kategoria: A1200
[#1] OSSC prośba o wytłumaczenie kilku spraw
Witajcie,
na wstępie dodam, iż przeszukiwałem forum ppa (i nie tylko) w poszukiwaniu odpowiedzi na moje pytania, lecz nie trafiłem na odpowiedzi proste a raczej na jakiś poradnik jak konkretnie ustawić OSSC pod Amigę ale od strony Amigi.
Na stronie https://eab.abime.net/showthread.php?t=84788 jest opis i jak skonfigurować OSSC ale nie rozumiem jak po stronie Amigi ustawić rozdzielczość i jak dobrać do tej rozdzielczości odpowiedni konfig OSSC (wprowadzić parametry zarówno po stronie Amigi jak i OSSC potrafię, ale który będzie odpowiedni dla mnie? ) tu bym prosił o podpowiedź.
Mam Amigę 1200 z 8 megowym rozszerzeniem i kartą CF 32GB, klasyczny WB (3.2.2) i to wszystko.
Gdy miałem monitor LCD z SCART w Amidze miałem ustawiony tryb PAL High Res Laced 686x534 i było OK, teraz po zmianie monitora i podłączeniu Amigi przez OSSC ekran na tym ustawieniu lekko miga (jest to uciążliwe przy korzystaniu przez dłużej niż 5 minut), ale np w programach ProTracker jest prawidłowy (OSSC ustawiłem wg znalezionego w internecie konfigu zalecanego dla Amigi).
Jak to ustawić, aby obraz pod samym WB był klarowny, stabilny.
Co byście polecali - jakie ustawienie w samym WB i jaka do tego konfiguracja OSSC?
Dodam jeszcze, iż mój obecny monitor to Dell 27" s2721dgfa.
Będę bardzo wdzięczny za podpowiedzi,
dziękuję za poświęcony czas.
Pozdrawiam

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2023 12:06:35 przez cj grass

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2023 12:07:47 przez cj grass

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2023 12:08:04 przez cj grass
[#2] Re: OSSC prośba o wytłumaczenie kilku spraw

@cj grass, post #1

Przez które złącze do OSSC wchodzi Ci obraz? SCART czy VGA?

Jak wchodziło mi przez SCART to też miałem miganie, ale jak puściłem przez VGA, to nie zauważam tego efektu.
[#3] Re: OSSC prośba o wytłumaczenie kilku spraw

@silelis, post #2

Przez SCART.
[#4] Re: OSSC prośba o wytłumaczenie kilku spraw

@cj grass, post #3

Wertując eab dorwałem temat z identycznym problemem co mój:
"Używam Classic WB na moim A1200 podłączonym do monitora Benq BL912 przez prosty adapter RGB -> Vga. Działa świetnie w przypadku materiałów o niskiej rozdzielczości, takich jak gry. Jednak ta wersja klasycznego WB, którego używam (ADVSP) wygląda najlepiej w PAL: High res Laced (640x512), ale niestety dużo migocze na tym monitorze. Czy ktoś wie, czy OSSC jest w stanie naprawić migotanie w tej rozdzielczości z przeplotem? PAL: Wysoka rozdzielczość (640x256) oczywiście nie migocze, ale nie wygląda dobrze ze złymi proporcjami ikon i tekstu. Może podwojenie linii PAL High res rozwiąże mój problem? Wiem, że Indivision aga mk2 prawdopodobnie jest lepszym wyborem do poważnych rzeczy WB w wyższych rozdzielczościach, ale wolałbym zewnętrzny OSSC, jeśli może naprawić migotanie mojej obecnej konfiguracji"
ktoś odpisał:
"Ponieważ OSSC nie ma bufora ramki, nie jest to migotanie ani podwajacz skanowania, więc odpowiedź brzmi „nie” na twoje pytanie.
Jak wspomniałeś, Indivision jest prawdopodobnie najlepszym wyborem dla twojego A1200, jeśli naprawdę chcesz go używać z tym monitorem i nie szukać innego, który usunie przeplot dla ciebie (każdy telewizor z wejściem SCART powinien to zrobić)."
Hmm czyli ktoś nawet z adapterem RGB miał takie migotanie przy tej rozdzielczości.
Zobaczymy zamówiłem adapter "AMiVGA - Amiga Video RGB DB23 do VGA" na allegro.
[#5] Re: OSSC prośba o wytłumaczenie kilku spraw

@silelis, post #2

Jak wchodziło mi przez SCART to też miałem miganie, ale jak puściłem przez VGA, to nie zauważam tego efektu.


Czy to był ten sam sygnał 15khz puszczony na złącze VGA i SCART ?
1
[#6] Re: OSSC prośba o wytłumaczenie kilku spraw

@cj grass, post #1

Podobnym rozwiązaniem jest Medusa od Lotharka.

Więc ja bym poszukał też ustawień do Medusy. Większość powinna się zgadzać, bo to są podobne (konkurencyjne) produkty.

P.S. A nie taniej (i lepiej) jest kupić jakiś scandoubler do Amigi, niż OSSC? Indivision AGA MK3 lub WARP scandoubler (zaraz będzie)?
[#7] Re: OSSC prośba o wytłumaczenie kilku spraw

@_DiskDoctor_, post #6

OSSC kupiłem 3 lata temu więc nie będę teraz szukał kolejnego produktu do zakupu. Wiem, że można to ustawić i chciałbym zmierzać w tym kierunku.
A jaką najlepiej rozdzielczość ustawić na Amidze? Doszukałem się HighGFX40_6 i planuję jeszcze to przetestować. Inni pisali też aby użyć Multiscan:Productivity.
[#8] Re: OSSC prośba o wytłumaczenie kilku spraw

@cj grass, post #7

Użyj DblPal hires laced no flicker. Daje bardzo dobry obraz na BenQ przez przejściówkę RGB VGA.
[#9] Re: OSSC prośba o wytłumaczenie kilku spraw

@cj grass, post #1

OSSC nie posiada żadnej pamięci aby trzymać poprzednią klatkę w pamięci więc nie nada się do trybów laced.
To jest dobry sprzęt do grania w gry które w większości są w trybach progresywnych. Ewentualnie do CRT VGA aby uzyskać efekt jak na TV tudzież monitorze 15KHz
2
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem