[#1] Monitor Commodore 1084 wlacznik
Cześć,

Orientuje się ktoś.gdzie dostane wlacznik do monitora Commodore 1084 (bez S)? Jakis zamiennik pasuje? W moim juz standardowo trzeba patent za zapałkę stosowac
[#2] Re: Monitor Commodore 1084 wlacznik

@moulder, post #1

Masz zdjęcie jak on wygląda?
[#3] Re: Monitor Commodore 1084 wlacznik

@Jacenty, post #2

Jeszcze go nie rozbierałem. Ale czytając tutoriale - cos takiego pasuje https://www.pollin.de/p/tv-netzschalter-preh-tv3-420100.
[wyróżniony] [#4] Re: Monitor Commodore 1084 wlacznik

@moulder, post #1

Na allegro masz po 30pln.
1
[#5] Re: Monitor Commodore 1084 wlacznik

@Stoopi, post #4

Podeslesz3prosze link, który dokladnie.
[wyróżniony] [#6] Re: Monitor Commodore 1084 wlacznik

@moulder, post #5

słowa kluczowe w wyszukiwarce Allegro "Amiga, monitor".
1
[#7] Re: Monitor Commodore 1084 wlacznik

@Stoopi, post #6

Mam, dzieki.
1
[#8] Re: Monitor Commodore 1084 wlacznik

@Stoopi, post #6

Te na alle po 30 zł są do 1084S. Do monitora bez S są takie same?
[#9] Re: Monitor Commodore 1084 wlacznik

@sq7bti, post #8

Z tego co pamiętam jest taki sam.
Jeszcze dodam, że te z alle są "dostosowane" do monitora przez ucięcie niepotrzebnych kontaktów.
Mam takie same, bo kiedyś kupiłem zapas.

3
[#10] Re: Monitor Commodore 1084 wlacznik

@snifferman, post #9

Zapytam jeszcze tutaj bo nie chce nowego wątku tworzyć- warto robic recap czy raczej dobre kondy w nim były? Wg mnie swieci bardzo ładnie, ale w razie w jakie są objawy zużytego trafopowielacza?
[wyróżniony] [#11] Re: Monitor Commodore 1084 wlacznik

@moulder, post #10

Rozbierz, zobacz jak wygląda płyta. Tylko uważaj monitor to nie plyta Amigi, jak Cię trzepnie to zapamiętasz do końca życia. Ja w swoim kondensatorów nie wymieniałem. Wyczyściłem płyty bo chyba są 2 jak dobrze pamiętam. Jedynie jeszcze muszę przeczyścić potencjometry.
[#12] Re: Monitor Commodore 1084 wlacznik

@Blady, post #11

Tak, będę go rozbierać. Zamierzam najpierw go rozładować do masy - sa tutoriale jak to zrobić- śrubokręt plus np kabel z zabkami. Nie chce się przekonać jak mocno kopie
[#13] Re: Monitor Commodore 1084 wlacznik

@moulder, post #12

Monitora nie polecam. Ale zasilacz Amigowy całkiem nieźle daje czadu, krótko ale treściwie.
[wyróżniony] [#14] Re: Monitor Commodore 1084 wlacznik

@moulder, post #10

Wg mnie wymiana kondensatorów to podstawa. To nie Amiga 1200. Tutaj przywarty kondensator WN może usmażyć Ci trafopowielacz i pozamiatane. Wymień chociaż wysokiego napięcia. Jest ich tylko kilka a wymiana prosta.
[#15] Re: Monitor Commodore 1084 wlacznik

@moulder, post #10

Kondensatorów w tym monitorze jest cała masa, ale są one dobrej jakości, przestrzeń jest duża, jest zapewnione chłodzenie.

Monitor przedmuchaj, sprawdź wzrokowo czy wszystko OK oraz wyczyść przewód WN i okolice trafopowielacza.
[#16] Re: Monitor Commodore 1084 wlacznik

@Jacenty, post #14

Zanim rozkręcę monitor chciałbym już mieć chociaż jakiś podstawowy (najbardziej narażony na awarię) pakiet kondensatorów. Masz może gdzieś listę tych kondów wysokiego napięcia i miejsca gdzie są na płycie w tym modelu? Jeśli nie to będę rozkręcał i ręcznie spisywał.....

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2023 13:11:19 przez moulder
[#17] Re: Monitor Commodore 1084 wlacznik

@moulder, post #16

Wysokonapięciowe są z tego co pamiętam 3.
Największy że wszystkich 100/150uF
Na płytce lampy ok 50uF
I w okolicy trafo mniejszy 10uF
To tak orientacyjnie, sam najlepiej spisz jakie masz.
Były różnice w zależności czy monitor produkcji Philips/Daewoo.
Obejrzyj dokładnie płytę czy nie ma wycieków/wilgoci.
Czy kondensatory nie są spuchnięte lub ich koszulki przegrzane.

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2023 14:07:24 przez Jacenty
1
[#18] Re: Monitor Commodore 1084 wlacznik

@Jacenty, post #17

Zauważyłem od spodu, ze w moim.egzemplarzu nie ma blachy uziemiającej od spodu pod plyta glowna. Czy nie wszystkie miały?
[wyróżniony] [#19] Re: Monitor Commodore 1084 wlacznik

@moulder, post #18

Chyba była blacha. Może na tym filmiku coś da się zobaczyć


albo w tym (13:40)


Ostatnia aktualizacja: 23.05.2023 22:18:58 przez snifferman
[#20] Re: Monitor Commodore 1084 wlacznik

@snifferman, post #19

Obejrzałem kilka innych filmików i w niektórych egzemplarzach jest blacha, a nie niektórych nie. Nie wiem od czego to zależy...
[#21] Re: Monitor Commodore 1084 wlacznik

@moulder, post #20

Możliwe, że było to zależne od regionu przeznaczenia i wymogów jakie musiał tam spełniać.
1
[#22] Re: Monitor Commodore 1084 wlacznik

@snifferman, post #21


Monitor rozebrany, zrobiłem listę kondensatorow i będę je zamawiać. Zauważyłem w kilku miejscach korozje np na tym zdjęciu jakies potencjometry na płycie. Za co one odpowiadają? 90% zczyscilem tego nalotu. Zostawic tak? Monitor chodził ok, jedyny makmanent jak się nagrzal to co jakiś czas ekran mrugnal szybko.
[wyróżniony] [#23] Re: Monitor Commodore 1084 wlacznik

@moulder, post #22

Te potencjometry wyglądają kiepsko. Nie mam schematu. Możesz je zmierzyć i zmierzyć jak są ustawione. Wlutować nowe i nastawić na taką samą wartość. Pamiętaj, że pomiar może mieć inną wartość w obwodzie i po wylutowaniu
[#24] Re: Monitor Commodore 1084 wlacznik

@snifferman, post #23


Troche przeczyściłem. Na razie wygladaja tak. Znalazlem info, że odpowiadają za ustawienie rozciągnięcia obrazu.
[wyróżniony] [#25] Re: Monitor Commodore 1084 wlacznik

@moulder, post #24

No czy ostawisz czy wymienisz, to sam zdecydujesz. Nie zaszkodzi zmierzyć i sobie zapisać ustawienia na przyszłość. Ja jakbym wymieniał kondensatory to potencjometry też przy okazji bym wymienił.
1
[#26] Re: Monitor Commodore 1084 wlacznik

@snifferman, post #25

To sa zwykle liniowe potencjometry? Zastanawiam się nad wymiana. Jakie będą pasować zamienne?
[#27] Re: Monitor Commodore 1084 wlacznik

@moulder, post #26

Multimetrem sprawdz, wcześniej he wylutuj.
[#28] Re: Monitor Commodore 1084 wlacznik

@moulder, post #26

Liniowe to są. Zwykłe podkówki, możesz kupić wieloobrotowe precyzyjne.
1
[#29] Re: Monitor Commodore 1084 wlacznik

@moulder, post #1

Monitor juz po recapie, poskladany do kupy, wyczyszczony, nalozona nowa pasta dialektryczna pod anode, wymieniony wlacznik, pacjent zyje. W kolejce jeszcze do naprawienia klapka i jedna w sumie wazniejsza rzecz - przy niektorych odcieniach czarnego tla z lewej strony widze pionowe pasy gdzies 3 sztuki, takie cienie jakby jasniejsze/ciemniejsze. Co moze byc przyczyna? Przewaznie kondensatory daja taki objaw, ale wymienilem wszystkie. Jest to widoczne tylko na niektorych odcieniach czarnego - jasniejszych troche niz gleboka czern.
[#30] Re: Monitor Commodore 1084 wlacznik

@moulder, post #29

Rozmagnesuj , tyłem lutownice transfirmatorowej pojeździć po ekranie

Zrób zdjęcie

Wymień kabel sygnalowy

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2023 12:53:52 przez Panstalin2
1
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem