kategorie: A4000, Sprzęt
[#1] Wiatrak do zasilacza A4000
Cześć,
przymierzam się do wymiany wiatraka w zasilaczu w Amidze 4000. Zastanawiam się pomiędzy następującymi wiatrakami:
https://allegro.pl/oferta/wentylator-80mm-noctua-nf-a8-uln-12269321745
https://allegro.pl/oferta/wentylator-80mm-noctua-nf-a8-flx-12292477743
https://allegro.pl/oferta/wentylator-noctua-nf-a8-pwm-80mm-12319351809
Na yt widziałem film jak pierszy jest montowany do zasilacza w Amidze 2000, jednak ma tylko 1400 obr./min.
Dlatego bardziej skłaniam się do drugiego, który ma 2000 obr./min.
Ostatni ma 2200 obr./min, ale ma cztery kable do podłączenia i tak się zastanawiam czy w ogóle się go da podpiąć?
Druga moja wątpliwość to podłączenie, bo z tego co kojarzę to w zasilaczu są dla kable do wiatraka, a dwa pierwsze wiatraki mają po trzy. Jaki to będzie miało konsekwencję, jak nie podepnę tego trzeciego kabla?
Który polecacie i czy te obroty są ok czy szukać czegoś jeszcze mocniejszego? A może jakiś inny wiatrak polecacie?
[#2] Re: Wiatrak do zasilacza A4000

@jargo, post #1

Dobierz taki który ma wystarczający "przedmuch" czyli CFM.
[#3] Re: Wiatrak do zasilacza A4000

@jargo, post #1

Mając trzy przewody podłączasz tylko dwa. Nie ma to znaczenia. Kondensatory wymieniałes w zasilaczu? U mnie 1uF 400V był spuchnęty. Warto przy okazji zrobić recap jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś.

Jeśli masz zasilacz Lite-ON to spis kondensatorów i fotki znajdziesz tutaj
1
[#4] Re: Wiatrak do zasilacza A4000

@snifferman, post #3

Zasilacz Liteon i z tego co wiem to nie były ruszane kondensatory. Chce w pierwszej kolejności kupić wiatrak i wymienić, a potem go wyślę do wymiany kondensatorów.
A jak sprawa podpięcia wygląda jak są cztery kabelki w tym Noctua NF-A8 PWM, też podpinam dwa i jest ok?
[#5] Re: Wiatrak do zasilacza A4000

@sq7bti, post #2

Z tych trzech to najlepiej wychodzi Noctua NF-A8 PWM, bo ma 55.5 CFM.
Jak patrzyłem na inne wiatraki to nawet jak mają wyższe prędkości to nie raz mają niższy przepływ, albo mają wyższy przepływ ale np. 37dB. Dlatego patrzyłem na Noctua, zresztą gdzie czytałem, to wszyscy polecają. Głoœnie wacham się FLX czy PWM.
A jaki przypływ jest Twoim zdaniem w takim zasilaczu potrzebny?
[#6] Re: Wiatrak do zasilacza A4000

@jargo, post #5

Nie zamontowałbym zamiennika o znacząco niższych parametrach. A4k ma dość ciasną obudowę, więc wymagania co do parametrów wentylatora są istotne. Najbezpieczniej byłoby więc wyszukać taki który ma przynajmniej tyle samo CFM i potrafiący wytworzyć porównywalne lub wyższe ciśnienie. Znasz oznaczenie oryginalnego wentylatora użytego przez C= ?
[#7] Re: Wiatrak do zasilacza A4000

@sq7bti, post #6

Znalazłem parametry zasilacza, to jest zasilacz 151,6 W, ale parametrów wiatraka nie znalazłem i raczej wątpię, żebym znalazł taki parametr dla 30 letniego wiatraka w zasilaczu.
Na forach, na których przeglądałem wątki wszyscy polecają Noctue. Zadałem pytanie, bo chodziło mi o to co koledzy forumowicze montowali w swoich zasilaczach, bo na pewno nie ja pierwszy chce wsadzić cichszy wiatrak.
[#8] Re: Wiatrak do zasilacza A4000

@jargo, post #7

Przy okazji popraw kierunek nawiewu. W A4k wentylator wdmuchiwał powietrze do środka, natomiast powinien wydmuchiwać na zewnątrz odbudowy. Jeżeli chodzi o ilość kabli, to ten 3-ci jest od regulacji obrotów. Podpinasz 2 i wszystko działa.
1
[#9] Re: Wiatrak do zasilacza A4000

@Hal, post #8

U mnie wyciąga powietrze z obudowy, więc wygląda, że ktoś coś z nim już robił.
[#10] Re: Wiatrak do zasilacza A4000

@jargo, post #9

Z tą Noctuą, to żeby nie było że wstawiasz nowoczesny zamek w stare drzwi :)
Jedyny wiatraczek w A4000 jest w zasilaczu, i jeżeli ludzie jeszcze mają cdrom, pozwijane taśmy od niego i stacji, to ten wiatraczek pełni tam funkcje jedynie dźwiękowe. Pół biedy jak to jest goła a4000/030 lub 040 z a3640 który ma radiator. Jak tam się nawsadza w sloty kart, i jakiś bardziej grzejące turbo bez radiatora, to można zwyczajnie upalić płytę.
Moim zdaniem, obowiązkowo w a4000 jest:
- recap plyty i wlutowanie cr3032
- jeśli możliwe, pozbądź sie cdromu i wstaw zaślepkę.
- zastąp originalne śledzie w nieużywanych slotach takimi siateczkowymi
- dopasuj taśmy fdd i ide aby nie blokowały wywiewu
- wiatraczek obowiązkowo z tych nowych (jakikolwiek współczesny bije o głowę te tajwańskie generyki wstawiane przez Comm.)
- no i adapter CF ide. Taki na śledziu, ale wystarczy go przyciąć, rozwiercić i nawigwinować i można wstawić w port expansion, na krótkiej taśmie. W przeciwieństwie do talerzowego dysku nie obciąża tak zasilacza i praktycznie nie generuje ciepła.
2
[#11] Re: Wiatrak do zasilacza A4000

@jargo, post #7

Dlaczego nie miałoby być dostępne karty katalogowe dla tych wentylatorów?
Na pewno mają jakieś "tabliczki" znamionowe i po typie można dojść do jego parametrów znamionowych.
Jeżeli tylko nie był już podmieniony przez poprzedniego właściciela, to możesz odczytać.

A tak się między innymi dobiera nowe wentylatory w 20-letnich oscyloskopach:

http://s-audio.systems/blog/lecroy-upgrade/
[#12] Re: Wiatrak do zasilacza A4000

@Hal, post #8

3-pinowe mają wyjście RPM, a nie wejście PWM.

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2023 21:23:34 przez sq7bti
[#13] Re: Wiatrak do zasilacza A4000

@Ralpheeck, post #10

Zdaje sobie sprawę, że to jedyny fabryczny wiatrak i dlatego mi zależy na tym, żeby odpowiednio ciągnął ;).
Kable mam w miarę poogarniane, ale faktycznie jest ciasno, bo jest cd-rom, poza tym trochę kart jest, ostatnio dołożyłem jedną i też mnie to zastanawia jak będzie z grzaniem, mam obecnie jeden slot wolny. Dziury w obudowie pozostawiałem gdzie się, tj. nie ma śledzi itd.
Obecnie wygląda to tak:

Jeszcze poogarniam te kable i dojdzie wiatrak na radiator na 68060 i taśma do cd-romu, bo na razie jest odpięty.
Zastanawiam się też czy nie zamontować wiatraka, żeby wiał te karty w Zorro, tylko nie wiem czy takie samo wianie, jak tam nie ma żadnego przemyślanego przepływu powietrza dużo da.
1
[#14] Re: Wiatrak do zasilacza A4000

@jargo, post #13

No to i tak w miarę krótki ten cdrom masz. Czasami ludzie wsadzają jakis ładny slot-in neca albo goldstara, bo ładnie wygląda, ale wtedy prawie dotyka zasilacza :)

Inne wyjście, jeszcze lepsze. Zapoluj na Corsair SF450, kup adapter na zasilacz i metalowy bracket od Szymona, i praktycznie będziesz miał chłodziarkę w obudowie. Orignalny zasilacz warto zachować, ale nie oszukujmy się, nie ma co on się ścigać z nowoczesnymi, bo to inna technologia.
Jeśli masz tam ZZ9000 i BFG, to można wsadzic też niekoszerny zasilacz SF :)
[#15] Re: Wiatrak do zasilacza A4000

@Ralpheeck, post #10

recap plyty i wlutowanie cr3032

CR3032? Zmieści się tam taka? Ja dałem CR2032. Zmierzyłem też pobór i u mnie jest 42uA. Myślałem, że układ zegara jest uszkodzony, ale kupiłem kilka i wszystkie oscylują w tych granicach.
W porównaniu do OKI 6242B 2,27uA (3.1v za diodą BAT85) lub EPSON 72421B 0,76uA (3,05v za diodą BAT85), to trochę dużo.

CR2032 ma jakieś 210mAh więc starczy w A4000 na jakieś 200 dni

Co do samego zasilania, to u mnie golas z 040 pobiera jakieś 6A na lini 5V. Nie mierzyłem sprawności zasilacza, ale nawet przy 50% słaby wiatraczek wystarczy. Mowa o golasie.

Jak będą tam karty rozszerzeń, taśmy i napędy, to zrobi się gorąco

U mnie fabryczny wiatrak z tego co pamiętam nie miał żadnych oznaczeń.
[#16] Re: Wiatrak do zasilacza A4000

@jargo, post #1

No ja właśnie wstawiłem FLXa. Jakieś 10 dni temu, po przeszukaniu neta. Kierunek przepływu mam z kompa, przez zasilacz, na zenątrz przez szczeliny w zasilaczu. Znalazłem dwa inne parametry dot. oryginalnego zasilacza w A4000D. Jeden coś ok.30 CFM a drugi 55. Pytanie, który prawdziwy. Jeśli drugi to FLX za słaby Teraz stare dyski hałasują jak diabli i chcę się ich pozbyć. Można dwa adaptery IDE>CF? Bo jeden mam do przenoszenia danych a drugi byłby zamiast HDD...

Dopiero zacząłem "odnawianie" po 15 latach w szafie więc ciężko powiedzieć jak się Noctua spisuje bo sprzęt mam rozebrany i mało używam ale jest ciszej. Sam zasilacz dawał 45dB a teraz 34 dB.
[#17] Re: Wiatrak do zasilacza A4000

@pini, post #16

Ja też wszędzie czytałem, że ludzie Noctuy montują, tylko mnie zmartwiłeś tym parametrem CFM. To może jednak NF-A8 PWM, tylko pytanie czy do złącze PWM z 4 kabelkami mogę podpiąć tylko dwa z zasilaniem 12V tak jak do RPM?
Odnośnie adapterów IDE>CF/SD to ja się z tym strasznie namordowałem, bo niektóre np. nie działają na slave-ie, albo z cdromem, albo znowu dioda hdd nie działa itp. Takie przynajmniej problemy miałem z FastATĄ.
[#18] Re: Wiatrak do zasilacza A4000

@jargo, post #17

Myślę, że kabelki to nie problem. W FLX mam podpięte 2 z 3. Co do CFM to też się wystraszyłem, bo nowy wiatrak już miałem ale pocieszyłem się tym, że poddałem w wątpliwość większą o 50% wydajność starego wiatraka
Ja się też namęczyłem z adapterem. Dopiero sformatowanie karty aparatem fotograficznym i założenie partycji w AOS4.1 poprzez adapter USB>CF pomogło.
[#19] Re: Wiatrak do zasilacza A4000

@jargo, post #17

U mnie w A1200 działał SD-IDE w tandemie z DVD-RW oraz SD-IDE w tandemie z CF-IDE. W A4000 Sprawdzałem SD-IDE i DVD-RW i też działało.
[#20] Re: Wiatrak do zasilacza A4000

@pini, post #18

W modelu NF-A8 PWM mamy takie podpięcie:



Czyli podpinam kable żółty i czarny do zasilacza i wtedy będzie działać na prędkości max tj. 2200 obr./min bez tej całej regulacji? Dobrze to rozumiem?
[#21] Re: Wiatrak do zasilacza A4000

@jargo, post #20

Bez sygnału PWM powinien działać na maxa. Jeśli nie, to wtedy będziesz musiał podłączyć niebieski (PWM) do 5V.

Tutaj masz pokazane jak to działa (9:45)
[#22] Re: Wiatrak do zasilacza A4000

@jargo, post #20

Czyli podpinam kable żółty i czarny do zasilacza i wtedy będzie działać na prędkości max tj. 2200 obr./min bez tej całej regulacji? Dobrze to rozumiem?


Tak, dokładnie ten wentylator i dokładnie w taki sposób podpiąłem w swojej A4000T (1:38:32 w filmiku) i działa mocno i stosunkowo cicho od kilku miesięcy.
[#23] Re: Wiatrak do zasilacza A4000

@miau, post #22

Przedwczoraj dotarł wiatrak w wersji PWM i wczoraj udało się zainstalować, także dziękuje wszystkim za pomoc. W mojej ocenie dmucha przynajmniej jak ten co był wcześniej, a może nawet lepiej, na pewno jest o niebo cichszy. Spokojnie mogę polecić ten wiatrak jako zamiennik do oryginalnego zasilacza LITEONE'a w Amidze 4000, o ile komuś nie przeszkadza kolor :).



A wcześniej miałem zamontowany taki wiatrak:



Ostatnia aktualizacja: 06.04.2023 12:38:59 przez jargo

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2023 12:40:51 przez jargo
2
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem