kategoria: A500
[#1] Moja Amiga 500 rev8a
Dzień dobry
Dwa miesiące temu wyciągnąłem swoją bieda Amigę 500 rev8a z uszkodzoną stacją dyskietek. Przeleżała nieużywana z 20 lat. Miałem myśl tylko sprawdzić czy działa. Jak już działała to jeszcze tylko Gotek.
No i jeszcze karta turbo 68EC020 TK, przez którą okazało się, że 512kb chip ram to mało. Zmiana zworek, pamięć pod klapkę i już jest 1mb chip ram.
A jak jest już 1mb to czemu nie 2mb. Zamówiłem części i obecnie mam działające łącznie 2mb chip ram. 512kb fabryczne + wlutowane brakujące 512kb + demultiplekser + 1mb pod klapkę.
Ale nie znalazłem odpowiedzi na 2 pytania które się pojawiły w trakcie prac.
1. Pierwszy dołożyłem demultiplekser. Musiał działać bo bez niego był czerwony ekran. A z nim miałem tylko 512kb chip ram. Stara pamięć 512kb i nowa 1mb nie była widoczna. Zworki na płycie JP2 2-3 zwarte a JP7A otwarta. Jaki może być powód że jest łącznie 1mb chip ram.
2. Mając już działające 2mb chip ram jak włożę pod klapkę stare rozszerzenie 512kb zamiast nowego 1mb to nie ma łącznie 1.5mb a tylko 1mb. Zworki jak wyżej.
Przeczytałem service manual A500rev8 tą część o zworkach ale się nie rozjaśniło.
Zworkę JP3 nie zmieniałem i ciągle mam 1-2 zwarte ,1-2 zwarte i 1-1 ,2-2 otwarte. Czy tu było rozwiązanie? A jeśli tak to potrafi ktoś w prosty sposób opisać co robi zworka JP3 na w/w pytaniach?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2023 20:56:24 przez DominikG
[#2] Re: Moja Amiga 500 rev8a

@DominikG, post #1

Już masz maksymalnie co da się osiągnąć na tym konfigu.
2mb chip , 9.5mb fast na karcie turbo.
Czego więcej chcieć ?
[#3] Re: Moja Amiga 500 rev8a

@Norbert, post #2

Chciałbym zrozumieć czemu nie działa stare rozszerzenie 512kb pod klapką. I nie ma 1.5 mb chip ram. A działa zegar. I o ten zegar mi chodzi. Nie chcę już molestować płyty i tam go dołożyć. W starym rozszerzeniu zegar jest i działa podtrzymanie. Więc może czasem wolałbym 1,5mb i zegar, niż 2mb i brak zegara.

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2023 21:56:54 przez DominikG

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2023 21:57:46 przez DominikG
[#4] Re: Moja Amiga 500 rev8a

@DominikG, post #3

W starym rozszerzeniu zegar jest i działa podtrzymanie. Więc może czasem wolałbym 1,5mb i zegar, niż 2mb i brak zegara.

Nie będę oceniał decyzji, ale 2MB Chip jest bardziej przydatne niż zegar, który w rev8 możesz mieć na płycie.

Nie chcę już molestować płyty i tam go dołożyć

Można wlutować układ Epson 72421 i wtedy nie trzeba lutować sekcji rezonatora. Wystarczy podstawka pod RTC, BAT85, rezystory, kilka kondensatorów, koszyk na CR2032. Trudno to nazwać molestowaniem w porównaniu do lutowania dodatkowego ramu.







Ostatnia aktualizacja: 20.03.2023 22:10:44 przez snifferman
[#5] Re: Moja Amiga 500 rev8a

@snifferman, post #4

5 podstawek precyzyjnych wydaje się łatwiejsze niż uzupełnić zegar. Może kiedyś. Tym bardziej że moje podejście "a zobaczymy co się stanie" nie jest dobre. Tym bardziej jak wiedzy brak. W końcu szczęście się skończy a już parę pomyłek było. Jak się trafi jakąś płyta 8a w rozsądnej cenie to będę testował. Teraz mam jedną, 30 lat od nowości ze mną, żal popsuć.

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2023 22:25:36 przez DominikG
[#6] Re: Moja Amiga 500 rev8a

@DominikG, post #5

Ja bym wolał mieć 2Mb chipu niż zegar.
Po za tym zegar na płycie to tylko kilka elementów, więc można samemu wlutować.
1
[#7] Re: Moja Amiga 500 rev8a

@DominikG, post #3

Chciałbym zrozumieć czemu nie działa stare rozszerzenie 512kb pod klapką. I nie ma 1.5 mb chip ram.


Z bardzo prostego powodu, musisz rozszerzenie WYŁĄCZYĆ, czyli jak jest na nim zworka on/off to ją zdejmij i w tedy rev8 zobaczy tą pamięć. Czemu tak jest? Nie wiem...
[#8] Re: Moja Amiga 500 rev8a

@Tomuś, post #7

Próbowałem. Nie zadziałało. Sprawdzę jeszcze raz.
[#9] Re: Moja Amiga 500 rev8a

@DominikG, post #8

Zdjęta czy założona zwora na J2 na rozszerzeniu nic nie zmienia.
Zamieniłem kości pamięci z rozszerzenia na płytę żeby sprawdzić czy ich jakoś nie uszkodziłem. Sprawne. Więc została zmiana zworkowania JP3 na 1-1 zwarte 2-2 zwarte. I tu był problem. Mam co chciałem, również 1,5 mb chip ram. Inne konfigurację też działają, 1mb i 2 mb. Zworka JP3 jak rozumie zamienia banki pamięci górny na dolny i dolny na górny. Widać wsadzając rozszerzenie 512kb pod klapkę była nieciągłość adresów pamięci chip. Zgaduje że jak wyciągnę dołożone pamięci z płyty to się nie uruchomi amiga bo pierwszy bank będzie pusty. Ale tego już nie sprawdzam. Teraz czas na poprawienie wyświetlania obrazu.
2
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem