Re: AGA na pecetowym monitorze CRT VGA

@druzil28, post #35

Różnica pomiędzy obrazem na PC CRT a nawet zwykłym telewziorem crt jest spora. A monitory z epoki wydają się być jeszcze lepsze. Natomiast, jeśli chcesz sprawdzić jak to będzie wyglądało, to poszukaj na start małego telewizora Sony ze SCART.
[#40] Re: AGA na pecetowym monitorze CRT VGA

@Mirq, post #39

Różnica pomiędzy obrazem na PC CRT a nawet zwykłym telewziorem crt jest spora.
Telewizory CRT mają zazwyczaj kineskopy typu PIL, a monitory VGA kineskopy Delta. W tym artykule z Wikipedii jest rysunek z porównaniem kineskopu telewizora i kineskopu monitora do PC.
[#41] Re: AGA na pecetowym monitorze CRT VGA

@Krashan, post #40

Czy dedykowane monitory crt tez maja takie samo widoczne migotanie jak telewizory crt ? Bo kiedyś podpinałem Amigę do tv i migotanie było nie do zniesienia na statycznym obrazie
[#42] Re: AGA na pecetowym monitorze CRT VGA

@Mir3k, post #13

Potwierdzam, że gbs control dziala super. Jwdyny minus w trybach interlaced wudac wyraźnie "duszka" ciągnącego się za kursorem i lekkie artefakty wokół kursora.
[#43] Re: AGA na pecetowym monitorze CRT VGA

@druzil28, post #41

Bo kiedyś podpinałem Amigę do tv i migotanie było nie do zniesienia na statycznym obrazie
Trzebaby najpierw sprecyzować, czy Amiga wtedy wyświetlała obaz w trybie z przeplotem, czy po prostu nie znosisz obrazu z odświeżaniem 50 Hz. Z grubsza można powiedzieć, że na starym TV mamy z Amigi dwa tryby: PAL (256 linii) i PAL Laced (512 linii). Pierwszy migać nie powinien, drugi wali po oczach, aż przykro. Ale to sprawa indywidualna, mi kiedyś 50 Hz (bez przeplotu) z monitora CRT wydawało się obrazem znakomitym, obecnie, gdy nie mam z nim do czyniena na co dzień, gdy trafi mi sie popatrzeć, odczuwam pewne migotanie.

Monitory dedykowane Amidze (np. Commodore 1084S, czy jego klon Philips CM8833) to są w zasadzie małe telewizory pozbawione części odbiorczej. Wrażenie będzie praktycznie takie samo jak na kineskopowym telewizorze 14 cali podłączonym przez eurozłącze i używającym sygnałów RGB. Zarówno Commodore jak i Philips mają kineskopy PIL, jak w telewizorach. Trzeba jednak wziąć poprawkę, że czasami telewizory podłączano do Amigi przez gniazdo Composite Video albo nawet RF. Wtedy oczywiście obraz był gorszy, ale w tamtych czasach nie każdy telewizor miał złącze Euro, zwane też SCART.

Innym monitorem dedykowanym jest Microvitec M1438 (i jego większe wersje). To monitor VGA (kineskop delta) z możliwością wyświetlenia obrazu w szerokim zakresie parametrów (tzw. multisync), w tym typowego amigowego obrazu w rozdzielczości PAL. Niestety z dwóch powodów PAL (zwłaszcza z przeplotem) na tym monitorze wygląda mniej przyjemnie. Ponieważ jest to monitor VGA, poświata luminoforu jest krótsza (bo VGA pozwala na większe częstotliwości odświeżania obrazu), po drugie średnica plamki kineskopu jest mniejsza (bo VGA pozwala na większe rozdzielczości) i w trybie 256 linii odstępy między liniami (tzw. scanlines) są widoczne znacznie bardziej niż na Commodore 1084 i podobnych.
2
[#44] Re: AGA na pecetowym monitorze CRT VGA

@Krashan, post #43

Dziekuje za odpowiedz, co do pytania to w tej chwili nie pamietam jaki to byl tryb, podejrzewam ze sprawdzalem wszystkie jaki mogły, wiec raczej po prostu 50 Hz jest juz nie na moje oczy.
[#45] Re: AGA na pecetowym monitorze CRT VGA

@Krashan, post #43

Wrażenie będzie praktycznie takie samo jak na kineskopowym telewizorze 14 cali podłączonym przez eurozłącze i używającym sygnałów RGB.

Oj tu pozwolę sobie nie zgodzić się z kolegą bo jak miałem kiedyś A500 podłączoną do scart telewizora 14" to jakość tego obrazu była gorsza od obrazu monitora 1084S u kolegi, ten obraz u niego wydawał mi się niesamowicie wyraźny/ostry ale po latach nie jestem w stanie stwierdzić czy to mój tv taki był czy kabel rgb-scart ;)
[#46] Re: AGA na pecetowym monitorze CRT VGA

@Madman, post #45

Monitory typu C= 1084s mają mniejszą plamkę przez co obraz jest ładniejszyOK
1
[#47] Re: AGA na pecetowym monitorze CRT VGA

@Madman, post #45

jak miałem kiedyś A500 podłączoną do scart telewizora 14" to jakość tego obrazu była gorsza od obrazu monitora 1084S u kolegi, ten obraz u niego wydawał mi się niesamowicie wyraźny/ostry
Możliwe, że te monitory miały kineskopy nieco lepszej klasy, niż Twój telewizor. Albo były staranniej wyregulowane w fabryce.
[#48] Re: AGA na pecetowym monitorze CRT VGA

@Krashan, post #47

No raczej na pewno miały dużo lepszy kineskop ;) Przypomniałem sobie, że mój 14" tv to był Elemis, taki z szybą co to niby miała magicznie poprawiać kontrast czy coś
[#49] Re: AGA na pecetowym monitorze CRT VGA

@Madman, post #48

Telewizor telewizorowi nierówny. Miałem możliwość swego czasu porównać 1084S z telewizorem Sony 14" z kineskopem Trinitron (podłączony po RGB) i były w zupełności porównywalne.
1
[#50] Re: AGA na pecetowym monitorze CRT VGA

@Bartek2075, post #46

To prawda, choć jak pisałem wcześniej TV od Sony i Samsunga miały prawie tak małą plamkę jak te do-Amigowe monitory, ale inne TV miały większą, a czasem także tak źle ustawiony focus że nawet RGB wyglądało na nich tak nieostro jak Composite. Dziś takie Sony z 90ych mogą być drogie ale Samsungi raczej nie. Zawsze to jakaś alternatywa do szukania teraz takiego zabytkowego markowego zdychającego 1084.

A co do migania trybów interlace na PALoskich TV/Monitorach, to zdjęcia w JPG na takich trybach wyglądały dobrze, np w programie Visage, pikselki w sąsiednich linijkach były do siebie podobne i nie było widać mrugania, ale co innego rameczki w oknach Workbencha bo tam sąsiednie poziome linie były bardzo kontrastowe np biały i czarny, co trzepało po oczach. Aby to złagodzić można było zrobić 3 rzeczy:
Zmodyfikować paletę tak aby te kolory nie były aż tak kontrastowe czyli ściemnić te jasne linie a rozjaśnić te ciemne, przełączyć z PAL na NTSC co nieco zwiększało częstotliwość odświeżania, i włączyć łatkę MagicTV. Choć nie wiem czy to ostatnie było także dostępne na A500 czy tylko na AGA. A po tych zabiegach interlace na TV dla niejednego był już całkiem znośny, bo jawił sie raczej jako mżenie a nie mruganie.
1
[#51] Re: AGA na pecetowym monitorze CRT VGA

@Krashan, post #49

Też porównywałem i Trinitron jest na podobnym poziomie co 1084.
Co do różnic pomiędzy crt TV istotna jest technologia wykonania plamek. Trinitrony korzystają z Aperture Grille: https://en.m.wikipedia.org/wiki/Aperture_grille
większość pozostałych z shadow mask i o ile Aperture Grille świetnie odzwierciedla linie (okienka, ikonki) tak wydaje mi się, że shadow mask moze dawać fajniejszy efekt przy grafikach/zdjęciach.
1
[#52] Re: AGA na pecetowym monitorze CRT VGA

@Mirq, post #51

Od niedawna podpiąłem do mojego kineskopowego monitora SVGA scandoubler wewnętrzny po D-SUB i obraz jest znakomity.

Miałem szczęście, że nabyłem monitor w doskonałym stanie (i to na Allegro Lokalnie).

Obecnie używam też monitora Microvitec M1438S. Obraz jest porównywalny.

Ze starszych monitorów używam Herculesa.

Niestety do tej pory żaden LCD mnie nie usatysfakcjonował.
2
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem