kategoria: A1200
[#1] WB3.9 dysk 160 GB i błędy...
Zakupiłem nieużywany dysk 160 GB i chciałem zainstalować sobie na nim Workbencha 3.9. Zabrałem się do roboty na WinUAE, dysk zamontowany jako IDE (Auto), sformatowany, podzielony na partycje z ostatnim PFS3 (19.2 z Aminetu). Pierwsza partycja 500 MB, kolejne po 20-30 GB. Zainstalowałem WB3.9, BB 1 i 2, scsi.device 46.1 od Don_Adana. Ok, system rusza, wydaje się że jest ok. Zacząłem więc przerzucać pliki na pozostałe partycje, i tutaj już pojawił się problem. Zaczęło mi wyrzucać różne błędy pod UAE więc pomyślałem że podepnę dysk do Amigi i tam będę wrzucał pliki przez PCMCIA. No i zaczęły się błędy typu WRONG SECTOR ID i inne w tym stylu. Zgodnie z tym co jest napisane w opisie PFS3 na Aminecie:


3.0
---

- Bug fixes, including finally fixed nasty bug causing Wrong Index Block ID
(and others) if partition was >=5G and lots of small files were created
very quickly, for example unpacking archive with thousands of small files.
This bug has most likely existed since PFS3 introduced >=5G partition
support.



Może ja coś źle zrobiłem ale raczej nie, wgrałem nowy filesystem, użyłem zalecanych ustawień, czyli nic w zasadzie nie zmieniałem prócz ilości buforów, które zmieniłem z 80 na 100. Wszystko inne pozostało bez zmian ponieważ było już poustawiane jak trzeba. Rozmiar bloku zostawiłem jak było na 1024.
Co może być nie tak. System startuje i wydaje się działać ale przy próbie wrzucenia czegoś na dysk dostaję komunikaty o błędach. Czasami coś się uda przekopiować a czasami już nie.
Ktoś ma może jakieś pomysły co może być nie tak? Wykluczam tutaj sam dysk jako że był zapakowany w folii, nie był otwierany czyli jak nowy.
[#2] Re: WB3.9 dysk 160 GB i błędy...

@nostrum666, post #1

no to testuj inne scsi.device
[#3] Re: WB3.9 dysk 160 GB i błędy...

@Cezarykl, post #2

tak, mozesz sprobowac z innym scsi, mozesz tez inny file system uzyc. ewentualnie mozesz sprobowac zmienic rozmiar partycji, moze akurat wybrales jakas wielkosc partycji, ktora z jakichs powodow jest problematyczna. I to wszystkie partycje tak sie chrzania? Czy tylko od ktorejs? Swoja droga pisalem niedawno w watku o scsi, ze wersja 46.0 moze byc lepsza. 46.1 to jest/byla wersja eksperymentalna (ma limit usuniety). Wiec najlepiej to tez sprawdzic. Jesli to jest ten problem to ten limit jest jednak konieczny.
[#4] Re: WB3.9 dysk 160 GB i błędy...

@Don_Adan, post #3

Do tak pory używałem wersji 46 właśnie na wszystkich swoich dyskach i nie miałem nigdy problemu. 46.1 wrzuciłem też na stary dysk (60GB) i działa to dobrze bez problemów. Co do rozmiaru partycji to na tym dysku 60 GB też mają podobny rozmiar więc to chyba nie o to chodzi.
Co do partycji to pierwsza, DH0 wydaje się nie sprawiać problemów, kolejna DH1 i następna DH2 już mogą ale nie jestem pewien która, próbowałem przenosić część danych z DH1 na DH2 i wtedy właśnie pojawiały się komunikaty o błędach ale nie było wyszczegolnione o którą konkretnie partycję chodzi. Spróbuję jutro czy kiedy znajdę czas podmienić to scsi.device na 46 i zobaczę.

Czytałem wątki o scsi.device 46.1 na EAB i nie doczytałem tam nigdzie aby ktoś narzekał czy miał jakieś większe kłopoty dlatego zdecydowałem się właśnie na tę wersję. Może faktycznie tu leży problem. Na starym dysku działa co prawda ale jest tam starsza wersja pfs3 bo 18.5 no ale to chyba nie powinno być problemem...

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2023 22:24:07 przez nostrum666
[#5] Re: WB3.9 dysk 160 GB i błędy...

@nostrum666, post #4

Rozmiary plików ze starej partycji skopiowane na nową mają taka sama wielkość?
[#6] Re: WB3.9 dysk 160 GB i błędy...

@Stoopi, post #5

Tak, działają też bez problemu (mowa tutaj o grach).
[#7] Re: WB3.9 dysk 160 GB i błędy...

@nostrum666, post #6

Upewnij się może, że w hdtoolbox, wszysko jest ustawione tak jak powinno, tam np. przy wypełnianiu maxtransfer trzeba kliknąć enter, to jedyne co mi przychodzi do głowy obecnie.
[#8] Re: WB3.9 dysk 160 GB i błędy...

@Mirq, post #7

Lądując nowy PFS wszystko było ustawione jak trzeba, włącznie z MaxTransfer. Inna sprawa to nie jestem pewien czy dla dysków talerzowych jest to tak istotne jak dla kart CF czy SD.
[#9] Re: WB3.9 dysk 160 GB i błędy...

@nostrum666, post #4

Moze to byc problem/blad zarowno w scsi.device jak i w filesystemie lub w jego wersji. Nowsze nie zawsze znaczy lepsze. Dlatego dobrze jest tez sprawdzic v46.0 czy inne wesje scsi.device. A takze zainstalowac na problematycznej partycji do testow FFS lub SFS, albo starsza wersje PFS, ale taka ktora juz obsluguje duze dyski.
[#10] Re: WB3.9 dysk 160 GB i błędy...

@Don_Adan, post #9

Posprawdzam to dzisiaj bądź jutro. Napiszę jakie będą rezultaty.
[#11] Re: WB3.9 dysk 160 GB i błędy...

@nostrum666, post #10

Zamieniłem scsi.device na wersję 46 i jak na razie, bawię się około godziny, wszystko jest ok. Nic się nie wysypało i nie ma żadnych błędów odczytu ani zapisu. Dziękuję wszystkim za sugestie.

@Don_Adan
Wygląda na to że miałeś rację z tym że ta wersja 46.1 ma jednak niedociągnięcie związane z brakiem limitu. Jeszcze jedna sprawa, sugerowałeś użycie innych wersji scsi.device, otóż swojego czasu testowałem wersje od Cosmosa, Doobreya i inne. Po wielu bojach pozostałem przy tej, której wciąż używam czyli wer.46 ponieważ ma najlepsze transfery na moim konfigu i nie miałem z nią dotychczas najmniejszych problemów, czego nie mogę powiedzieć o innych. 44.2 od Doobreya też była niezła ale miałem tam jakiś problem, nie pamiętam dokładnie teraz o co chodziło ale koniec końców to z niej przesiadłem się na 46 i tak już zostało.
[#12] Re: WB3.9 dysk 160 GB i błędy...

@nostrum666, post #11

Ja też jestem fanem wersji 46 od Don_Adana bo działała mi z wszystkimi configami. Dodatkowo masz osobne wersje dla 68000, 68020 i wyżej oraz dla A4K. Ja używam wersji 68000, bo nie ma dużej albo żadnej różnicy w prędkości, a karta SD zadziała mi po wymianie turbo na takie z 68K

Pamiętam, że PFS3 dawał mi okienko z ostrzeżeniem, że obsługa partycji powyżej 128GB(albo 125 już nie pamiętam) jest eksperymemtalna. Było to kilka lat temu i może już jest to dopracowane.

Nie wiem też, czy wybór wielkości bloku dla PFS3 ma jakikolwiek wpływ, bo chyba jest to i tak automatycznie ustawiane. Chętnie bym się dowiedział czy tak rzeczywiście jest.
[#13] Re: WB3.9 dysk 160 GB i błędy...

@nostrum666, post #11

Ok, dzieki za testy. Jesli wroce do zycia i moje Amigi sie odpala po tylu latach to wypuszcze wersje 46.2 z limitem jak w wersji 46.0. Moze jeszcze inne zmiany/poprawki tez beda. Ktos kiedys pisal na PPA, ze z jakims duzym HD-kiem cos nie dzialalo, chyba bledna wielkosc HD byla wyswietlana. W kazdym razie zalecam uzywanie wersji 46.0 a nie 46.1.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem