[#1] Myszka Datalux SV-713 problemy
Cześć,
od jakiegoś czasu zaczyna mnie drażnić moja ulubiona myszka jak w tytule i nie mogę sobie z nią poradzić. Ma różne dziwne odpały, np. zaraz po rozpoczęciu pracy nie chodzi w pionie, klawisze działają ale jak nacisnę prawy to w ogóle przestaje się poruszać. Jak trochę pochodzi to jest jakby lepiej. Wszystkie luty posprawdzałem, ustawienia fotoelementów też są ok. Kabel Ok. Podejrzewam układ scalony ale jest on zamalowany na biało i nie widzę typu. Jak podejdę rozpuszczalnikiem to pewnie zmyję od razu numery o ile jeszcze tam są. Ktoś ma pomysł jaki to może być układ albo ma schemat? Rezystory też są zamalowane ale ich akurat nie podejrzewam…
[#2] Re: Myszka Datalux SV-713 problemy

@greg79, post #1

Może kabel przy obudowie/odgiętce jest przełamany? Sam mam tak „uszkodzoną” jedną od Commodore i czeka na skrócenie ogonka ok, racja
[#3] Re: Myszka Datalux SV-713 problemy

@greg79, post #1

Jak podejdę rozpuszczalnikiem to pewnie zmyję od razu numery o ile jeszcze tam są.

Jeśli by tak było to lepiej takiemu oznaczeniu nie ufać.
[#4] Re: Myszka Datalux SV-713 problemy

@sq7bti, post #3

To zależy jakim rozpuszcaalnikiem. Z moich dośwoadczeń benzyna, terpentyna, aceton nie robią na scalakach większego wrażenia
[#5] Re: Myszka Datalux SV-713 problemy

@snifferman, post #4

Denaturat nie zrobił na farbie większego wrażenia ale udało się ją delikatnie zeskrobać. Niestety układ jest całkiem czysty, żadnych oznaczeń. 14 nóżek. Niestety internet nie obfituje w dane nt. tej myszki. Ktoś ma pomysł jaki to może być układ?
[#6] Re: Myszka Datalux SV-713 problemy

@greg79, post #5

A może najpierw warto sprawdzić wszystko inne? Wymienić kabel, wymienić fotoelementy, przelutować na nowo pcb. Możliwe, że scalak jest ten sam co w innych Amigowych myszkach? Sprawdzić jakie układy są w innychbmyszkach i pomierzyć połączenia czy są takie same jak u ciebie.
[#7] Re: Myszka Datalux SV-713 problemy

@snifferman, post #6

Tak jak pisałem na początku, kabel przedzwoniony, luty poprawione, fotoelementy sprawne. Działanie się poprawia jak myszka pochodzi parę minut. Jakby może układ się lekko nagrzewał po podaniu napięcia i wtedy lepiej pracuje. Nie mam innych pomysłów. Układ może być typu 74HCxx, takie są chyba często w myszkach używane. Porównanie z innymi myszkami to zawsze jakieś rozwiązanie ale myślałem, że może ktoś ma dla mnie „gotowca” w postaci typu układu ;)

W trumience jest BA10339, w innej myszce mam 74HCTLS14. Niestety to są różne układy.

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2023 14:04:34 przez greg79
[#8] Re: Myszka Datalux SV-713 problemy

@greg79, post #7

Wylutować orginał i sprawdzić funkcjonalność na podstawie podejrzenia typu. Układy z serii 74 można testować na programatorach i testerach logicznych. Od biedy na płytce testowej też sprawdzisz.
[#9] Re: Myszka Datalux SV-713 problemy

@snifferman, post #8

Bez wylutowania też da się dojść do tego co to za układ. Najprawdopodobniej jest to jakiś układ kształtujący prostokątny przebieg kwadraturowy z fototranzystorów: np. op-amp lub komparator z wyjściem OC. "Przedzwoń" od obu stron — czyli od strony złącza do komputera gdzie znasz dokładnie przeznaczenie sygnałów, więc to będą wyjścia tego tajemniczego układu scalonego, oraz od strony fotodetektorów — tam będą jego wejścia.
Schemat to będzie pewnie jakaś modyfikacja typowej myszki kwadraturowej:


@greg: Pozostałe linie są podłączone niezależnie od tych kwadraturowych, dlatego dziwny byłby opisany przez Ciebie wpływ prawego klawisza. Pomierz dokładnie poziomy napięć i sprawdź, czy nie ma jakichś zwarć między liniami.

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2023 14:57:47 przez sq7bti
[#10] Re: Myszka Datalux SV-713 problemy

@greg79, post #7

W trumience jest BA10339

== LM339
[#11] Re: Myszka Datalux SV-713 problemy

@sq7bti, post #10

Sprawdziłem połączenia, na pewno nie jest to LM339 bo u mnie zasilanie idzie na nóżkę 14 co może sugerować 74HCT. Połączenia następujące:
2-4
4-2
6-3
7-8
8-1
11-8
13-8
14-7
W pierwszej kolumnie nóżki układu, w drugiej piny wtyczki.
Ale przy okazji zauważyłem, że faktycznie przewód przy wtyczce może być uwalony. Na pinie 4 (HQ) mam około 40Ohm. Przy ruszaniu wtyczką czasem spada do wartości akceptowalnej. W pierwszym poście źle napisałem, myszka nie chodzi w poziomie na początku pracy.
Na pewno kabel albo samą wtyczkę wymienię ale rozszyfrować układ też można by było :)

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2023 15:58:42 przez greg79
[#12] Re: Myszka Datalux SV-713 problemy

@greg79, post #11

Piny 2, 4, 6, i 8 to wyjścia np. dla układu 74x14 - 6 x inverter. Pozostaje jeszcze druga część, której nie sprawdziłeś: skąd te sygnały przychodzą i czy są poprawne. Diody podczerwone możesz sprawdzić aparatem bez (lub słabym) filtru IR.
[#13] Re: Myszka Datalux SV-713 problemy

@sq7bti, post #12

1-H1
3-H2
5-V1
9-V2
10/12 wolne

Faktycznie pasowałoby to do 74HCT14
[#14] Re: Myszka Datalux SV-713 problemy

@greg79, post #13

Jak masz TL866 to możesz przetestować czy to 7414 i czy sprawny.
Jeśli zdrapali oznaczenia, to raczej jakiś pospolity scalak. Musiałbym pogrzebać w moich gratach, bo chyba mam taką myszkę nawet "nówkę" w boxie. Jest jakaś lepsza niż reszta kulkowych, bo w sumie to takiej nie używałem jeszcze?
[#15] Re: Myszka Datalux SV-713 problemy

@snifferman, post #14

Generalnie chodzi tak samo, po prostu przyzwyczajenie. Ale jakoś dobrze mi leży w ręce no i zawsze to coś innego bo przezroczysta :)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem