kategoria: A4000
[#1] Amiga 4000 i stacja DF1
Witajcie.

Mam Amigę 4000 z zewnętrzną stacja dyskietek z Amigi 500.

Czy da się jakoś ustawić komputer tak aby widział DF0 oraz DF1?

Stacja zewnętrzna widziana jest jako DF2. Bawiłem się zworkami J351 oraz J352 ale bez rezultatu. Komputer albo stację widzi jako DF2 albo wcale.
[#2] Re: Amiga 4000 i stacja DF1

@Wankowicz, post #1

DF1 jest dostępna tylko jako druga wbudowana stacja dyskietek na jednej taśmie FDD
[#3] Re: Amiga 4000 i stacja DF1

@Wankowicz, post #1

Połącz pin 34 wewnętrznego złącza FDD (_SEL1) z pinem 2 (środkowy) Jumpera J352 który wyprowadza na zewnętrzne złącze FDD sygnał SEL dla DF1.
[#4] Re: Amiga 4000 i stacja DF1

@sq7bti, post #3

A jak przy stacjach wewnętrznych jest rozwiązany sygnał _MTR? W A4000 na schemacie widzę że jakby _MTR0 i _MTR1 był scalony w _MTRI. Czyli twsist na taśmie dotyczy tylko sygnalu SEL.
[#5] Re: Amiga 4000 i stacja DF1

@sq7bti, post #3

Do tego bym musiał rozbebeszyć Amigę. Zachowam sobie jednak tę radę na przyszłość. Może kiedyś będzie taka okazja. Dam znać ( w przyszłości) Czy zadziałało.
[#6] Re: Amiga 4000 i stacja DF1

@snifferman, post #4

Dokładnie tak jak napisałeś, a autor wątku chce podłączyć zewnętrzny napęd w którym odpowiedni sygnał MTR zostanie zatrzaśniety w 74x74 z sygnału _SELx.
[#7] Re: Amiga 4000 i stacja DF1

@Wankowicz, post #1

Dlaczego chcesz, aby zewnętrzna stacja była widziana jako df1 czy df0?
[#8] Re: Amiga 4000 i stacja DF1

@sq7bti, post #6

To albo pobrać sygnał sel1 na zewnątrz tak jak napisaleś, albo wyjąć stacje z zewnętrznej obudowy i podłączyć na tasmie z twistem w środku.
[#9] Re: Amiga 4000 i stacja DF1

@Norbert, post #7

Pewnie chce uzywac gotka do bootowania jako df1 (ja tak robie w a3000), albo oszczedzac stacje i latac na zewnetrznej jako glownej. Kto wie?
[#10] Re: Amiga 4000 i stacja DF1

@Ralpheeck, post #9

Jak jakaś gra działa z DF1 to będzie działać z DF2. Akurat w A4000 (w A3000 i A2000 chyba też) można włożyć goteka i zwykłą stację i zamieniać je miejscami przełącznikiem zamieniającym sygnały _SEL, bo sygnał MTR mają wspólny. Gęsta stacja jest tylko wysoka, a przynajmniej ta co mam i goteka trzeba albo przyciąć, albo dać sepcialną ramkę
1
[#11] Re: Amiga 4000 i stacja DF1

@snifferman, post #10

Dziwny jest według mnie wybór tych opcji, jakie daje jumper J352 : albo pierwsza stacja zewnętrzna jest "widziana" jako DF0 (wtedy trzeba odłączyć wewnętrzną), albo DF2, a nie właśnie DF1. Tak samo jest na schemacie wersji CR, a T ma dodatkową płytkę, na której jest gniazdo do wszystkich napędów "DRIVES DOCK". Pewnie dałoby się jakoś tak poustawiać piny, żeby można było dowolnie skonfigurować napędy wewnętrzne i zewnętrzne, ale nie chcieli komplikować sprawy i wybrali taki układ. Tylko dlaczego właśnie taki?
[#12] Re: Amiga 4000 i stacja DF1

@sq7bti, post #11

Może chodziło o to aby była możliwość podłączenia DF0 jako zewnętrznej. w obudowie są miejsca na 2 stacje więc tak logicznie to zewnętrzne zaczyna się od DF2. No i to jest A4000. Czas chwały i roli stacji dyskietek jako reliktu do użytku okazjonalnego.

Sama obecność zworki J352 daje możliwość jakiejś ingerencji bez cięcia ścieżek i nawet lutowania jakbyś się uparł.

Zastanawiam się bardziej nad brakiem rozdzielenia sygnałów MTR na DF0 i DF1, ale wynika to pewnie ze standardu tamtych stacji jak i uniknięcia dodatkowych krosów i kombinacji na taśmie FDD
[#13] Re: Amiga 4000 i stacja DF1

@snifferman, post #10

Ja wiem że będzie działać, ale jeżeli ktoś chce mieć możliwość wyboru, czy idzie z buta z wewnętrznej stacji czy z zewnętrznej, to wyboru za dużego nie ma.

W a3000 mam adapter na CIA i przełączam która stacja ma być df0 (wewnętrzną czy zewnętrzny gotek).
W a4000 tez można to zrobić, ale trudniej, bo CIA są zalutowane :)

Tak tylko na marginesie. W A1000 Phoenix jest to standardowa funkcja (przełącznik robiący zewnętrzną stacje df0).
[#14] Re: Amiga 4000 i stacja DF1

@Ralpheeck, post #13

W a4000 tez można to zrobić, ale trudniej, bo CIA są zalutowane :)

sygnały _SEL0 i _SEL1 masz w A4K na taśmie FDD i tam można je zamieniać. W A2000 i A3000 też. Wystarczy taśma FDD z przełącznikiem krzyżowym
[#15] Re: Amiga 4000 i stacja DF1

@snifferman, post #14

Taki może mały offtop ale niech ktoś zarzuci schematem taśmy fdd na 2 stacje bo planuję w swojej a4k zamontować 1x gotek i 1x flop
A i przy okazji ktoś też skorzysta OK
[#16] Re: Amiga 4000 i stacja DF1

@Bartek2075, post #15

Powinien mieć twista innego niż PC
Tutaj masz fotkę. Taśma na fotce po lewej. Po prawej jest od PC i taka nie bedzie działać

Dla goteka może też być bez twista, ale wtedy trzeba zmienić zworkę w goteku z S0 na S1 o ile pamiętam


Ostatnia aktualizacja: 23.09.2023 15:44:12 przez snifferman
1
[#17] Re: Amiga 4000 i stacja DF1

@Wankowicz, post #1

Dlaczego chcesz, aby zewnętrzna stacja była widziana jako df1 czy df0?
[#18] Re: Amiga 4000 i stacja DF1

@Norbert, post #17

Ja obstawiam że kolega ma gotek w obudowie zewnętrznej fdd i chciałby bezproblemowo podłączać do kilku Amig OK
[#19] Re: Amiga 4000 i stacja DF1

@Norbert, post #17

Tylko i wyłącznie względy estetyczne.

Chciałbym aby w systemie było DF0 i DF1 a nie DF2.
[#20] Re: Amiga 4000 i stacja DF1

@Wankowicz, post #19

To proponuję na śledziu wstawić złącze FDD z zasilaniem, a tam podpiąć taśmę wewnętrzną.
Będzie estetycznie.
[#21] Re: Amiga 4000 i stacja DF1

@Norbert, post #20

Chyba żartujesz :)? Kto będzie takiego potworka robił?

Najprościej jest tak jak napisał sq7bti pociągnąć jeden kabelek.
[#22] Re: Amiga 4000 i stacja DF1

@Wankowicz, post #21

Jak nie chcesz to nie. szeroki uśmiechszeroki uśmiechszeroki uśmiech

Ustaw zworkę J352 na 2-3 to zewnętrzne stacje będą DF0 DF3, a wewnętrzne DF1 DF2
[#23] Re: Amiga 4000 i stacja DF1

@sq7bti, post #3

Była okazja więc rozkręciłem Amigę.


Kabelek podlutowany. Amiga widzi wtedy wszystkie stacje od DF0 do DF3. Z żadnej nie chce startować. Bez względu na to czy zworka jest włożona czy wyciągnięta.

Ja już w tym więcej grzebać nie będę.
[#24] Re: Amiga 4000 i stacja DF1

@Wankowicz, post #23

Przylutowałeś kabelek ale zdjęć nie zrobiłeś i nam nie pokazałeś co może być źle.
Teraz nie wiem czy sq7bti się nie pomylił, bo pin 34 to sygnał _RDY a nie SEL
[#25] Re: Amiga 4000 i stacja DF1

@snifferman, post #24

Mea Culpa. Pin _SEL1 na wewnętrznym złączu FDD to pin numer 12.

A jumper, do którego do środkowego pina trzeba doprowadzić ten sygnał na zewnętrzne złącze FDD to J352:
[#26] Re: Amiga 4000 i stacja DF1

@sq7bti, post #25

Dobrze, że mam Cię na oku
[#27] Re: Amiga 4000 i stacja DF1

@snifferman, post #26

A ja se wczoraj ogarnąłem flopa HD, przerobka zadziałała od szlagu.

[#28] Re: Amiga 4000 i stacja DF1

@sq7bti, post #25

Przełamałem się i polutowałem.

Mam teraz tak:
Df0
Df1
Df3

Wszystkie stacje bootują i działają.

Zworka j352 jest wyciągnięta. Jak ją założę w jakąkolwiek pozycje to mam 4 stacje dyskietek.

Pytanie za 100 punktów czy da się df3 zmienić w df2?
[#29] Re: Amiga 4000 i stacja DF1

@Wankowicz, post #28

Jeśli środkowy pin J352 masz połączony z 12 pinem złącza wewnętrznej stacji, to nie możesz zakładać już zworki.

Pytanie za 100 punktów czy da się df3 zmienić w df2?

Da się. Poproszę o te 100 punktów.


Aaa pewnie chciałbyś wiedziec jak. Jak przeróbka ma być zamknieta w środku Amigi, to najlepiej wylutować ER368 i połaczyć pin1 J352 z pinem9 złącza zewnętrznej stacji dysków.
[#30] Re: Amiga 4000 i stacja DF1

@snifferman, post #29

Jak przeróbka ma być zamknieta w środku Amigi, to najlepiej wylutować ER368 i połaczyć pin1 J352 z pinem9 złącza zewnętrznej stacji dysków.


Czy po takim zabiegu będzie się dało podłączyć zewnętrznie kolejną stację dyskietek df3?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem