kategoria: A1200
[#1] ClassicWB OS3.9 - czy znacie dobrze obsługę tego systemu?
Witam.
Mam A1200, nowego Kickstarta 3.1 (z nowszym scsi.device obsługującym partycje powyżej 4GB), na karcie CF 8GB SanDisk zainstalowany wypasiony system ClassicWB OS3.9 i na trzech partycjach system plików SFS.
Konfiguracja A1200 to: karta turbo Apollo z procesorem 68040, wbudowane FPU i MMU, taktowanie 40 MHz i pamięci Fast RAM tylko albo aż 32 MB.
Wszystko pięknie i ładnie, ale powstał pewien problem polegający na wyświetlaniu większej ilości katalogów.
Uruchamiam partycję DH2 o nazwie 'Gry' i tam są katalogi od A-Z.

Przeprowadziłem taki eksperyment polegający na tym, że otworzyłem katalog gier na literę 'E' i jest w nim max 100 tytułów. Wyświetliła się lista tytułów. Postanowiłem wyświetlić katalogi zamiast listy. Najechałem kursorem na samą górę, kliknąłem prawy przycisk myszki i tam jest opcja:
Okno -> Pokaż według... -> i zaznaczyłem 'Ikonek', bo wcześniej było zaznaczone 'Nazwy'.
Tutaj katalogi ładnie mi się wyświetliły z tytułami gier na 'E'.

Postanowiłem to samo zrobić z katalogiem gier na literę 'S' i jest w nim ponad 300 tytułów. Wyświetliła się lista tytułów. Postanowiłem wyświetlić katalogi zamiast listy. Najechałem kursorem na samą górę, kliknąłem prawy przycisk myszki i tam jest opcja:
Okno -> Pokaż według... -> i zaznaczyłem 'Ikonek', bo wcześniej było zaznaczone 'Nazwy'.
Niestety po kilku sekundach nie mogłem już poruszać kursorem po ekranie, czyli zawiecha tego systemu. I tak za każdym razem.

Ja wiem, że na tym systemie istnieje także możliwość uruchamiania gier przy pomocy tak zwanego iGame, ale ta metoda odpalania gier średnio mi pasuje.

Czy brak możliwości wyświetlania gier na literę 'S' z ponad 300 tytułami w formie katalogów jest spowodowane tym, że 32 MB pamięci Fast RAM jest niewystarczające do tego celu?

Serio 32 MB Fast RAM-u to za mało do wyświetlania kilkuset katalogów?

Czy musiałbym mieć na innej karcie turbo 64 MB Fast RAM-u albo najlepiej 128 MB Fast RAM-u, aby na tym systemie wyświetliło się ponad 300 katalogów na przykładowej literze 'S'?

Będę Wam bardzo wdzięczny za rozwiązanie tego problemu (nie proponując mi zmiany karty turbo na lepszą), bo wystarczy mi ta 040.
[#2] Re: ClassicWB OS3.9 - czy znacie dobrze obsługę tego systemu?

@krzysiekp41, post #1

Za wyświetlanie odpowiedzialna jest pamięć Chip nie Fast.
2
[#3] Re: ClassicWB OS3.9 - czy znacie dobrze obsługę tego systemu?

@krzysiekp41, post #1

Sprawdź max transfer, przeskanuj to antywirusem.
[#4] Re: ClassicWB OS3.9 - czy znacie dobrze obsługę tego systemu?

@nostrum666, post #2

Aha.
Pamięć Chip to pamięć graficzna, co nie?

Problem polega na tym, że wszystkie dostępne Amigi mają max 2 MB pamięci Chip. Nawet Amiga 4000 ma chyba tylko 2 MB pamięci Chip. Nie jestem pewny czy w A4000 istnieje możliwość zwiększenia pamięci Chip do 4/8 MB. Niestety w A1200 raczej nie ma takiej możliwości.:(
[#5] Re: ClassicWB OS3.9 - czy znacie dobrze obsługę tego systemu?

@krzysiekp41, post #4

Czy brak możliwości wyświetlania gier na literę 'S' z ponad 300 tytułami w formie katalogów jest spowodowane tym, że 32 MB pamięci Fast RAM jest niewystarczające do tego celu?


Miałem podobny problem niedawno.

Mając wiele (setki?) plików w jednym folderze (gry) nie chciało mi wyświetlać zawartości katalogu. Powód? Pamięć Chip zużywana na ikonki w WB. Podzieliłem litery (grupy liter) na podkatalogi i już lepiej.

Nie jestem pewny czy w A4000 istnieje możliwość zwiększenia pamięci Chip do 4/8 MB. Niestety w A1200 raczej nie ma takiej możliwości.


Jest jedna sztuczka. Jeśli używasz karty RTG, w WB pamięć Chip jest cała dostępna.

Dopiero się zajmuje, jak odpalisz np. grę ECS z WHDLoad.
1
[#6] Re: ClassicWB OS3.9 - czy znacie dobrze obsługę tego systemu?

@krzysiekp41, post #4

Pamięć CHIP to maksymalnie 2MB i koniec. Nie da się więcej. W Winuae jest opcja 8MB Chip, ale to jest tylko abstrakcja stworzona w emulatorze. Amiga nie będzie mieć więcej niż 2MB Chip ramu. Aby zwiększyć "pamięć graficzną", to już potrzeba kartę RTG.

Z drugiej strony Chip Ram to nie tylko pamięć graficzna. Odtwarzając moduły muzyczne również używana jest przy tym pamięć Chip.

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2023 18:53:14 przez tukinem

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2023 18:53:32 przez tukinem
1
[#7] Re: ClassicWB OS3.9 - czy znacie dobrze obsługę tego systemu?

@krzysiekp41, post #1

Po pierwsze to nie rozumiem ludzi pakujących całe WHDload na dysk. Będziesz grał we wszystko?

Po drugie problemem w tym przypadku nie jest pamięć CHIP. Przeprowadziłem test wgrywając 500 gier do jednego katalogu: moja Amiga (030, WB31) bez problemu odczytuje tą 500'tkę zjadając przy tym 33kb CHIP i 4GB FAST.

Twój 'wypasiony system' cokolwiek by to znaczyło jest widocznie słabo skonfigurowany i nie radzi sobie z tyloma drawerami.
Mam pewne podejrzenie do przyczyny problemu, ale odpowiedź na Twoje pytanie wiąże się z ryzykiem, że jeśli sobie z tym nie poradzisz będę tu wyczytywał jakieś inwektywy pod moim adresem, tak jak w wątku o kartach CF, więc sobie odpuszczę.
2
[#8] Re: ClassicWB OS3.9 - czy znacie dobrze obsługę tego systemu?

@AmiClassic, post #7

Po drugie problemem w tym przypadku nie jest pamięć CHIP. Przeprowadziłem test wgrywając 500 gier do jednego katalogu: moja Amiga (030, WB31) bez problemu odczytuje tą 500'tkę zjadając przy tym 33kb CHIP i 4GB FAST.


Mowa o wb3.9 a nie wb3.1
[#9] Re: ClassicWB OS3.9 - czy znacie dobrze obsługę tego systemu?

@Norbert, post #8

Jakie ma to znaczenie?
[#10] Re: ClassicWB OS3.9 - czy znacie dobrze obsługę tego systemu?

@AmiClassic, post #7

Jeśli drawery ma spore w NewIcon i bajery typu VisualPrefs/Birdie, to nawet te "4GB FASTu" nie pomogą

Ale wyświetlać powinno tyle, że długo będzie wczytywać te wszystkie ikonki.
[#11] Re: ClassicWB OS3.9 - czy znacie dobrze obsługę tego systemu?

@tukinem, post #10

Jeśli drawery ma spore w NewIcon i bajery typu VisualPrefs/Birdie, to nawet te "4GB FASTu" nie pomogą
Nie rozumiem co masz na myśli
[#12] Re: ClassicWB OS3.9 - czy znacie dobrze obsługę tego systemu?

@AmiClassic, post #11

Mam kolekcję demek tworzoną na Winuae z RTG i tam ikonki drawerów stworzyłem spore do dużej rozdzielczości z wirloma kolorami jako NewIcons. Nigdy nie pomyślałem że będę mieć Amigę, ale po przerzuceniu tej kolekcji na Amigę uruchamianie tej kolekcji to tragedia musiałem pliki .info powywalać i porobić zwykłe bo chociaż nie było ich dużo, to strasznie długo się ładowały.

W galerii w moich fotkach są te ikony z numerami lat dla chronologii.
[#13] Re: ClassicWB OS3.9 - czy znacie dobrze obsługę tego systemu?

@tukinem, post #12

To tylko wydłużyłoby odczyt i zjadło więcej pamięci.
Ja rozpakowałem 500 gier z archiwum RetroPlay'a. Są tam ikony w formacie NI, MWB i GI.
Odczyt tej 500'tki zajmuje mojej Ami 9 sekund.

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2023 20:00:47 przez AmiClassic
[#14] Re: ClassicWB OS3.9 - czy znacie dobrze obsługę tego systemu?

@AmiClassic, post #13

Przy procku 030 zgadzam się. Mając tylko fast ram jest dłużej.
[#15] Re: ClassicWB OS3.9 - czy znacie dobrze obsługę tego systemu?

@AmiClassic, post #7

Po pierwsze to nie rozumiem ludzi pakujących całe WHDload na dysk. Będziesz grał we wszystko?

Przyjdzie stary znajomy i po jakimś czasie przypomni mu się, że była taka gra na Ami, a ty masz wypasiony konfig, to by można uruchomić. No spoko, tylko uruchomie PC, ściągne, przegram na CF. Później jeszcze tylko PCMCIA i już prawie gotowe...
Jak ktoś ma 4GB kartę, to wszystko się nie zmieści ale mając kartę 64GB lub 128GB można sobie upchać 6.5GB gierek WHD. W razie czego jeszcze 25GB adfów gierek, 28GB demek i może zostanie trochę miejsca na jakieś moduły

moja Amiga (030, WB31) bez problemu odczytuje tą 500'tkę zjadając przy tym 33kb CHIP i 4GB FAST.

Wyświetlasz jako ikony? i wszystkie katalogi gier mają pliki *.info?
[#16] Re: ClassicWB OS3.9 - czy znacie dobrze obsługę tego systemu?

@AmiClassic, post #7

Będziesz grał we wszystko?

Nie będę grał we wszystko, bo zdarzają się beznadziejne gry na Amigę i szkoda czasu na te tytuły. Oprócz tego irytuję mnie to, że niektóre gry mam w trzech wersjach: ECS, AGA i CD32. Posiadając Amigę 1200 bez sensu, żeby mieć ten sam tytuł gry także w wersji ECS i CD32. Chyba, że jakaś fajna gra wyszła tylko w ECS, to taką zostawiam. Priorytetem są gry w wersji AGA i ewentualnie w wersji ECS, jeżeli nie zostały wydane na AGA.

4GB FAST

4GB FAST czy 4MB FAST jako pamięć RAM?

Twój 'wypasiony system' cokolwiek by to znaczyło jest widocznie słabo skonfigurowany

Skoro napisałeś 'wypasiony system' z taką ironią, to co złego jest w tym ClassicWB OS3.9?
Jaki system na Amigę jest lepszy i zawiera mniej błędów od tego ClassicWB OS3.9?
Co tam może być słabo skonfigurowane w tym ClassicWB OS3.9?

Mam pewne podejrzenie do przyczyny problemu, ale odpowiedź na Twoje pytanie wiąże się z ryzykiem, że jeśli sobie z tym nie poradzisz będę tu wyczytywał jakieś inwektywy pod moim adresem, tak jak w wątku o kartach CF, więc sobie odpuszczę.

Obiecuję Ci, że nie będę chamski wobec Ciebie.:) Cokolwiek napiszesz mi, to zachowam spokój. Odnośnie dawnego wątku o kartach CF, chodziło mi o to, że na A1200 podobno są 4 różne rewizje płyty głównej. Ja mam rewizje płyty głównej 1D.1. Nie mam pojęcia czy ta moja rewizja płyty głównej 1D.1 jest najlepsza, przeciętna czy najgorsza. Na jednej rewizji dana karta CF w PCMCIA jest widoczna, na pozostałych niekoniecznie. Takie są uroki A1200 w tej kwestii.

Na ten moment mam pomysł jak rozwiązać ten problem, aby wyświetlały się gry na literę 'S' w formie katalogów. Wstępnie pójdę na łatwiznę, czyli spośród tych ponad 300 tytułów wybiorę max 100 najlepszych dla mnie gier na literę 'S' i problem zniknie.

A Ty jakie masz podejrzenie do przyczyny problemu zawiechy tego ClassicWB OS3.9 przy próbie wyświetlenia ponad 300 katalogów?
[#17] Re: ClassicWB OS3.9 - czy znacie dobrze obsługę tego systemu?

@AmiClassic, post #13

Jako, że jesteś ekspertem w AmigaOS, podam swój pomysł na rozwiązanie problemu (pewnie błędny, ale to sam ocenisz).

W pakiecie IconLibrary znajduje się malutki programik IconsToFastMem (czy jakoś podobnie). Może wystarczy go użyć, aby Chip Ram się nie zapychał
[#18] Re: ClassicWB OS3.9 - czy znacie dobrze obsługę tego systemu?

@snifferman, post #15

Przyjdzie stary znajomy i po jakimś czasie przypomni mu się, że była taka gra na Ami, a ty masz wypasiony konfig, to by można uruchomić. No spoko, tylko uruchomie PC, ściągne, przegram na CF. Później jeszcze tylko PCMCIA i już prawie gotowe...
Rozumiem, że zawsze miałeś na dysku maksymalną ilość gier zainstalowaną na wypadek gdyby kolega przyszedł?

No spoko, tylko uruchomie PC, ściągne, przegram na CF. Później jeszcze tylko PCMCIA i już prawie gotowe...
Wyobrażam sobie, że można to mieć na jakiejś karcie CF, wpinasz do PCMCIA i gotowe, a w zasadzie można grać z tego CF'a.

Podsumowując, nie przekonałeś mnie

Wyświetlasz jako ikony? i wszystkie katalogi gier mają pliki *.info?
Wyświetlam jako ikony. W niektórych szufladach są nawet po trzy
Żeby nie być gołosłownym: link
Przepraszam za jakość, niemniej widać co trzeba. Nawet chyba szybciej się odczytuje niż 9 sekund.

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2023 23:34:06 przez AmiClassic
[#19] Re: ClassicWB OS3.9 - czy znacie dobrze obsługę tego systemu?

@krzysiekp41, post #16

4GB FAST czy 4MB FAST jako pamięć RAM?
Oczywiście MB, moja literówka. Sorki.

Skoro napisałeś 'wypasiony system' z taką ironią, to co złego jest w tym ClassicWB OS3.9?
Jaki system na Amigę jest lepszy i zawiera mniej błędów od tego ClassicWB OS3.9?
Co tam może być słabo skonfigurowane w tym ClassicWB OS3.9?
Dla mnie osobiście CWB to w 90% taki amigowy 'bloatware', podejrzewam, że ten się nie różni innych wersji CWB.

Obiecuję Ci, że nie będę chamski wobec Ciebie.:)
Nie wiem czy się śmiać czy płakać.

Na ten moment mam pomysł jak rozwiązać ten problem, aby wyświetlały się gry na literę 'S' w formie katalogów. Wstępnie pójdę na łatwiznę, czyli spośród tych ponad 300 tytułów wybiorę max 100 najlepszych dla mnie gier na literę 'S' i problem zniknie.
Racjonalny pomysł.

A Ty jakie masz podejrzenie do przyczyny problemu zawiechy tego ClassicWB OS3.9 przy próbie wyświetlenia ponad 300 katalogów?
Ja bym zmienił filesystem z SFS'a na rzecz PFS3.
[#20] Re: ClassicWB OS3.9 - czy znacie dobrze obsługę tego systemu?

@tukinem, post #17

Nie jestem ekspertem od AmigaOS, po prostu przeprowadziłem test. Jak napisałem, zjadło mi 32KB CHIP, więc raczej się nie zapycha. Według mnie to prawdopodobnie SFS sobie z tym fantem nie radzi, ale ponieważ nie używałem i nie używam tego fs'a to tylko moje gdybanie. Może ktoś używa i mógłby przeprowadzić podobny test?
[#21] Re: ClassicWB OS3.9 - czy znacie dobrze obsługę tego systemu?

@AmiClassic, post #18

Wyobrażam sobie, że można to mieć na jakiejś karcie CF, wpinasz do PCMCIA i gotowe, a w zasadzie można grać z tego CF'a.

Podsumowując, nie przekonałeś mnie

W PCMCIA raczej używam kart SD(128GB) tak samo jak w IDE(32GB-64GB).

Ale do czego mam cie przekonywać? Trzymaj sobie na dysku co tam chcesz Jakby były lata 90' to pewnie miałbym ograniczone miejsce i bym się zastanawiał co trzymać a co wywalać albo wypalać na CD albo zrzucać na VBS. Teraz przy cenach kart pamięci nie ma to znaczenia.

Rozumiem, że zawsze miałeś na dysku maksymalną ilość gier zainstalowaną na wypadek gdyby kolega przyszedł?

Do A600 wtedy nie miałem dysku. Graliśmy z dyskietek i miałem ich dużo. Kilka mi nawet zostało do dzisiaj (żart)


Ostatnia aktualizacja: 20.03.2023 00:00:35 przez snifferman
[#22] Re: ClassicWB OS3.9 - czy znacie dobrze obsługę tego systemu?

@krzysiekp41, post #1

Tak mnie teraz natchnęło, może masz za małe bufory dla partycji ustawione?

Może analogicznie jak dla PFS'a trzeba ustawić:
...
100 - Minimum
150 - Normal partitions
250 - Large directories (>2000 files)
...

[#23] Re: ClassicWB OS3.9 - czy znacie dobrze obsługę tego systemu?

@AmiClassic, post #22

Gościu, który nagrywał mi wszystkie dane (ten system, programy i gry) na moją kartę CF 8GB SanDiska to nie był jakiś amator. Po jego gadce wyczaiłem, że ma zaawansowaną wiedzę amigową. Przed nagraniem tych wszystkich danych wahałem się pomiędzy filesystemem PFS3 a SFS. On zaproponował mi, że na trzech partycjach stworzy mi filesystem SFS, bo jest mniej problemowy niż PFS3. Zaufałem mu, bo sprawiał wrażenie profesjonalisty w tematach amigowych. Jestem pewny, że nie zrobił mi na złość tworząc na trzech partycjach ten filesystem SFS.

Od razu zaznaczam, że nie będę zmieniał filesystemu na PFS3. Musiałbym robić formata, zmieniać ustawienia i wgrywać wszystko na nowo. Na karcie CF jest bardzo dużo plików.

Nie mam pojęcia czy w przypadku odczytu aż ponad 300 katalogów - filesystem PFS3 byłby skuteczniejszy niż SFS. Nie znam się na tego typu ustawieniach dla poszczególnych filesystemów. Trzeba mieć porównanie w praktyce.

Sam oceń co byłoby w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem...
[#24] Re: ClassicWB OS3.9 - czy znacie dobrze obsługę tego systemu?

@AmiClassic, post #18

Wyświetlam jako ikony. W niektórych szufladach są nawet po trzy

Mam na myśli katalog z folderami gier. Czy te ikonki (szuflady) są jako pliki *.info dla każdej gry czy ikon nie ma i masz w oknie show/all. Jak masz folder powiedzmy z 300 albo 500 podfolderami, to każdy ma plik info?

Z tego co pamiętam u mnie, to miało to znaczenie w zużyciu CHIP.
[#25] Re: ClassicWB OS3.9 - czy znacie dobrze obsługę tego systemu?

@AmiClassic, post #20

U mnie mam posegregowane katalogami tak, że mam katalog "0-9" i katalogi "A" -"Z". Otwierając literę np. A, trzeba zaczekać ze 4 sekundy, bo sporo katalogów tam jest z grami, no ale otwierając już katalog z konkretną grą, to już wczytuje szybko. Tylko, że ja mam akurat filesystem PFS3, używam IconsToFastMem, o którym pisałem, a system mam BestClassicWB 3.2 + VisualPrefs + Birdie.
[#26] Re: ClassicWB OS3.9 - czy znacie dobrze obsługę tego systemu?

@AmiClassic, post #22

A może rozwiązaniem będzie FBlit?
1
[#27] Re: ClassicWB OS3.9 - czy znacie dobrze obsługę tego systemu?

@AmiClassic, post #9

Bo to nie jest czysty WB3.1.
Możesz podać jakich dodatkowych programów używasz?
Może się okazać że masz jakiś patch, który ikony przerzuca do FAST, itd itp.

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2023 07:34:37 przez Norbert
[#28] Re: ClassicWB OS3.9 - czy znacie dobrze obsługę tego systemu?

@snifferman, post #24

@snifferman
Mam na myśli katalog z folderami gier. Czy te ikonki (szuflady) są jako pliki *.info dla każdej gry czy ikon nie ma i masz w oknie show/all. Jak masz folder powiedzmy z 300 albo 500 podfolderami, to każdy ma plik info?
Tu należy się małe sprostowanie. Okazało się, że wczoraj przy kopiowaniu coś poszło nie tak i skopiowało 500 drawerów, ale tylko 178 ikon do nich. Dzisiaj skopiowałem to jeszcze raz, tym razem poprawnie. Jak można się domyślić wydłużył się czas odczytu do 28 sekund, ale ku mojemu zdziwieniu teraz zjadło tylko 3MB FAST'u, zużycie CHIP się nie zmieniło.

@mailman
A może rozwiązaniem będzie FBlit?
Oczywiście w połączeniu z icon.library Peter'a K.

@Norbert
Bo to nie jest czysty WB3.1.
Sprawdzałem to na swoim systemie, a ten jest mocno połatany (w temacie oszczędzania pamięci CHIP też kilka łat się znalazło), ale ponieważ ClassicWB łata system w podobny sposób, dlaczego miałbym to sprawdzać na czystym systemie?

ClassicWB też używa icon.library w połączeniu z FBlitem, więc teoretycznie powinien wczytywać ikony do FAST'u. Dlatego wydaje mi się, że nie to jest przyczyną, a z braku wglądu w system autora wątku, tylko gdybam. Jak znajdę trochę czasu i pustą kartę CF to zainstaluje sobie CWB z OS'em 3.9 i sprawdzę jak to będzie chodziło na mojej Ami.

Używam m.in. icon.library z IconsToFastMem, FBlit'a, FastIPrefs, CGXAGA.

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2023 20:35:56 przez AmiClassic
[#29] Re: ClassicWB OS3.9 - czy znacie dobrze obsługę tego systemu?

@AmiClassic, post #28

ClassicWB też używa icon.library w połączeniu z FBlitem, więc teoretycznie powinien wczytywać ikony do FAST'u. Dlatego wydaje mi się, że nie to jest przyczyną, a z braku wglądu w system autora wątku, tylko gdybam.


Nie wiemy jak skonfigurowany jest aktualnie ten ClassicWB.
To że ma pewne rzeczy już zainstalowane, co nie znaczy że są włączone.
[#30] Re: ClassicWB OS3.9 - czy znacie dobrze obsługę tego systemu?

@Norbert, post #29

Dobrze byłoby gdyby autor wątku podał jaką ma ilość pamięci CHIP i FAST po uruchomieniu komputera i jaką będzie miał ilość po otwarciu drawera ze 100'ma czy 200'ma grami. Byłoby wiadomo gdzie 'lecą' ikony i wyeliminować lub potwierdzić jedną z możliwych przyczyn tego 'freez'a' systemu.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem