[#1] Apollo 1240 na 1260 ...
Czy ktoś z szanownych forumowiczów posiada wsad do eproma Apollo 1260 (ma sić rozumieć w celach "serwisowych" :) )? Bardzo prosiłbym o kontakt.
Pozdrawiam !!!
[#2] Re: Apollo 1240 na 1260 ...

@_luk, post #1

Na ebayu jest jeden skandynaw, ktory ma takie epromy w sporych ilosciach, znajdz go i po problemie.

[#3] Re: Apollo 1240 na 1260 ...

@_luk, post #1

Mógłbyś napisać o co chodzi? Bo nie bardzo się na tym znam, a mnie to zaciekawliło przyznam : )

[#4] Re: Apollo 1240 na 1260 ...

@Bagheera, post #3

Legenda głosi, że do apgrejdu Apollo1240 na 1260 potrzebna jest wymiana EPROMa. To nie jest prawda, w każdym razie nie w każdym przypadku. U mnie wszystko działa, choć eprom został stary.
[#5] Re: Apollo 1240 na 1260 ...

@MrT, post #2

Przeciez Ty sam nie tak dawno oferowales cos z apollo na gieldzie?

[#6] Re: Apollo 1240 na 1260 ...

@Daclaw, post #4

Dziekuje za podpowiedz, sprawdze u siebie ale moje pytanie jest stad ze na kartach Apollo 1260 widzialem eprom 32-nogowy natomiast na mojej jest 28-nogowy i Pan w Elboxie powiedzial mi ze trzeba bedzie wymienic. Oferte goscia ze Szwecji widzialem ale mam programator i kosci wiec nie ma sensu przeplacac, a swoja droga takie "zachowanie dla potomnych" bardzo by sie przydalo - wiem bo probowalem uratowac uszkodzone rozszerzenie pamieci MegaRAM Elsatu no i kicha bo w Elsacie nikt nie ma juz wsadow do GALi wiec hardware pozostal bezpowrotnie stracony a razem z nim inne tego typu w razie awarii ... A jeszcze mam jedno pytanie konkretnie do Daclaw'a (widze ze w tej materii fachowiec :) ) na ktorych pinach headerka konwertera zasilania sa napiecia do zasilania procesora i jakich napiec ten konwerter dostarcza - chodzi mi o to czy poza 3.3V cos tam jeszcze jest - pytam bo bede mial konwerter oryginalny ale udalo mi sie zdobyc kilka konwerterow z plyt glownych 486 ktore o dziwo maja niesamowicie podobne rozlozenie pinow, sa troszke wieksze i maja regulacje zworkami od 4 do 3.0 V co 0.1V (jeszcze musze je dokladniej przetestowac) ale regulacja w takim zakresie wydaje sie ciekawa opcja :)



Ostatnia modyfikacja: 11.12.07 13:50



Ostatnia modyfikacja: 11.12.07 13:50
[#7] Re: Apollo 1240 na 1260 ...

@Daclaw, post #4

Tzn zrobiłeś z 40 60?

[#8] Re: Apollo 1240 na 1260 ...

@Bagheera, post #7

Ja nie zrobiłem (jeszcze) ale są tacy co zrobili :) - istnieje taka teoretyczna i praktyczna możliwość aczkolwiek zależy to od wielu czynników ...
[#9] Re: Apollo 1240 na 1260 ...

@_luk, post #8

bez/z wymianą procesora motoroli? bo chyba technologicznie nie są indentyczne

[#10] Re: Apollo 1240 na 1260 ...

@Bagheera, post #9

Oczywiście że z wymianą - inaczej sić nie da - zarówno Apollo 1240 jak i Blizzard 1240 mają taką możliwość.
[#11] Re: Apollo 1240 na 1260 ...

@_luk, post #10

hm, no dobra, a skąd wziać 060tkę? na eFunzine kilkaset PLNów, w defizycie na dodatek

[#12] Re: Apollo 1240 na 1260 ...

@Bagheera, post #11

A z Chin:D. http://www.ppa.pl/forum_ppa/read.php?f=1&i=46979&t=46975#reply_46979

[#13] Re: Apollo 1240 na 1260 ...

@Bagheera, post #11

Trzeba szukać - ja znalazłem u złomiarzy przywożących śmieci z Niemiec :D
[#14] Re: Apollo 1240 na 1260 ...

@Daclaw, post #4

Odświeżam temat po pewnym czasie - mam pytanie odnośnie stabilizatora napięcia 3.3V do Apollo - czy ktoś z forumowiczów wykonywał taki układ i mógłby coś podpowiedzieć w tym temacie ? Udało mi się przełożyć procesor, poradziłem sobie z epromem, do przeróbki używam stabilizator (ze starego kompa) z 5V na 3.3V ale chyba jest on za słaby bo komputer generalnie nie startuje z procesorem 060. Czasem wstaje (procesor się grzeje) ale od razu jest zwis, niemniej w największej liczbie przypadków procesor jest zimny i tylko szary ekran ... procesor 060 na pewno jest sprawny.
[#15] Re: Apollo 1240 na 1260 ...

@_luk, post #6

Przy okazji odswierzenia tematu mam pytanie:
Czy udalo ci sie konkretnie ustalic czy i kiedy jest potrzebna wymiana epromu przy takim upgrade?
Ja mam 2 sztuki Apollo 1240. Jedna na chodzie, druga nie. W obydwu jest eprom 28-nozkowy. Jeden to 27C128 drugi to 27C256B. Mam juz stabilizator i procek 68060. Przymiezam sie do wymiany. Dotad myslalem ze nie potrzebna jest wymiana epromu.

Zastanawiam sie tez jak wskrzesic ten padnienty Apollo. Kupilem go jako uszkodzony. Mam wrazenie ze byl przetaktowany, bo kwarc jest w podstawce (kwarc 66MHz, proc 33MHz). Mam obok kwarcu slady plomby, ktora byla na kwarcu. Zastanawiam sie co moglo pasc. Procesor?? tu problem bylby najmniejszy bo kiedys kupilem 68060 wiec nie bylo by problemu.

[#16] Re: Apollo 1240 na 1260 ...

@_luk, post #1

Niczego takiego nie potrzebowałem, aby moje Apollo1240 zadziałało z procesorem 060.
[#17] Re: Apollo 1240 na 1260 ...

@pawel301, post #15

040 jest zawsze taktowane dwa razy wiekszym kwarcem, takze procesor nie byl podkrecany.

[#18] Re: Apollo 1240 na 1260 ...

@Banderas, post #17

W tym momencie tak, lecz czy ten kwarc byl tam zawsze?
Po co ktos by mial zrywac na nim plomby? Wlutowywac podstawke pod kwarc? Wlasnie dlatego mysle ze karta padla z przetaktowania. Zna ktos typowe uszkodzenia wtedy? Co pada najczesciej? Procesor? Uklady Mach?

[#19] Re: Apollo 1240 na 1260 ...

@_luk, post #14

Zawsze możesz obniżyć napięcie diodami...każda 'zżera' 0.6-0.8V zależy jaki model, 3x0.6V i masz 3.2V powinno być jeszcze ok., a jak nie to 2 zwykłe i 1-2 schottky'ego (one mają spadek 0.2-0.3V) - oczywiście na odpowiednie prądy, nie wiem ile tam 060 pobiera, ale jak się dowiesz to sobie przeliczysz :D
[#20] Re: Apollo 1240 na 1260 ...

@_luk, post #14

Witaj!!!

Jeśli masz jakieś problemy z zasileniem 68060 to poczytaj na temat pod tym linkiem:

http://www.freescale.com/files/32bit/doc/ref_manual/MC68060UM.pdf?fpsp=1&WT_TYPE=Reference%20Manuals&WT_VENDOR=FREESCALE&WT_FILE_FORMAT=pdf&WT_ASSET=Documentation

>> Rozdział 11.2 <<
[#21] Re: Apollo 1240 na 1260 ...

@pawel301, post #15

Udało mi się ustalić tyle że na starym EPROMie (mniejsza liczba nóżek) miałem zawsze czerwony ekran (z procesorem 060) przy starcie kompa, a na tym o większej liczbie nóżek nie. Na sto procent mają różne zawartości (mam programator ...) - być może to tylko niewielka różnica pod względem kodu (około 80% zawartości "dużego" EPROMu pokrywa się z zawartością "małego"). Jak będę w domu to podrzucę tu na forum jaką wersję wsadu posiadam. A co do zasilania - dzięki za linka, ale mam notę katalogową do procka 060, moje pytanie dotyczyło raczej sugestii co do dalszych kombinacji, bo zaczyna mi brakować pomysłów gdzie może tkwić przyczyna niepowodzenia ...
[#22] Re: Apollo 1240 na 1260 ...

@pawel301, post #18

Apollo niezwykle rzadko pada z przetaktowania - dla mnie to raczej wygląda na podstawkę wlutowaną dla sprawdzenia czy przypadkiem nie jest uszkodzony kwarc. Jeżeli masz możliwość to wyjmij procesor z uszkodzonej karty i załóż na sprawną - nic nie zepsujesz a przynajmniej wykluczysz jeden element.
[#23] Re: Apollo 1240 na 1260 ...

@_luk, post #21

Hmmm.... A czytał rozdział 11.2.1.2. Jeśli skleciłeś prosty konwerter, to czy wziąłeś pod uwagę czas rozruchu tego ustrojstwa? Przeczytaj tej akapit w manualach dokładnie, zobaczysz jakie są wymagania 68060 podczas rozruchu procesora.
[#24] Re: Apollo 1240 na 1260 ...

@*y, post #23

Czytał - ten temat przerobił bo czytać umie A ma ktoś może rozpiskę sygnałów/napięć na headerze zasilania procesora w Apollo ? To ten do którego montuje się regulator napięcia - być może to tam tkwi mój błąd.

Konwerter nie tyle skleciłem ile zastosowałem gotowy - ze starej płyty 486, który służył do zasilania wynalazków typu pentium overdrive - wystarczyło przelutować piny (nie podejrzewam żeby wymagania co do startu urządzenia intela jakoś specjalnie różniły się od Motoroli, choć nie jestem tego pewien na 100%). Ma on regulację napięcia za pomocą zworek od 3.0V do 4.5V co 0.3V.



Ostatnia modyfikacja: 23.10.2008 08:42:22
[#25] Re: Apollo 1240 na 1260 ...

@_luk, post #24

Schematu Ci nie dam (bo nie mam), ale przyjrzyj się fotkom na stronie: http://www.amiga-hardware.com/ w dziale Turbo A1200/Apollo 1260. Są tam zdjęcia tego konwertera dziwnie przypominające aplikacje z manuala 68060.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem