kategoria: A1200
[#1] Problem z kartą turbo TF1230 - zawieszanie się Amigi
Cześć, kupiłem TF1230 do swojej Amigi 1200HD i mam chyba nietypowy problem, bo nie mogę nic na ten temat znaleźć w internecie. Z początku myślałem, że Workbench nie bootuje się, bo brakuje jakichś bibliotek, czy jest źle skonfigurowany startup-sequence (niewykluczone), ale potem zauważyłem, że problemy może być gdzie indziej.

Spróbowałem zbootować Amigę bez startup-sequence tylko do CLI. I często nawet CLI się nie odpalało, ale raz na jakiś czas zadziałało i mogłem odpalić np. ed a. Niestety tam znowu amiga potrafiła się w losowym momencie całkowicie zwiesić (bez żadnego błędu, po prostu ekran zastyga i nie da się nic zrobić).

Zdołałem odpalić SysInfo i system widzi procesor 68030 i 64 MB RAM, także karta najwyraźniej jest dobrze włożona. Dysk mam na karcie CF SanDisk 32GB podpiętą przez IDE na płycie głównej Amigi. Próbowałem też przez IDE TF1230, ale tam w ogóle nic się nie działo tylko komputer się bez przerwy restartował.

Dodam, że wcześniej miałem zwykłą kartę rozszerzającą Amigę o 8MB Fast i wszystko działało bez problemów.

Co może być przyczyną tych zwieszek i jak to naprawić?

Edit: Dołączam zdjęcie.



Ostatnia aktualizacja: 29.04.2023 16:44:31 przez tomekumb
[#2] Re: Problem z kartą turbo TF1230 - zawieszanie się Amigi

@tomekumb, post #1

Co może być przyczyną tych zwieszek i jak to naprawić?


większe zapotrzebowanie na prąd ??
więc zasilacz, kondensatory nie nadążają ??

masz miernik lub dongla do programu DiagRom, Amiga Test Kit, żeby to sprawdzić?
1
[#3] Re: Problem z kartą turbo TF1230 - zawieszanie się Amigi

@Cezarykl, post #2

Niestety nie mam. Też podejrzewam, że to może być problem z zasilaczem. Chociaż to dziwne, bo mam oryginalny zasilacz do Amigi 1200. Teraz nie wiem czy wydawać kasę na jakiś nowy, gdy może się okazać, że to jednak nie to. Czytałem też, że TF1230 nie współpracuje ze wszystkimi kartami CF. Sam nie wiem. Przypał, myślałem, że nie będzie takich problemów.
[#4] Re: Problem z kartą turbo TF1230 - zawieszanie się Amigi

@tomekumb, post #3

Jak przypuszczasz ze to wina CF to uruchom Amigę z dyskietki (WORKBENCH lub inny z użytkami) i zobacz jak się zachowuje
Kartę CF odepnij.
[#5] Re: Problem z kartą turbo TF1230 - zawieszanie się Amigi

@tomekumb, post #1

Do wymiany kondensatory w Amidze i sprawdzenie zasilacza pod obciążeniem.
[#6] Re: Problem z kartą turbo TF1230 - zawieszanie się Amigi

@tomekumb, post #3

Wersja 3A
[#7] Re: Problem z kartą turbo TF1230 - zawieszanie się Amigi

@tomekumb, post #1

Adapter podpięty na taśmie do IDE wygląda jak czytnik kart SD, nie CF.

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2023 18:38:46 przez ] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [
[#8] Re: Problem z kartą turbo TF1230 - zawieszanie się Amigi

@Stoopi, post #5

Jednak okazało się, że mam zasilacz A600. Nie znam się, ale wydaje mi się, że do Amigi 1200 może być niewystarczający. Jaki najlepiej zasilacz kupić?

Adatper podpięty do IDE wygląda czytnik kart SD, nie CF.

Tak, faktycznie. Pomyliłem się. To jest czytnik SD.

Wersja 3A


@Bartek2075 Czego wersja? Czy coś z nią nie tak?

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2023 18:38:20 przez tomekumb



Ostatnia aktualizacja: 29.04.2023 18:41:56 przez tomekumb

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2023 18:55:36 przez tomekumb
[#9] Re: Problem z kartą turbo TF1230 - zawieszanie się Amigi

@tomekumb, post #8

Koledze chodziło zapewne o 3A na 5V. Taki zasilacz powinien bez problemu działać w takiej konfiguracji. Ja na takim mam ACA1233 z procem 40mhz i 128 fast ramu. Inna kwestia czy zasilacz jest w pełni sprawny, czy kondensatory są ok, czy np. nie trzeba zrobić jakiegoś fixa pod to turbo.
1
[#10] Re: Problem z kartą turbo TF1230 - zawieszanie się Amigi

@tomekumb, post #1

Na 3A zasilaczu spokojnie powinno działać jeśli jest sprawny. Te kondensatory na płycie są wymienione? Wyglądają mi na fabryczne?

Ja zacząłbym od wymiany kondensatorów jeśli są nie wymienione również w zasilaczu i czyszczenie złącza krawędziowego gumką do mazania.
[#11] Re: Problem z kartą turbo TF1230 - zawieszanie się Amigi

@tomekumb, post #1

U mnie byla podobna sytuacja z Tf1230. Pomogło zainstalowanie najnowszych bibliotek mmulibs. Teraz stabilnie jak skala. Byc moze również twoja rewizja plyty głównej wymaga timing fixa. Sprawdź w necie. Moja rewizja nie wymagała.

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2023 21:51:29 przez moulder
1
[#12] Re: Problem z kartą turbo TF1230 - zawieszanie się Amigi

@snifferman, post #10

Wygląda chyba jednak na to, że jest jakiś problem z zasilaczem. Przed chwilą odpaliłem amigę po kilkugodzinnej przerwie i o dziwo Workbench normalnie się zbootował i przez jakieś 5 minut wszystko śmigało, karta turbo była wykrywana itd. Niestety potem nastąpiła zwieszka i po restarcie system już nie wstawał. Także raczej szykuje się na zakup zasilacza. Myślicie, że taki może wystarczyć?

https://allegro.pl/oferta/zasilacz-z-wlacznikem-amiga-500-600-1200-mocny-11925524664

Ja zacząłbym od wymiany kondensatorów jeśli są nie wymienione również w zasilaczu i czyszczenie złącza krawędziowego gumką do mazania.


Nie potrafię lutować, a już na pewno nie tak dokładnie jak to wymaga lutowanie płyty głównej na komputerze, więc boję się ryzykować. Zresztą te kondensatory na płycie nie są napuchnięte, więc chyba nie wymagają wymiany. Być może inna jest sytuacja z zasilaczem, ale jego to się nawet boję rozkręcać, żeby mnie prąd nie kopnął (elektryczny lamus here, jestem raczej programistą softwarowym i elektronika to dla mnie czarna magia)

Edit: Bym zapomniał. Gdy zasilacz nie jest podpięty do Amigi i go włączę to słychać takie jakby dzwonienie. Czy to jest normalne, czy świadczy o jakimś defekcie?

U mnie byla podobna sytuacja z Tf1230. Pomogło zainstalowanie najnowszych bibliotek mmulibs. Teraz stabilnie jak skala. Byc moze również twoja rewizja plyty głównej wymaga timing fixa. Sprawdź w necie. Moja rewizja nie wymagała.


MMULibsy zainstalowałem, a przynajmniej ręcznie wgrałem mmu.library i 68030.library do Libsów i dodałem odpowiedni wpis w startup-sequence. W każdym razie w sysinfo wyświetla mi, że MMU jest IN USE. Z tym timing fixem to sam nie wiem, może to być przyczyna, chociaż skoro raz mi wszystko zadziałało to bardziej podejrzewałbym jednak brak mocy zasilacza.

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2023 22:16:06 przez tomekumb

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2023 22:17:31 przez tomekumb

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2023 22:21:01 przez tomekumb

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2023 22:24:50 przez tomekumb
[#13] Re: Problem z kartą turbo TF1230 - zawieszanie się Amigi

@tomekumb, post #12

Wygląda chyba jednak na to, że jest jakiś problem z zasilaczem. Przed chwilą odpaliłem amigę po kilkugodzinnej przerwie i o dziwo Workbench normalnie się zbootował i przez jakieś 5 minut wszystko śmigało, karta turbo była wykrywana itd. Niestety potem nastąpiła zwieszka i po restarcie system już nie wstawał. Także raczej szykuje się na zakup zasilacza. Myślicie, że taki może wystarczyć?


Równie dobrze może być to wina brudnego złącza krawędziowego, które po nagrzaniu PCB przestało łaczyć. Może być też wina kondensatorów na mobo, które po nagrzaniu mają niższą pojemność i gorzej filtrują.

Sam TF może być kiepsko polutowany i przy nagrzaniu coś przestaje łączyć.
Cpu który masz na TF to wersja plastikowa 25Mhz(jeśli nie była przedrukowana przez dalekowschodnich dystrybutorów) i może się przegrzewać, albo wogóle nie wyrabiać. Ten procek jest w podstawce?

Możesz zamiast org zasilacza podłączyć zasilacz PCtowy pod wtyczke od stacji dysków i przetestować czy będzie to samo. Dźwięk nie będzie działał prawidłowo, ale do testów stabilności wystarczy.
[#14] Re: Problem z kartą turbo TF1230 - zawieszanie się Amigi

@tomekumb, post #12

Myślicie, że taki może wystarczyć?

https://allegro.pl/oferta/zasilacz-z-wlacznikem-amiga-500-600-1200-mocny-11925524664

Ja zacząłbym od wymiany kondensatorów jeśli są nie wymienione również w zasilaczu i czyszczenie złącza krawędziowego gumką do mazania.


końcówka w tym zasilaczu jest TRAGICZNA! Śpioch
nadejdzie kiedyś taki dzień, że niechcący źle podłączysz i wszystko będzie spalone !
[#15] Re: Problem z kartą turbo TF1230 - zawieszanie się Amigi

@snifferman, post #13

Równie dobrze może być to wina brudnego złącza krawędziowego, które po nagrzaniu PCB przestało łaczyć.

Co to jest to złącze krawędziowe, bo googluje i wyrzuca mi, że to jest to gniazdo na karcie turbo, którym podłączam kartę do płyty głównej. Tylko dlaczego to gniazdo ma być brudne w nowej karcie? Chyba, że chodzi o złącze rozszerzeń na płycie głównej amigi. Jak się myje takie złącze? Czy wystarczy użyć dowolnego alkoholu?

Sam TF może być kiepsko polutowany i przy nagrzaniu coś przestaje łączyć.
Cpu który masz na TF to wersja plastikowa 25Mhz(jeśli nie była przedrukowana przez dalekowschodnich dystrybutorów) i może się przegrzewać, albo wogóle nie wyrabiać. Ten procek jest w podstawce?

TF kupiłem w sklepie Archi-Tech. Nie wiem jak z jakością u nich w porównaniu z innymi sklepami. CPU ma 50 Mhz zgodnie z tym co wypisuje mi SysInfo.
Kartę kupiłem konkretnie z tego linu: https://programatory.archi-tech.com.pl/pl/p/Karta-turbo-TF123064MB-/328

Możesz zamiast org zasilacza podłączyć zasilacz PCtowy pod wtyczke od stacji dysków i przetestować czy będzie to samo. Dźwięk nie będzie działał prawidłowo, ale do testów stabilności wystarczy.

Niestety nie mam pod ręką zasilacza PCtowego. Więc pozostaje mi chyba zakup nowego, ewentualnie podesłanie amigi do jakiegoś serwisu, tylko kto obecnie się tym zajmuje?
[#16] Re: Problem z kartą turbo TF1230 - zawieszanie się Amigi

@tomekumb, post #15

ewentualnie podesłanie amigi do jakiegoś serwisu, tylko kto obecnie się tym zajmuje?


https://programatory.archi-tech.com.pl/pl/c/Wymiana-kondensatorow/65

lub ktoś z tego forum ...daj ogłoszenie w dziale GIEŁDA
:)
2
[#17] Re: Problem z kartą turbo TF1230 - zawieszanie się Amigi

@tomekumb, post #15


TF kupiłem w sklepie Archi-Tech. Nie wiem jak z jakością u nich w porównaniu z innymi sklepami. CPU ma 50 Mhz zgodnie z tym co wypisuje mi SysInfo.

To powinno być wszystko ok.

Co to jest to złącze krawędziowe

Złącze na które zakładasz TFa. Aby je wyczyścić z dwóch stron, musisz wyjąć płytę. Złącze przecierasz gumką do mazania ołówków i później przemywasz izopropanolem, ewentualnie spirytusem.

podesłanie amigi do jakiegoś serwisu, tylko kto obecnie się tym zajmuje?

Jest pare osób co ma swoje warsztaciki
1
[#18] Re: Problem z kartą turbo TF1230 - zawieszanie się Amigi

@tomekumb, post #1

a timing fix masz zrobiony na plycie ?
bo mi to wyglada na ten problem

zara zara

tera patrze na to foto on tam dal 25mhz cpu hehheheheh
kabaret


Ostatnia aktualizacja: 30.04.2023 12:14:34 przez Kulamario
[#19] Re: Problem z kartą turbo TF1230 - zawieszanie się Amigi

@tomekumb, post #12

Zresztą te kondensatory na płycie nie są napuchnięte, więc chyba nie wymagają wymiany.


Niestety mylisz się. To, że nie są napuchnięte lub nie zaczęły wylewać, o niczym nie świadczy. Najczęściej jest tak, że puszczają elektrolit pod siebie i bez wylutowania nic nie zobaczysz. Nie dalej jak wczoraj miałem na stole A600 z bardzo ładnie wyglądającymi z zewnątrz kondensatorami, tymczasem pod nimi był już gnój. To norma.
3
[#20] Re: Problem z kartą turbo TF1230 - zawieszanie się Amigi

@Kulamario, post #18

tera patrze na to foto on tam dal 25mhz cpu hehheheheh
kabaret

Dziwne, bo w SysInfo pokazuje mi 50Mhz i 9.6 MIPSów.
[#21] Re: Problem z kartą turbo TF1230 - zawieszanie się Amigi

@tomekumb, post #1

pewnie procesor za mocno podkrecony
[#22] Re: Problem z kartą turbo TF1230 - zawieszanie się Amigi

@tomekumb, post #15



Kondensatory chyba nowe może coś nie tak z WB bo kick od Colonnato.
1
[#23] Re: Problem z kartą turbo TF1230 - zawieszanie się Amigi

@iC-e_Jay, post #22

Tak. Wygląda na to, że kondensatory są wymienione. Nie zwróciłem uwagi, że są gdzie niegdzie wlutowane MLCC. To jeden problem mniej

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2023 14:28:33 przez snifferman
1
[#24] Re: Problem z kartą turbo TF1230 - zawieszanie się Amigi

@tomekumb, post #20

A to tak można podkręcać dwukrotnie, bez szkody dla procesora?
Kupiłeś to w sklepie z gwarancją.
Spróbuj wymienić, bo może się okazać że płyta główna i zasilacz są ok.
Masz dostęp do jakiejś innej karty turbo, aby zweryfikować przypuszczenia ?
[#25] Re: Problem z kartą turbo TF1230 - zawieszanie się Amigi

@Norbert, post #24

A to tak można podkręcać dwukrotnie, bez szkody dla procesora?

Nie mam pojęcia, ale jeśli faktycznie jest podkręcony 2x to faktycznie może za dużo. Wg opisu produktu w sklepie "Karta turbo TF1230 wersja 64MB, podstawka PGA, CPU 68030RP25C w jednej z najnowszych rewizji (stabilnie działające) kolor laminatu zielony."

Spróbuj wymienić, bo może się okazać że płyta główna i zasilacz są ok.

Spróbuje do nich napisać, może będą coś wiedzieć. Z drugiej strony najbardziej podejrzewam jednak, że zasilacz może nie wyrabiać. Czytałem w necie, że karty turbo mogą wymagać mocniejszego PSU, a ten mój zasilacz A600 jest chyba jednym ze słabszych. Do tego możliwe, że kondensatory w nim się już zużyły i stąd braki w mocy. Po włączeniu Amigi dioda POWER LED mruga kilka razy co może wskazywać na brak mocy.

Masz dostęp do jakiejś innej karty turbo, aby zweryfikować przypuszczenia ?

Wcześniej miałem kartę A1208 +8MB Fast RAM i działało bez problemu. Nie mam innej karty turbo.
[#26] Re: Problem z kartą turbo TF1230 - zawieszanie się Amigi

@tomekumb, post #25

"Karta turbo TF1230 wersja 64MB, podstawka PGA, CPU 68030RP25C w jednej z najnowszych rewizji (stabilnie działające) kolor laminatu zielony."


Na końcu jest jeszcze dopisek "Karta dokładnie taka jak na zdjęciach."
No nie dokładnie bo tam jest procesor 40mhz.

Może akurat ten konkretny egzemplarz nie działa stabilnie.
Ale kto to wie?
1
[#27] Re: Problem z kartą turbo TF1230 - zawieszanie się Amigi

@Norbert, post #26

dupne procesory z ali kupowane po taniości malowanki
[#28] Re: Problem z kartą turbo TF1230 - zawieszanie się Amigi

@tomekumb, post #20

No w sysinfo będzie jak się uruchomi
A jak długo pochodzi to też nikt nie wie po za tym daj mu tam jakieś chlodzenie zobaczysz czy się poprawi
Ale jak dla mnie to to nie ma sesu
Przeciez tam siedzi 25mhz

Tu masz 50mhz
[#29] Re: Problem z kartą turbo TF1230 - zawieszanie się Amigi

@tomekumb, post #20

a tu moja aca 1221 z procesor 30 !


Ostatnia aktualizacja: 30.04.2023 17:49:36 przez Dorian3d
[#30] Re: Problem z kartą turbo TF1230 - zawieszanie się Amigi

@Kulamario, post #28

Nie wiem dlaczego uparliście się na 50mhz, skoro w opisie sprzedawanego produktu pisze: CPU 68030RP25C i taki produkt kupujący dostał.
To, że SysInfo pokazuje mu 50mhz, to być może jakiś błąd, w końcu SI to nie AI

Karta wygląda dokładnie tak jak na zdjęciu - procesor jest poglądowo - to chyba jest oczywiste czytając opis produktu.

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2023 18:42:12 przez AmiClassic
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem