kategoria: A500
[#1] A501+ w Amidze 500 8a1 i ogólne pytania o RAM i RTC
Hej wszystkim.

Pacjentka A500 z płytą rev. 8a1, Fat Agnus, Super Denise.

Zamierzam poskładać sobie A501+ wg projektu https://www.pcbway.com/project/shareproject/Commodore_A501__RAM_Expansion.html
Zaznaczam że nie jestem elektronikiem, ale coś tam lutowałem i ogólną wiedzę jakąś tam mam.
Pytania dotyczą głównie Ramu i RTC i konkretnie rewizji 8a1.

1. Czy da się obejść pamięć wlutowaną na płycie aby Amiga korzystała tylko z tej z trapdoora (dał bym rękę uciąć że dawno temu w necie widziałem taki bypass). Jeśli tak, czy da się iść krok dalej czyli tak zmodyfikować A501+ (nadlutowując drugi komplet kości) żeby 2MB puścić z trapdoora? Wiem że komuś może się to dziwne wydać, ale chciałem zachować płytę Amigi w fabrycznym stanie i ewentualnie żonglować rozszerzeniami / wymianą układów w podstawkach.
2. Czy dobrze rozumiem, że standardowo A501+ włożone na płytę 8a1 da 512kB + 512kB, a jeśli dolutuje się na płycie Amigi demultiplekser i rozlutuje zwory pod nim to będzie 512kB + 1MB?
3. Przeglądam serwisówkę od pluskwy i nie do końca ogarniam po co są układy U13, U12, U11 (74F27, 74F86, 74LS163A) w rozszerzeniu A501+? Czy one są właśnie po to, żeby A500 widziało 512kB a A500+ 1MB? Jeśli tak, to czy dodając multiplekser na płycie A500, to tych układów nie trzeba montować w rozszerzeniu, czy może oprócz tego trzeba jeszcze dolutować na płycie A500 brakujące 512kB?
4. Kwestia zegara - na rozszerzeniu przy zegarze jest trymer. Rozumiem, że stosuje się go do dostrojenia zegara? W serwisówce znalazłem punkt kontrolny TP9. Czy można go nie montować i czy zegar będzie mocno się rozjeżdżał?
5. Z oczywistych względów nie będę montował akumulatora. Mam podstawkę pod CR2032. Teraz nie chciałbym żeby mi się ładowała. Czy wystarczy, że zamienię w rozszerzeniu rezystor R913 (470R) na diodę 1N4148?
[#2] Re: A501+ w Amidze 500 8a1 i ogólne pytania o RAM i RTC

@premiero, post #1

Stan obecny: Amiga ma 1MB Chip na płycie głównej i dołożony demultiplekser.

Rozszerzenie poskładane i mam problem. Czy ktoś może wrzucić zdjęcie i opis jak są ustawione zworki na oryginalnym rozszerzeniu A501+ do A500 Plus (+1 MB), nie A501. Płytę główną Amigi na pewno mam dobrze przezworkowaną (wg opisu https://szampon.wordpress.com/amiga-500-dodanie-pamieci-na-plycie-glownej-rev-8a-1/), ponieważ zwykłe rozszerzenie A501 (+512kB) działa poprawnie i wykrywa 1,5MB Chip.

Na tym rozszerzeniu nie wiem jak powinny być prawidłowo ustawione zworki JP2A/JP2B i JP3 (teraz chodzi mi o zworki na rozszerzeniu, nie na płycie głównej Amigi).
Jak zworki JP2A/JP2B były ustawione na oryginalnie jak płytka (pin 1-2), to Amiga odpalała się z zielonym ekranem. Jak przestawiłem JP2A/JP2B na piny 2-3, to Amiga uruchomiła się, zegar działał prawidłowo, ale nie przybyło ani kB dodatkowego RAM-u. Czy jeszcze z JP3 muszę pokombinować, a jeśli tak to co z nim zrobić? Obecnie jest =, zmienić na || ?

Nie wiem gdzie szukać problemu.

JP1 - Memory expansion sense (czyli rozumiem włączanie lub wyłączanie rozszerzenia)
JP2 - Refresh kludge bypass
JP3 - Expansion RAS Select
JP9 - RTC Select Disable (włączanie / wyłączanie zegara na rozszerzeniu)

[#3] Re: A501+ w Amidze 500 8a1 i ogólne pytania o RAM i RTC

@premiero, post #2

Małe sprostowanie, oryginalnie płytka miała JP2A/JP2B na 2-3, ja zmieniłem na 1-2.

Ok, dorwałem innego manuala i tam stoi tak:



Więc rozumiem, że dobrze że przepiąłem zworki, tylko czemu nie widać RAM-u.

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2023 12:56:44 przez premiero
[#4] Re: A501+ w Amidze 500 8a1 i ogólne pytania o RAM i RTC

@premiero, post #3

Dawno to robiłem ale jeszcze trzeba było przestawić zworkę włączającą rozszerzenie ale nie pamiętam oznaczenia. Albo przestawić zworkę na rozszerzeniu, jeśli jest (z enable na disable - dziwne ale u mnie działa).
[#5] Re: A501+ w Amidze 500 8a1 i ogólne pytania o RAM i RTC

@perinoid, post #4

Pewnie mówisz o JP1 - ale z dokumentacji wynika że dla A501+ ustawienie tej zworki nie ma znaczenia, bo sygnał EXTICK nie jest wykorzystywany. Tak czy siak próbowałem w obu ustawieniach - zarówno zwarte jak i rozwarte i nie ma różnicy, co by było logiczne, bo na płycie głównej Amigi pady 1-2-3 od JP7A są rozwarte, a to ma oznaczać że rozszerzenie można używać i nie można go wyłączyć zworką na rozszerzeniu.
[#6] Re: A501+ w Amidze 500 8a1 i ogólne pytania o RAM i RTC

@premiero, post #5

A że tak jeszcze zapytam numeracja padów jest normalnie od lewej do prawej czy może odwrotnie?

[#7] Re: A501+ w Amidze 500 8a1 i ogólne pytania o RAM i RTC

@premiero, post #6

Jeśli pady mają różne kształty to zwykle kwadrat to 1-ka a pozostałe okrągłe to... pozostałe. Zweryfikuj sobie z diagramem z amigapcb.org

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2023 23:23:57 przez perinoid
[#8] Re: A501+ w Amidze 500 8a1 i ogólne pytania o RAM i RTC

@perinoid, post #7

O, dzięki za pro tipa, nie zauważyłem wcześniej, że na amigapcb razem z płytą jest tam rozszerzenie. No i wynika. że niestety numeracja jest inna, tzn. pin 1 jest z prawej a nie z lewej tak jak zaznaczyłem.




Ostatnia aktualizacja: 12.09.2023 06:10:58 przez premiero
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem