kategorie: Programy, Vampire
[#1] Bazyliszk
witam państwa w ten piękny niedzielny poranek, gdy ptaszęta za oknem świergolą jak poparzone! Czy ktoś z państwa dysponuje źródłami Bazyliszk II build bodajże 94? Taken jest mi potrzebny, będąc ostatnim, który umie w makowce starsze niż IIci i Quadra coś. A muminet zawiódł mnie srogo, zawierając w swych zbiorach tylko wersję 0.9, nawet bez źródeł. Jeszcze lepiej, gdyby ktoś dysponował działającą na Amidze kompilacją tego builda.

pytanie pomocnicze: czy w ogóle istnieje szansa uruchomienia takiego starego Bazyliszka na Amidze? Wczoraj w akcie desperacji podjąłem się karkołomnej próby kompilacji którejś wersji w linugzie i zgodnie z przewidywaniami dyktowanymi wieloletnim doświadczeniem - po podejrzanie szybkim przebrnięciu przez configure (Ubuntu krzyczało tylko, że nie ma pthread; oczywiście instalacja pthread nie mogła być tak prosta jak wklepanie np. apt-get install pthread - co to to nie! Stosowna komenda miała około 2 kilometry, zawierając - poza samą właściwą nazwą pakietu, która brzmi, jakżeby inaczej, libpthread-stubs0-dev (logiczne, prawda?) - różne składniki o znaczeniu rozumianym tylko przez osoby odpowiadające na pytania, jak zainstalować pthread) zaczęło się przedstawienie z wysokiego C, po dwóch, trzech linijkach wykładając się na "invalid conversion from blablabla to srututu".

nawet na dzisiejszej windzie taki Bazyliszk build 94 z czasów preikspekowych uruchamia się bez problemu. Z działaniem niestety problemy już są, dlatego pomyślałem, że co jak co, ale Amiga powinna każdego Bazyliszka łyknąć bez popitki - w końcu to ta sama architektura. A tymczasem takiego wuja - masz 0.9 i się ciesz. (W dodatku nawet to muminetowe wydanie wykłada się na wompierzu zaraz po wyświetleniu okienka emulatora, ale być może tu przyczyną jest sam wompierz - nie wnikałem; w WinUAE jak dotąd stanąłem z kolei na problemie współdziałania z Blizzardem PPC, gdzie po zapodaniu mu BlizKicka czy tam PrepEmula i restarcie mam zielony ekran, natomiast pole do zaptaszenia MapROM w ustawieniach WinUAE jest wyszarzone ).

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2023 07:45:36 przez snajper
1
[#2] Re: Bazyliszk

@snajper, post #1

spróbuj na jakiejś karcie z realnym prockiem a nie emulatorem
[#3] Re: Bazyliszk

@snajper, post #1

A do czego to jest?
Bo gugu twierdzi że to stworek albo rodzaj ciasta ale nic o kompach.
[#4] Re: Bazyliszk

@ZbyniuR, post #3

emulator maca - na Amigę nierozwijany...
[#5] Re: Bazyliszk

@snajper, post #1

Raczej bez sensu jest uruchamianie Bazyliszka na 68k, bo emuluje tez procesor 68k na 68k. Wiec wcale Amiga tak latwo tego nie lyknie. Moze na PiStorm lub V2/V4 to da rade zadzialac. Skoro emulator NeoGeo dziala na podobnej zasadzie, czyli emulacji procesora 68000 na 68080.
[#6] Re: Bazyliszk

@snajper, post #1

w WinUAE jak dotąd stanąłem z kolei na problemie współdziałania z Blizzardem PPC,


Basilisk działa na m68k więc PPC nie jest potrzebne.
[#7] Re: Bazyliszk

@Don_Adan, post #5

Ten sam procesor też musi emulować? Myślałem że ma bezpośredni dostęp.
[#8] Re: Bazyliszk

@Hellena, post #7

oczywiście, że ma, działa tak samo jak shapeshifter tylko gorzej

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2023 18:30:27 przez michal_zukowski
[#9] Re: Bazyliszk

@Hellena, post #7

O ile dobrze pamietam to tym sie rozni Basilisk II od ShapeShiftera, ze ten pierwszy emuluje tez procesor przez to jest niby portowalny na inne procesory. A ten drugi korzysta z procesora w Amidze. Odpalenie Basiliska mozna by porownac do odpalenia WinUAE na Amidze z 68k. Tez emuluje 68k pomimo, ze Amiga ma taki procesor.


link

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2023 19:34:49 przez Don_Adan
[#10] Re: Bazyliszk

@Hellena, post #7

masz taki box jak w profilu na foto /
[#11] Re: Bazyliszk

@michal_zukowski, post #2

jak ktoś mi kartę z realnym prockiem da w prezencie, to bardzo chętnie.

@ZbyniuR
Basilisk II to się nazywa.

@Norbertt
wiem o tym. W konfigu mam Blizzarda PPC, a że pora późna, to już darowałem sobie kombinowanie.

@Don_Adan
dobrze wiedzieć. Nie zmienia to faktu, że przy wszystkich superlatywach ShapeShiftera nadal Basilisk II pozostaje jedyną opcją dla emulacji starszych maków. A konkretnie odpalenia systemów starszych niż 7. Przynajmniej tyle wynika z mojego rekonesansu.
[#12] Re: Bazyliszk

@snajper, post #11

Don_Adan gada jakieś banialuki. Basilisk2 normalnie używa procka 68k w Amidze. Nawet jest to opisane na stronie, którą wkleił:

Uses UAE 68k emulation or (under AmigaOS and NetBSD/m68k) real 68k processor


Teraz trochę historii dla neoamigowców: autor Shapeshiftera był oskarżany przez autora Fusiona o grabież źródeł. Shapeshifter napisany jest w assemblerze. Dlatego Basilisk2 (tak to ten sam autor) jest wersją Shapeshiftera napisaną od podstaw z C/CPP.
2
[#13] Re: Bazyliszk

@michal_zukowski, post #12

No widzisz, to zle pamietalem. Nie emuluje procesora na Amidze. Ale Jim Drew nie oskarzal autora ShapeShiftera o grabiez zrodel, ale o inzynierie wsteczna kodu.
[#14] Re: Bazyliszk

@snajper, post #11

Jeśli zależy Ci na emulawaniu Basiliskiem Maców na Ami 68k to nie wiem, ale jeśli chcesz uruchomić go aby coś konkretnie sprawdzić, przetestować, to jeśli już emulujesz PPC, na WinUAE z Cyberstormem PPC na AOS 4 Basilisk działa bez problemów.

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2023 20:50:24 przez AmiClassic
1
[#15] Re: Bazyliszk

@AmiClassic, post #14

to popatrzę jutro. Ostatecznie pewnie po prostu wyjmę z szafy starszego pieca i odpalę to na systemie z epoki, licząc na to, że problemy ze współpracą znikną, bo nadal śladów źródeł starego builda nie mam, żeby Basilisk na AOS-ie cokolwiek zmienił. Konfig z AOS4 też mam, nie wiem tylko, czy akurat na Cyberstormie.
a konkretnie chodzi mi o uruchomienie aplikacji, która działa na systemach 1-5 (według informacji z internetu). Na 7 też daje radę się włączyć, ale wykazuje problemy w działaniu.

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2023 21:03:38 przez snajper
[#16] Re: Bazyliszk

@snajper, post #15

Jeśli chodzi Ci konkretnie o wspomniany build to nie wiem, ja mam wersję z 2022 roku i chodzi na Win10, więc nie wiem czy potrzebny jest PieC z epoki.
[#17] Re: Bazyliszk

@AmiClassic, post #16

u mnie najnowszy też działa, tyle że od builda, o którym wspomniałem na początku, w Basilisku masz do wyboru albo Macintosha IIci, albo jakieś Quadra. Z czego ten pierwszy według wiki ma do dyspozycji już tylko System 6 do 7 z czymś, więc apka, która ma w wymaganiach 1-5, działać prawidłowo na tym raczej nie będzie.
[#18] Re: Bazyliszk

@snajper, post #17

Z czego ten pierwszy według wiki ma do dyspozycji już tylko System 6 do 7 z czymś, więc apka, która ma w wymaganiach 1-5, działać prawidłowo na tym raczej nie będzie.
Jeśli system na którym ruszy emulator nie ma znaczenia,a chcesz przetestować apkę pod starszym systemem niż 7 to może Mini vMac rozwiąże Twój problem?
1
[#19] Re: Bazyliszk

@Don_Adan, post #13

Skoro oba programy są w assemblerze i inżynieria wsteczna dotyczyła kodu zdisaseblowanego do asemblera to uprościłem do kradzieży źródeł.
[#20] Re: Bazyliszk

@AmiClassic, post #18

dobry pomysł. Właśnie dopiero co toto odkryłem na jutubie, w opisie filmiku prezentującego System Software 4.
ech, i cały plan z amigowym Basiliskiem na nic.

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2023 22:09:35 przez snajper
[#21] Re: Bazyliszk

@snajper, post #20

...i cały plan z amigowym Basiliskiem na nic
A sprawdzałeś na Ami wersję 0.9.1?
[#22] Re: Bazyliszk

@AmiClassic, post #21

tak - właśnie o niej pisałem w pierwszym poście, nieprecyzyjnie określiłem numerek.
[#23] Re: Bazyliszk

@Dorian3d, post #10

masz taki box jak w profilu na foto /Cytuj zaznaczony tekst

Nie mam szeroki uśmiech
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem