kategoria: A600
[#1] Pistorm Amiga 600
Cześć.
Mamy na forum kogoś, kto korzysta/korzystał z Pistorma na Amidze 600? Urodziło mi się kilka pytań w stylu:
- jak wygląda przełączanie i obsługa ekranów (RTG/zwykły RGB) - czy mogę Amigę podłączyć wyłącznie przez HDMI czy, muszę także przez RGB
- znane problemy (mam OS 3.2 na przykład - coś się sypie, czy już nie?)
- czy ktoś korzystał z Digiboostera Pro w takiej konfiguracji?
- jak z siecią przez Pi?
- czy Zero 2 WH będzie ok?
- ogólnie - czy warto się w to pchać, mając Furię w A600 (tak, wiem, że Pistorm to emulacja) :P

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2023 11:25:00 przez Drakon
[#2] Re: Pistorm Amiga 600

@Drakon, post #1

Pistorm z EMU68 czy Musashi ?
[#3] Re: Pistorm Amiga 600

@Drakon, post #1

Nie mam ale na część odpowiem bo wspólna odpowiedź jest z A500:

- RGB i RTG lecą osobno, prace nad wihajstrem przechwytującym RGB i wyświetlającym na HDMI utknęły na etapie poprawionego sprzętu - programowo już w sumie to mamy. Jeszcze trochę wody w rzece upłynie aż coś tu drgnie i temat zostanie domknięty do końca.
- sieć działa tylko w wariancie musashi, na emu68 nie ma, kiedyś będzie. Musashi już nie jest rozwijany z tego co wiem, więc jeśli tam są jakieś niekompatybilności to będą dalej.
- Zero 2 będzie jak najbardziej okej bo to w zasadzie hw pi3, na bazowym clocku wypada chyba gorzej niż typowe pi3, ale można kręcić gdyby Ci brakło mipsów, hehe.
- czy warto? Jak chcesz stabilnie i bez cyrków to nie. To wciąż jest work-in-progress i ciekawostka.
3
[#4] Re: Pistorm Amiga 600

@Drakon, post #1

Pistorma z EMU68 możesz traktować jak szybka kartę turbo.
Dużo szybsza są Furii.
Dostajesz dużo pamięci FAST, szybki dysk i korzystasz bez ograniczeń.
Czy skorzystasz z kart GFX czy nie, to jest twój wybór.
Net możesz mieć przez pcmcia.

Resztę już kolega opisał .
[#5] Re: Pistorm Amiga 600

@Norbert, post #4

Pistorm z EMU68 czy Musashi?


Jaka jest różnica? :)
I jak wygląda kompatybilność PiStorma na dzień dzisiejszy z softem?
[#6] Re: Pistorm Amiga 600

@Drakon, post #5

Jest sporszy artykuł w ostatnim AmigaFrienship na ten temat.
2
[#7] Re: Pistorm Amiga 600

@Drakon, post #5

EMU68 to emulator procesora Motoroli, więc dostajesz "standardowa" kartę turbo.
Musashi to emulator który wymaga uruchomienia dystrybucji Linuxa na RPi. Trzeba ten emulator konfigurować po stronie RPi

EMU68 uruchamia się z kart SD po wgraniu odpowiednich plików na partycje bootojącą.
Resztę rzeczy już robi się po stronie Amigi.
[#8] Re: Pistorm Amiga 600

@Norbert, post #7

No i Musashi "pożycza" dostęp do internetu od chodzącego w tle linuksa, więc nie trzeba było pisać sprzętowych driverów pod eth/wifi. Ekosystem emu68 tu trochę utknął, prace nad driverem wifi rozpoczęto, ale ostatnio stanęły. Na pocieszenie są blisko przodu kolejki rzeczy do zrobienia/dokończenia.

Musashi jest wolniejszy i trochę "mniej koszerny". To nic innego jak emulator m68k pożyczony z MAME, odpalony na linuksie i operujący na pamięci/sprzęcie Amigi. Emu68 to emulator procka 68k chodzący jako jedyny program na armie, bez linuksów i innych pośredników.

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2023 14:43:22 przez teh_KaiN
2
[#9] Re: Pistorm Amiga 600

@teh_KaiN, post #8

Są plusy i minusy obu rozwiązań.
W EMU68 brakuje sterowników do wifi , ale mozna jest tymczasowo zastąpić pcmcia.
Za to Musashi jest wolne i nie ma możliwości tego przyspieszyć.

Wolę EMU68.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem