kategoria: CD32
[#1] Bestia z CD32
Gdzieś, lecz nie wiadomo gdzie, w domowym zaciszu powstaje ciekawa karta turbo dla CD32 BEAST znaczy się BESTIA .
A co oferuje na tę chwilę... A no właśnie min: procesor 030 70MHz, kooprocesor 68882 66MHz, 24MB SRAM, 256MB SDRAM, prosta karta graficzna??, szybki kontroler dysku...
Na tej stronie (może będzie) więcej informacji .
Stay tuned.

I pojawiły się pierwsze wyniki z benchmarków :)

-----------------------------------------------------------------------------

Info z 6.08.23r:
I think 8MB SRAM, 128MB SDRAM, 65MHz CPU/FPU will be the default config if I make kits or finished boards. I found a 030 board with 128MB RAM for the CD32 at amigastore.eu for 220EUR. I think this could be the target price for the default config



Ostatnia aktualizacja: 06.08.2023 18:04:27 przez RokiS
1
[#2] Re: Bestia z CD32

@RokiS, post #1

Najpierw trzeba sobie taki procesor 68030 stabilnie pracujący pod 70 MHz znaleźć...
[#3] Re: Bestia z CD32

@wali7, post #2

70MHz to chyba ciężko będzie uzyskać z ostatnimi maskami F91C i G40W w procesie 0.8μm.
[#4] Re: Bestia z CD32

@wali7, post #2

Sadzac po benchmarkach to jest raczej kwestia pamieci czy dana 68030 50MHz pojdzie na 70 MHz, moze tez czegos jeszcze, jak dobre chlodzenie.
[#5] Re: Bestia z CD32

@Don_Adan, post #4

Ja trochę 030 w swoich rękach miałem, wszystkie nominalnie 50 MHz (a pewnie część to chińskie malowanki), w praktyce kilka procent chodzi na 40 MHz max, i kilka procent kręci się na 60 MHz. Więcej nie próbowałem, chociaż 68030TK pozwala na dosyć dużą różnorodność taktowania. Być może schłodzenie 030 by pomogło, np. Peltierem (bo chłodzenie ciekłym azotem, chociaż wykonalne do testów, trudno traktować jako docelowe rozwiązanie).
Tutaj pamięć SRAM może robić robotę, bo one maja bardzo krótkie czasy dostępu i generalnie spore częstotliwości taktowania.
[#6] Re: Bestia z CD32

@wali7, post #5

Nie wiem czy jest sens robic o/c 030/50, o ile trafi sie właśnie na prawilne 50mhz a nie malowankę. To nie 060 że uzyska się w gratisowe mipsy. Zamiast tego wolałbym kartę z fpu i wszystkimi portami jak sx32pro.
[#7] Re: Bestia z CD32

@Don_Adan, post #4

najważniejsza jest maska (i proces) produkcyjny. Najnowsze wersje spokojnie na 66 pójdą, to i na 70 jakiś odsetek poleci.
[#8] Re: Bestia z CD32

@wali7, post #5

ile taki peltier by żarł prądu w porównaniu do dużego radiatora i wiatraka?
[#9] Re: Bestia z CD32

@Don_Adan, post #4

Sadzac po benchmarkach to jest raczej kwestia pamieci czy dana 68030 50MHz pojdzie na 70 MHz,

W ACA1233 40Mhz pamięć jest taktowana na 80MHz. Udało mi się nawet kilka tych kart przerobić na 50MHz/100MHz i testowałem je kilka dni bez problemów.
Tf536 jest z założenia taktowana CPU50MHz/RAM100MHz podkręciłem na 60MHz a pamięc szła na 120MHz. Miałem problemy z IDE, bo konstrukcja karty z założenia nie przewiduje podkręcania i te problemy były oczekiwane. Pamięc jednak działa prawidłowo, bo karta przechodziła test pamięci i robienie kilkudniowych renderów.
Chyba, że masz na myśli układ 70MHz/140MHz. Takiego "systemu" nie testowałem, ale ze specyfikacji pamięci na ACA powinny działać na 166MHz(EM63A165TS-6G) a wersja EM63A165TS-5G powinna dać radę na 200Mhz.

Mi jednak w ACA 1233 nie udało się przekroczyćtaktowania pamięci i CPLD 100MHz. Przy 104Mhz karta już nie wstała.

TF536 przy 125Mhz karta była już niestabilna.

Wynika z tego, że gdyby RAM taktować z CPU na 70MHz, to prędzej pojawią się problemy z niestabilnością CPU niż czegoś innego. To z resztą wynika z moich testów na ACA1233. Oryginalne procesory 40MHz nie dawały rady na 50MHz. Dopiero ostatnia maska z Freescale dała radę.

Jako ciekawostkę wspomnę również, że CPU, które klękały przy 50MHz na ACA działały dobrze na TF536.
[#10] Re: Bestia z CD32

@michal_zukowski, post #8

ile taki peltier by żarł prądu w porównaniu do dużego radiatora i wiatraka?

Jak się kiedyś nimi bawiłem to kilka A na 12V. Zależy jeszcze jakiej mocy ogniwo kupisz. Radiator i wentylator musiałbyć duży aby zejśc blisko zera na 486 i nie był cichy

Na YT jest filmik o podkręcaniu 486, to możesz sobie zobaczyć praktyczność tego rozwiązania.



Ostatnia aktualizacja: 06.08.2023 19:48:06 przez snifferman
[#11] Re: Bestia z CD32

@snifferman, post #9

Mam od kilku lat Jensową ACA1233 @55MHz - 100% stabilna.
Na samym początku dodałem FPU, najpierw z osobnym kwarcem, ale szybko pognałem go synchronicznie z prockiem @55MHz - działa idealnie.
[#12] Re: Bestia z CD32

@misha, post #11

Akurat ACA1233 55MHz ma kwarc 55MHz. Pamięć i CPU mają takie samo taktowanie.
U mnie FPU mam na 66MHz

[#13] Re: Bestia z CD32

@snifferman, post #9

Ekspertem nie jestem. Sam procesor to jedno, ale licza sie jeszcze uzyte inne elementy. Widac, ze autor Besti robil wersje "na bogato" a Jens raczej po taniosci. Wiec byc moze ograniczenia ACA to jsa przez jakies uklady.
[#14] Re: Bestia z CD32

@wali7, post #5

Pewnie chodzi o uzyta pamiec, bo pamietam pierwsze proby osiagniecia 68060 100MHz na kartach z Phase 5 czy Apollo i tam tez chodzilo glownie o szybka pamiec i jakies ograniczenia uzytych ukladow. Teraz 68060 100MHz to w zasadzie standard, chyba wszystkie nowe karty z 68060 na tyle dzialaja bez problemu.
[#15] Re: Bestia z CD32

@Don_Adan, post #13

Też nie jestem ekspertem. Kilka lat temu bawiłem się w podkręcanie tych kart. Z tego co pamiętam to nowsze karty mają taktowanie pamięci x2 taktowanie CPU. Używają nowszych pamięci, które we wczesnych latach 90tych nie były dostępne. Takie rozwiązanie było stosowane też w kartach 040/060 o niższym taktowaniu (pamięć taktowana x2)

Karta ACA1233 ma przy 50MHz prawie 12Mips więc czasy dostępu do wszystkiego są dobrze dograne. Możliwe, że powyżej coś już nie wyrabia. Pamiętam też, że dla testów dałem 106Mhz i karta wstała. AIBB pokazał taktowanie CPU 53Mhz ale miałem mniej Mipsów niż przy 100Mhz. Możliwe, że dostęp do pamięci przeskakiwał cykl zegara. Nie sprawdziłem wtedy niestety szybkości pamięci FAST.
Spowodowane to może być samymi pamięciami lub CPLD. Miałem kupić szybsze pamięci i przelutować, ale tego nie zrobiłem.

ACA1233N nie udało mi się podkręcić do 50MHz. Przy 48MHz już się zawieszała. Chyba 45Mhz to był max jaki mi się udało osiągnąć.

Możliwe, że Jeans zrobił coś w CPLD aby przy wyższych częstotliwościach karta nie działała i wersje 55Mhz lepiej się sprzedawały. Były o wiele droższe od wersji 40Mhz. Wiem też, że model 55MHz ma kwarc 55MHz, więc możliwe, że pamięć albo CPLD nie wyrabiał i dlatego tak to rozwiązał. Wymiana RAMu na szybszy rzuciłaby trochę więcej światła. Niestety wsady do tej karty nie są dostępne, a jego "wydobycie" byłoby czasochłonne i przy obecności innych kart na rynku nie opłacalne.

Sama częstotliwość taktowania to jedno, ale należy patrzeć też na samą wydajność.

Pamiętam też, że Wicher 500i z miejscem na SIMM był szybszy niż Wicher 508i z wlutowaną pamięcią przy tym samym taktowaniu. Z tego co pisał Spidi, to przy wersji z SIMM nie trzymał się timingów ze specyfikacji i możnabyło wycisnąć trochę więcej, ale mało która pamięc chciała działać na 50Mhz(dla CPU). Tu albo Spidi musiałby się wypowiedzieć jakie taktowanie miała pamięć, albo trzeba to zmierzyć. Mówił też coś, że przy wyzszych częstotliwościach dawał wait state dla pamięci.

Sama ACA1233 wersja 55MHz daje wynik w sysinfo 12.34Mips. Moja przy 50MHz ma wynik 11.98Mips. Wzrost wydajności 3% przy wzroście taktowania o 10%.

Chętnie poznałbym wynik sysinfo dla "Besti" przy 70Mhz.

To też jest taka trochę zabawa, bo 040 przy 25MHz rzuca 030 na kolana nie mówiąc już o 060 czy rozwiązaniach "syntetycznych" żeby nie użyć konfliktowego słowa "emulacja"

Mam kilkanaście procesorów 030 z ostatniej maski i z końca produkcji(chyba) i miałem je potestować na 68030TK V2, ale jeszcze się za to nie zabrałem
[#16] Re: Bestia z CD32

@snifferman, post #12

Akurat ACA1233 55MHz ma kwarc 55MHz. Pamięć i CPU mają takie samo taktowanie.


Na samym początku dla FPU wlutowałem (dodatkowy) kwarc z nominalnym 50MHz, a procesor był na oryginalnym 55MHz. Po testach takiego asynchronicznego tandemu,szybko wywaliłem kwarc dla FPU i razem z prockiem chodzą właśnie na 55MHz. Te 5MHz więcej FPU łyknęło oczywiście bez problemu, a na płytce jeden element mniej. Bez grzania się, bez wiatraczków - idealnie

Przy 66MHz pewnie trzeba to już zacząć chłodzić?


Ostatnia aktualizacja: 07.08.2023 22:07:10 przez misha
[#17] Re: Bestia z CD32

@misha, post #16

Przy 66MHz pewnie trzeba to już zacząć chłodzić?

Moje egzemplarze FPU przy 66Mhz się nie grzały. 40 stopni o ile dobrze pamiętam, a męczyłem je renderami po kilkanaście godzin.
Wydajność była lepsza niż w trybie synchronicznym ma 50Mhz więc 66Mhz to u mnie tryb domyslny
2
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem