[#31] Re: Rekomendowany system dla A600 i A1200

@Maciek44, post #1

Do A600 Amiga OS 3.9 sie nie nadaje, musisz miec tez karte turbo. Najbardziej perspektywiczny wybor to Amiga OS 3.2 bo jest ciagle rozwijany, czyli ma nowe opcje i nowe bledy. Pozostale wersje Amiga OS sa martwe, i raczej takie juz pozostana.
1
[#32] Re: Rekomendowany system dla A600 i A1200

@Don_Adan, post #31

Wszystko zależy jakie ktoś ma wymagania. Na pewno lepiej kupić kartę turbo z 030 albo 020 i mieć w A600 3.1 niż kupować 3.2 i biedować bez pamięci i bez proca. Jak ktoś szasta kasą to najlepiej kupić wszystko i wypróbować. pomysł

Poza tym to że coś sie rozwija nie ma żadnego znaczenia bo jak wyjdzie AmigaOS 3.3 to znów trzeba będzie za niego zapłacić. To nie MorphOS gdzie kupując licencje w 2008 masz 15 lat i więcej darmowych updatów średnio raz do roku.





Ostatnia aktualizacja: 22.04.2023 23:01:13 przez michal_zukowski
1
[#33] Re: Rekomendowany system dla A600 i A1200

@Don_Adan, post #31

Tak. Tylko obecnie ma formę 3.2.2 i nie wiadomo czy następny nie będzie 3.3, którego znowu będziesz musiał kupić. Co update jest też nowy kickstart.

3.1 jest martwy, ale jest vintage. Praktycznie cały soft na Amigę ukazał się w czasach jego świetności albo przed nim. Możliwe, że autor już go ma i nie musi kupować. Nawet jak jego 30 letnie dyskietki nie są sprawne, to może sobie znaleźć kopię zapasową w necie
2
[#34] Re: Rekomendowany system dla A600 i A1200

@snifferman, post #33

Cały sensowny soft pod system pokazał się po AmigaOS 3.1.
1
[#35] Re: Rekomendowany system dla A600 i A1200

@michal_zukowski, post #34

Cały sensowny soft pod system pokazał się po AmigaOS 3.1.


*pod

żeby potem się ktoś nie czepiał ;)
[#36] Re: Rekomendowany system dla A600 i A1200

@michal_zukowski, post #34

Ale przed 3.2 i śmiem twierdzić, że przed 3.9. Pozatym jak soft ma być kompatybilny z OSem, to lepiej niech się pojawi po nim i w trakcie jego eksploatacji, która jak widać trwa do dzisiaj.
[#37] Re: Rekomendowany system dla A600 i A1200

@michal_zukowski, post #32

O ile zrozumialem autora watku to chce on miec tam tez HD, bo pytal o system pliku typu PFS. Czyli A600, HD i fast ram. Mnie tam osobiscie OS 3.9 nie przekonal, internet niby byl ale wcale nie dzialal na moim ruterze. A sam OS 3.9 zuzywa widoczna ilosc czasu procesora. Dlatego ja bym wybral OS 3.2.
[#38] Re: Rekomendowany system dla A600 i A1200

@snifferman, post #33

To juz jego wybor, czy chce czekac na Amiga OS 3.3. Jedynie Hyperion powinien jakas obnizke dac tym, ktorzy juz zakupili wersje Amiga OS 3.2.
1
[#39] Re: Rekomendowany system dla A600 i A1200

@Don_Adan, post #38

A tym co kupili 3.1.4 dał obniżkę na 3.2?
5
[#40] Re: Rekomendowany system dla A600 i A1200

@snifferman, post #39

Nie dali, ale ktos tam pisal, ze to w ogole inna dystrybucja systemu byla. Zreszta Hyperion nie sprzedaje bezposrednio wersji 3.2, tylko przez dystrybutorow, wiec jakies obnizki to pewnie moga byc dopiero po rejestracji systemu.
[#41] Re: Rekomendowany system dla A600 i A1200

@Don_Adan, post #40

no niestety nie ma żadnych obniżek/ promocji po zarejestrowaniu ich produktu.
jednie łaskawie umożliwiają aktualizacje OS... ( w zakresie hmm wersji czyli osobne dla 3.1.4 i osobne dla 3.2 ).

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2023 09:03:12 przez RokiS
[#42] Re: Rekomendowany system dla A600 i A1200

@RokiS, post #41

Wiesz, Hyperion bezposrednio nie sprzedaje systemu, tylko przez posrednikow (byc moze z powodu jakichs powodow prawnych). A wtedy znizki za posiadanie innej wersji systemu wcale nie jest tak prosto ogarnac. Bo taki posrednik musi o tym wiedziec. A znajac "spryciarzy" handlujacych rzeczami do Amigi to pewnie byliby tez tacy, ktorzy by na raz zakupili iles systemow Amiga OS, ze znizka u roznych sprzedawcow. A potem je drozej odsprzedawali. Zobaczymy jak bedzie z Amiga OS 3.3 wtedy podobno maja byc znizki dla posiadaczy Amiga OS 3.2, przynajmniej tak gdzies czytalem.
1
[#43] Re: Rekomendowany system dla A600 i A1200

@Don_Adan, post #42

Don a ten system zapisu plików PFS3 od Ciebie lub od Doobrey-a
to jakaś zmodyfikowana wersja originału ?

czy oprócz systemu na karcie SD, ten system też jest zalecany do formaty dyskietek FDD ?
[#44] Re: Rekomendowany system dla A600 i A1200

@Maciek44, post #43

Don a ten system zapisu plików PFS3 od Ciebie lub od Doobrey-a
to jakaś zmodyfikowana wersja originału ?
link


Wiesz, Hyperion bezposrednio nie sprzedaje systemu, tylko przez posrednikow
jak nie przyznali zniżek po 3.1.4 do 3.2.... to jak niby mają je przyznać do 3.3 skoro sami nie sprzedają swojego OS tylko przez pośredników...

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2023 10:16:27 przez RokiS
[#45] Re: Rekomendowany system dla A600 i A1200

@Maciek44, post #43

System zapisu plikow, a scsi.device to sa 2 rozne rzeczy. Czytajac fora to wydaje mi sie, ze SFS jest bardziej niezawodny niz PFS, za to PFS jest bardziej popularny.

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2023 10:47:25 przez Don_Adan
[#46] Re: Rekomendowany system dla A600 i A1200

@RokiS, post #44

Nie mam zadnego z tych systemow czyli ani 3.1.4 ani 3.2. Ale podobno one maja rozne licencje. Jak masz oba, to mozesz to sprawdzic, ktos tam twierdzil, ze licencja z wersji 3.2 jest dlatego inna, ze ma podobno umozliwiac wlasnie jakies obnizki dla przyszlych wersji, ale ja sie nie znam na tym. Poza tym wedlug mnie to Amiga OS 3.1.4 to byla taka proba/test czy robienie systemu dla Amigi klasycznej ma jeszcze sens, czyli po prostu czy sie to oplaci Hyperionowi i czy beda chetni programisci., zeby go tworzyc. Okazalo sie, ze jest na to zapotrzebowanie, wiec powstal Amiga OS 3.2, ale juz pewnie na innych zasadach/licencjach.
[#47] Re: Rekomendowany system dla A600 i A1200

@snifferman, post #30

Nie wrogowie, tylko ci co nie chcą płacić za coś, co im nie potrzebne. Bo po co mają kupować, jak mają to za darmo i poradzą sobie z instalacją.


Otóż wszystko, jak sądzę, zależy chyba od tego, co preferujesz robić na Amidze.

Ja chyba jednak preferuję Superfroga.

W związku z tym, stawiając Amigę (a robię to już któryś raz od około roku -- i mam na myśli: OS3.2, OS3.9, AmiKit, AmigaSYS i AROS 68k), chcę to zrobić jak najszybciej -- skoro i tak, w cholerę to zajmuje czasu generalnie.

Dlatego moim OSem wyboru jest OS3.2, bo tam względnie nie muszę doinstalować nic. Mam zatem więcej czasu na Superfroga.

Ale oczywiście są tacy ludzie, potomkowie "dzikich" linuxiarzy, którzy nie, nie będą instalowali Ubuntu ("bo tam są rzeczy niepotrzebne"), tylko wybiorą dystrybucję typu Mint czy coś takiego, gdzie nawet VI nie ma. I sobie doinstalują, co tam będzie Im potrzebne.

Tak jak wspominałem, to kwestia podejścia. Są osoby co mają Amigę głównie do adminowania, są też osoby co mają Amigę do gier i dem głównie. Ja jestem taką właśnie osobą.
[#48] Re: Rekomendowany system dla A600 i A1200

@_DiskDoctor_, post #47

To samo ci da AmigaOS 3.9. Dodatkowo będziesz mieć lepszą kompatybilność.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem