kategoria: A1200
[#1] A1200 Gotek SFRKC30.AT2 kilka pytań od zaczynającego przygodę
Cześć,
Na wstępie moja konfiguracja: A1200 z kartą CF +8mb rozszerzenia + opisany w tytule Gotek, system WB 3.2.2(1hotfix) z romem 47.111 update 2 z marca 2023 roku.

1) Gotek w biosie wykrywany jako DF2. Da radę zmienić na DF1? Jumper ustawiony w S0.

Fabrycznie w Goteku był wgrany Firmware FF 3.29 z FlashFlopy v9. Zrobilem update do najnowszej wersji 3.39, choć podczas procesu updatu zdziwiłem się, że nie widział pliku z uaktualnieniem (wgrywałem flashfloppy-*.upd, dopiero FF_Gotek-*.upd zadziałał). Tu mam pytanie: "FF_Gotek-*.upd All STM32F105/AT32F415 devices
flashfloppy-*.upd All AT32F435 devices, STM32F105/AT32F415 devices running a recent FlashFloppy bootloader"
na moim goteku jedyny symbol jaki widnieje to SFRKC30.AT2, jak dowiedzieć się który AT, STM to jest? Skoro wgrał mi się bios FF_GOTEK to domyślam się że któryś z tych wymioenionych przy tymże firmwarerze.

2) Wgrywałem WB na nowo, musiałem w biosie DF2 ustawić jako pierwszą i WB wgrał się bez problemu, aczkolwiek zauważyłem, iż niektóre obrazy dyskietek nie działają prawidłowo. Albo komunikat "dysk niezainicjalizowany", albo pokazuje info, readme i takie tam, ale ikony wsadowej brak lub pokazuje, że stacja "empty".
Franko np bez problemu ruszył nawet pod WB, ale Ghost n Goblins już nie i w sumie póki co tylko Franko ruszył, Giana sister nie, Gods nie, Galaga 92 nie. Czytając na forum inne tematy związane z gotekiem pomoc ma to związek czy z nieoficjslną wersją programu, bądź też z tym że Gotek nie jest główną stacją DF0. A jak wy uważacie?

3) Aktualizacja bootloadera - jeszcze tego nie robiłem. Zastanawiam się czy jest sens wgrywać to z wersji 3.39?

Pozdrawiam

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2023 12:31:55 przez cj grass

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2023 12:40:12 przez cj grass

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2023 12:45:48 przez cj grass
[#2] Re: A1200 Gotek SFRKC30.AT2 kilka pytań od zaczynającego przygodę

@cj grass, post #1

jedyny symbol jaki widnieje to SFRKC30.AT2


Jakie oznaczenia ma mikrokontroler na PCB goteka? AT32F415KBU7-4 ?

info

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2023 15:41:30 przez snifferman
[#3] Re: A1200 Gotek SFRKC30.AT2 kilka pytań od zaczynającego przygodę

@snifferman, post #2

Dzięki za wędkę :) już teraz jest dla mnie ten punkt jasny.
[#4] Re: A1200 Gotek SFRKC30.AT2 kilka pytań od zaczynającego przygodę

@cj grass, post #1

Gotek w biosie wykrywany jako DF2. Da radę zmienić na DF1? Jumper ustawiony w S0.


W biosie ? Chyba early-menu.
Jakim kablem podłączasz fdd do płyty Amigi ?
[#5] Re: A1200 Gotek SFRKC30.AT2 kilka pytań od zaczynającego przygodę

@Norbert, post #4

Gotek zewnętrzny, podłączony kablem otrzymanym w zestawie.
[#6] Re: A1200 Gotek SFRKC30.AT2 kilka pytań od zaczynającego przygodę

@cj grass, post #5

Zmiana z DF2 na DF1 nic ci nie da.
Niektóre gry wymagają żeby były uruchomione z DF0, a ten jest tylko dostępny na złączu wewnetrznym

Niektóre gry są niedosowe i nie mają systemu plików.
Z tego też powodu nie są możliwe do odczytu pod Workbenchem.
1
[#7] Re: A1200 Gotek SFRKC30.AT2 kilka pytań od zaczynającego przygodę

@Norbert, post #6

Rozumiem, a czy oprócz aktualizacji firmware warto również zaktualizować bootloader?
Wielkość pliku FF_Gotek-bootloader-3.39.upd różni się z wersji którą posiadam (3.29).
PS czytając dokumentację FlashFlopy jest wymieniony mój układ (AT32F415) jako kompatybilny z flashfloppy-*.upd: Universal Update file - to czemu pomimo wrzucenia na usb (w główną lokalizację) update kończył się informacją E01 No update file found?

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2023 19:17:53 przez cj grass
[#8] Re: A1200 Gotek SFRKC30.AT2 kilka pytań od zaczynającego przygodę

@cj grass, post #7

Wielkość pliku FF_Gotek-bootloader-3.39.upd różni się z wersji którą posiadam (3.29).


Ja tu widzę dwie różne wersje update i dlatego też mają różne wielkości pliku.

Dla niektórych gier, kickstart jaki posiadasz może być przyczyną że się nie uruchomią, lub uruchomią się z błędami.
[#9] Re: A1200 Gotek SFRKC30.AT2 kilka pytań od zaczynającego przygodę

@cj grass, post #1

link


Cześć. Dostałem Goteka z którym wcześniej nie miałem do czynienia. Wczoraj przyszła ramka z OLEDowym wyświetlaczem zamiast zwykłego cyfrowego. Zamierzam wsadzić go bezinwazyjnie do Amigi 600.

Ktoś jest na bieżąco jakie są obecnie najprostsze rozwiązania? Nie bardzo wiem jak się do tego zabrać od strony programowej. Poza tym mam wątpliwości co do zworek widocznych na zdjęciu. Buzzer podłączyłem we wskazanym miejscu, ale w sieci widzę, że różnie te zworki są pozakładane i nie wiem czy u mnie jest prawidłowo.

Polecicie jakąś najlepszą stronę, która w prosty sposób wyjaśni od czego zacząć, jak z tymi zworkami i jak tego używać? A może ktoś w kilku zdaniach mi tu pomoże.

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2023 10:30:35 przez Duracel
[#10] Re: A1200 Gotek SFRKC30.AT2 kilka pytań od zaczynającego przygodę

@Duracel, post #9

Jaki jest zainstalowany firmware ? Flashfloppy czy HXC ?
[#11] Re: A1200 Gotek SFRKC30.AT2 kilka pytań od zaczynającego przygodę

@Norbert, post #10

Podłączałem go tylko na chwilę i po wsadzeniu pendrive którego dostałem z gotekiem nic się nie ładowało. Na pendrive są katalogi z adfami, ale trudno mi powiedzieć co tam jest. Pewnie wieczorem będę podłączał ale chciałbym mieć pewność czy te zworki nic nie popieprzą.
[#12] Re: A1200 Gotek SFRKC30.AT2 kilka pytań od zaczynającego przygodę

@Duracel, post #11

Co pokazuje się na ekranie LCD Goteka bez pendrive.
[#13] Re: A1200 Gotek SFRKC30.AT2 kilka pytań od zaczynającego przygodę

@Norbert, post #12

link

Wygląda na to że HXC wersja sofu 3.2.1.1a
Buzzer daje trzy szybkie piknięcia i potem jakieś 2 sekundy ciszy.
Po wsadzeniu Pendrive nic się teraz nie dzieje. Przyciski zmiany dyskietki nie wyświetlają numeru dyskietki, ale można przełączać opcje. Nie jest to zbyt wygodne zważywszy na to, że akceptacja jest chyba za pośrednictwem równoczesnego wciśnięcia dwóch przycisków, co nie jest łatwe, choć widzę, że jest coś takiego jak autoselect po kilku sekundach.

Przez chwilę wyświetlił mi się też wybór formatu pomiędzy Atari ST i Amigą. W Amidze można wybrać format DD. Natomiast nie jestem w stanie nic z pendrive uruchomić.

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2023 17:45:45 przez Duracel
[#14] Re: A1200 Gotek SFRKC30.AT2 kilka pytań od zaczynającego przygodę

@Duracel, post #13

Jestem na stronie link i pobrałem archiwum do update firmware, ale jest tu tego trochę i próbuję się połapać co potrzebne.
[#15] Re: A1200 Gotek SFRKC30.AT2 kilka pytań od zaczynającego przygodę

@Duracel, post #14

Tyle tego jest, że można kociokwiku dostać. Ja już chyba jednak za stary jestem na takie akcje. Jeszcze trzy lata temu przerabiałem PS3, PSP i PS VIta, a teraz już łeb się rozleniwił.

Najbardziej byłbym wdzięczny jakby ktoś podesłał mi gotową zawartość pena i wytłumaczył w kilku zdaniach jak korzystać, jak przypisywać sloty i tyle. Nie wiem czy tam są jakieś wersje loadera itd. W sieci jest jakiś misz masz totalny. Na YT sporo instrukcji jak zamontować, ale nie udało mi się znaleźć nawet rozpiski pinów, a mam wątpliwość czy na ostatnich pinach powinna być zworka, bo u mnie jest a na zdjęciach które widzę w sieci raczej jej tam nie ma... no ale nie wiem może tu akurat jest potrzebna. Jak ją ściągam to buzzer wolniej daje znać o sobie.

Tak czy inaczej nic nie mogę zadziałać, bo oryginalny pendrive który dostałem chyba szlag po prostu trafił.

Udało mi się zrobić zdjęcie zawartości Pendrive. Bo po wpięciu do portu znika wszystko po chwili.
link

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2023 21:07:18 przez Duracel
[#16] Re: A1200 Gotek SFRKC30.AT2 kilka pytań od zaczynającego przygodę

@Duracel, post #15

Spójrz TUTAJ
Masz tam wszelkie informacje.

Musisz tylko określić w jakim trybie chcesz żeby pracował Gotek z hxc. Są trzy tryby.

W razie problemów. Pytaj

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2023 21:14:16 przez Norbert
[#17] Re: A1200 Gotek SFRKC30.AT2 kilka pytań od zaczynającego przygodę

@Norbert, post #16

Dzięki.

Jakoś powoli to ogarniam. Udało się bootloader uruchomić i w ogóle cokolwiek odpalić. Natomiast trochę mnie rozczarowała kwestia braku możliwości odpalenia plików ADZ i DMS.
[#18] Re: A1200 Gotek SFRKC30.AT2 kilka pytań od zaczynającego przygodę

@Duracel, post #17

Bo oba formaty (adz i dms) to spakowane obrazy dyskietki.
Z tego co było powiedziane na forum HXC to jest za malo pamięci w GOTEKU.
Chyba że powstanie ficzer, który będzie takie pliki rozpakowywał na adf na pendrive i podstawial pod jakiś konkretny SLOT (numer).
Ciekawe czy GOTEK sobie poradzi?
[#19] Re: A1200 Gotek SFRKC30.AT2 kilka pytań od zaczynającego przygodę

@Norbert, post #18

Musiałbym teraz Amigę 1200 wyciągnąć. Tam mam system z ADF Blitzzerem i mógłbym poprzerabiać sobie demka na ADFy... nie chce się. Z resztą jutro wieczorem wyjeżdżam odpocząć od wszystkiego.
[#20] Re: A1200 Gotek SFRKC30.AT2 kilka pytań od zaczynającego przygodę

@Duracel, post #19

ADZ to zwykle zipy., A dms rozpakuje np ADF OPUS na windows.
[#21] Re: A1200 Gotek SFRKC30.AT2 kilka pytań od zaczynającego przygodę

@Duracel, post #17

O ile pamiętam to jest programik HxCFloppyEmulator do masowej konwersji na dowolny obraz dyskietek.

Kiedyś "przerabiałem problem" tego że gotek obsługuje jedynie ADFy. No i na samą Amigę mamy GoADF!, który jest kombajnem do dyskietek wirtualnych.
1
[#22] Re: A1200 Gotek SFRKC30.AT2 kilka pytań od zaczynającego przygodę

@PWS, post #21

Amiga z gotekiem obsłuży adf, hde oraz inne obce formaty (np .img) pod warunkiem że istnieje do tego mountlista.
1
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem