[#1] Karta CF/PCMCIA w adapterze IDE/CF?
Hej,
Mam adapter IDE/CF na śledziu w A4000. Po wyjęciu karty CF(FFS) z adaptera i włożeniu jej do czytnika USB jest ona także widoczna w SAM440. Przenoszenie danych jest łatwe. Teraz dokupiłem A600. Czy jest możliwość użycia jednej karty, która będzie widziana w SAM440, A4000 i czytniku PCMCIA Amigi 600? Karta (pqi 128MB) jest widoczna i formatuje się w A600 bez problemu. SAM też ją widzi.
[#2] Re: Karta CF/PCMCIA w adapterze IDE/CF?

@pini, post #1

Karta aby była widoczna w Amiga PCMCIA musi być w formacie FAT32 (FAT95 etc.)

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2023 00:35:56 przez Hubez
[#3] Re: Karta CF/PCMCIA w adapterze IDE/CF?

@Hubez, post #2

Może być też w FFS jeśli będzie używana tylko w systemach amigowych.
[#4] Re: Karta CF/PCMCIA w adapterze IDE/CF?

@Norbert, post #3

Może zostawmy SAM bo ona widzi karty w FFS i FAT. Zanim karta przyszła poczytałem kilkanaście wątków
i tylko w jednym ktoś nadmienił coś o karcie w PCMCIA/FFS.
Nie mając jeszcze karty zainstalowałem w A600(3.1.4) FAT95 i CFD. Gdy odebrałem karte, to chyba przy inicjalizacji nie było wyboru FAT/FFS (robiłem to tylko raz z poziomu WB). Domyślnie sformatował ją w FAT.
W A4000(3.1) jest widoczna tylko w HDToolbox. Szkoda, że nie mam kompa ze sobą, ale czy może powinienem zrobić partycję z FFS, sformatować pod A4000 i po włożeniu do PCMCIA będzie widoczna?
[#5] Re: Karta CF/PCMCIA w adapterze IDE/CF?

@pini, post #4

Czy to fat32 czy ffs to i takw obu przypadkach potrzebujesz mountlisty aby odczytać i zapisać kartę cf/sd.

Format karty na fat32 jest bardziej uniwersalny bo obsłuży to każde urządzenie (telefon, tv, itd)

Karta sd/cf w pcmcia nie zostanie automatycznie zamontowana jak twardy dysk amigowy. Potrzebna jest mountlista.
[#6] Re: Karta CF/PCMCIA w adapterze IDE/CF?

@Norbert, post #5

Można użyć np. SCSIMountera żeby odczytać RDB i zamontować wybrane partycje.
[#7] Re: Karta CF/PCMCIA w adapterze IDE/CF?

@alt_, post #6

Dzięki za sugestie, Panowie:) Upierałem się przy FFS bo zamierzałem przenosić tylko pomiędzy amigami.
Nie udało mi się tego zrobić to postanowiłem z FAT95. Gdy zrobiłem to na A600 to A4000 widziała kartę
w HDtoolbox ale na blacie pojawiała się niezainicjalizowana. Po inicjalizacji na A4000 była niezainicjalizowana w a600. SCSImount krzyczał coś o braku możliwości odczytu RDB.
W międzyczasie zniknęła mi systemowa karta CF 8GB(4+4) w A4000(3.1).
Byłem zmuszony, jako systemu, użyć karty CF 2GB (gotowiec z allegro) i tam używając jakiegoś zamiennika
HDToolboxa zrobiłem jeszcze raz tą kartę 128MB. Po przełożeniu do A600 i użyciu SCSImount, karta pojawiła się na blacie zainicjalizowana w FFS :)
Jak dojdę do ładu z systemem na "znikniętej" karcie. Będę chciał to uporządkować.

Dwa pytania:

Czy zniknięcie karty 8GB (dwie partycje po 4GB) może być z powodu jej pojemności? Adapter CF działa bo dwie inne karty działają.
Jak zrobić taką mountlistę żeby ją wrzucić do Devs i nie korzystać z SCSImount? Czytałem, że samo wpisanie w niej FAT/95/FFS i scsi/compactflash.deviece nie wystarczy bo potrzebna jest jeszcze geometria dysku.

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2023 13:01:37 przez pini
[#8] Re: Karta CF/PCMCIA w adapterze IDE/CF?

@pini, post #7

Czy zniknięcie karty 8GB (dwie partycje po 4GB) może być z powodu jej pojemności?

nie wiem,
może dlatego, że jest stary scsi.device? lub działasz na "innym sterowniku" ?

pochwal się jaka masz wersję scsi.device itp
[#9] Re: Karta CF/PCMCIA w adapterze IDE/CF?

@pini, post #7

Jeśli używasz pcmcia to w ikonie hdtoolbox w przy DEVICE wpisuj compactflash.device.
Jeśli tego nie zmieniłeś to operowałeś na (scsi.device) karcie CF wpietej w złącze IDE.
Dlatego też zniknęła zawartość dysku systemowego.


Do wymiany danych na pcmcia lepiej używać FAT95.
Brak ograniczeń wielkości dysku (fat32) oraz sterownika (tutaj compactflash.device)
[#10] Re: Karta CF/PCMCIA w adapterze IDE/CF?

@Norbert, post #5

Podepnę się pod wątek bo już jakiś czas temu chciałem o to zapytać : mam przelotkę PCMCIA > CompactFlash i Amigę 600 z zainstalowanym softem. Niestety wykrywa mi tylko jedną kartę CF o pojemności 32MB (FAT32). Żadna inna nie jest wykrywana (Kingston/Sandisk/Hama, 2/4gb, FAT32). Dlaczego? Jak chcę przenieść więcej danych z PC to wachluję tą małą kartą po kilka razy
[#11] Re: Karta CF/PCMCIA w adapterze IDE/CF?

@jarek72, post #10

Dlaczego?

stary temat jak sama amiga 600 i 1200

Karty CF to loteria, raz działa, a raz nie, a jak działa w a600 to może nie działać w a1200
i odwrotnie :)

https://www.ppa.pl/sprzet/kompatybilnosc-kart-cf-w-stosunku-do-pcmcia-oraz-ide.html

Lepiej mieć kartę SD.

https://allegro.pl/kategoria/czytniki-i-adaptery-compactflash-8910?string=adapter%20sd%20do%20cf


Ostatnia aktualizacja: 28.07.2023 15:44:31 przez Cezarykl
[#12] Re: Karta CF/PCMCIA w adapterze IDE/CF?

@Cezarykl, post #11

Akurat te adaptery SD-CF też nie zawsze działają. Teraz te nowsze podobno wcale. Mam kilka nowych i muszę przetestować.
[#13] Re: Karta CF/PCMCIA w adapterze IDE/CF?

@snifferman, post #12

Akurat te adaptery SD-CF też nie zawsze działają. Teraz te nowsze podobno wcale.
Niestety, potwierdzam. Mam trzy nowe kupione u różnych dostawców i żaden nie działa. Szczątkowe informacje w sieci sugerują, że producent zmienił chipa.
[#14] Re: Karta CF/PCMCIA w adapterze IDE/CF?

@Krashan, post #13

Ja mam chyba z 10 nowych na karty SD i microSD i jeszcze ich nie przetestowałem ale w weekend to zrobię to dam znać.

Te zmiany chipa tyczą też się goteków i wielu innych gadżetów
[#15] Re: Karta CF/PCMCIA w adapterze IDE/CF?

@Cezarykl, post #11

https://www.ppa.pl/sprzet/kompatybilnosc-kart-cf-w-stosunku-do-pcmcia-oraz-ide.html

Nie trafiłem na ten wątek wcześniej. Pozostaje cieszyć się że chociaż jedna u mnie działa. 32mb to i tak prawie 40 dyskietek.
[#16] Re: Karta CF/PCMCIA w adapterze IDE/CF?

@jarek72, post #15

Spróbuj jeszcze z najnowszym sterownikiem, o ile go jeszcze nie masz, https://aminet.net/driver/media/CFD133.lha
To rozwiązało moje problemy z rozpoznawaniem kart w PCMCIA. O ile w IDE mogą działać różnie, o tyle w PCMCIA działają mi wszystkie bez względu na markę i pojemność - od 512MB do 32GB oraz SD w adapterze.
[#17] Re: Karta CF/PCMCIA w adapterze IDE/CF?

@Cezarykl, post #8

Wersja scsi.device to 40.20. HDToolbox pokazuje jakieś ujemne wartości wielkości karty ale już domyślnie dzieli ją na dwie partycje poniżej 4 GB.
Mam świadomość zmiany scsi/compactflash.device w tooltypach i starałem się tego pilnować ale przyznam się, że sam pomyśłałem o takim błędzie bo przepinam się z jedną myszką i monitorem pomiędzy A4000 i A600 ;)
W rezultacie czasami sam się gubię. Mała strata. Dopiero zaczynałem zapełniać dysk w A4000.
Gorzej, że występujący sporadzycznie przy starcie zielony ekran wczoraj zaczął występować w 8 na 10 uruchomień co w zasadzie wyłącza mi A4000 z zabaw do czasu wizyty w serwisie.
Pozostaje pytanie o automatyczne montowanie karty przez PCMCIA w A600 bo na razie robię to przez SCSIMount. Walczę z mount listą FFS bez rezultatu. Jutro pobawię się generatorami z Aminetu.




PS. Co do adaptera SD>CF. Kupiony miesiąc temu nie działał.
[#18] Re: Karta CF/PCMCIA w adapterze IDE/CF?

@pini, post #17

Ja swój zakupiłem u Lotharka i działa w PCMCIA z kartą 32GB, nie pamiętam czy podpinałem go pod IDE.
[#19] Re: Karta CF/PCMCIA w adapterze IDE/CF?

@snifferman, post #12

Czy te problematyczne karty CompactFlash na złączu PCMCIA są też takie wybredne na IDE poprzez adapter IDE/CF?
[#20] Re: Karta CF/PCMCIA w adapterze IDE/CF?

@sq7bti, post #19

gdyby NIE było problemów
to by nie powstał TrueIDE adapter dla CF:

http://wiki.icomp.de/wiki/TrueIDE

po prostu oszczędności w produkcji kart CF dają takie problemy.


zakupiłem u Lotharka i działa w PCMCIA z kartą 32GB, nie pamiętam czy podpinałem go pod IDE.

https://lotharek.pl/productdetail.php?id=96



Ostatnia aktualizacja: 30.07.2023 12:23:32 przez Cezarykl
[#21] Re: Karta CF/PCMCIA w adapterze IDE/CF?

@Cezarykl, post #20

Gdyby tak było, to rozwiązaniem dla obu złącz, byłby właśnie taki układ lub adapter, który tylko zmienia flagę fixed/removable. Złącza PCMCIA i IDE jest kontrolowane przez ten sam układ Gayle, który generuje odpowiedniki sygnałów sterujących w bardzo podobny sposób PDF. Stąd moje pytanie, czy problem leży może w różnicy między złączami (czyli w Gayle), czy może w samej zgodności kart CF do standardu IDE? No i poza faktem, że IDE jest niebuforowane (w 1200, bo w 4k już chyba jest????), a PCMCIA jest.
[#22] Re: Karta CF/PCMCIA w adapterze IDE/CF?

@sq7bti, post #19

Są karty CF, które działają na IDE i nie działają na PCMCIA. Przykładem może być mój Kingstone 4GB z kwiatkiem. Działa na IDE a nie działa w PCMCIA.

Takich kart jest dużo.

Dla mnie rozwiązaniem było użycie adaptera SD-CF, bo działa w PCMCIA nawet z kartą 128GB. Działa też w IDE. Niestety przez prawdopodobnie niedobór chipów zmienili projekt adaptera i już te nowe nie działają.
[#23] Re: Karta CF/PCMCIA w adapterze IDE/CF?

@snifferman, post #22

Są karty CF, które działają na IDE i nie działają na PCMCIA.

spotyka się też przemysłowe karty CF z TrueIDE,
które działają w każdej amidze i w obu portach jednocześnie
:)


Ostatnia aktualizacja: 30.07.2023 15:53:30 przez Cezarykl
[#24] Re: Karta CF/PCMCIA w adapterze IDE/CF?

@pini, post #1

Ufff, po długich bojach udało się zrobić kartę widoczną w A4000(IDE) i w A600(PCMCiA) w FastFileSystem.
Kombinowanie z parametrami wziętymi z HDTooolbox (cylindry, powierzchnie, itd) i tworzenie z nich mountlisty, nie przyniosły rezultatu. Dopiero MakeMountlist z Aminetu pomogło. Ale i przepisywanie tych parametrów ręcznie, też nie działało. Dopiero gdy wygenerowałem mountlistę do pliku. Teraz wszystko montuje się automatycznie bez SCSIMount :) A teraz zmienię to na FAT95 bo czytałem, że ten system sam rozpoznaje niektóre parametry dysku i nie jest aż tak przywiązany do konkretnej karty CF. W FFS trzeba zmieniać mountlistę przy zmianie karty na inną.
[#25] Re: Karta CF/PCMCIA w adapterze IDE/CF?

@witekkk, post #16

Zaktualizowałam sterownik do wersji 1.33 (miałem 1.25) ale niestety to niczego nie zmieniło. Dalej działa tylko stary Canon 32mb
[#26] Re: Karta CF/PCMCIA w adapterze IDE/CF?

@jarek72, post #25

Spróbuj jeszcze z tym:
Problems
========

If some trouble occurs, like cards not recognized by cfd, please:

* report exact hardware type.
* mount CF0: if not already done.
* insert that very card.
* wait at least 1 second (yes, honestly).
* take cfd/c/cfddebug and type into a shell

cfddebug ram:cfdlog

* send me the binary file just created (about 4 kbytes).
I promise there are no passwords and such in it.

In case there is another PCMCIA driver (eg. a network card driver)
blocking the card socket, try setting the CF0 mountlist entry "Flags" to

Flags = 1 /* enable "cfd first" hack */

Damaged or simply not quite officially standardized cards may sometimes
cooperate using

Flags = 2 /* skip invalid PCMCIA signature */
[#27] Re: Karta CF/PCMCIA w adapterze IDE/CF?

@witekkk, post #26

Losowość w pełni - CF 2GB działa, a 4 GB tej samej firmy już nie. 30MB innej firmy też nie działa.
Dodam, że podłączam je przez Buddha-Flash na śledziu.

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2023 22:17:10 przez Rafał A-3000
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem