[#1] Oktagon 2008 problem po instalacji RAM
Cześć,
do tej pory używałem Oktagona jako kontrolera dysku bez RAMu. Po instalacji RAM zacząłem mieć problem z uruchomieniem mojego starego systemu (Classic wb na Workbenchu 3.2). Uruchamia się do pewnego momentu a potem najczęściej freeze. Wcześniej miałem 1chip plus 2 fast, teraz plus 8 fast (6 z oktagona). Po wyłączeniu 6MB z oktagona uruchamia się jak zawsze. Po wyłączeniu starych 2MB nie uruchamia się. Czyli niby coś z Oktagonem. Przetestowałem RAM w AmigaToolKit oraz dołączonym programem do Oktagona. Wszystko ok. Workbench z dyskietki startuje, gry też, RAM daje się zapełnić na maxa. Ale stary system nie wstaje. W kicku 3.2 mam opcję trace s-s. Po uruchomieniu system zawiesza się przy różnych wpisach. Czasem wcześniej, czasem później. Nie chce instalować systemu na nowo. Ktoś ma pomysł co może być przyczyną? ROM w oktagonie bardzo stary, 4.2. Ale nie wiem czy to może mieć wpływ.
Aha, nie ma znaczenia czy Oktagon pracuje na 2,4 czy 6MB. Efekt taki sam.

Edit: po wyłączeniu 2MB z innej karty i zostawieniu Oktagona mam jednak problemy z uruchomieniem czegokolwiek. Najczęściej kończy się guru 8000 …


Ostatnia aktualizacja: 21.08.2023 21:57:27 przez greg79

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2023 23:34:03 przez greg79

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2023 23:35:44 przez greg79
[#2] Re: Oktagon 2008 problem z systemem po instalacji RAM

@greg79, post #1

Classicwb na wb3.2 , kick3.2, za dużo zmiennych .

Jeśli z dyskietki działa tzn. że classicwb nie jest z twoim zestawem za bardzo kompatybilny.
[#3] Re: Oktagon 2008 problem z systemem po instalacji RAM

@Norbert, post #2

Z dyskietek działa ale tylko wtedy gdy RAM jest załączony na obu kartach. Tylko na samym włączonym RAMie w Oktagonie są jednak problemy. Najczęściej guru 8000…

Ale dwa programy do testowania RAMu nie pokazują błędów. Może faktycznie ROM w Oktagonie trzeba zaktualizować?

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2023 23:22:50 przez greg79
[#4] Re: Oktagon 2008 problem po instalacji RAM

@greg79, post #1

a jak jest na 3.1?
[#5] Re: Oktagon 2008 problem po instalacji RAM

@michal_zukowski, post #4

Nie ma znaczenia. 3.1 na samym oktagonie najczęściej guru 8000… na pełnym RAMie uruchamia się bez problemu i pracuje poprawnie (test pamięci i max zapełnienie). Tak samo na 3.2 z dyskietki. Chyba, że pytasz o Kickstart. To nie wiem bo nie mam, mam 1.3. Na tym nie próbowałem.
[#6] Re: Oktagon 2008 problem po instalacji RAM

@greg79, post #5

To nie wiem bo nie mam

załatw sobie przełącznik 4x kick i będziesz testował
np: diagromem
:)

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2023 00:47:51 przez Cezarykl
[#7] Re: Oktagon 2008 problem po instalacji RAM

@greg79, post #1

Na czym siedzi pierwsze 2 MB Fast? Sprawdź, czy nie ma konfliktu adresów pamięci. Jeśli jest to A2000, to o taki konflikt kart Zorro II nietrudno, zwłaszcza jeśli masz jeszcze jakieś inne wpięte.

Oczywiście wciąż może to być po prostu wina którejś z pamięci ZIP w Oktagonie. W tej sytuacji najlepiej zostawić tylko 2 MB [na Oktagonie]. Jeśli wszystko będzie działać poprawnie, to w ich miejsce włóż kolejne ZIP-y (ale nie dodwaj jako 4 MB, tylko dalej w miejsce tych 2 MB). I na koniec ostatnie 2 MB. To powinno pokazać, czy pamięci są sprawne.
[#8] Re: Oktagon 2008 problem po instalacji RAM

@Umpal, post #7

napisał ze wyłączył 2mb z innej karty, ale faktycznie 8mb zorro2 ram to juz granica i ja bym wolał nie ryzykować, szzczegolnie ze taki bridgeboard moze zjesc troche i juz bedzie konflikt
[#9] Re: Oktagon 2008 problem po instalacji RAM

@michal_zukowski, post #8

„Stare 2MB” siedzi na karcie w porcie CPU.

W Oktagonie mam teraz tylko 2MB, reszta fizycznie usunięta.
Po dalszych testach na samym Oktagonie najczęściej jest guru 8000… od razu po uruchomieniu kompa, rzadko kiedy wchodzi na ekran żebrzącej dyskietki a nawet jak już wejdzie to po próbie czytania czegokolwiek i tak zwiecha.
Przy kickach 3.2 i 1.3 sytuacja jest taka sama.

Fast z portu CPU siedzi od $200000
Fast z Oktagona od $400000
Konfliktu nie widać
To A2000, zapomniałem dodać.

Nie za bardzo mogę wejść w ustawienia Oktagona, po wciśnięciu F1 pojawia się ekran z hasłem. Nic się nie dzieje jak wpiszę cokolwiek. W sensie nie pojawia mi się żadne inne menu.
Spróbuję jeszcze przez okagonprefs z wb.

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2023 11:20:26 przez greg79

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2023 11:21:11 przez greg79

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2023 11:23:34 przez greg79
[#10] Re: Oktagon 2008 problem po instalacji RAM

@greg79, post #9

1. w bootmenu karta nie jest jako defective?
2. włączyłeś sprzętowy tryb testowania pamięci zworką i testowałeś dołączonym softem? tak?
[#11] Re: Oktagon 2008 problem po instalacji RAM

@Umpal, post #7

wciąż może to być po prostu wina którejś z pamięci ZIP w Oktagonie. W tej sytuacji najlepiej zostawić tylko 2 MB [na Oktagonie]. Jeśli wszystko będzie działać poprawnie, to w ich miejsce włóż kolejne ZIP-y (ale nie dodwaj jako 4 MB, tylko dalej w miejsce tych 2 MB). I na koniec ostatnie 2 MB. To powinno pokazać, czy pamięci są sprawne.


czyli musi być uszkodzona jakaś pojedyncza kostka pamięci ZIP
i TY ją musisz w w/w sposób zlokalizować !
(metodą prób i błędów)
[#12] Re: Oktagon 2008 problem po instalacji RAM

@michal_zukowski, post #10

1. Tak, jest Ok bez bad
2. Tak, oraz AmigaToolKit
[#13] Re: Oktagon 2008 problem po instalacji RAM

@greg79, post #9

Czy to jest karta procesorowa z pamięcią czy sama pamięć? (to drugie wydaje się nieprawdopodobne). Jaki to model karty?
Czy próbowałeś wkładać Oktagona do innych portów Zorro? To się może wydawać bez znaczenia, ale uwierz mi, żonglowanie kartami w slotach, to częsta praktyka na uzyskanie kompatybilności w A2000.
Jeśli możesz wyciągnąć kartę z portu CPU, to było by to najlepsze (chwilowe) rozwiązanie. Usuń też pozostałe karty i zostaw tylko Oktagona. Nawet jeśli będziesz musiał odpalić bez startup-sequence, to i tak da Ci to możliwość uruchomienia kilku programów z shella i przetestowania karty.

I jeszcz jedno. Sprawdzałeś, co wyświetla Early Boot Menu?
[#14] Re: Oktagon 2008 problem po instalacji RAM

@Cezarykl, post #11

Zmieniałem już kilka razy konfigurację. Bez zmian. Poza tym czy gdyby któraś kostka była walnięta nie wykrył by tego MemTest?
[#15] Re: Oktagon 2008 problem po instalacji RAM

@Umpal, post #13

W CPU siedzi A2620. Tego nie podejrzewam bo nawet jak ją całkiem usunę niczego to nie zmienia. Poza tym pracowała zawsze ok, nawet z inną kartą Oktagona przy 4MB. Niestety nie mam już tej drugiej karty. Stare dzieje.
Oktagona wkładałem też w inny slot (5), w którym kiedyś siedział ten stary Oktagon. Bez zmian. Obecny siedzi w 2.

W early boot menu wszystko ma status ok.

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2023 11:32:11 przez greg79

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2023 11:33:17 przez greg79
[#16] Re: Oktagon 2008 problem po instalacji RAM

@greg79, post #15

Tak się składa, że też mam A2620 i Oktagona (rev. 7), ale niestety nie mam żadnej pamięci ZIP, żeby go przetestować.
Jeśli różne zestawy kości ZIP nie przynoszą żadnej poprawy, to nie mam już pomysłu. Ew. gdybyś miał innego kicka, to można by jeszcze to sprawdzić.

Nie napisałeś, ale dla pewności i jasności: Robiłeś też testy z samym Oktagonem bez innych kart włącznie z A2620, tak?
[#17] Re: Oktagon 2008 problem po instalacji RAM

@Umpal, post #16

Tak, takie testy robiłem.
Po próbie wejścia do oktagonprefs z wb pojawia się co prawda okienko z opcjami ale wszystko jest poblokowane i dostaję komunikat Can’t open SoftSCSI_ATE9.device. Prawdopodobnie to ROM?
Po wciśnięciu oktagonmount pojawia mi się to okienko z hasłem co przy naciśnięciu F1.
Chora sytuacja.

Edit: w early boot menu jest oczywiście wszystko Ok ale tylko w 2 warunkach, albo ram w oktagon wyłączony albo włączony razem z A2620. Jeśli jest tylko oktagon włączony to zwiecha.

Ewentualnie ja mógłbym przesłać Ci moje kostki jeśli nikt nie wpadnie na pomysł jak ogarnąć temat.

Albo Może ktoś chciałby się podjąć przeprogramowania ROMu?


Ostatnia aktualizacja: 22.08.2023 11:53:07 przez greg79

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2023 11:53:52 przez greg79

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2023 11:56:36 przez greg79
[#18] Re: Oktagon 2008 problem po instalacji RAM

@greg79, post #17

A2620 i A2630 mają ram jako Zorro2 więc moze faktycznie się coś nakłada w tej sytuacji. chociaz u mnie pod A2630 z Atbus czyli prawie to samo co Oktagon nie ma problemu.
[#19] Re: Oktagon 2008 problem po instalacji RAM

@greg79, post #17

To jeszcze jedno pytanie (wybacz, jeśli jest poprawnie, ale zapytać muszę): Czy na pewno dobrze ustawione są zworki konfigurujące pamięć?
Czy próbowałeś wyciągać wszystkie układy z socketów (po kolei żeby ich nie pomylić) i przeczyścić im nóżki? Może któryś z nich nie styka. To bardzo stara karta, nalot czy jakieś inne mechaniczne wpływy mogły zrobić swoje.
[#20] Re: Oktagon 2008 problem po instalacji RAM

@michal_zukowski, post #18

Właśnie mi uświadomiłeś, że jestem ślepy. Mam też AT-Bus 2008.
Starą kartę miałem oktagona, ta wygląda tak samo więc z automatu poszło.
Czyli rozmawiamy o AT-Bus 2008. ROM 4.2
Ale i tak w hdtoolbox widzę oktagon.
[#21] Re: Oktagon 2008 problem po instalacji RAM

@Umpal, post #19

Nie ma złych pytań:) styki w karcie przeczyszczone kontaktem, nóżki również. Teraz mam bez zworek czyli 2MB. 4 kości wpięte w gniazda 120-123
[#22] Re: Oktagon 2008 problem po instalacji RAM

@greg79, post #21

No to jeszcze jedno kontrolne
Czy na pewno są to kości 512 kB?

W zasadzie nie może być inaczej, bo w pierwszym poście napisałeś, że RAM daje się zapełnić kopiowanymi plikami. Inaczej byłoby guru.

Skoro system z dyskietki startuje, to winą musi być jakiś komponent systemu 3.2 lub nawet w samym kicku.


Ostatnia aktualizacja: 22.08.2023 12:47:40 przez Umpal
[#23] Re: Oktagon 2008 problem po instalacji RAM

@greg79, post #20

A jaki masz model kości ZIP?
Może moje nie są kompatybilne z tą kartą aczkolwiek w necie znalazłem info, że są.
Ewentualnie czy chciałbyś przetestować moje 4 kości u siebie i sprawdzić?

No i nadal pytanie czy ktoś chciałby zaprogramować mi najnowszy ROM, chyba 6.12?

Ewentualnie podjąć się diagnozy karty?
[#24] Re: Oktagon 2008 problem po instalacji RAM

@Umpal, post #22

1Mx4
Startuje z dyskietki (właściwie w ogóle startuje) tylko kiedy pracuje razem z 2MB z a2620.
Po usunięciu a2620 i zostawieniu 2008 wysypuje się. Nie pokazuje najczęściej nawet dyskietki.
Przy samodzielnej pracy ram zaczyna się od $200000 (przejmuje wcześniej zajmowany przez 2620).

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2023 12:51:55 przez greg79
[#25] Re: Oktagon 2008 problem po instalacji RAM

@greg79, post #23

Nie wiem, kogo pytasz, bo odpisałeś na własny komentarz. W każdym razie ja mam ZIP-y tylko w A3000D, ale nie mieszkam w Polsce, więc najlepiej, gdyby przetestował Ci je ktoś na miejscu. No i tak, dobrze by było zaprogramować ROM na najnowszy.
[#26] Re: Oktagon 2008 problem po instalacji RAM

@Umpal, post #25

Pokręciłem odpowiedzi, sorry. Pytałem @michal_zukowski bo ma również ATBusa 2008
[#27] Re: Oktagon 2008 problem po instalacji RAM

@greg79, post #26

Cześć,

temat chyba umarł.
Nie ma więcej wskazówek co może być przyczyną zwieszania się?
Ew. to wina starego ROMu?
Albo ktoś chciałby podjąć się diagnozy karty albo przetestowania moich kości RAM?
[#28] Re: Oktagon 2008 problem po instalacji RAM

@greg79, post #27

skąd jestes i czy mozesz przyjechac na amiparty?
[#29] Re: Oktagon 2008 problem po instalacji RAM

@michal_zukowski, post #28

Jakiej szybkosci sa te kosci ?
Probowales zamienic miejscami ?
Czy probowales oprogramowanie gigamem ?

http://amiga.resource.cx/install/BSC_GigaMem-20.dms
[#30] Re: Oktagon 2008 problem po instalacji RAM

@greg79, post #27

Jeśli to jest twoja karta, to ROM 6.1 jest dostępny i można go do testów nagrać. Wiele osób z PPA ma programator (TL866 da radę) i może ci go nagrać. Ja nie mieszkam w PL i wyjdzie ci taniej poszukać na miejscu.

Czy układy gal i ROM na twojej karcie są w podstawkach? Wyciągałeś je i czyściłeś? Jeśli będziesz to robił to pamiętaj, że gale są programowalne i nie możesz ich zamienić miejscami bo mają inne wsady(najprawdopodobniej). Karta nie ma widocznych uszkodzeń? Zadrapań na PCB?

Do tej karty dokręcany jest dysk twardy i jest narażona na naprężenia. Można dla pewności poprawić luty.

Później zostaje sprawdzenie układów 74xx

To takie wskazówki jeśli podejrzewasz jakieś uszkodzenie karty.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem