kategoria: A500
[#1] "Dziwna" modyfikacja klawiatury Mitsumi?
Do PCB klawiatury Mitsumi w A500, którą posiadam od niedawna są dolutowane 3 przewody na gnieździe folii klawiatury i poprzez złącza Molex zakończone są na obudowie Amigi gniazdem DB9F.
Czy ktoś z kolegów wie może co to jest za modyfikacja i co mogło być podłączane do tego gniazda?





[#2] Re: "Dziwna" modyfikacja klawiatury Mitsumi?

@elvro, post #1

Jeśli się nie pomyliłem to:
czerwony i żółty daje wciśniecie klawisza <
czerwony i czarny odpowiada wciśnięciu >
(dotyczy klawiatury amerykańskiej)

Ciekawe dla jakiej gry, do lepszej rozgrywki, została wprowadzona ta modyfikacja na osobne zewnętrzne przyciski?
1
[#3] Re: "Dziwna" modyfikacja klawiatury Mitsumi?

@Norbert, post #2

Joystick zamiast tych dwóch klawiszy... Ciekawe.
[#4] Re: "Dziwna" modyfikacja klawiatury Mitsumi?

@perinoid, post #3

Moze ktos byl fanem Ponga albo innego Arkanoida?
[#5] Re: "Dziwna" modyfikacja klawiatury Mitsumi?

@perinoid, post #3

Chyba nie, bo pin 7 to 5V.
Gdyby to był pin 8 (masa) to faktycznie joya można podpiąć.
Tylko dziwne pozycję LEWA I DÓŁ
[#6] Re: "Dziwna" modyfikacja klawiatury Mitsumi?

@elvro, post #1

Może Amiga sterowała czymś lub coś sterowało Amiga. Coś w rodzaju Commodorka do wyważania kół?
3
[#7] Re: "Dziwna" modyfikacja klawiatury Mitsumi?

@Stoopi, post #6

no jednak raczej cos sterowalo Amiga skoro to klawiatura :)

autorski program by uzyl ktoregokolwiek dostepnego zlacza, wiec raczej to modyfikacja pod istniejacy program/gre (gra to bardziej prawdopodobne...)
[#8] Re: "Dziwna" modyfikacja klawiatury Mitsumi?

@Norbert, post #2

Jeżeli są to wyprowadzenia klawiszy "<" i ">" to prawdopodobnie mogła to być regulacja jakiegoś parametru w programie użytkowym. Pytanie jest w którym?
(klawiatura w tej Amidze jest w układzie niemieckim)
[#9] Re: "Dziwna" modyfikacja klawiatury Mitsumi?

@Norbert, post #5

Chyba nie, bo pin 7 to 5V.
Gdyby to był pin 8 (masa) to faktycznie joya można podpiąć.

To nie ma żadnego znaczenia. Zwykły Joy zewrze te styki, cokolwiek mu nie podepniesz.
[#10] Re: "Dziwna" modyfikacja klawiatury Mitsumi?

@perinoid, post #9

Tylko że styki joya zwieraja do masy.
5V jest do autofire i innych dodatków i nie ma kontaktu ze stykami

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2023 17:25:46 przez Norbert
[#11] Re: "Dziwna" modyfikacja klawiatury Mitsumi?

@Stoopi, post #6

No właśnie. Od niemal 35 lat walczę ze stereotypem, że Amiga jest tylko do gier, a tutaj starzy amigowcy, którzy zobaczyli jakąś modyfikację komputera, od razu stawiają, że to coś do grania .

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2023 17:55:12 przez prz
2
[#12] Re: "Dziwna" modyfikacja klawiatury Mitsumi?

@Norbert, post #10

Powtarzam - zwykły Joy zwiera tylko konkretne piny. Nieważne jakie mają napięcia. ZWYKŁY czyli taki bez autofire i wodotrysków.

Przy okazji - joystick do Amstrada pracuje odwrotnie. Ale to nie kwestia tego przypadku.
[#13] Re: "Dziwna" modyfikacja klawiatury Mitsumi?

@perinoid, post #12

Powtarzam
Joy zwiera piny do MASY.
A masa jest na pinie 7.
Ten pin nie jest podłączony.
Podłączony jest pin 8 a w tym miejscu joy spodziewa się 5V.
[#14] Re: "Dziwna" modyfikacja klawiatury Mitsumi?

@Norbert, post #13

w joysticku masa ktora jest na pinie 8 zwiera kierunki ktore są na pinach 1,2,3,4. "Plus" jest na pinie 7, fire1 jest na pinie 6, a ewentualnie na pinie 9 jest fire2.
1
[#15] Re: "Dziwna" modyfikacja klawiatury Mitsumi?

@Norbert, post #13

Joy zwiera piny do MASY.
A masa jest na pinie 7.
Ten pin nie jest podłączony.
Podłączony jest pin 8 a w tym miejscu joy spodziewa się 5V.

Piszemy o różnych rzeczach. Technicznie dowolny joystick kompatybilny z Atari łączy piny 1,2,3 i 4 z pinem 8. To, co jest na konkretnych pinach to jest wyłącznie kwestia tego, co autor sobie zamyśli - jak na 8-kę poda masę - to jest masa, jak poda VCC - to będzie VCC.

Masz natomiast racje, ze tutaj nie jest wykorzystany pin 8 tylko 7. Wiec ja nie miałem racji z zastosowaniem joysticka.
[#16] Re: "Dziwna" modyfikacja klawiatury Mitsumi?

@perinoid, post #15

Do PCB klawiatury Mitsumi w A500, którą posiadam od niedawna są dolutowane 3 przewody na gnieździe folii klawiatury i poprzez złącza Molex zakończone są na obudowie Amigi gniazdem DB9F


Skoro F to skąd myśl, że tam ktoś wpinał joystick....
2
[#17] Re: "Dziwna" modyfikacja klawiatury Mitsumi?

@nekroskop, post #16

Słusznie... Ech.
[#18] Re: "Dziwna" modyfikacja klawiatury Mitsumi?

@perinoid, post #17

Jednak tam mógł być wpisany joy przez przedłużacz męski-męski. (może tylko taki miał)
To jest złącze żeńskie (jak się okazało) i kabel czerwony to MASA (pin 8) a pozostałe odpowiadają kierunkom LEWO i PRAWO.
Czyli możliwe że jednak byl podpięty joy.

Teraz zagadka, jaki program lub gra mogła korzystać z takiego "dodatku sprzętowego" ?
[#19] Re: "Dziwna" modyfikacja klawiatury Mitsumi?

@Norbert, post #18

W jakimś symulatorze lotu <> odpowiadały za sterowanie orczykiem (ster kierunku), ale żeby to był powód by robić coś takiego? Wątpię

EDIT:
Na pewno Combat Air Patrol, Fighter Bomber, F/A-18 Interceptor

EDIT2:
Może właścicielem był pilot, który podpiął sobie to pod jakieś pedały dla "pełni" realizmu


Ostatnia aktualizacja: 12.06.2023 13:58:36 przez Jacques
3
[#20] Re: "Dziwna" modyfikacja klawiatury Mitsumi?

@Jacques, post #19

A mnie w pierwszej chwili przyszło do głowy, że to może być do podłączenia automatycznego klucza Morse'a z podwójnym wiosłem. Tylko nie wiem czy na Amidze było jakieś oprogramowanie z którym można by to użyć?
Inna rzecz to gry sportowe które wymagały w niektórych dyscyplinach szybkiego przełączania prawo-lewo, tylko czy były takie obsługiwane przez klawiaturę?
[#21] Re: "Dziwna" modyfikacja klawiatury Mitsumi?

@dolek, post #20

Może jeden z tych "egipskich" automatów do czytania przeznaczenia z dłoni, gdzie była wtykana a500 z jakąś dyskietką? W latach 90 wszędzie to stało. Nie chce mi się wierzyć, żeby ktoś coś takiego zrobił do jakijś gry sportowej :(
[#22] Re: "Dziwna" modyfikacja klawiatury Mitsumi?

@Ralpheeck, post #21

Ten automat to może być dobry strzał szeroki uśmiech
[#23] Re: "Dziwna" modyfikacja klawiatury Mitsumi?

@Jacques, post #19

W jakimś symulatorze lotu <> odpowiadały za sterowanie orczykiem (ster kierunku), ale żeby to był powód by robić coś takiego? Wątpię

Myślę, że to prawdopodobnie jest to!

Na pewno Combat Air Patrol, Fighter Bomber, F/A-18 Interceptor

Dziękuję za sugestię. Pozostaje mi już tylko próba zbudowanie kontrolera który to wykorzysta.
Jakieś pomysły?
1
[#24] Re: "Dziwna" modyfikacja klawiatury Mitsumi?

@elvro, post #23

Pozostaje mi już tylko próba zbudowanie kontrolera który to wykorzysta.
Jakieś pomysły?

Wystarczy standardowy joystick. Należy tylko zrobić adapterek z żeńskiego na męski zachowując numerację pinów.
Będzie działać tylko ruch w lewo i w prawie, a w oknie CLI wyświetlać się będą znaki < >

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2023 20:59:09 przez Norbert
2
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem